iPhone 5s και iPhone 5c



Μηνύματα
8
Reaction score
0
O anemelos εννοεί αυτό. Θα διορθωθεί με το επόμενο update. Από κάπου όμως πρέπει να πιαστούμε για να κράξουμε. 8-)

Αν αρχίζω να γράφω τα στραβά του S4 και του Android θα βαρεθείτε να διαβάζετε...

Και δεν τα γράφεις τα στραβά του S4. Με ενδιαφέρει
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Ζήτα του καλύτερα να γράψει τα ''ίσια''! :)
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Ναι ναι. Να τα φανερώσει όλα! :cool:

Με την καλή την έννοια, όχι περί του πονηρού, στριπτίζ κιέτς. :p

O anemelos εννοεί αυτό. Θα διορθωθεί με το επόμενο update ...
Απ' ότι έμαθα με το update το i-phone δεν θα βγάζει πλέον bsod αλλά i-bsod, δηλαδή ice blue screen of death, που είναι πολύ μοδάτο και μουράτο χρώμα. :lol:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Και δεν τα γράφεις τα στραβά του S4. Με ενδιαφέρει
Τα στραβά είναι διάφορα. Άλλα υποκειμενικά και άλλα αντικειμενικά.

Για μένα, το πρώτο αρνητικό είναι εμφανές πριν πιάσουμε τη συσκευή στο χέρι μας. Μιλάω για την εμφάνιση. Βλαχο-μπαρόκ, δήθεν κυριλέ, σύμφωνα με την ασιατική εκδοχή του ωραίου. Κάτι μεταξύ Subaru Impreza της περασμένης δεκαετίας και κινέζικης κουδουνίστρας από το Jumbo. Στο χέρι έχει εντελώς "ψεύτικη" αίσθηση. Πολύ ελαφρύ και πλαστικό της συμφοράς που ζουλιέται όταν το πιέσουμε.

Στο λειτουργικό μέρος, η Samsung το φόρτωσε με ένα σωρό έξτρα λειτουργίες εντυπωσιασμού, σχεδόν άχρηστες όλες τους. Καταλαμβάνουν περίπου το 1/3 της χωρητικότητας του S4.
Το smoothness του χειρισμού στην καθημερινότητα δεν έχει καμία σχέση με αυτό του iPhone. Και είναι ανεπίτρεπτο να έχουμε συσκευή με υπολογιστική ισχύ μικρού desktop, η οποία παρουσιάζει lag σε απλές εντολές.
Κάποια services της Google (π.χ. Locations, Google Now) καταναλώνουν την μπαταρία με εντυπωσιακούς ρυθμούς.
Αν δεν κάνω καθημερινό restart ή δεν χρησιμοποιήσω κάποιο app που "κλείνει" ενεργές διεργασίες, η συσκευή πηγαίνει σε slow motion. Στο iPhone έκανα restart 1-2 φορές το μήνα για άσχετους λόγους.
Δύο φορές έχω αναγκαστεί να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί "χανόταν" ο ήχος των ειδοποιήσεων, παρόλο που στις ρυθμίσεις ήταν όλα εντάξει.
Η κατανάλωση data στο 3G είναι αισθητά μεγαλύτερη από αυτή του iPhone με χρήση των ίδιων ακριβώς εφαρμογών.

Αυτά είναι τα βασικά δικά μου παράπονα, και είναι περισσότερο αυτά που με ενόχλησαν στη μετάβαση από το iOS.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Εγώ εκτός του smoothness δεν έχω κανένα απο τα προβλήματα που αναφέρεις Άλεξ, και δεν κάνω restarts σχεδόν ποτέ.
Είμαι πολύ κοντά στο να το κάνω pure Android για να διορθωθεί και η στρωτή λειτουργία, αλλά σιχαίνομαι τα roots και θέλω να μου το κάνει άλλος. :)

