AV ενισχυτής, ή ... πολυκάναλο DAC

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
θα
Τα καλουδια κι ευκολία χρήσης των av που αναφέρετε, δε παλευονται.

Συγκριτικα με τον γιαμαχα που λες, από πλευράς ευκολίας και από πλευράς καλουδιων, ο συνδυασμος μετρικ-αρβους είναι στην εποχή των σπηλαίων, ιουρασιο και βγάλε.

Ο ήχος από μέτρικ και αρβους, δε παλεύεται.

Συγκριτικα με το συνδυασμό μέτρικ-αρβους που λεω, από πλευράς ήχου, ο γιαμαχα είναι στην εποχή των σπηλαίων, ιουρασιο και βγάλε.

Οπότε, αν κυνηγάει
Με 3 χιλιάρικα όμως παίρνεις πχ τον Yamaha 5100 και έχεις ρέστα .
Για ευκολίες δεν το συζητάμε καν (internet radio , Spotify κλπ ) .
Έχεις atmos , dtsx κλπ.
Εσείς που τα πάτε καλα με τα specs , πείτε μας τώρα ποιο εχει καλύτερα ντακ , ίσοσταθμιση κλπ.
Έτσι για την κουβέντα .
Και για να σας γίνει ακομα ποιο εύκολο ας εξαιρέσουμε τους hd (dtsx, Dolby atmos , dtshd κλπ κλπ.) ύψους βάθους ήχους κλπ κλπ .
Μόνο ίσοσταθμιση και ντακ .
Ποιος θα κανει τον κόπο να τα συγκρίνει ?
 


Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
θα μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες.
ο λόγος είναι ότι έχεις ακούσεις την νέα μορφή 4k atmos dtsx και τα σχετικά.
όταν είχες κάνει το ίδιο εγχείρημα πριν χρόνια με το πισι τα ίδια έλεγες μέχρι όταν με τις ερωτήσεις ανακάλυψες ότι τελικά δεν άκουγες HD ήχο μέσω PC.
απλά τώρα κατάφερες λόγω oppo να καταλάβεις την διαφορα απλόυ dts με dtshd πχ.
μόνο όταν φέρει κάποιος στον χώρο σου πχ τον Yamaha και τα βάλεις α-β και τα ακούσεις θα καταλάβεις τι εννοώ...
[DOUBLEPOST=1471028230][/DOUBLEPOST]συγνωμη γραφω απο κινητο.
ήθελα να γράψω ότι δεν
επαναλαμβάνω ότι δεν έχεις ακούσεις atmos , dtsx κλπ κλπ.
αλλάζει όλο το νόημα...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
Άκουσα ατμος, και εκφράστηκα πέραν του δέοντος θετικά.

Νομίζω πως το ατμος είναι η μεγαλύτερη εξέλιξη στον κινηματογραφικό ήχο από την εποχή του Dolby pro logic, απο τότε δηλαδή που βγήκε το Dolby digital.

Εχω ακούσει όλα τα ενδιάμεσα στάδια, και ουδέποτε συγκινήθηκα από τις αλλαγές πχ των πλαινων ηχείων ή του πίσω κεντρικού, δε μου έδωσαν τίποτα το σημαντικό πέραν του 5.1 και το είχα πει, προσωπική εκτίμηση βέβαια.

Αλλά ο περιβάλλον ήχος του ατμος και χ είναι IMHO τεράστιο βήμα εξέλιξης και huge upgrade του κινηματογραφικού ήχου.

Πέραν όμως αυτής της παραδοχής, και γυρνώντας σε πιο λιτά φορμά, μέχρι 7.1 δηλαδή, και γνωρίζοντας τον ήχο και τις δυνατότητες του υπέροχου γιαμαχα, αλλά και γνωρίζοντας τον ήχο και τις δυνατότητες της εξαιρετικής μέτρικ, έχω την απόλυτη βεβαιότητα για αυτά που έγραψα πιο πάνω. Καλός ηχητικά ο γιαμαχα, αλλά ήχο μέτρικ δεν φτάνει όσο και να πηδάει..

Καταλαβαίνω σαφώς πως όποιος κυνηγάει τον κινηματογραφικό ήχο είναι αποδεδειγμένο στην πράξη πως δε δίνει την δέουσα σημασία στα του ήχου όπως το κλαμπ των φίλων του δικαναλου.

Επίσης καταλαβαίνω πως στον κινηματογραφικό ήχο, εφόσον βγήκε το ατμος ο καθένας θα θέλει να το υλοποιήσει στο χώρο του, και δικαίως, αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω.

