Klipsch Greek club

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Όχι δεν εννοώ αυτό! Φυσικά και δεν με απασχολούν τα Μ.Α.

Αυτό που με απασχολεί είναι το μπάσο των rf μου. Θέλω να πω δηλαδή ότι τα ΜΑ ανταποκρίνονται μάλλον καλύτερα σε αυτόν το τομέα. Στέφτηκα την χρήση μπασοπαγίδων ή να φράξω τις οπές των bass reflex, αλλά πάλι, είναι σωστό να χρησιμοποιώ τέτοιες λύσεις? Αρχίζει δηλαδή να μου μπαίνει στο μυαλό η ιδέα αντικατάστασης των KLIPSH!! αυτό εννοώ!!!!
πριν αλλάξεις ηχεία, κάνε μία ηχομέτρηση του χώρου σου ώστε να δείς τί είναι αυτό που σου "αφαιρεί" τις χαμηλές συχνότητες και ποιές είναι αυτές κτλ κτλ κτλ...
πάντα φιλικά
 

Μηνύματα
300
Reaction score
62
Κάποια απώλεια στην ευχαρίστηση που λάμβανα από τα klipch σε όλο το ακουστικό φάσμα, εκτός των χαμηλών.

Φυσικά συμμετέχει για αυτό το πρόβλημα κυρίως ο χώρος, όμως αυτό που έλαβα από τα μικρά M.A.(Χαμηλής κατηγορίας τιμής, αρκετά παλαιάς τεχνολογίας κλπ) είναι πολύ πιο ξεκούραστο, ταυτόχρονα αρκούντως βαθύ και ποιοτικό μπάσο!

Έτσι αρχίζει να με τριβελίζει η ιδέα της ...... αλλαγής...

Παρακαλώ για την γνώμη σας !

(Το Σαββατοκύριακο ευτυχώς θα είμαι μόνος στο σπίτι, έτσι θα ασχοληθώ εκτεταμένα με ακροάσεις, οπότε θα έχω καλύτερη κρίση επάνω στο θέμα που αρχίζει να δημιουργείται ).
Δυστυχώς το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό. Επειδή στο σαλόνι έχω 2 συστήματα, ένα για Home Cinema (Marantz πολυκάναλος με ηχεία Wharfedale), και ένα για Μουσική (Marantz PM-7003 με Klipsch RF ) και έχω κάνει πολλές φορές side by side σύγκριση, έχω παρατηρήσει πως το Klipsch ναι μεν σε μαγεύει αλλά θα σε κουράσει πιο νωρίς από το Wharfedale. Συγκεκριμένα μία φίλη που την είχα ρωτήσει τη γνώμη της μου είπε ότι της άρεσε πιο πολύ ο ήχος των πρώτων που της έβαλα (και τα πρώτα ήταν τα Wharfedale). Δεν ξέρω , αλλά επειδή οι γυναίκες συνήθως δεν γνωρίζουν από ηχεία και τεχνικά θέματα , θεωρώ ότι η άποψή τους επί αυτών είναι πλήρως αμερόληπτη και προβληματίστηκα λιγάκι. Είχα μπει κι εγώ για ένα διάστημα λοιπόν σε σκέψεις. Αλλά όταν από το Klipsch ακούς τη διπλάσια λεπτομέρεια και αυτό το κοφτό , γρήγορο και ζυγισμένο χαμηλό, με αυτά τα κρυστάλλινα μεσο-υψηλά , εκεί είναι που εκμηδενίζονται όλες (οι δεύτερες σκέψεις). Απλά το θέμα θέλει πολύ προσοχή στο τι παίζεις, Δηλαδή, τα MP3 και το ράδιο (εκτός αν έχεις απίστευτη λήψη) θεωρώ ότι ειναι για τα Wharfedale, που έιναι λίγο πιο ήσυχα ηχειάκια, όχι για τα Klipsch.
CD quality και πάνω, το ηχείο είναι πολύ αποκαλυπτικό, δε συγχωρεί τίποτα.

