HXOS EIKONA SHOW 2016



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.888
Reaction score
34.330
καπως ετσι, σχεδον επιδειξιας ενα πραμα!!


Να σας πω κι εγω εντυπωσεις, αν και φετος , για πρωτη φορα μετα απο πολλα πολλα (περιπου 15-20 χρονια ) δεν καταφερα να παω στην εκθεση???
 

Y

Yiannis_B

Guest
Να σας πω κι εγω εντυπωσεις, αν και φετος , για πρωτη φορα μετα απο πολλα πολλα (περιπου 15-20 χρονια ) δεν καταφερα να παω στην εκθεση???
Εννοείς εντυπώσεις από την κουβέντα μας εδώ μέσα. Αμαφού δεν κατέβηκες. 8-)

Inspire 2 παρήγγειλες? ;)
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
επειδή διάβασα όλο το νήμα και πολλοί από τους φίλους του φόρουμ στάθηκαν στην ακαταλληλότητα του χώρου ως μια εν μέρει δικαιολογία για τα ηχητικά αποτελέσματα των δωματίων, θα ήθελα να προσθέσω και τη δικιά μου γνώμη επ'αυτού,
1) τα δωμάτια ήταν το ίδιο ακατάλληλα ή κατάλληλα για όλους τους εκθέτες
2)σε όλα τα δωμάτια είχε μοκέτα, ταπετσαρία στους τοίχους από γυψοσανίδα και μια πλευρά καλυμένη από παχιές κουρτίνες
3) όλοι οι χώροι δεν είχαν κάποια ¨τρελλή¨ αρχιτεκτονική ιδιαιτερότητα όπως εύκολα μπορεί να βρει κανείς στα σπίτια που τα ίδια μηχανήματα θα κλειθούν να ικανοποιήσουν τις ηχητικές ορέξεις του καθενός μας,
για τους παραπάνω λόγους, επειδή επισκέφτηκα όλα τα δικαναλικά δωμάτια, μπορώ να πω ότι το σύνολο της έκθεσης(με 4-5 εξαιρέσεις απλά για να επιβεβαιώνουν το κανόνα) θεωρώ ότι κατάφεραν να αποδείξουν ότι όσα λεφτά και να ξοδέψεις στο συγκεκριμένο hobby, αν δεν υπάρχει το ματσάρισμα των μηχανημάτων ήχο δεν ακούς!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Αν το να βρίζεις είναι ο τρόπος σου, για να φευγεις από δύσκολες θέσεις...σεβαστό
Το ποιός μοιράζει χαρακτηρισμούς επί προσωπικού, οφείλεις με νηφαλιότητα να το επανεκτιμήσεις. ;)
Κωστα, αν η προσπάθεια μου να σε κάνει να ξεκολλήσεις λίγο το κεφάλι σου, και να πάς παρακάτω και τις γνώσεις σου αλλά και να μοιρασεις κάποιες από αυτές και σε μάς που δεν γνωρίζουμε...(μιλάω για μένα),
Παρερμηνευεται από εσένα θελημένα ή άθελα σου....τότε μάλλον τσαμπα καθομαι και γραφω....
Τζάμπα γράφεις αν θες γνώσεις.
Δεν είμαι η δομή. Το ίντερνετ είναι κει, αστείρευτη πηγή γνώσης για όποιον το επιθυμεί.:p

Το κεφάλι μου δε το ξεκολλαω γιατί θα μου πέσει.:D

Διευκρίνηση: Τα γραπτά μου έχουν ως μόνο στόχο την αλλαγή του τρόπου σκέψης, κι όχι την μετάδοση γνώσης που αναζητάς. :angel:
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Περιμενω το Διακεκαυμενο μελος του φορουμ να κατακεραυνωσει ολη αυτην την εμποροπανη-γυρη:D:D
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Χιουμοριστικό παραλειπόμενο: Οι αφοι Τσακιρίδη είχαν τοποθετήσει στο πάτωμα του δωματίου ένα διακοσμητικό σασί με διαρρεόμενη από ρεύμα λάμπα 100 TH για να φτιάξουν ατμόσφαιρα.Επισκέπτης ρώτησε απορημένος πού βρισκόταν το άλλο μέλος του υποτιθέμενου ζεύγους μονομπλοκ .
DSC_0009.JPG
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Μου θυμίζει τα νιάτα μου το σκηνικό.
Χρόνια είχα για χρήση λαμπατερ μία 211.
Συχνά την άλλαζα με μία 845.
Κι όχι ότι κι ότι λάμπες, μιλάμε για πανάκριβα τεμάχια..
Βλαμμένα παιδιά ήμασταν. Πάλι καλά να λες..
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Η Χαϊεντίτιδα ,χρόνια η παροξυσμική ,πάντα χρειάζεται μια λάμπα για να την θερμαίνει .Προκαλεί ρίγη .

