Intel Compute Stick (Windows 10). Πραγματικός υπολογιστής τσέπης!

Μηνύματα
300
Reaction score
62
Intruducing the Intel Compute Stick

View attachment 53946



Τον κουμπώνεις πάνω σε μια θύρα HDMI της τηλεόρασης ή της οθόνης σου, βρίσκεις και ένα ασύρματο USB σετ πληκτρολόγιο-ποντίκι (έχω ένα κοινό Turbo-X από παλιά), βάζεις αν γουστάρεις και μια μεγαλύτερη κάρτα microSD (π.χ. 64GB) και έχεις έναν πλήρη υπολογιστή τσέπης πάνω στην τηλεόρασή σου ή στην - όποια - οθόνη σου.

-

Η πολύ απλά το επστρέφεις και παίρνεις με 100 Ευρώ παραπάνω πχ αυτό : https://www.skroutz.gr/s/7882810/Dell-Inspiron-15-3000-N2840-4GB-500GB-Linux.html
και ΄το συνδέεις με HDMI με την τηλεόραση και τα έχεις όλα. Μία φέτα είναι το λαπτοπ με κλειστή οθόνη, και από επιδόσεις δε συγκρίνεται με το Intel. Λέω εγώ τώρα...
 



Μηνύματα
300
Reaction score
62
Συνήθως αυτού του είδους οι ''super smart'' λύσεις έχουν διάρκεια χρησιμότητας 1 χρόνο για έναν μη απαιτητικό χρήστη και 0.1 (για να μην γράψω 0 ) για έναν απαιτητικό. Απο εκεί και πέρα, είναι για να τα κάνεις ψηφιακές κορνίζες :p
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Για σερφαρισμα,μουσικη,ταινιες,Youtube μια χαρα κανει τη δουλεια του ! Με μηδενικη καταναλωση....
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους.

Προχθές, αφού συνέταξα ένα αναλυτικό υπόμνημα για τη δυσλειτουργία της συσκευής, που ήταν ταυτόχρονα και αίτημα για αντικατάσταση ή διόρθωση, παρέδωσα στο service του ΠΛΑΙΣΙΟΥ το Stick, μαζί με όλη την ανταλλαχθείσα αλληλογραφία με την Intel και τη Microsoft.

Ελπίζω στην ανταπόκρισή τους και στην αποκατάσταση της δυσλειτουργίας του.
-
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Πριν 4 μέρες με ειδοποίησαν και παρέλαβα το νέο στικάκι, σε αντικατάσταση του παλιού. Καταρχάς, πρέπει να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου, τόσο στην Intel (που με είχε ενημερώσει ότι δικαιούμαι να το αντικαταστήσω και προτρέψει να το κάνω), όσο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ (που δέχτηκε χωρίς πολλές γραφειοκρατικές διαδικασίες την αντικατάστασή του).

Παραλαμβάνοντάς το, μπροστά στον υπάλληλο, τσεκάραμε μαζί την ημερομηνία κατασκευής, που ήταν ίδια με αυτήν του προηγούμενου και το Serial Number, που ήταν παλιότερο του προηγούμενου. Του το επεσήμανα και του είπα ότι αναμένω να έχω την ίδια δυσλειτουργία. Παραδέχτηκε ότι είχα δίκιο, σε ότι τουλάχιστον αφορούσε στα της ημερομηνίας και του σειριακού αριθμού. Του είπα ότι θα το τσεκάρω κι αν κάνει τα ίδια ίσως το επιστρέψω πάλι.

Παράλληλα, κι ενώ είχα ήδη κατεβάσει σε ξεχωριστό USB stick τη νεότερη έκδοση 10586, όπως έγραψα εδώ, αφού τσεκάρισα ότι ο διαθέσιμος ελεύθερος χώρος στο "δίσκο συστήματος" ήταν αρκετά πάνω από την ελάχιστη απαίτηση των 15 GB, χωρίς να έχω συνδεδεμένο τον υπολογιστή στο Internet, ξεκίνησα να κάνω την αναβάθμιση μέσα από το USB στικάκι, πάντα με την αμέριστη (τηλεφωνική) βοήθεια του Γιώργου.