Παρ'ολα αυτά, αυτά που σας έγραψα, στα πλαίσια του έως 7.1 ήχου, ισχύουν.


Υ.Γ. από PC όταν άκουγα τον ήχο από τις ταινίες, είχα ήδη την υποδομή για να κάνω το άνωθεν, καθώς η lynx δηλώνεται ως κάρτα ήχου μεχρι 16 καναλιών και από παλιά την είχα δηλώσει 6 καναλιών στον κινηματογραφικό ήχο, οπότε έπαιρνα 5.1 κανάλια σε ψηφιακές AES EBU εξόδους, το decoding το έκανε επιτυχώς το software που έπαιζε τα αρχεία των ταινιών. Δυστυχώς τότε δεν είχα metric και δεν άκουσα το ποίημα όπως το περιγράψω τωρα. Ταυτόχρονα, αν και εξελίχθηκαν και τα software, προτίμησα τελικά να ξεφυγω από το PC για αναπαραγωγή ταινιών, καθώς η ευκολία χρήσης και η ποιότητα απεικόνισης των media player εκτινάχθηκε. Οπότε μετά χρησιμοποιούσα γνωστά media players, και ήχο στον av, όπως όλος ο κόσμος. Στο ίδιο σεταπ, στο PC, θα μπορούσα να βάλω πχ 12 κανάλια της lynx να παίρνουν 7.1.4 ήχο από software, αν ελυνα 2 προβλήματα: 1) ποιο software θα έκανε decoding του Atmos σε pcm, και 2) με ποια κάρτα θα εισήγαγα την HDMI έξοδο του OPPO ή άλλου media player προς το PC, ώστε να πάρει κάποιο software το ηχητικό σήμα και να το αποκωδικοποιησει προς τη lynx, διότι δεν επιθυμώ να επανελθω στο PC για αναπαραγωγή ταινιών, μία χαρά είναι τα media player.. Ίσως είναι λίγο νωρίς για αυτό που σκέφτομαι στο PC για το ατμος, αλλά πιθανώς να υπάρχει λύση, εν καιρώ θα ασχοληθω και με αυτό, διότι το ατμος το αξίζει. Ας πάρω πρώτα ηχεία να βάλω στο ταβάνι, και βλέπουμε, όλο και κάτι θα βρω, αλλά θα το υλοποιήσω, δε μου ξεφεύγει.. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.877
Reaction score
28.309
Νομίζω το να συγκρίνουμε ενα YAMAHA με οποιοδήποτε εξωτερικό DAC είναι τουλάχιστον αστείο.
Όπως επίσης θα συμφωνήσω με τα Formats. Όλα μου τα ηχεία είναι OMNIPOLAR, τα γνωστά παλιά MIRAGE OM series με τις 4 κολόνες και το μοναδικό κεντρικό OM C2. Ότι και να έχω ακούσει μέχρι τώρα, όσα ηχεία και να ήταν (εκτός ταβάνι βέβαια) δεν με ενθουσίασε τίποτα. Δεν μου έδωσε κάτι που δεν είχα. Οπότε λίγο άκυρο το πόσο καλό ή διαφορετικό είναι ένα σύστημα 6.1, 7.1 κλπ.
 

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
προφανώς δεν έχετε ακούσει σωστά στημένο σύστημα by the book με ακριβά συνοδα.
υπάρχει ένα σθηνα με theta Casablanca που έχει HD κάρτα .
τέλος πάντων διότι δεν έχω άδεια για να αναφέρω παραπάνω.
η όλη ιστορία είναι να πάρεις αναλογικό ήχο μετά την αποκωδικοποίηση σωστά;
για να μπορέσεις να περάσεις το κάθε κανάλι από τα dac της metric σωστά;
το έκανες από τις αναλογικές εξόδους του oppoπου είναι μακράν το καλύτερο player της αγοράς αυτή την στιγμή.
δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος για να πάρεις ψηφιακά αποκωδικοποιημεναολα τα κανάλια για πχ atmos.
μόνο εάν ξεκοιλιάσεις κανένα προ και μπορέσεις να το κάνεις να δουλέψει πράγμα καραχλωμο.
η μονη λύση είναι να παρεμβάλεις μεταξύ των τελικωνκαι ενός προτην μετρικ.
δώσε λοιπόν το αργκους όπως αλλιώς το λένε και πάρε έναν σοβαρό προ ώστε να κάνεις την δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς.
όσο καλύτερο προ βάλεις τόσο εντυπωσιακότερα αποτελέσματα θα έχεις.
 

