10 Απαραίτητες Ρυθμίσεις Για Να παίξει Σωστά Ένα Πικάπ

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Δε ξέρω πως συνάγεις τέτοια συμπεράσματα.

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα και κανένα φανατισμό στο να ακούω μουσική από το πικάπ, μου είναι αδιάφορη η πηγή. Αν μου αρέσει η μουσική, το απολαμβάνω.

Μου άφησε ένα σωρό βινύλια ο vastsar στο σπίτι, πολλά από τα οποία έχουν ιδιαίτερα αξιόλογες ηχογραφήσεις, και τα ακούω όλα με μεγάλη ικανοποίηση, χωρίς πολλά πολλά...

Ο δίσκος βινυλίου θεωρώ ότι μπορεί ανέτως να αποτελέσει πηγή αξιόλογου τελικού ηχητικού αποτελέσματος, και στα περισσότερα σπίτια ο μεγαλύτερος περιορισμός που υφίσταται δεν είναι η πηγή, αλλά ο χώρος και το διαθέσιμο δυναμικό εύρος, δηλαδή το γνωστό μας RT60 και η παρουσία τραγικής συμπίεσης δυναμικών σε συνδυασμό με την έλλειψη υψηλών κι απαραμόρφωτων στιγμιαίων SPL.

Όσον αφορά την ποιότητα της ηχογράφησης, δηλαδή του αποτυπωμένου μάστερινγκ, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβεβαιώσω πως διαθέτω ένα σωρό CD ή flac με σαφώς πολύ χειρότερης ποιότητας ηχογράφηση, δηλαδή πολύ υποδεέστερο μάστερινγκ, από αυτά που ακούω από βινύλιο.

Από κει και πέρα, στα αμιγώς τεχνικά θέματα, το θέμα έχει ξεχειλώσει, δεν έχει πλέον κανένα απολύτως ενδιαφέρον. Ως επανάληψη: Σαφώς το βινύλιο αποτελεί μια παρωχημένη μορφή αποθήκευσης της ηχογράφησης, με περιορισμούς χειροπιαστούς και αδιαμφισβήτητους, είναι κλάσεις υποδεέστερο σα μέσο από το απλό red book audio και δεν έχει καμιά ελπίδα θεωρητικής και πρακτικής σύγκρισης μπροστά στα hi-res αρχεία, ενώ ταυτόχρονα είναι παντελώς ασύμβατο με την σύγχρονη πραγματικότητα των ψηφιακών ενεργών ηχείων, της ασύρματης διασύνδεσης ενεργών ηχείων και της όλης φιλοσοφίας της ισοστάθμισης χώρου σε ψηφιακό επίπεδο. Αλλά είναι όμορφο κι έχει πλάκα να παίζεις με δίσκους, ενώ η lifestyle πραγματικότητα δίνει μια πινελιά υπέρ του δίσκου βινυλίου, έστω κι αν τα περισσότερα πικάπ που αγοράζει ο κόσμος είναι USB σύνδεσης. ;)
μα φυσικά κι εγώ ακούω ψηφιακά αρχεία και μάλιστα από προχώ ντάκιο για το οποίο έψαχνα χρόνια.. άσε που έχω γράψει χιλιάδες γραμμές για τα ψηφιακά.. γι αυτό, (και εδώ αναφέρομαι στους νέους φίλους), μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη και για τα δυο φορμά.. τέλος πάντων βασικά καλά τα λες εδώ, αυτό για το RT60 με μπέρδεψε, είναι από άλλο επεισόδιο.. 8-)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.987
Reaction score
20.511
Το RT60 δεν είναι από άλλο επεισόδιο, αλλά από το ένα επεισόδιο (=χώρος) που πρέπει να "δούμε" πρώτο πρώτο και μετά να συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα "επεισόδια" (=ηχεία και συσκευές).
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το βινύλιο αρέσει γιατί είναι ένα όμορφο μάβρο στρόγγυλο γυαλιστερό πράμα.......
Το βινύλιο αρέσει φίλε Κώστα γιατί έχει διαμορφωμένη στο αυλάκι του την δισκογραφία που αρέσει, η οποία τείνει να γίνει διαχρονική, με αποτέλεσμα νέα παιδιά να την αναζητούν (και μαζί με αυτή και το μέσο που την εμπεριέχει.