Η αναβάθμιση φαινόταν να προχωράει κανονικά κι εκεί, γύρω στο 77%, ξανακόλλησε πάλι, χωρίς εμφανή αιτία. Αναγκάστηκα φυσικά, να βγάλω OFF τον υπολογιστή χειροκίνητα και να τον αφήσω να επιστρέψει στην προηγούμενη έκδοση 10240. Μετά την επιστροφή του, πήρα στην οθόνη μου και το εξής μήνυμα:

error_win10_inst.jpg


Ψάχνοντας να βρω τί σημαίνει αυτό το σφάλμα, βρήκα μια σχετική συζήτηση, όπου άνοιξα κι εγώ ένα νήμα στο παρακάτω link:

http://www.tenforums.com/installation-setup/33563-intel-compute-stick-same-problem.html#post499262.

Μέχρι τώρα δεν έχω ακόμα δει κάποιο σχόλιο.

Και θέλω να θέσω κι εδώ την ίδια ερώτηση που έθεσα στο εκεί νήμα.

Στην παρούσα φάση, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραμείνω στην προηγούμενη έκδοση 10240, αφού η χρήση του συγκεκριμένου "υπολογιστή" είναι χρήση με ελάχιστες απαιτήσεις καθημερινής χρήσης. Ωστόσο, σύμφωνα με την πολιτική που έχει θεσπίσει η Microsoft για τα Windows 10, ο χρήστης είναι αδύνατο να παρακάμψει τις ενημερώσεις, που "περιμένουν" να εγκατασταθούν. Έτσι φοβάμαι ότι θα μπω σε ένα φαύλο κύκλο, όπου η ενημέρωση 1511 θα έρχεται και θα ξαναέρχεται, "ζητώντας" από τον υπολογιστή να εγκατασταθεί με τον αυτόματο τρόπο που εγκαθίστανται οι ενημερώσεις, αυτός θα προσπαθεί να την εγκαταστήσει, η εγκατάσταση θα αποτυγχάνει και θα ξαναγυρνάω ξανά στην προηγούμενη έκδοση και φτου κι απ' την αρχή.

Οπότε αυτό που ρωτάω είναι απλό:

Πώς μπορώ να αποφύγω αυτό τον φαύλο κύκλο, έχοντας "κανονίσει" τον υπολογιστή να μην κατεβάζει αυτή την ενημέρωση; Και μάλιστα, αν μπορώ, να παίρνω τις (άλλες) ενημερώσεις.
-
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
Πριν 4 μέρες με ειδοποίησαν και παρέλαβα το νέο στικάκι, σε αντικατάσταση του παλιού. Καταρχάς, πρέπει να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου, τόσο στην Intel (που με είχε ενημερώσει ότι δικαιούμαι να το αντικαταστήσω και προτρέψει να το κάνω), όσο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ (που δέχτηκε χωρίς πολλές γραφειοκρατικές διαδικασίες την αντικατάστασή του).

Παραλαμβάνοντάς το, μπροστά στον υπάλληλο, τσεκάραμε μαζί την ημερομηνία κατασκευής, που ήταν ίδια με αυτήν του προηγούμενου και το Serial Number, που ήταν παλιότερο του προηγούμενου. Του το επεσήμανα και του είπα ότι αναμένω να έχω την ίδια δυσλειτουργία. Παραδέχτηκε ότι είχα δίκιο, σε ότι τουλάχιστον αφορούσε στα της ημερομηνίας και του σειριακού αριθμού. Του είπα ότι θα το τσεκάρω κι αν κάνει τα ίδια ίσως το επιστρέψω πάλι.

Παράλληλα, κι ενώ είχα ήδη κατεβάσει σε ξεχωριστό USB stick τη νεότερη έκδοση 10586, όπως έγραψα εδώ, αφού τσεκάρισα ότι ο διαθέσιμος ελεύθερος χώρος στο "δίσκο συστήματος" ήταν αρκετά πάνω από την ελάχιστη απαίτηση των 15 GB, χωρίς να έχω συνδεδεμένο τον υπολογιστή στο Internet, ξεκίνησα να κάνω την αναβάθμιση μέσα από το USB στικάκι, πάντα με την αμέριστη (τηλεφωνική) βοήθεια του Γιώργου.

Η αναβάθμιση φαινόταν να προχωράει κανονικά κι εκεί, γύρω στο 77%, ξανακόλλησε πάλι, χωρίς εμφανή αιτία. Αναγκάστηκα φυσικά, να βγάλω OFF τον υπολογιστή χειροκίνητα και να τον αφήσω να επιστρέψει στην προηγούμενη έκδοση 10240. Μετά την επιστροφή του, πήρα στην οθόνη μου και το εξής μήνυμα:

View attachment 54441

Ψάχνοντας να βρω τί σημαίνει αυτό το σφάλμα, βρήκα μια σχετική συζήτηση, όπου άνοιξα κι εγώ ένα νήμα στο παρακάτω link:

http://www.tenforums.com/installation-setup/33563-intel-compute-stick-same-problem.html#post499262.