Φιλικά
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Δυστυχώς η αποκαλυπτικότητα και ζωντάνια των Klipsch μετατρέπεται, ανάλογα με το επίπεδο του υλικού που τα ταΐζουμε, από πλεονέκτημα σε μειονέκτημα. That's life!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Όσον αφορά στα RP 280F, προσυπογράφω τα περί αναλυτικότητας και γενικότερα το ότι τα ηχεία αποδίδουν πολύ ζωντανά την μουσική (τουλάχιστον αυτή που επέλεξα εγώ να ακούσω) σε σχέση με πολύ πιο ακριβές προτάσεις, οι οποίες είτε θα είχαν την γλυκύτητα, είτε την αναλυτικότητα του συγκεκριμένου -επαναλαμβάνω- Klipsch, σε καμιά όμως περίπτωση και τα δύο μαζί!
Μιλάω για τα Focal Aria 936 και MonitorAudio silver 10, που όπως έγραψα σε άλλο θέμα, άκουσα, στα πλαίσια αναζήτησης ταιριάσματος με Yamaha A-S2100.
Το θέμα περί κουραστικής πολύωρης ακρόασης δεν το γνωρίζω, αφ' ενός επειδή δεν μου δόθηκε η ευκαιρία για πολύωρες ακροάσεις και αφ' ετέρου επειδή δεν νομίζω να έχω την δυνατότητα ποτέ να ακούω με τις ώρες μουσική, στημένος στον καναπέ. Επί της ουσίας δεν θα το λάμβανα υπ'όψιν μου το συγκεκριμένο κριτήριο στην επιλογή ηχείων.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Δυστυχως στις κορνες ισχυει οτι λεει και ο φιλος απο πανω ,το υλικο που θα τους δωσεις παιζει μεγαλο ρολο....
Τωρα το αν κουραζει εεε νομιζω και σε ενα live αν παιζει διπλα σου μια τρομπετα η μια κιθαρα surf,θα σε κουρασει.....
Η ταπεινη μου γνωμη......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Αγαπητοί φίλοι, ευχαριστώ πολύ για το μεγάλο ενδιαφέρον αλλά και για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Έχω πολύ ευχάριστα νέα, είμαι δε στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι εντόπισα τελικά την πηγή του προβλήματος και ευτυχώς αυτή δεν έχει καμία σχέση με τα ηχεία!

Κατ αρχάς αισθάνομαι υποχρέωση να ευχαριστήσω την πραγματικά εξυπηρετικότατη, υπεύθυνη και πλήρως ενημερωμένη για το αντικείμενο της, αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της klipsch - Την Εταιρεία Λάιος ΑΕ.
Οι άνθρωποι της λοιπόν αμέσως με εξυπηρέτησαν με την αντικατάσταση του προβληματικού (εξ αιτίας υπαιτιότητας μου φυσικά) ανταλλακτικού, δίνοντας ταυτόχρονα, απλόχερα τις πολύτιμες γνώσεις τους επάνω στο αντικείμενο!
Επίσης είχα την δυνατότητα να θαυμάσω εκεί, όλες τις νέες δημιουργίες της αγαπημένης μας εταιρείας.

Έρχομαι τώρα στα δικά μου... παραπάνω αναφερόμενα:

Τελικά η λύση ήταν απλή και μπροστά στα μάτια μου, όμως όπως πολλές φορές συμβαίνει δεν την βλέπουμε...