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
και φυσικα τοτε και αρτιοτερη δουλεια θα κανεις και κανενας δεν θα μπορει να σου πει κουβεντα για λεγομενα σου ...

τόσο απλό είναι και καταλαβε το ώστε να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο και χρημα.
υγ γράφω από κινητό οποτε συγχωρεστε με για τα λάθη μου .
καλό σας βράδυ και όνειρα γλυκά διότι πλέον το παραμυθάκι είναι χωρίς δράκο ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.472
Reaction score
74.996
Δε χρησιμοποιεί τις αναλογικές εξόδους του Oppo, μέχρι τη Metric δε γίνεται μετατροπή D/A.
Εγώ έβαλα το OPPO BDP-103D και ρύθμισα το HDMI να βγάζει PCM
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.877
Reaction score
28.309
προφανώς δεν έχετε ακούσει σωστά στημένο σύστημα by the book με ακριβά συνοδα.
υπάρχει ένα σθηνα με theta Casablanca που έχει HD κάρτα .
τέλος πάντων διότι δεν έχω άδεια για να αναφέρω παραπάνω.
η όλη ιστορία είναι να πάρεις αναλογικό ήχο μετά την αποκωδικοποίηση σωστά;
για να μπορέσεις να περάσεις το κάθε κανάλι από τα dac της metric σωστά;
το έκανες από τις αναλογικές εξόδους του oppoπου είναι μακράν το καλύτερο player της αγοράς αυτή την στιγμή.
δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος για να πάρεις ψηφιακά αποκωδικοποιημεναολα τα κανάλια για πχ atmos.
μόνο εάν ξεκοιλιάσεις κανένα προ και μπορέσεις να το κάνεις να δουλέψει πράγμα καραχλωμο.
η μονη λύση είναι να παρεμβάλεις μεταξύ των τελικωνκαι ενός προτην μετρικ.
δώσε λοιπόν το αργκους όπως αλλιώς το λένε και πάρε έναν σοβαρό προ ώστε να κάνεις την δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς.
όσο καλύτερο προ βάλεις τόσο εντυπωσιακότερα αποτελέσματα θα έχεις.

THETA CASABLANCA
$23,115
(8 Channel Configuration with 1 Xtreme D-2 and 1 Premium DAC Card);

+$1995
for Optional 12-channel AES/EBU Digital Output Card; Individual DAC Cards:

$4,995
for Xtreme D2/D3,
$3,125 for Superior II,
$1,875 for Premium

Τη συγκρίνουμε τώρα, τα 24000 με τα 3000;
 

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
δεν συγκρίνουμε καταρχάς.
αλλά όπως όλοι χτίζουμε κομμάτι κομμάτι το σύστημα μας εάν είχε πάρει μτχ έναν Casablanca κάποια στιγμή ( εάν το ψάξεις υπάρχουν με 2-3 χιλ μαζί με την κάρτα που θες,και και και ( κοιτάς e bay )με μια κάρτα βάζεις και ατμός και dirac και ...
 

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
THETA CASABLANCA
$23,115
(8 Channel Configuration with 1 Xtreme D-2 and 1 Premium DAC Card);

+$1995
for Optional 12-channel AES/EBU Digital Output Card; Individual DAC Cards:

$4,995
f
υπάρχει μάλιστα τώρα ένας στο eBay που τον δίνει που του λείπει μόνο η κάρτα του. Atmos ...
[DOUBLEPOST=1471071833][/DOUBLEPOST]κολοκινητο μου έχει σπάσει τα νεύρα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.877
Reaction score
28.309
δεν συγκρίνουμε καταρχάς.
αλλά όπως όλοι χτίζουμε κομμάτι κομμάτι το σύστημα μας εάν είχε πάρει μτχ έναν Casablanca κάποια στιγμή ( εάν το ψάξεις υπάρχουν με 2-3 χιλ μαζί με την κάρτα που θες,και και και ( κοιτάς e bay )με μια κάρτα βάζεις και ατμός και dirac και ...
Δεν ξέρω που τα βρήκες αλλά αυτά τα νούμερα που λες δεν υπάρχουν.
Ένας πολύ παλιός Casablanca I έχει 3000$ - 4000$
http://www.hifishark.com/search?q=theta+casablanca
και δεν ξέρω και τη γίνεται, όταν για παράδειγμα για να πας από τον III HD που υποτίθεται οτι έχεις( μεταχειρισμένο στα 9000$ στην Αμερική έτσι), στο IVa θες 7000$.
http://hometheaterreview.com/theta-digital-announces-two-new-casablanca-prepros/
"Owners of the current Casablanca III HD, for example, can upgrade their unit to full Casablanca IVa status for $6,995. This extensive upgrade adds processing for Dolby Atmos and Auro-3D, Dirac Live 96K and Jitter Jail II, a new display window, new metal "Theta Digital" tower, new firmware and new software".
Έχεις φτάσει έτσι στα 16000$ upgrated μεταχειρισμένο όταν καινούργιο έχει 22000$. Και πρόσεξε, 16000$ και πουθενά αναφορά για 4Κ στο αναβαθμισμένο ενώ το καινούργιο είναι.