Μέχρι τώρα δεν έχω ακόμα δει κάποιο σχόλιο.

Και θέλω να θέσω κι εδώ την ίδια ερώτηση που έθεσα στο εκεί νήμα.

Στην παρούσα φάση, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραμείνω στην προηγούμενη έκδοση 10240, αφού η χρήση του συγκεκριμένου "υπολογιστή" είναι χρήση με ελάχιστες απαιτήσεις καθημερινής χρήσης. Ωστόσο, σύμφωνα με την πολιτική που έχει θεσπίσει η Microsoft για τα Windows 10, ο χρήστης είναι αδύνατο να παρακάμψει τις ενημερώσεις, που "περιμένουν" να εγκατασταθούν. Έτσι φοβάμαι ότι θα μπω σε ένα φαύλο κύκλο, όπου η ενημέρωση 1511 θα έρχεται και θα ξαναέρχεται, "ζητώντας" από τον υπολογιστή να εγκατασταθεί με τον αυτόματο τρόπο που εγκαθίστανται οι ενημερώσεις, αυτός θα προσπαθεί να την εγκαταστήσει, η εγκατάσταση θα αποτυγχάνει και θα ξαναγυρνάω ξανά στην προηγούμενη έκδοση και φτου κι απ' την αρχή.

Οπότε αυτό που ρωτάω είναι απλό:

Πώς μπορώ να αποφύγω αυτό τον φαύλο κύκλο, έχοντας "κανονίσει" τον υπολογιστή να μην κατεβάζει αυτή την ενημέρωση; Και μάλιστα, αν μπορώ, να παίρνω τις (άλλες) ενημερώσεις.
-
Μια ενδιάμεση λύση είναι να μην παίρνεις καμία ενημέρωση, επιλέγοντας "Defer updates" - ελπίζω ότι δεν έχεις Home. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και ένα προγραμματάκι τρίτης εταιρείας που έδινε στο Windows update την παλιά γνώριμη μορφή, αλλά δε νομίζω ότι σε αφήνει να επιλέγεις μεμονωμένες ενημερώσεις. Εάν δεν σου λέει τίποτα αυτό, πες μου να το ψάξω πάλι.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μια ενδιάμεση λύση είναι να μην παίρνεις καμία ενημέρωση, επιλέγοντας "Defer updates" - ελπίζω ότι δεν έχεις Home....
Δυστυχώς το Intel Compute Stick έρχεται με προεγκατεστημένα τα Windows 10 Home 32-bit. Οποιαδήποτε λύση που θα με γλύτωνε από την εγκατάσταση αυτής της διαβολεμένης ενημέρωσης είναι ευπρόσδεκτη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
Δυστυχώς το Intel Compute Stick έρχεται με προεγκατεστημένα τα Windows 10 Home 32-bit. Οποιαδήποτε λύση που θα με γλύτωνε από την εγκατάσταση αυτής της διαβολεμένης ενημέρωσης είναι ευπρόσδεκτη.
Το εργαλείο που έλεγα είναι το Windows Update MiniTool. Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα ποια είναι η συμπεριφορά του με τα Home, αλλά μία από τις δυνατότητές του είναι να κρύβει ανεπιθύμητες ενημερώσεις.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Το εργαλείο που έλεγα είναι το Windows Update MiniTool. Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα ποια είναι η συμπεριφορά του με τα Home, αλλά μία από τις δυνατότητές του είναι να κρύβει ανεπιθύμητες ενημερώσεις.
Ευχαριστώ, Μηνά, το βρήκα!

Εδώ λέει ότι δουλεύει με όλα τα Windows 10 (32-bit ή 64-bit):

"RUNS ON: Windows 2K / XP / XP 64 bit / Vista / Vista 64 bit / 7 / 7 64 bit / 8 / 8 64 bit / 10 / 10 64 bit"

Θα το δοκιμάσω, ένιγουέϊ, και θα ρεπορτάρω αποτελέσματα.
Ευχαριστώ και πάλι
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και πάλι.