Όταν με το καλό απαξιωθούν ή ξεχαστούν ή δεν αναζητηθούν οι καλλιτέχνες που έγραψαν σε αυτήν τότε θα ξεχαστεί και το μέσο.
Έως τότε μπορείτε να ακούτε τις μουσικές αριστουργηματικές δημιουργίες της Ηi-res εποχής.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Οι δισκοι πέρα από όλα τα ωραία που συζητάμε, τα φετιχιστικά και μη, εμπεριέχουν πάντα και κάτι εντελώς προσωπικό.
Για παράδειγμα, με τεράστια χαρά έδειχνα πρόσφατα στα παιδιά μου δίσκους του '60. Τους δίσκους του παππού. Άλλη μια ευκαιρία να μάθουν και εγώ να θυμηθώ!
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Δε ξέρω πως συνάγεις τέτοια συμπεράσματα.

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα και κανένα φανατισμό στο να ακούω μουσική από το πικάπ, μου είναι αδιάφορη η πηγή. Αν μου αρέσει η μουσική, το απολαμβάνω.

Μου άφησε ένα σωρό βινύλια ο vastsar στο σπίτι, πολλά από τα οποία έχουν ιδιαίτερα αξιόλογες ηχογραφήσεις, και τα ακούω όλα με μεγάλη ικανοποίηση, χωρίς πολλά πολλά...

Ο δίσκος βινυλίου θεωρώ ότι μπορεί ανέτως να αποτελέσει πηγή αξιόλογου τελικού ηχητικού αποτελέσματος, και στα περισσότερα σπίτια ο μεγαλύτερος περιορισμός που υφίσταται δεν είναι η πηγή, αλλά ο χώρος και το διαθέσιμο δυναμικό εύρος, δηλαδή το γνωστό μας RT60 και η παρουσία τραγικής συμπίεσης δυναμικών σε συνδυασμό με την έλλειψη υψηλών κι απαραμόρφωτων στιγμιαίων SPL.

Όσον αφορά την ποιότητα της ηχογράφησης, δηλαδή του αποτυπωμένου μάστερινγκ, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβεβαιώσω πως διαθέτω ένα σωρό CD ή flac με σαφώς πολύ χειρότερης ποιότητας ηχογράφηση, δηλαδή πολύ υποδεέστερο μάστερινγκ, από αυτά που ακούω από βινύλιο.

Από κει και πέρα, στα αμιγώς τεχνικά θέματα, το θέμα έχει ξεχειλώσει, δεν έχει πλέον κανένα απολύτως ενδιαφέρον. Ως επανάληψη: Σαφώς το βινύλιο αποτελεί μια παρωχημένη μορφή αποθήκευσης της ηχογράφησης, με περιορισμούς χειροπιαστούς και αδιαμφισβήτητους, είναι κλάσεις υποδεέστερο σα μέσο από το απλό red book audio και δεν έχει καμιά ελπίδα θεωρητικής και πρακτικής σύγκρισης μπροστά στα hi-res αρχεία, ενώ ταυτόχρονα είναι παντελώς ασύμβατο με την σύγχρονη πραγματικότητα των ψηφιακών ενεργών ηχείων, της ασύρματης διασύνδεσης ενεργών ηχείων και της όλης φιλοσοφίας της ισοστάθμισης χώρου σε ψηφιακό επίπεδο. Αλλά είναι όμορφο κι έχει πλάκα να παίζεις με δίσκους, ενώ η lifestyle πραγματικότητα δίνει μια πινελιά υπέρ του δίσκου βινυλίου, έστω κι αν τα περισσότερα πικάπ που αγοράζει ο κόσμος είναι USB σύνδεσης. ;)
Σίγουρα υπάρχουν ψηφιακα συστήματα που φτάνουν και ξεπερνούν τον αναλογικό ήχο
Όμως αυτό δεν είναι τόσο απλό όπως πολλοί λανθασμένα νομίζουν
Χρειάζεται μεγάλη τεχνογνωσία, και πολύ υψηλό κόστος απόκτησης.