ΥΓ Οταν ακούω για λάμπες φαντάζομαι κάποιον που αγοράζει μια Φερραρι του 50 και ακουμπάει ενα σκασμό λεφτα για να την σενιάρει ενω μπορει με πολύ λίγότερα να πάρει ενα Audi RS5 που την έχει για κολατσιό .Εκτός και ειναι συλλέκτης οπότε υποκλίνομαι ....καθώς θα τον προσπερνάω χαλαράααααααααααααααααααα......!:cool:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μου θυμίζει τα νιάτα μου το σκηνικό.
Χρόνια είχα για χρήση λαμπατερ μία 211.
Συχνά την άλλαζα με μία 845.
Κι όχι ότι κι ότι λάμπες, μιλάμε για πανάκριβα τεμάχια..
Βλαμμένα παιδιά ήμασταν. Πάλι καλά να λες..
Το χειμώνα όμως ανάγονται και σε εντυπωσιακά θερμαντικά σώματα.Τί να σου χρησιμεύουν τα...καυσόξυλα τότε...:lolsign:
 

Μηνύματα
1.450
Reaction score
1.102
Στη σφαίρα του hi fi, στα οικονομικά συστήματα δηλαδή ανακάλυψα οτί δύο κατασκευαστές, η dual(ακουστική Κρήτης) και η rega(βιντεορυθμος),η τελευταία παράγει εκτός από πικάπ και ενισχυτικά, ΔΕΝ παράγουν στις ανατολικές χωρες αλλά η κατασκευή γίνεται εξ ολοκλήρου σε Γερμανία και Αγγλία αντίστοιχα.Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν.Εντοπισε κανείς hi fi συστηματα που να παράγονται στην Ευρωπη?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.732
Reaction score
28.105
.Εντοπισε κανείς hi fi συστηματα που να παράγονται στην Ευρωπη?
Πολλές, δεν είναι μικρός κατάλογος.
Μιλάω γενικά, όχι μονο για την έκθεση.
 

Μηνύματα
1.450
Reaction score
1.102
Πολλές, δεν είναι μικρός κατάλογος.
Μιλάω γενικά, όχι μονο για την έκθεση.
Όπως?πες μερικα παραδείγματα αν θέλεις.Μιλάω για συσκευές ως 1000 ευρώ βέβαια,γι αυτό τόνισα το hi fi.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.732
Reaction score
28.105
Όπως?πες μερικα παραδείγματα αν θέλεις.Μιλάω για συσκευές ως 1000 ευρώ βέβαια,γι αυτό τόνισα το hi fi.
Όχι, δεν γνωρίζω.
+1000€ υπάρχουν πολλές.
 

Z

Zdimis

Guest
Απορω οσοι εχετεφαει τις λαμπες με το κουταλι και δεν ειστε λιγοι η αψαχτοι ,βρηκατε ενναλακτικες με το ιδιο "ζουμακι" η αρχισε να σας την σπαει το ζουμακι?

ζουμακι =αυτη η οργανικη υφη που δινει ολαμπατος ηχος ,με μεγαλυτερο ογκο ,αληθοφανεις μεσσαιες ,φωνες και τρομπετες σα νασαι κει ,τρισδιαστατοσυνη της 845 την κρεμωδη υφη της el34 το χαιδεμα της 300b ολα αυτα ειναι για σας σφαλματα ηχητικα που ξεπερασατε ?η αντικαταστησατε με κατι πιο συγχρονο που καταφερνει να αποιποιηθει το feelΙng και παιζει κλινικα κ αδιαφορα γιατι ετσι αρχισε να σας αρεσει-το αφτιασιδωτο γυμνο κ ουδετερο?Για παραδειγμα παιζω με τα proac υπαρχει ενισχυτης που να τα "συγκινει" οπως ο copland cta401 που παιζω κανα διμηνο οπως ο luxman sq38u που περασε γι δοκιμη ο triode με τις el34 οι john blue tl66 ,οι αρτεμηδες του tsakiridi(ολοι αυτοι αλλιως παιζανε αλλα οι γενικες αρχες του ζουμακιου υπηραν )
,ποιος solid state δηλαδη μπορει να δωσει αυτο το συναισθημα στην φωνη του louis amstrong στο αλμπουμ μετην ella και να κρατησει την αναπαραγωγη των χαλκινων ΠΝΕΥΣΤΩΝ σε οργανικο τονο και οχι να σου ξυριζει αυτια η τρομπετα και ναναι και ψιλολιγνη αφυσικα και ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ μεχρι 3-4 χιλιαρικα (γιατι με 20.000 προτιμουσα το σετακι της core που ακουσα στην εκθεση με μονομπλοκια και προ και θα ζουσα ανετα χωρις λαμπα αν επαιζα ετσι !!!) γιατι ειναι πολυ βολικο να μην μπλεκεις με τεριπια λαμπάτα και biases και ποπς και νασαι και μονιμως με το ρισκο οτι αλλα παιζει ενα καναλι και αλλα το αλλο οπως συμβαινει με τα λαμπιονια καθως οι λαμπες φευγουν ....χωρις να παρουν αδεια και επειδη το κανουν προοδευτικα το καταλαβαινεις τελευταιος σαν τον ....κερατα ενα πραμα.Ποιος ενισχυτης ?Ξερω ξερω damping factor λαμπατου και ουρες κ κ κ δυμναμικα κκκκ αλλα ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΟΙ ΛΥΧΝΙΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΝΑΙ μπορει να μην ειναι ιδανικες για μουσικη σε ιατρειο γιατι εκει ο οργανικος ογκος δεν βοηθα την αιθουσα αναμονης να χαλαρωσει,υπαρχει ογκος-ορχηστρα

ζωντανο παραδειγμα η mf καθε χρονο εκλεβε την παρασταση με τα λαμπατα lamn και τα sati.Φετος με τα ΑΛΑΜΠΑ τερατα ....σαν να μην ...περασε.Το ταξιδι των ηλεκτρονιων στο κενο δεν ειναι παιξε γελασε :)

.
 
