HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Ολες αυτες οι λυσεις απο το ebay ειναι καλες αν εχεις μονο μια ζωνη, με μηκος 5,10,15,κλπ μετρα.
Ο περιορισμος που θετουν ειναι πως ειναι δυσκολο να χειριστεις πολλαπλες ζωνες στο σπιτι απο ενα σημειο και πρεπει να εχεις 100 κουτακια, 100 χειριστηρια, 100 τροφοδοτικα και 200 ενισχυτες σηματος.

Η καλυτερη λυση ειναι να εχεις ΕΝΑ DMX Controller, και οσα DMX decoders ειναι και οι ζωνες σου. Το πολυ καλο της υποθεσης ειναι πως μπορεις να στειλεις το DMX σημα 1 χιλιομετρο αποσταση για πλακα και να δουλευει μια χαρα. Τα 12 βολτ.....δεν.
Ενα παραδειγμα ειναι τα φωτα που εχουν στις διαφορες σκηνικες παρουσιασεις, που ο χεριστης ρυθμιζει απο ενα σημειο 100-200 φωτα, RGB και μη. Το καλωδιο που πηγαινει απο την κονσολα στην σκηνη ειναι DMX και οχι 230 βολτ. Το ιδιο και στα γηπεδα.

Τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα, οπως web interface, RS232, και φυσικα η ευκολια χειρισμου.

Ασχετο λιγο με το παρων θεμα βεβαια...:116:
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Γεια σας παιδιά!
Διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα που έχει ανοιχτεί και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί βρίσκομαι και εγώ σε σκέψεις τοποθέτησης κρυφού φωτισμου led.

λοιπόν Έχω αγοράσει 5 led strip 5050 300 led σύνολο 25 μετρά και θα χρησιμοποιηθεί για κρυφό φωτισμό εξωτερικου χώρου σε εξοχική κατοικία οπότε θα πάει γύρο από το σπίτι κάτω από τις υδροροες και στο τέλος θα καταλήξει κάπου,,όπου εκεί υπάρχουν ΜΟΝΟ πρίζες!!!!
Δέν εχω και πολλές γνώσεις ηλεκτρολόγου ούτε και μεγάλη εμπειρία αλλά οκ τα χερια μου ποιανουν!!! και το μυαλό !!! οπότε η συνδεσμολογία που εχω επιλέξει είναι η εξής :
απο την αρχη προς το τέλος
2χ 5μ led strip 5050 300led(συνολο 10μετρα) και συνδεση με amplifier 12v 144W(φυσικά θα τραβήξω αρκετό μεγάλο καλωδιο γιατί θέλει και μετασχημαστιστη οποτε θα τα μαζέψω όλα σε ένα σημείο εκεί που υπάρχουν πρίζες στην αποθηκη) στη συνέχεια άλλα 2χ 5μ led strip 5050 300led(συνολο 10μετρα) και σύνδεση με apmplifier και τέλος μια ακόμη ταινία led 5050 300led(σύνολο 5μετρα) --- controller και μετασχηματιστής.
Αν είναι σωστή η σύνδεση που θέλω να κάνω τότε θέλω 3 μετασχηματιστές 120Watt έκαστος? η επισης μπορώ να πάρω μόνο μέγαλο μετασχηματιστή και να τα ενόσω όλα ta amplifier kai to led controller σε ενα μετασχηματιστή αρκεί πχ να ειναι 600watt? η χρειάζομαι ένα για τον καθένα amplifier kai controller? ?το λέω αυτό γιατί ούτως η άλλος θα μαζέψω τα ρεύματα όλων τον amplifier και του controller σε ένα σημείο?
ποια είναι η καλύτερη λύση με σκοπό ότι υπάρχει και μόνο μια πρίζα στο τέλος?

ευχαριστώ πολύ!!!!!
παρακάτω σας παραθέτω και όσα νομίζω οτι ταιριάζουν..

2τεμαχια http://www.ebay.com/itm/261010759217?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
3τεμαχια http://www.ebay.com/itm/130641578851?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
1 τεμαχιο http://www.ebay.com/itm/300636983211?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
led strip http://www.ebay.com/itm/130683861835?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
connectors για τα led strip me τους amplifiers.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Ποση ειναι η αποσταση απο την αποθηκη? Τι καλωδιο σε διαμετρο θα στειλεις αν ειναι μακρια και η πτωση τασης σε συνεχες ρευμα θα πρεπει να υπολογισεις να ειναι στο 2%.

Ψαξε να βρεις στο ιντερνετ ενα κομπιουτερακι πτωσης τασης και θα δεις τι βγαζει. Να σου πω την αληθεια εγω βαζω μονο ταινιες 24 V γιατι εχω τη μιση πτωση, η για την ιδια πτωση τουλάχιστον χρειαζομαι το μισο σε παχος καλωδιο απ'οτι με 12V.