Και με όλα τα ρίσκα του μεταχειρισμένου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
η όλη ιστορία είναι να πάρεις αναλογικό ήχο μετά την αποκωδικοποίηση σωστά;
για να μπορέσεις να περάσεις το κάθε κανάλι από τα dac της metric σωστά;
το έκανες από τις αναλογικές εξόδους του oppoπου είναι μακράν το καλύτερο player της αγοράς αυτή την στιγμή.
.
Καμία σχέση.
Δεν έχεις αντιληφθεί τι έκανα.
 

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
Δεν ξέρω που τα βρήκες αλλά αυτά τα νούμερα που λες δεν υπάρχουν.
Ένας πολύ παλιός Casablanca I έχει 3000$ - 4000$
http://www.hifishark.com/search?q=theta+casablanca
και δεν ξέρω και τη γίνεται, όταν για παράδειγμα για να πας από τον III HD που υποτίθεται οτι έχεις( μεταχειρισμένο στα 9000$ στην Αμερική έτσι), στο IVa θες 7000$.
http://hometheaterreview.com/theta-digital-announces-two-new-casablanca-prepros/
"Owners of the current Casablanca III HD, for example, can upgrade their unit to full Casablanca IVa status for $6,995. This extensive upgrade adds processing for Dolby Atmos and Auro-3D, Dirac Live 96K and Jitter Jail II, a new display window, new metal "Theta Digital" tower, new firmware and new software".
Έχεις φτάσει έτσι στα 16000$ upgrated μεταχειρισμένο όταν καινούργιο έχει 22000$. Και πρόσεξε, 16000$ και πουθενά αναφορά για 4Κ στο αναβαθμισμένο ενώ το καινούργιο

Υπαρχει προς πωληση αυτη την στιγμη με συζητησιμη casablanca 4 στο audiogon.
 

Μηνύματα
7.242
Reaction score
4.624
Ok . Το ξανα διαβασα ολο πιο προσεκτικα και ναταλαβα τι εννοεις.
Καλη περιπτωση εαν εχεις ηδη μετρικ για να εχεις και πολυκαναλο με μικρο κοστος.
Εαν ομως δεν εχεις σε περιοριζει στο 7.1 .
Με τα ιδια χρηματα παιρνεις και εχεις ατμος dtsx με μια συσκευη και ξεμπερδευεις.

Οσο για theta casablanca εσν βαλεις αναζητηση στο hifishark εχει απο 2000 εως ωσπου φτανει το χερσκι σου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
Ok . Το ξανα διαβασα ολο πιο προσεκτικα και ναταλαβα τι εννοεις.
Καλη περιπτωση εαν εχεις ηδη μετρικ για να εχεις και πολυκαναλο με μικρο κοστος.
Εαν ομως δεν εχεις σε περιοριζει στο 7.1 .
Με τα ιδια χρηματα παιρνεις και εχεις ατμος dtsx με μια συσκευη και ξεμπερδευεις.
Σωστά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.877
Reaction score
28.309
Οσο για theta casablanca εσν βαλεις αναζητηση στο hifishark εχει απο 2000 εως ωσπου φτανει το χερσκι σου...
2000$ έχουν τα πρώτα μοντέλα και αμα θες 7000$ για να πας από το III HD στο IVa φαντάσου πόσα θες από το πρώτο στο τελευταίο. Και ουτε λόγος για 4Κ. Ακόμα και σασί αλλάζει στα 7000$.
Και ολα αυτά σε $. Σε € βάλε άλλα 30% στην καλύτερη.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.809
Μηνύματα
2.876.922
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top