10 Απαραίτητες Ρυθμίσεις Για Να παίξει Σωστά Ένα Πικάπ


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ας το κάνει αυτό που λες, να μη γυρίζει και λέει όμως ότι "Δεν ακούω διαφορές μεταξύ δίσκου και HD ψηφιακού αρχείου" ή "Το βινύλιο παίζει καλύτερα".
Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, για να μη παρεξηγηθώ.
Καλά αυτό με τις διάφορες έχει καταντήσει κουραστικό. Βάλε και άκου μουσικούλα και όλα καλά :drinks:

Τα ίδια δεν γίνονται και με τα καλώδια και οι άλλοι δεν λεν ότι δεν ακούγεται καμία διαφορά; ;)

Η διασκέδαση είναι το παν :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Επειδή η τέχνη μιλάει σε ασπρόμαυρο, οφείλουμε να συμμορφωθούμε:

View attachment 70607

View attachment 70608

View attachment 70609


Σουβλάκι μετά. :drinks:

Σούβλισμα.


View attachment 70610

Να τους πατάει με τα πόδια της, έτσι τους πρέπει, στρώνουν τα μεσαιοϋψηλά.

Φτιάχνουν χαρακτήρα.

Φετίχ για λίγους, εκλεκτούς.

Που ξέρουν τι θέλουν από τη ζωή.

Αρ τι σίξτι και φούτσες μπλε. Γιόλο ρε! :D
Να σε δω με αυτη την αμφιεση και σου δινω ολους τους δισκους μου να τους κανεις χαλι να πατας :lol:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
SUDOKU, πιστευω οτι παρα τις οποιες αντιθετες αποψεις, εκανες πολυ καλα που, εστω και υπο μορφη δεκαλογου, ανοιξες το θεμα.
Νομιζω ομως οτι θα βοηθουσε περισσοτερο εαν το προχωρουσαμε λιγο παρακατω το θεμα, χωρις να ξεφυγουμε, δηλαδη να υπηρχε, εστω οπως στην ανωτερω μορφη, αναφορα στην φορτιση της κεφαλης. Ενδεικτικα αναφερω: ποια η φιλοσοφια της; τι κερδιζουμε απο τη σωστη ρυθμιση; και τι χανουμε οταν ειναι λαθος; πως πετυχαινεται αυτη; μονο με οτι αναφερει ο κατ/στης; Τελος θα ηθελα να ακουσω και καποιες αποψεις για το gain του εκαστοτε phono, ποιος ο τροπος επιλογης του;
Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες ανθρωπων που γνωριζουν πολυ καλα τα θεματα ρυθμισης, και δοξα το θεο, υπαρχουν αρκετοι εδω!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.267
Reaction score
8.177
Τα γνωρίζει ο bhutia.
Έγραψε για την SRA που εδώ και λίγα χρόνια διατυμπανίζει ο Fremer και για τις διαφορετικές vta κοπής των μάστερ, και δεν είδα τον παραμικρό σχολιασμό....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.416
Ε, είναι υψηλή ραπτική..:p

Κατά βάση βέβαια, πρόκειται για ψυχαναγκασμό.:D

Ο μπουτχιας το κάλυψε πλήρως, συν σχολιασμό, τι να προσθέσει κανείς; :drinks:
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
12.881
Reaction score
10.103
Καλά αυτό με τις διάφορες έχει καταντήσει κουραστικό. Βάλε και άκου μουσικούλα και όλα καλά :drinks:
Εγώ αυτό κάνω.

Τα ίδια δεν γίνονται και με τα καλώδια και οι άλλοι δεν λεν ότι δεν ακούγεται καμία διαφορά; ;)
You got me here!
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Εγώ αυτό κάνω.



You got me here!
Bravo.......

Περι τα 2k βινύλια βρίσκονται σπίτι, από τον σκληρό δίσκο ακούω το 95% των περιπτώσεων.
Και υπόψιν το αναλογικό σύστημα μου είναι ιδιαίτερα απολαυστικό στα αυτιά μου.