Το κατέβασα και το δοκίμασα. Από ότι κατάλαβα, είναι ένα προγραμματάκι που δουλεύει κάπως on-the-fly, δηλαδή δεν εγκαθίσταται στο PC, αλλά παίρνει μπρος όποτε του το ζητήσεις, αρκεί να το έχεις κάπου κατεβασμένο, είτε στο δίσκο συστήματος είτε σε άλλο δίσκο.

Η πρώτη εικόνα που παίρνω, όταν το τρέξω είναι η παρακάτω:
windows_update_tool_1.jpg


Αυτή είναι η εικόνα του Update History. Στα "Installed" και "Hidden" δεν υπάρχει κάτι, ενώ λογικά θα έπρεπε ίσως να βλέπω κάτι στα "Installed" τουλάχιστον. Τέλος πάντων, αυτό λίγο με απασχολεί.

Από ότι παρατηρείτε (την έχω επιλεγμένη και σκιασμένη με μπλε) υπάρχει η ενημέρωση 1511. Προσπαθώ να την αποεπιλέξω ή να την κρύψω ή να την βάλω στο καλάθι των αχρήστων (που εικονίζεται στη δεξιά στήλη), αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Παράλληλα, έχω ζητήσει από το πρόγραμμα να με ειδοποιεί, έχοντας επιλέξει το Notification Mode, χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό. Οι άλλες επιλογές είναι:
- Disabled
- Automatically
- Download only
- Scheduled

Προφανώς, δεν πρέπει να επιλέξω ούτε την πρώτη ούτε τη δεύτερη από τα παραπάνω. Επίσης, θεωρώ ότι ακόμα και η τρίτη είναι επίφοβη, αφού μέσω αυτής δεν μπορώ να επιλέξω ποιές θα κατεβάσω και ποιές όχι. Ακόμα, δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς μπορεί να λειτουργήσει η τελευταία επιλογή (Scheduled), αφού δεν ξέρω αν κάποια "προγραμματισμένη" να κατέβει ενημέρωση, μπορεί να αφαιρεθεί από τον προγραμματισμό ή όχι. Αν αυτό γίνεται, τότε ίσως αυτή η επιλογή να είναι η ιδανική.

Τέλος, δεν ξέρω αν η όποια επιλογή παραμένει ενεργή, ακόμα κι αν κλείσω το πρόγραμμα, αφού είναι πρόγραμμα on-the-fly, όπως εξήγησα.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
-
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
εχεις αναβαθμισει τους drivers απο το site της Intel ?
Είναι το επόμενο βήμα μου, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι ενημερωμένοι γιατί η ημερομηνία κατασκευής είναι πολύ πρόσφατη, τέλος Αυγούστου 2015. Πάντως θα το κάνω.
_
 

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Καλησπερα σας παιδια το αγορασα και εγω αυτο το intel stick κανω μια χαρα την δουλεια μ εβαλα και το media center πανω και ενα hub usb και ολα κομπλε το μονο θεμα που εχω ομως ειναι οτι δεν μπορω να κανω αναβαθμιση στην επομενη εκδοση των Windows 10 δοκιμασα μεσω USB STICK , Memory , σκληρο δισκο στην μοναδα D:\ και τιποτα και εκκαθαρηση δισκου εκανα αλλα δεν ειχε ιδιαιτερο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπερα σας παιδια το αγορασα και εγω αυτο το intel stick κανω μια χαρα την δουλεια μ εβαλα και το media center πανω και ενα hub usb και ολα κομπλε το μονο θεμα που εχω ομως ειναι οτι δεν μπορω να κανω αναβαθμιση στην επομενη εκδοση των Windows 10 δοκιμασα μεσω USB STICK , Memory , σκληρο δισκο στην μοναδα D:\ και τιποτα και εκκαθαρηση δισκου εκανα αλλα δεν ειχε ιδιαιτερο αποτελεσμα.
Μεγειά το εργαλείο. Ελπίζω να το χαρείς.
Όσον αφορά τη συγκεκριμένη αναβάθμιση, παραμένει προς το παρόν το πρόβλημα, μάλλον σε όλα αυτού του είδους τα στικάκια. Ας ελπίσουμε ότι η Intel θα το διορθώσει στο μέλλον.

Αν δεν σε ενοχλεί, μπορείς να μείνεις στην παρούσα έκδοση, αποφεύγοντας την αναβάθμιση.

Χρόνια Πολλά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.385
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top