HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Re: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Από που τροφοδοτούνται αυτοί οι ενισχυτες σηματος (amplifiers/repeaters); Πώς συνδέονται;
συνδεονται και παιρνουν ρευμα απο το τροφοδοτικο που παιρνει ρευμα απο το σπιτι...

θα χρειαστεις ενα τσιφτη ηλεκτρολογο,αν δεν το κατεχεις....
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Και τσίφτη ηλεκτρολόγο έχω και διπλ. μηχανικός είμαι.
Εντάξει, κατάλαβα πώς και γιατί συνδέονται οι ενισχυτές.
Απλά με μπέρδεψε αυτό το "ενισχυτής σήματος" γιατι δεν υπάρχει κανένα σήμα στα LED!
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Re: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Και τσίφτη ηλεκτρολόγο έχω και διπλ. μηχανικός είμαι.
Εντάξει, κατάλαβα πώς και γιατί συνδέονται οι ενισχυτές.
Απλά με μπέρδεψε αυτό το "ενισχυτής σήματος" γιατι δεν υπάρχει κανένα σήμα στα LED!
το ιδιο πραγμα με αλλες λεξεις...
τον amplifier/repeater εννοω.
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Spilegou ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα για να τα συνοψίσουμε ο εξοπλισμός μπαίνει με την ακόλουθει σειρά;
Πρίζα - τροφοδοτικό - controller - led strip - amplifier/repeater - led strip.
Σε αυτή τη σύνδεση μπαίνει όλος ο εξοπλισμός πίσω από τη γυψοσανίδα;
Και βάζεις μια πρίζα ψηλά πάλι πίσω από τη γυψοσανίδα ή τραβάς ρεύμα από χαμηλά με πρόνοια σωλήνας που πάει πάνω στο ταβάνι;

Αν θέλω να βάλω το controller σε στυλ switch στον τοίχο πως αλλάζει η συνδεσμολογία.

Τις γυψοσανίδες θα τις κάνω εγώ με ένα φίλο.
Ηλεκτρολογικά δεν γνωρίζω έτσι θα δώσω οδηγίες του ηλεκτρολόγου μου.

Ευχαριστώ και πάλι.
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Αν όμως θέλω να βάλω το controller σε στυλ switch στον τοίχο πως αλλάζει η συνδεσμολογία;

Πχ αυτό που μας έδειξες προηγουμένως.
 



Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
καλη φαση αν κ λιγο ακριβουτσικη ο ελεγχος μεσω κινητου!!! φυσικα θυμηθηκα προ 10τιας το ανοιγμα της λαμπας με τα παλαμακια χαχαχαχαααα!!! που ειχες τη παλιογρια κ ηθελε πληρη συσκοτιση κ τσααακ αρχιζε τα παλαμακια κ το ενα εκλεινε μετα το αλλο!!! :)
ερεεε προοδο που χει κανει η τεχνολογια χαχααα!!!
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Αν όμως θέλω να βάλω το controller σε στυλ switch στον τοίχο πως αλλάζει η συνδεσμολογία;

Πχ αυτό που μας έδειξες προηγουμένως.
Φανταζομαι θα στελνεις 12 βολτ στο διακοπτη, κι απο εκει τετρακλωνο καλωδιο στα leds.Απο το διακοπτη στελνεις καλωδιο στον ενισχυτη σηματος, ο οποιος παιρνει 12 βολτ ηδη απο καπου. Ο ενισχυτης με τη σειρα του φωτιζει τα υπολοιπα leds.
O ενισχυτης μπορει να μπει διπλα στα leds, αλλα εγω θα τον εβαζα διπλα με τα τροφοδοτικα, και θα εστελνα μονο τετρακλωνο καλωδιο στην οροφη.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Re: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Επισης,
αν σκοπευεις να εχεις ενα διακοπτη που να ελεγχει διαφορετικες ζωνες με χρωματα στο σπιτι η συνδεσμολογια αλλαζει και χρειαζεσαι αλλου ειδους controller.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους κ συντονιστές του Forum.Θα ήθελα την βοηθειά σας πάνω σε αυτό το θέμα που έχετε ανοίξει κ που έψαχνα πάρα πολύ καιρό να βρώ.Θέλω να με βοήθησετε και να μου πείτε επειδή είμαι εντελώς άσχετος αν θα μπορούσα να ενώσω μια ταινία LED 18 μετρα,κ τι υλικά χρειάζομαι για να την τοποθετήσω στην υπάρχων φωτοσωλήνα που έχω κ που έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση,στην διακοσμητικη γυψοσανίδα,στο σαλόνι του σπιτιού μου.Ο χώρος του σαλονιού είναι ακριβώς όπως έχετε εκθέσει στις φωτογραφίες σας στην αρχή του post απλά το μήκος είναι περίπου 18 μετρα.Μπορούν να ενωθεί μια τέτοια μεγάλη ταινία αγοράζοντας επιμέρους ταινίες των 5 μέτρων?Τι υλικά θα χρειαστώ κ απο το ebay που υπάρχουν για να τα παραγγείλω.Η ταινία αυτή που αλλάζει κ χρωμτισμούς είναι RGB?Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος αγοραστής για να τα παραγγείλω?Σας ευχαριστώ πολύ περιμένω την βοηθειά σας
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους κ συντονιστές του Forum.Θα ήθελα την βοηθειά σας πάνω σε αυτό το θέμα που έχετε ανοίξει κ που έψαχνα πάρα πολύ καιρό να βρώ.Θέλω να με βοήθησετε και να μου πείτε επειδή είμαι εντελώς άσχετος αν θα μπορούσα να ενώσω μια ταινία LED 18 μετρα,κ τι υλικά χρειάζομαι για να την τοποθετήσω στην υπάρχων φωτοσωλήνα που έχω κ που έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση,στην διακοσμητικη γυψοσανίδα,στο σαλόνι του σπιτιού μου.Ο χώρος του σαλονιού είναι ακριβώς όπως έχετε εκθέσει στις φωτογραφίες σας στην αρχή του post απλά το μήκος είναι περίπου 18 μετρα.Μπορούν να ενωθεί μια τέτοια μεγάλη ταινία αγοράζοντας επιμέρους ταινίες των 5 μέτρων?Τι υλικά θα χρειαστώ κ απο το ebay που υπάρχουν για να τα παραγγείλω.Η ταινία αυτή που αλλάζει κ χρωμτισμούς είναι RGB?Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος αγοραστής για να τα παραγγείλω?Σας ευχαριστώ πολύ περιμένω την βοηθειά σας
rgb ταινια 20μετρων, μονο 58 δολλαρια=46,4ε
http://www.ebay.com/itm/20M-4x5M-50...830279?pt=US_Car_Lighting&hash=item337eb08747