Ηλεκτρολογος δεν ειμαι... πριν αρχισετε να βαράτε! :116:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Και κατι αλλο...Χρωματα πως θα επιλεγεις?
Θα βγαινεις στην αποθηκη?

ps: Τωρα το ειδα. Θα ειναι με RF
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

η απόσταση από την αποθήκη είναι στα 15 μέτρα για τον ένα amplifier και 7 μέτρα για τον δεύτερο amplifier.
δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα να τραβήξω τους ενισχυτές μακριά..
Ποση ειναι η αποσταση απο την αποθηκη? Τι καλωδιο σε διαμετρο θα στειλεις αν ειναι μακρια και η πτωση τασης σε συνεχες ρευμα θα πρεπει να υπολογισεις να ειναι στο 2%.

Ψαξε να βρεις στο ιντερνετ ενα κομπιουτερακι πτωσης τασης και θα δεις τι βγαζει. Να σου πω την αληθεια εγω βαζω μονο ταινιες 24 V γιατι εχω τη μιση πτωση, η για την ιδια πτωση τουλάχιστον χρειαζομαι το μισο σε παχος καλωδιο απ'οτι με 12V.

Ηλεκτρολογος δεν ειμαι... πριν αρχισετε να βαράτε! :116:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Πηγαινε εδω και υπολογισε ποσα βολτ θα φτασουν στα 15 μετρα με το καλωδιο που σχεδιαζεις να βαλεις. Υπολογισε οτι αν σκεφτοσουν να βαλεις δικτυου cat5, αυτο ειναι 24awg.
Βαλε τα μετρα, τα αμπερ, το παχος του καλωδιου κλπ, να δεις τι βολτ θα φτασουν στην ταινια. Αν εισαι οκ, ολα καλα.:109:
 


Μηνύματα
85
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.


Bρηκα αυτο και συγκρινοντας με το δικο σου θα ελεγα οτι ειναι πολυ πιο φθηνο.
Ποιες οι διαφορες απο το δικο σου? http://www.ebay.com/itm/RGB-10M-Fla...151?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cfa36f8df
Συγνωμη αν σε βαζω σε διαδικασια αλλα προσπαθω να καταλαβω και πως επιλεγω ;)
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Δεν μπορώ να διακρίνω καμιά διαφορά.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Επειδη εχει πολυ ενδιαφερον το θεμα πιστευω για πολυ κοσμο, θα ηταν καλο καποιος γνωστης να ανακεφαλαιωσει σε δυο γραμμες τα βασικα..

ολοι φυσικα καταλαβαμε οτι τα 5050 led ειναι τα πιο φωτεινα κ οτι τα 60 led/m ειναι το ιδανικο..

ας μιλησουμε λιγο για τα υπολοιπα ωστε να ξερει καποιος το τι θα χρειαστει να παραγγειλει για ενα κομπλε πακετο..

ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Η αποδοση τους και συνεπως η καταναλωση ρευματος ειναι συνηθως 7,2w/m.

οταν χρησημοποιουμε μηκη μεγαλυτερα των 5-6μ ειναι καλο να προσθετουμε και ενα ενισχυτη ρευματος/repeater.


προτιμηστε controller RF για να μην κανετε σκοποβολη οπως με τους αντιστοιχους IR και ετσι θα μπορειτε να αναβετε τα φωτα ακομα και εξω απο το σπιτι σας και το απεναντι πεζοδρομιο.....

μην αγοραζετε waterproof/αδιαβροχα λεντ εκτος και αν τα βαλετε σε πισινα...

ψαξτε με επιμονη και υπομονη στο ebay και θα βρειτε τα 5μ ακομα και κατω απο 20 δολλαρια....
αν θελετε περισσοτερα η λιγοτερα μετρα,ψαξτε περισσοτερο ή μιληστε με τον πωλητη. Οι Κινεζοι ξερουν αγγλικα και ειναι πολυ προθυμοι να σας εξυπηρετησουν...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Καλησπέρα στην av-παρέα,

Για 22 μετρα κρυφο φωτισμό στο ταβάνι με γυψοσανίδα, τι θα χρειαστώ;
Λέω για φωτοσωλήνα των 54 led/m με ισχύ 3w/m σύμφωνα με εδώ
τι ενισχυτή θα χρειαστώ; πρέπει να λάβω υπόψιν κάτι άλλο;

Απο ηλεκτρολογικά δεν γνωρίζω και πολλά, οπότε τα φώτα σας..
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω μια φωτοταινια 20μετρα rgb 5050 60led per meter, αγορασα ενα τροφοδοτικο 360w 30a και ενα controller.
Τα συνδεσα αναψε η ταινια αλλα τα πρωτα 5 μετρα ειναι φωτεινα,τα επομενα 5 με λιγοτερο ενταση και τα υπολοιπα 10 ακομα λιγοτερη αλλα ισης αποδοσης μεταξυ τους,

Απο οτι αντιλαμβανομαι χρειαζομαι rgb amplifier, το θεμα ειναι ποσα τεμαχια και σε ποιο σημειο να τα τοποθετησω?