Εάν είχα μείνει στα βινύλια μου θα ήμουν μουσικά φτωχότερος.:wink:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα γνωρίζει ο bhutia.
Έγραψε για την SRA που εδώ και λίγα χρόνια διατυμπανίζει ο Fremer και για τις διαφορετικές vta κοπής των μάστερ, και δεν είδα τον παραμικρό σχολιασμό....
H SHURE τις V15 τις ονομασε ετσι λογω 15 μοιρων vta.Αν δεν κανω λαθος και οι ortofon SL , VMS αυτο το vta ειχαν.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Επειδή η τέχνη μιλάει σε ασπρόμαυρο, οφείλουμε να συμμορφωθούμε:

View attachment 70607

View attachment 70608

View attachment 70609


Σουβλάκι μετά. :drinks:

Σούβλισμα.


View attachment 70610

Να τους πατάει με τα πόδια της, έτσι τους πρέπει, στρώνουν τα μεσαιοϋψηλά.

Φτιάχνουν χαρακτήρα.

Φετίχ για λίγους, εκλεκτούς.

Που ξέρουν τι θέλουν από τη ζωή.

Αρ τι σίξτι και φούτσες μπλε. Γιόλο ρε! :D
Αγαπητε (μου επιτρεπεις ε?) costas EAR σε περιμενουμε με χαρα στο "καλημερα ..."
:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.879
Reaction score
4.455
Εάν είχα μείνει στα βινύλια μου θα ήμουν μουσικά φτωχότερος.
Πολυ αληθινο.

Αυτο ειναι και το ισχυροτερο επιχειρημα υπερ του ψηφιακου κατα την ταπεινη μου αποψη.
Μεγαλο μερος εξαιρετικης κλασσικης και τζαζ μουσικης ειτε ειναι δυσευρετο συλλεκτικο
και πανακριβο ειτε δεν ακουγεται απο θορυβο.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Πολυ αληθινο.

Αυτο ειναι και το ισχυροτερο επιχειρημα υπερ του ψηφιακου κατα την ταπεινη μου αποψη.
Μεγαλο μερος εξαιρετικης κλασσικης και τζαζ μουσικης ειτε ειναι δυσευρετο συλλεκτικο
και πανακριβο ειτε δεν ακουγεται απο θορυβο.
Προσυπογράφω!
Απλά εγώ (πλέον) έχω διαχωρήσει το που και το πως. Σπίτι αναλογικά και αυτοκίνητο-δουλειά full digital.
Τις καλύτερες μουσικάρες τις ανακάλυψα με ψηφιακό τρόπο.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Υπάρχει και η Disco, παλιά και νέα. Ειδικά η νέα, που συνεχίζει να παράγεται μέχρι σήμερα.
666 like; Cool!!!
Ποιά είναι η νέα disco που παράγεται μέχρι σήμερα; Δώσε info.
Κάτι πήρε το αυτί μου πως θα εμφανιστούν οι BoneyM Πάτρα στο καρναβάλι. Άρα πρέπει να είναι αλήθεια ότι ζουν ακόμα!

και μετά λέτε για τα πικάπ πως είναι παρωχημένα..
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
SΤελος θα ηθελα να ακουσω και καποιες αποψεις για το gain του εκαστοτε phono, ποιος ο τροπος επιλογης του;
Δεν υπάρχει άποψη....
Είναι 325-350mv έξοδος στην γραμμική 5cm/s ενός τόνου διαμόρφωσης 1000Ηz εγγεγραμμένου στα 0db.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Φυσικά μπορεί. Οποιοσδήποτε. Και θα έχει και δίκιο. Άλλο το σωστό, άλλο το αρεστό.

Κοίτα, εγώ σέβομαι την άποψη και το γούστο του καθενός. Αλλά να μη βαφτίζουμε σωστό το μακρύ και το κοντό του καθενός..
Μιλώντας για το by the book στήσιμο ενός πικάπ έχω ακριβώς την ίδια άποψη με εσένα.
Άποψη έχει μόνο η ακίδα για την γωνία κ.α, η ανάρτηση για το βάρος κ.α, η γεννήτρια για την αντεπαγωγή, η συνεδρία βραχίονα/κεφαλής για την ιδιοσυχνότητα, ο βραχίονας για την αδράνεια, η κεντρομόλος για την εφαρμογή της αντιολίσθησης, η γεωμετρία για τα σημεία μηδενισμού, το L/C για το R (ελπίζω να πει ο @PURETONE περί inductance, LC resonant tank και resistor τuning αφού έπεσε στο τραπέζι η ερώτηση περί φόρτισης) και άλλες τόσες απόψεις, που δεν αφήνουν το παραμικρό περιθώριο για την άποψη του χρήστη για το πως πρέπει να ακούγεται ένα πικάπ.