Όπως θα έχετε προσέξει από τις φωτογραφίες που πριν αρκετό καιρό σας είχα δημοσιεύσει, υπήρχε έντονο πρόβλημα στον χώρο μου. Τελικά πραγματικά Αυτός ήταν αποκλειστικά υπεύθυνος για όλα τα παθήματά μου. http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-δικό-μου-Οικονομικό-Σύστημα.140516/
Λόγω του ότι το πιάνο δεν άφηνε χώρο για την σωστή τοποθέτηση του δεξιού ηχείου, αυτό το είχα τοποθετημένο εμπρός και σε πολύ κοντινή απόσταση από αυτό, με αποτέλεσμα να συντονίζεται με αυτό. Έτσι εδημιουργείτο αντήχηση, κάποιο μπουμάρισμα κλπ. Θεώρησα λοιπόν σωστό να τοποθετήσω αφρολέξ και στις 4 οπές των εξόδων bass reflex των 2 ηχείων με αποτέλεσμα να πνίγω τις χαμηλές φυσικά. Η λύση ήταν η απλή μεταφορά προς το κέντρο του πιάνου (ήρθε λοιπόν πιο αριστερά γύρω στους 60 πόντους) και έτσι το δεξί ηχείο βρήκε επί τέλους την θέση του! Φύγαν και τα αφρολέξ και ήρθε επί τέλους η Αποκάλυψη!

Συγνώμη που σας κούρασα με την πολυλογία μου, αλλά είμαι τόσο χαρούμενος, άρα δικαιολογούμαι! Επίσης αναιρώ όλα αυτά που σας ανέφερα ως παράπονα, καθώς και τις ατυχείς συγκρίσεις με τα παιδικά Μ.Α. πλέον ως προς τον ήχο σε σχέση με αυτά της klipsch!

Κάποια δε στιγμή θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες - όταν θα είμαι έτοιμος, διότι δεν θυμάμαι την διαδικασία ανεβάσματος.

Εύχομαι καλό βράδυ!
 
Last edited:



Μηνύματα
64
Reaction score
18
Σούπερ.... μα πιο πολύ μου αρέσει η πήλινη σφυρίχτρα που της βάζεις νερό και φυσσώντας "κελαϊδάει"!
Τί μου θύμισες τώρα; .....μου είχε αγοράσει μια τέτοια ο μακαρίτης ο πατέρας μου όταν ήμουν πιτσιρικάκι και προσπαθούσα να μιμηθώ τα καναρίνια που κελαϊδούσαν στο σπίτι μας.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Σούπερ.... μα πιο πολύ μου αρέσει η πήλινη σφυρίχτρα που της βάζεις νερό και φυσσώντας "κελαϊδάει"!
Τί μου θύμισες τώρα; .....μου είχε αγοράσει μια τέτοια ο μακαρίτης ο πατέρας μου όταν ήμουν πιτσιρικάκι και προσπαθούσα να μιμηθώ τα καναρίνια που κελαϊδούσαν στο σπίτι μας.
προσπαθω να βρω κατι που να μοιαζει με σφυριχτρα στις φωτο και αδυνατω... :idk:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
προσπαθω να βρω κατι που να μοιαζει με σφυριχτρα στις φωτο και αδυνατω... :idk:
Σούπερ.... μα πιο πολύ μου αρέσει η πήλινη σφυρίχτρα που της βάζεις νερό και φυσσώντας "κελαϊδάει"!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Αυτό το έχω από τα νεανικά μου χρόνια, δωράκι από επίσκεψη σε κάποιο παραδοσιακό χωριό... Παίζει δε άριστα.
Εκείνα δε τα αντίγραφα από κασσίτερο, έκανα κάτι χρόνια για να τα συλλέξω. Κάθε 2 μήνες μου έστελναν κάθε κομμάτι, το οποίο είχε και αρκετό κόστος από ότι θυμάμαι!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αυτό το έχω από τα νεανικά μου χρόνια, δωράκι από επίσκεψη σε κάποιο παραδοσιακό χωριό... Παίζει δε άριστα.
Εκείνα δε τα αντίγραφα από κασσίτερο, έκανα κάτι χρόνια για να τα συλλέξω. Κάθε 2 μήνες μου έστελναν κάθε κομμάτι, το οποίο είχε και αρκετό κόστος από ότι θυμάμαι!
παντως την ξυλινη κιθαριτσα την εχω κ γω... :)
μπραβο ολα πολυ ωραια..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
rb81 + adcom 5400 ( 2 τεμ ) + adcom προ + adcom gcd 750 + βινύλιο