Last edited by a moderator:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απορω ...
...ζουμάκι [ΣΣ:υποκοριστικόν της...μεγέθυνσης;]
...
Το ταξιδι των ηλεκτρονιων στο κενο δεν ειναι παιξε γελασε :)
Ζαλιστηκα!:o
Το ταξίδι στο κενό γενικώς δεν είναι παίξε-γέλασε.Κάποιες ψυχές φαίνεται να πασχίζουν ατελείωτα με αυτό...

Την...τρισδιαστατοσύνη μην την κλαις
εκεί που πάει να σκύψει
με το σουγιά στο κόκκαλο
με το λουρί στο σβέρκο

Νάτη πετιέται απο ξαρχής
κι αντριεύει και θεριεύει
και καμακώνει το θεριό
με το καμάκι του ήλιου
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Ζαλίστηκες; Χαχαχαχα

Όχι, όχι, εμένα μ'άρεσε!
Ωραίο κείμενο. Πυκνό κι όμορφο.
Θα σε απαντήσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Κάποτε είχα ακριβώς αυτή τη λογική. Να ακουστεί ωραία, ανθρώπινα, με συναίσθημα και χωρίς ξυρισματα μία αγαπημένη ηχογράφηση, πως λες εσύ του λουις αρμστρονγκ, εγώ είχα απωθημένο μία ηχογράφηση του μπι μπι κινγκ.

Τότε άκουγα κρελ και έκανα την κίνηση του ξυρίσματος.
Αηδίες. Δεν ακούγονταν.
Εγώ πιστός οπαδός της λάμπας.

Έκατσα που λες μία μέρα να παίξω με το κρος, τιουναρισμα ηχείου επιστημονικό. Έβαλα σκοπό να φτιαξω την ηχογράφηση που είπα, να παίζει σωστά, γλυκά, ανθρώπινα, διασκεδαστικά.
Παιδευομουν κανα 8-ωρο, κάθε αλλαγή κι ακρόαση.
Κούραση, είπα κι αύριο μέρα είναι.
Να μη στα πολυλογω, 4 μέρες παίδεμα. Το κατάφερα όμως.
Έπαιξε ανατριχιαστικά καλά, σκέτη συγκίνηση, λαιβ αίσθηση, φωνή ανθρώπινη, πνευστά να μη τα χορταινεις, πιατινια πλούσια κι υπέροχα.
Το άκουσα δεκάδες φορές, σε μεγάλες στάθμες, δε το χορταινα σου λέω.

Μετά βάζω άλλο δίσκο. Σοκ. Θα φταίει ο δίσκος. Βάζω άλλον. Ξανά σοκ.
Χαλι μαύρο. Απαίσιο αποτέλεσμα. Όλη μου η δισκοθήκη πλέον δεν ακούγονταν. Αλλά ο δίσκος του μπι μπι κινγκ, έδινε ρέστα!

Φυσικά γύρισα το κρος στην αρχική του μορφή, με μαύρη καρδιά.

Συμπερασμα: δεν έφταιγε το στέρεο, η ηχογράφηση ήταν έτσι. Εγώ έκανα μαστερινγκ όχι στην ηχογράφηση, αλλά στο στέρεο! Χαχαχαχα

(Πλέον αυτό το κάνει η μέτρικ με 2 κινήσεις)

Έχω κι άλλη ιστορία να σε πω, πιο σημαντική, που αφορά την σοκαριστική εμπειρία ενός κολλημενου με τις χροιές και τις λάμπες, όταν έφαγε στα μούτρα πσηφιακό ενισχυτή. Αύριο. ;)
 
Last edited:

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Υπάρχουν πάντως κάποια τρανζίστορ που έχουν λαμπάτη υπογραφή.
Lavardin, Sugden, LFD είναι κάποια από αυτά, ίσως και τα Luxman σε καθαρή τάξη Α.

Γενικά, με την εξέλιξη της τεχνολογίας, τη χρήση νέων υλικών και τη σχεδίαση νέων κυκλωμάτων, οι δύο σχολές έχουν αρχίσει και συγκλίνουν διατηρώντας όμως η καθεμία την ιδιαιτερότητά της. Οι λάμπες δεν είναι πλέον μόνο ωραίες μεσαίες κατά τον ίδιο τρόπο που τα τρανζίστορ δεν είναι μόνο άκρα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.767
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top