Με ένα Rega σε μια καλή βάση και μια κεφαλή τον 300 ευρώ μπορεί κάποιος μέσος ακροατής να ακούσει εξιοπρεπεστατα μουσική

Όχι όμως με με ένα dac του κ@λου (σαν και αυτά που έχουν καταπνιξη τα περισσότερα σπίτια) με αν αμφιβόλου προέλευσης κατεβασμένα - κλεμμένα αρχεία από το διαδίκτυο, καλώδια και ανταπτορες τις τύχης κτλ.

Σε θέματα ευκολίας να μην το συζητήσουμε, πικάπ ούτε στον εχθρό μου.
Υπάρχουν αρκετοί που θέλουν να θυσιάσουν χρόνο, χρήμα και πολύ θέα ουσία για απολαβή την απόλαυση της μουσικής από δίσκους βινυλίου.

Να είσαι σίγουρος ότι ξέρουν τι κάνουν και τι ακούν, και δεν είναι τόσο βλακες όσο θέλουν να τους παρουσιάζουν κάποιοι εδώ στο forum,
Οποτε
50nmfb.jpg
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Παντού υπάρχει αυτή η δισκογραφία.
Πριν καιρό ο γιος μου έπαιζε ένα παιχνίδι που με τον ρυθμό έσκαγες κάτι μπαλονάκια. Τα τραγούδια ήταν της δεκαετίας του 70.
(αυτά τα λαγουδάκια που κάπως τα λένε). Μέσα σε όλα ήταν και το smoke on the water.
Θες να το ακούσεις κανονικά του λέω?
Το άκουσε, του άρεσε και κόλλησε με τους Deep Purple :D

Ακόμα και ηλεκτρική κιθάρα να μαθαίνεις... αυτήν την δισκογραφία θα διαβάσεις :D
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Τι να πουν?
Αυτό τα λέει όλα. Ακόμα και στο γήπεδο της τρώει σφαλιάρες η νέα δισκογραφία.

Ιδικά όταν βλέπεις 134.000.000 προβολές σε ένα τραγούδι της δεκαετίας του 70 που ανέβηκε μετά από 40 χρόνια

'Η 200.000.000 προβολές....

Αυτή είναι η δύναμη του βινυλίου κύριοι. Η δισκογραφία
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Εγώ πάντως το Brick το ακούω από ψηφιακό αρχείο.
[DOUBLEPOST=1487709644][/DOUBLEPOST]Και το Stairway όταν ήμανε μικρός.
[DOUBLEPOST=1487709679][/DOUBLEPOST]Δεν καταλαβαίνω το point σου.
 




Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
To point είναι η δισκογραφία που είναι σε βινύλιο και η διαχρονικότητα της.
Αυτό δεν μπορεί να ξεπεραστεί τα επόμενα χρόνια. Ακόμα και η τέλεια μεταφορά της να γίνει από το βινύλιο (ξέχνα τα μάστερς δεν υπάρχουν) πάντα θα υπάρχει το πρωτότυπο βινύλιο που θα τις ξεπερνά. Γιατί ναι μεν το βινύλιο παραμένει στάσιμο στον χρόνο, αλλά ο αναπαραγωγέας εξελίσσεται και αυτό κάνει τον ακροατή να ξανα-ανακαλύπτει την μουσική που είναι διαμορφωμένη στο αυλάκι.

Αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να το καταλάβει ένας που περνά από μία κεφαλή σε μία καλύτερη, από ένα stage σε ένα καλύτερο, από ένα πλατό σε ένα καλύτερο.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Το RT60 δεν είναι από άλλο επεισόδιο, αλλά από το ένα επεισόδιο (=χώρος) που πρέπει να "δούμε" πρώτο πρώτο και μετά να συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα "επεισόδια" (=ηχεία και συσκευές).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.992
Το RT60 δεν είναι από άλλο επεισόδιο, αλλά από το ένα επεισόδιο (=χώρος) που πρέπει να "δούμε" πρώτο πρώτο και μετά να συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα "επεισόδια" (=ηχεία και συσκευές).
Μάλλον διάβασα λάθος τον τίτλο του θέματος.
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Προσωπικά δέν καταλαβαίνω το εξής.

Ανοίγει ένα θέμα για ρυθμίσεις πικάπ. Τί σχέση έχει αυτό με το αν το πικάπ είναι καλό μέση αναπαραγωγής και με τις γνωστές cd vs πικάπ συζητήσεις?

Ακόμα και αν θεωρήσουμε οτι το πικάπ είναι υποδεέστερο του ψηφιακού (ας μήν μείνουμε σε αυτό όμως) υπάρχουν τρόποι για να βελτιωθεί και ένας απο αυτούς είναι οι σωστές ρυθμίσεις. Με λίγα λόγια έστω οτι το πικάπ είναι σκ@τ@. Αν του βάλω μάτ, ποδαράκια, αντικραδασμικά θα γίνει απο πολύ σκ@τ@ λιγότερο σκ@τ@.

Και αυτό είναι λογικό να ακούγεται και να είναι αρεστό. Τί σχέση έχει τώρα το ψηφιακό και τα κομπιούτερς...

Ακούγεται το μάτ? Ναι. Γιατί ακούγεται? Γιατί ένα κακό μάτ χαλάει το δίσκο, δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό, δέν αποροφάει κραδασμούς, έχει καλύτερη συμπεριφορά στην ηχητική ανάδραση ίσως το σημαντικότερο μέγεθος των σύγχρονων πικάπ κ.α.

Στο τέλος θα μπείτε σε κανα θέμα με ανακατασκευασμένους σκαραβαίους του 60 και θα λέτε "να κοίτα το yaris μου καίει λιγότερο και πάει καλύτερα". Ασχέτως αν η πρόταση αυτή είναι σωστή η λαθεμένη είναι δυστυχώς εκτός θέματος, εκτός της συζήτησης και δέν βοηθάει κάποιον στην επιλογή του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.782
To point είναι η δισκογραφία που είναι σε βινύλιο και η διαχρονικότητα της.
Αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να το καταλάβει ένας που περνά από μία κεφαλή σε μία καλύτερη, από ένα stage σε ένα καλύτερο, από ένα πλατό σε ένα καλύτερο.
Δηλαδή, αν δεν είσαι γνήσιος αιμοδότης, δεν θα αντιληφθείς την διαχρονικότητα της δισκογραφίας! :p

Φάσκεις και αντιφάσκεις φίλε μου γκεο! ;)

Το πικάπ μωρέ είναι φετίχ, τι σχέση έχει με τη δισκογραφία, και πόσο μάλλον με τη μόδα και το lifestyle που αποτελούν την αιτία αναζωπύρωσης του μάβρου δίσκου στις μέρες μας, ιδίως σε ανθρώπους που παίρνουν πικάπ χωρίς να έχουν ούτε ένα δίσκο! :gotcha:

Σαφώς αξίζει να κρατάς ένα πικάπ και να το στήσεις σωστά, by the book, εφόσον έχεις ικανή δισκοθήκη να το υποστηρίξει, αλλιώς είσαι θύμα του lifestyle, πράγμα που δε το κατακρίνω! Απλώς το διακρίνω από τα ψεύδη που πωλούνται ως δήθεν δικαιολογίες! ;)

Από κει και πέρα, ιδίως εσύ αγαπητέ μου γκεο, γνωρίζεις πολύ καλά πόσο απαιτητικό σε γνώσεις και εμπειρία και δεξιότητες είναι το σωστό στήσιμο ενός πικάπ, και επίσης γνωρίζεις πως στα 9 στα 10 πικάπ που θα δεις σε φιλικά σπίτια που επισκέπτεσαι, θα βρεις από μικρά έως χοντρά λάθη στο στήσιμό τους.