τροφοδοτικο 180w (με καταναλωση 7,2 w/m θα χρειαστεις μονο τα 130,αλλα δε βαριεσαι.....) μονο 14,8ε
http://www.ebay.co.uk/itm/290720504385

rgb led repeater θα χρειαστεις προφανως ενα στη μεση της ταινιας (εγω με 13-14μ το εχω βαλει στο τελος και κλεινοντας το κυκλωμα με το τροφοδοτικο δουλευει αψογα...
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?LH...p=15&_clu=2&_fcid=80&_localstpos&_stpos&gbr=1 απο 5ε μεχρι 15ε

διαλεγεις και ενα καλο rf controller αναλογα με τα γουστα σου και εισαι ετοιμο με λιγοτερα απο 100ε...
οι ταινιες ενωνονται μεταξυ τους σχετικα ευκολα.
ενα κολλητηρι χρειαζεται.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απαντησή σας,μια μόνο τελευταία ερώτηση ο τηλεχιρισμός που ακριβώς θα μπορούσα να τον συνδέσω στο τέλος τις ταινίας κ υπάρχει κάποιος αξιόπιστος που φυσικά να είναι RF ?Σας ευχαριστώ κ πάλι για την βοηθειά σας να είστε πάντα καλά.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

φιλε,ολοι οι κινεζοι με ποσοστο ανω του 98% feedback ειναι αξιοπιστοι...
διαλεγεις και παιρνεις..

συνδεσεις κλπ,θα σε γελασω...
το φιλαρακι μου ο ηλεκτρολογος τα ανελαβε αυτα...
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την βοηθειά σας μάλλον θα επιλέξω σαν αυτό που υπάρχει στην πρώτη σελίδα νομίζω είναι απο τα καλύτερα,σας ευχαριστώ κ πάλι μόλις παραγγείλω κ τα δοκιμάσω θα ξαναγράψω.να είστε καλά.
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Φανταζομαι θα στελνεις 12 βολτ στο διακοπτη, κι απο εκει τετρακλωνο καλωδιο στα leds.Απο το διακοπτη στελνεις καλωδιο στον ενισχυτη σηματος, ο οποιος παιρνει 12 βολτ ηδη απο καπου. Ο ενισχυτης με τη σειρα του φωτιζει τα υπολοιπα leds.
O ενισχυτης μπορει να μπει διπλα στα leds, αλλα εγω θα τον εβαζα διπλα με τα τροφοδοτικα, και θα εστελνα μονο τετρακλωνο καλωδιο στην οροφη.

Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση.

άρα έχουμε Πρίζα - Τροφοδοτικό - Controller - Ενισχυτής - Τετράκλωνο καλώδιο στην οροφή με πρόνοια - Led.
Ο ενισχυτής δεν πρέπει να μπει ανά 5 μέτρα;
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: HOW TO: ΚΡΥΦΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.

θα το δεις στην πραξη...
το ξαναλεω, οτι φιλαρακι που εβαλε 8-10μ,δε χρειαστηκε ενισχυτη....
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.692
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top