οριζόντια διενισχυμένα , ανακαλωδιωμένα με monster z1r ( που είναι και τα καλώδια ηχείων μου )

όλα τα interconect monster m-1000

. . . . και ακούω ΚΑΘΑΡΑ στον δρόμο ( δοκιμή έκανα ) , ενώ αυτά παίζουν στον 5ο όροφο
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Αυτό που βλέπετε παρακάτω, είναι το tweeter του rf 62 II (Γύρω στα 10 cm μαγνήτης)...
1011978.JPG
rf-5-tweeter-3.jpg
 

Attachments


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
παντως πιστευω η ποιο vfm μετατροπη πρεπει να ειναι αυτη της επενδυσης της πλαστικης κορνας, και μια προταση αν δεν την εχεις κανει (αλλα αν γινει μαλλον δε θα θελει αλλαγη αντιστασης στο κρος μιας και τον ρολο αυτο θα τον παιζει το ηδη λεπτο καλωδιο) να χρησιμοποιησεις dnm resson αλλα μονο εκει στις υψηλες ή ενναλακτικα και πηνιοσυρμα ιδιας διαμετρου , ετσι θα γινει ποιο ισσοροπημενος ο aggresive χαραχτηρας τους υψηλα ...
- δοκίμασα να ντύσω την χοάνη με διάφορα υλικά σε διάφορα μοντέλα , και το αποτέλεσμα ήταν συνήθως overdumped , και ο ήχος στέγνωνε
[DOUBLEPOST=1457430893][/DOUBLEPOST]
Μα τι καπνίζουν αυτοί που σκέφτονται αυτές τις διαφημίσεις;
- πυκνωτές ελαίου
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Όπως ανέφερα παραπάνω, παρέμεινα αρκετό χρονικό διάστημα στην αντιπροσωπεία. Έτσι είχα αρκετό χρόνο στην διάθεσή μου για ερωτήσεις, πληροφορίες κλπ.

Οι τεχνικοί δε ήταν πραγματικά γνώστες του αντικειμένου. Είναι κατηγορηματικώς ΑΡΝΗΤΙΚΟΊ σε οποιαδήποτε επέμβαση εκ των υστέρων στα προϊόντα της klipsch. Ακόμη και με πολύ ακριβότερα υλικά, οποιαδήποτε επέμβαση στο crosover πχ έχει αρνητική επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα! Επίσης το πλαστικό της κόρνας έχει τα απαιτούμενα στοιχεία ποιότητος, αντοχής κλπ υπολογισμένα με ακρίβεια από την εταιρεία κατασκευής και είναι άχρηστη - μάταιη οποιαδήποτε επέμβαση και σε αυτό το κομμάτι. (το αναφέρω διότι είδαν τα δικά μου).
Δεν είναι καμιά τυχαία εταιρεία η klipsch, έχει γράψει μεγάλη ιστορία στο θέμα ηχείο, ούτε θα ρίσκαρε ποτέ το όνομά της διαλέγοντας υλικά αμφιβόλου κατασκευής. Τα πάντα δηλαδή επάνω στα ηχεία της είναι μελετημένα με ακρίβεια και οποιαδήποτε επέμβαση μόνο καλό δεν κάνει. Αυτά μου ανέφεραν, αυτά γράφω!
Ως αναφορά τα δικά μου, ανεξαρτήτως αν με ικανοποιούν ή όχι (που με ικανοποιούν)- θεωρούν με λίγα λόγια ότι απλά δεν έχω klipsch ηχεία...

Πάντως επιμένουν (χωρίς φυσικά να έχουν κάποιο όφελος) ότι για να πάρει κάποιος κάτι καλύτερο στον ήχο από αυτά που προσφέρει η Klipsch στα προϊόντα της πρέπει να ανέβει αρκετά σε κόστος αγοράς.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.374
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top