Υπ'αυτήν την θεώρηση, κάθε "μπουσουλας" για σωστό στήσιμο ενός πικάπ είναι επιθυμητός, αλλά σε τούτο το φόρουμ, κάθε νέο θρεντ που ξεκινά για αυτόν τον λόγο έχει ως άμεση συνέπεια την αναπόφευκτη σύγκριση με το ήδη υπάρχον παλιό καλό θρεντ του Κόγια, γεγονός που επισημάνθηκε εξ'αρχης.8-)

Οπότε ο χαβαλές είναι επίσης αναπόφευκτος, άρα ας επιστρέψουμε στη δραχμή.:p:D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.782
Με κάθε καλή διάθεση πάντως για να συμβάλλω θετικά στο εν λόγω θρεντ, αλλά και στην ένταξη του πικάπ στην σύγχρονη πραγματικότητα, θα πρότεινα ως ουσιαστικό βήμα βελτίωσης της απόδοσης του μέσου, την χρήση ενός ψηφιακού φίλτρου αποεμφασης ρια, δηλαδή με χρήση DSP, όπως πχ υλοποιείται στην μετρικ χαλο.

Μια τέτοια προσέγγιση, σημαίνει χρήση των εξαιρετικής ποιότητας και τεχνικών χαρακτηριστικών προενισχυτικών σταδίων μικροφώνου της μετρικ, και εν συνέχεια ψηφιοποίησης του σήματος, ώστε να εφαρμοστούν 4-5 τουλάχιστον αναγκαία φίλτρα DSP (πέραν της ισοσταθμισης ρια) που έχουν στόχο την αντικειμενικά τεχνικά άρτια αναπαραγωγή των πληροφοριών του αυλακιού, χωρίς περιττές τονικές αλλοιώσεις, αλλά και την απομάκρυνση πιθανών ανεπιθύμητων θορύβων πέραν του ακουστικού φάσματος, αλλά και διόρθωση της απόκρισης του συνόλου της πηγής στο φάσμα. Ταυτόχρονα, δίνουν την δυνατότητα ένταξης της πηγής αυτής σε μία αλυσίδα αναπαραγωγής που ακολουθεί τους αναγκαίους σύγχρονους κανόνες ισοσταθμισης χώρου με DSP, για πιστή αναπαραγωγή του μουσικού προγράμματος στο χώρο μας, κάτι που δε νομίζω να αμφισβητηθεί από κανέναν. ;)

Οικονομοτεχνικά μία τέτοια επιλογή είναι σχετικά προσιτή, τεχνοκρατικά είναι άριστη (οι μετρήσεις ακόμα και του Σταματάκου αρκούν για την απόδειξη της by the book υλοποίησης), ενώ οι εντυπώσεις ακροάσεων για τους λάτρεις του είδους είναι ομοίως άκρως θετικές, είτε από το γνωστό μας ριβιού του Σταματάκου, είτε από ανθρώπους που εκτιμούμε ιδιαιτέρως την οξυδέρκεια των αυτιών τους λόγω επαγγέλματος, λόγου χάριν του Χατζηστάμου. :)

Άρα από κάθε μεριά, μία τέτοια προσέγγιση δείχνει να έχει σαφέστατη υπεροχή, εξ ου και η δική μου προτροπή προς αυτήν την κατεύθυνση. 8-)
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δηλαδή, αν δεν είσαι γνήσιος αιμοδότης, δεν θα αντιληφθείς την διαχρονικότητα της δισκογραφίας! :p
Οι περισσότεροι είμαστε αιμοδότες (και εγώ φυσικά)
Δεν σου κρύβω ότι πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό για μία micro HD ακίδα μόνο και μόνο για να διαβάσω καλύτερα το αυλάκι και να ανασύρω πληροφορία που δεν έχω με άλλες ακίδες
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.945
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top