οποια γνωμη καλοδεχουμενη...Ευχαριστω
 


kez

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Re: Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Από ότι κατάλαβα θέλεις rgb amplifier. 2 μάλιστα. Το θέμα είναι ότι ο controller μπορεί να οδηγήσει πάνω από 216 W; Εγώ δεν βρήκα ακόμη remote controller πάνω από 216 W. Ίσως ο controller σε δημιουργεί πτώση τάσης γιατί ξεπερνάς την ονομαστική ισχύ του. 72 W * 4 τεμ = 288 W σε πλήρη ισχύ ενώ ο controller 216 δίνει max στην έξοδο (72W * 3 χρώματα).
Εγώ θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν 2 controller ίδιας μάρκας και τύπου μπορούν να δουλευτούν με ένα FM τηλεχειρηστήριο.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Παιδιά σας χαιρετώ και εγώ.

Κτίζουμε σπίτι και θέλω και εγώ να εγκαταστήσω led strips σε 2 χωρους (σαλόνι & τραπεζαρία) πίσω από γυψοσανίδες.
Η περίμετρος του κάθε χώρου είναι περίπου 17 μέτρα.
Ενδιάμεσα των 2 χώρων υπάρχουν δοκοί της σκάλας.
Θέλω να τα ελέγχω με rf.
Μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους και να μπορώ να ανάβω είτε το 1 είτε το άλλο είτε και τα 2 μαζί;
επίσης θέλω να βάλω και music controller.

Τι πρόνοιες πρέπει να γίνουν;

Μπορεί να μπει και διακόπτης στον τοίχο, ένας για το κάθε σύστημα;
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Για 8 μέτρα καταλαβαίνω ότι χρειάζεται και το repeater. Δεν έχω όμως καταλάβει καθόλου τη συνδεσμολογία όλων αυτών.
Μπορεί κάποιος να ποστάρει ένα σχετικό σχέδιο σύνδεσης;
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

ρε παιδια μην μπερδευετε το κοντρολερ με το τροφοδοτικο...
τροφοδοτικο αγοραζουμε τοσο ισχυρο,αναλογα με τα μετρα της ταινιας που θα χρησημοποιησουμε και τα βαττακια που αποδιδει....
π.χ. σε μια ταινια 20μ με αποδοση 7,2β/μ ενα των 180β φτανει και περισσευει.
το πολυ να χρειαστουν 1-2 ενισχυτες σηματος (amplifiers/repeaters) για να μη χανεται η φωτεινοτητα.
το κοντρολερ απλα ανοιγει-κλεινει το φως και αλλαζει χρωματα και ρυθμους.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Από που τροφοδοτούνται αυτοί οι ενισχυτες σηματος (amplifiers/repeaters); Πώς συνδέονται;
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Παιδιά σας χαιρετώ και εγώ.

Κτίζουμε σπίτι και θέλω και εγώ να εγκαταστήσω led strips σε 2 χωρους (σαλόνι & τραπεζαρία) πίσω από γυψοσανίδες.
Η περίμετρος του κάθε χώρου είναι περίπου 17 μέτρα.
Ενδιάμεσα των 2 χώρων υπάρχουν δοκοί της σκάλας.
Θέλω να τα ελέγχω με rf.
Μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους και να μπορώ να ανάβω είτε το 1 είτε το άλλο είτε και τα 2 μαζί;
επίσης θέλω να βάλω και music controller.

Τι πρόνοιες πρέπει να γίνουν;

Μπορεί να μπει και διακόπτης στον τοίχο, ένας για το κάθε σύστημα;
για να τα αναβεις χωρια,λογικα θελεις ξεχωριστα τροφοδοτικα που στα 17μ μεταφραζεται σε 180βαττ.
15ε το καθενα εχουν απο Κινα.


δε ξερω αν μπορεις να τα γεφυρωσεις και να αναβουν μαζι χρησιμοποιοντας μονο ενα κοντρολλερ* παντα σε rf.

λογω μηκους θα χρειαστεις και 1-2 amplifiers/repeaters για τον καθε χωρο.
φτηνοι ειναι με 10-15 δολλαρια εκαστος.


κοντρολλερ στον τοιχο υπαρχουν, και μαλιστα περιμενω να μου ερθουν 2 σετακια απο αυτο:http://www.ebay.co.uk/itm/330776132840?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

και αυτο:http://www.ebay.co.uk/itm/Touch-Pan...ing_Parts_and_Accessories&hash=item51a3a201f9

για καποιες εφαρμογες...




*αν τα σκασεις λιγο μπορεις να εχεις ελεγχο και απο το κινητο σου,το tablet/netbook/laptop μεσω android....


δειτε εδω τι εχουν βγαλει οι ανθρωποι....

http://www.ebay.co.uk/itm/181034140948?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/181034157293?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.253
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top