Όμως όπως έχει ξαναειπωθεί, δεν θεωρώ ότι είναι κακό να ακούει κάποιος όπως τον ευχαριστεί, αρκεί να γνωρίζει ότι αυτό που τον ευχαριστεί είναι λάθος.

Ελπίζω να έγινα σαφής τώρα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.603
Reaction score
126.416
Δεν υπάρχει άποψη....
Είναι 325-350mv έξοδος στην γραμμική 5cm/s ενός τόνου διαμόρφωσης 1000Ηz εγγεγραμμένου στα 0db.
Χαχαχαχαχα, κι όμως, άποψη εκφράζεις, και σωστή μάλιστα! ;)

Το απαιτούμενο "πρότυπο" είναι 300mV, οπότε με τα 325mV δίνεται το απαραίτητο margin, αλλά συμφωνώ πως λίγο ακόμα margin δε κάνει κακό! ;)

Το "στανταράκι" πάντως, είναι το 325mV.

το gain του εκαστοτε phono, ποιος ο τροπος επιλογης του;
Η εύκολη λύση: τα έτοιμα calculators!

1. Αν έχεις phono και ψάχνεις κεφαλή, πήγαινε σε αυτή τη σελίδα, και στο "Voltage Gain Calculator 2" βάλε στο "output" 325 mV, στο "gain" βάλε το gain του phono που έχεις, και θα σου βγάλει τα mV εισόδου που απαιτεί αυτό το phono, δηλαδή τι κεφαλή θες. Πχ με gain 44dB, λέει 2,05 mV.

2. Αν έχεις ήδη κεφαλή, πχ με έξοδο 2mV, και ψάχνεις phono, πάνε σε αυτή τη σελίδα, και βάλε στο "output (@5cm/S)" 2mV, και δεξιά θα σου βγάλει 44dB (το 325mV εννοείται).

"Απόψεις", όντως δεν υπάρχουν.. ;)

Ελπίζω να έγινα σαφής τώρα....
Είσαι απολύτως σαφής (εδώ και χρόνια) και συμφωνώ 1000% με την προσέγγισή σου! ;)

Υπάρχει μόνο ένας σωστός τρόπος να στηθεί το πικάπ. Όλοι οι υπόλοιποι, είναι απλώς.. λάθος.

Ομοίως, σε όλες τις διαστάσεις του οντιο, είτε στους χρόνους αντήχησης, είτε στην απόσταση ακρόασης, στις στάθμες, στο συχνοτικό εύρος, στις παραμορφώσεις, στην κρουστική απόκριση, στην απόκριση πλάτους, παντού. Το σωστό είναι ένα. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς.. λάθος. Απόψεις χρηστών δεν υφίστανται. ;)

Αυτό λέω εδώ και μία δεκαετία.. :)

Το ποιό λάθος λέει η κάθε κουτσή Μαρία ότι της αρέσει, είναι λίαν επιοικως άσχετο με την πραγματικότητα, και πολύ αμφιβάλλω για το αν ξέρει η κάθε κουτσή Μαρία τι της αρέσει. :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Χαχαχαχαχα, κι όμως, άποψη εκφράζεις, και σωστή μάλιστα! ;)

Το απαιτούμενο "πρότυπο" είναι 300mV, οπότε με τα 325mV δίνεται το απαραίτητο margin, αλλά συμφωνώ πως λίγο ακόμα margin δε κάνει κακό! ;)

Το "στανταράκι" πάντως, είναι το 325mV.
Όσο "stantaraki" είναι τα specs των κατασκευαστών που δίνουν άλλα αντί άλλων. Εάν πάει με τα "specs" που δίνουν και calculators δεν θα βγει πάνω από 250mV :D
καρατσεκαρισμένο

Θέλει test record για σωστή δουλειά και decicated gain στο stage.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.790
Μηνύματα
2.876.118
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top