Για την εμφάνιση συμφωνώ, αλλά και το αηφόνι για να διατηρηθεί όμορφο χρειάζεται (βλαχο)θήκη που το κάνει να φαίνεται χάλια. Άσχετα απο λειτουργικά και οθόνες, αν ήταν να διαλέξω S4 χωρίς θήκη ή αηφόνι με, θα προτιμούσα πάλι το S4.
Αυτό που βλέπουμε καθημερινά έχει σημασία, όχι πώς θαααα ήταν ααααν δεν είχε θήκη. :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Είμαι πολύ κοντά στο να το κάνω pure Android για να διορθωθεί και η στρωτή λειτουργία, αλλά σιχαίνομαι τα roots και θέλω να μου το κάνει άλλος. :)
Με την τελευταία αναβάθμιση που έκανε η Samsung στο S4, πέρασε στα μουλωχτά και το Knox. Τι είναι αυτό; Ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας που επιτρέπει να συνυπάρχουν στην ίδια συσκευή προσωπικά και εταιρικά δεδομένα.

Θεωρητικά, μέχρι σήμερα, όταν κάναμε root χάναμε την εγγύηση της συσκευής. Χρησιμοποιώντας όμως το Triangle Away μπορούσαμε να μηδενίσουμε την ένδειξη των φορών που έχουμε φλασάρει custom firmwares, άρα να φέρουμε το τηλέφωνο σε εργοστασιακή κατάσταση. Κανείς δεν μπορούσε να καταλάβει ότι είχαμε σκαλίσει το smartphone.
Το Knox κάνει χρήση της τεχνολογίας eFuse και ο μηδενισμός είναι θεωρητικά αδύνατος, γιατί η καταγραφή γίνεται σε επίπεδο hardware. Ο Chainfire, ο μάγκας του root στο xda-developers, ψάχνει νέες μεθόδους root που δεν θα ενεργοποιούν το Knox.

Για την εμφάνιση συμφωνώ, αλλά και το αηφόνι για να διατηρηθεί όμορφο χρειάζεται (βλαχο)θήκη που το κάνει να φαίνεται χάλια. Άσχετα απο λειτουργικά και οθόνες, αν ήταν να διαλέξω S4 χωρίς θήκη ή αηφόνι με, θα προτιμούσα πάλι το S4.
Αυτό που βλέπουμε καθημερινά έχει σημασία, όχι πώς θαααα ήταν ααααν δεν είχε θήκη. :p
Και την ντροπή για την κατοχή τέτοιας γυφτοπροξενικής γκατζετιάς πού την πας; :lolsign:
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Ζαλίστηκα με την ανάγνωση του άρθρου, θα το πουλήσω και θα πάρω Nexus 5. :)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Εγώ πάλι νιώθω οτι είμαι άσχετη με την τεχνολογία με αυτά που διαβάζω.. :frown::showingbiceps:
Και δεν χαίρεσαι; Ούτως ή άλλως, ο ενημερωμένος σήμερα είναι άσχετος αύριο αν σταματήσει να διαβάζει.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Μεθαύριο Παρασκευή στην αγορά το νέο I-Phone 5s.

Ακόμη δεν έχουν αναρτηθεί οι τιμές που θα πωλούνται οι συγκεκριμένες συσκευές. Ωστόσο σύμφωνα με τα στοιχεία της cosmote, χωρίς συμβόλαιο, η συσκευή των 16GB θα βγει στην αγορά στα 739 ευρώ, η συσκευή των 32GB στα 859 ευρώ και των 64 GB στα 978 ευρώ.

Συνέχεια στην πηγή.

Παρακαλώ να σημειωθεί πόσο αμερόληπτος, αδέκαστος - και κάνα 2-3 άλλα που δεν μου' ρχονται αυτή τη στιγμή - είμαι. Δίνω το 100% (ποδοσφαιρικό κλισέ) για την ενημέρωση των ενδιαφερομένων άει-φανς. :p
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Ίδια ακριβώς τιμή με αυτή του Samsung Galaxy S4 όταν κυκλοφόρησε... Αν το S4 είναι δίκαια τιμολογημένο το iPhone έπρεπε να έχει 2000 ευρώ.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top