Lumagen Radiance Mini 3D processor


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Καλημερα αυτο το θεμα δεν εχει διορθωθει με firmware updates ? βλεπω στο ιστορικο των αναβαθμισεων καποιες διορθωσεις σχετικες με προβληματα με patterns
Νομίζω πως όχι. Έχεις βρει κάτι σχετικό;
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Στο κοκκινο βλέπω διαφορα μεγαλη. Αλλα δεν πειράζει! Ας τα βλέπω λιγο πιο ροδαλά τα πραγματα! Το after ειμαι εγω, ετσι;
Γιατι πρεπει να μετραει λαθος το δικο σου και οχι του Κωστα ?
Ειναι revision d και τα δυο ? Ποιο αναφερει οτι εχει παει πιο προσφατα στο εργοστασιο για certification ?
Μηπως καποιο απο τα δυο ειναι η εκδοση uvcut ?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Γιατι πρεπει να μετραει λαθος το δικο σου και οχι του Κωστα ?
Ειναι revision d και τα δυο ? Ποιο αναφερει οτι εχει παει πιο προσφατα στο εργοστασιο για certification ?
Μηπως καποιο απο τα δυο ειναι η εκδοση uvcut ?
Καλα ναι. Εννοω ακόμα και να μετραει λάθος το δικο μου (που δεν το ξερουμε), το να ειναι υπερκορεσμενη η μετρηση ειναι καλυτερο απο το να ειναι υποκορεσμενη, κατα την αποψη μου.

Νομιζω οτι αν ηταν να διαλεξω να δω μια εικονα, αναμεσα σε λιγο υπερκορεσμενη και λιγο υποκορεσμενη, θα προτιμουσα την πρωτη.

Ετσι, κουβέντα να γινεται!

Btw, εμενα ειναι revision D ειναι. Για uvcut δεν ξερω να σου πω.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Κωστα κανε μου μια χαρη σε παρακαλω βαλε με το chromapure το spectro σου να κανει continuous readings σε μπλε με 100 % saturation και πες μου εαν θα κολησει το προγραμμα πριν το οργανο ζητησει αμαυρωση .....
δεν κολλαει το προγραμμα και σε 2 συνεχομενα
χρωστας 2 φρεντο εσπρεσο μιας και ηταν 2πλο τεστ :D



Γιατι πρεπει να μετραει λαθος το δικο σου και οχι του Κωστα ?
Ειναι revision d και τα δυο ? Ποιο αναφερει οτι εχει παει πιο προσφατα στο εργοστασιο για certification ?
Μηπως καποιο απο τα δυο ειναι η εκδοση uvcut ?
γιατι το δικο μου ειναι δικο μου...:p

και τα 2 ειναι d ...... κανενα uvcut


Καλα ναι. Εννοω ακόμα και να μετραει λάθος το δικο μου (που δεν το ξερουμε), το να ειναι υπερκορεσμενη η μετρηση ειναι καλυτερο απο το να ειναι υποκορεσμενη, κατα την αποψη μου.

Νομιζω οτι αν ηταν να διαλεξω να δω μια εικονα, αναμεσα σε λιγο υπερκορεσμενη και λιγο υποκορεσμενη, θα προτιμουσα την πρωτη.

Ετσι, κουβέντα να γινεται!
ειναι κοντα δεν εχεις προβλημα....

εδω εχεις τοσα προβληματα αυτο σε μαρανε :roflmao:
πλακα κανω ;)

βοηθαε και στην αυτοματη ρυθμιση με lumagen..;):D


εγω επειδη βαριεμαι βαζω το ι1 display iii οταν κανω ρυθμιση...
...παιζουν παρα πολυ κοντα
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ναι καλα...δεν ξερεις τι σου γινεται :p

λοιπον ....γενικα θα ελεγα οτι κανει δουλεια....αλλα !!!!
με κουρασε χθες...την επεσα μετα της 2 :D

κατσε να φτιαξω φωτο(μιας και με pdf μπορει καποιοι να μην μπορουν να δουν)και να ανεβασω καποια δειγματα(να μην γινω και κακος απο τωρα :D)αυτο που στοιχιζει μια χηνα συν και πρεπει να το φτιαξεις και λιγο ωστε να βγει κατι καλο..:p

εδω θα δειτε αυτα που δεν σας δειχνουν :dance:

θα βαλω φωτο και μετα θα γραψω ..
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πρωτη φορα πιανω στα χερια μου εναν scaler...θενκς Αρη.
....οποτε μην περιμενετε και πολλα.....
Απο την ολιγη εμπειρια μου σχετικα με την διορθωση απεικονισης μεσου προβολης προσπαθησα να δω τι κανει και ποσο καλα μπορει να το κανει ο οικονομικος lumagen mini 3d

Μιλησα λιγο με τον loggeo για το πως θα δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα και ετσι τον διορθωσα προχειρα στο color και καλυτερα σε grayscale-gamma.... ιδανικο (κατα lumagen)ωστε να δω τι θα κανει..

και αποτι δειχνουν τα διαγραμματα εδω (pre-post) ειναι ιδια..!!!
....αρα τον εφτιαξα οπως θα τον εκανε..:D

PRE - POST color 1.jpg PRE  chromatisity 1.jpg POST chromaticity 1.jpg

PRE - POST crayscale 1.jpg PRE - POST gamma 1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
για να μην αρχισετε να παιρνετε υπογλωσσια καποιοι να πω οτι αυτα ειναι στο 25% περιπου της φωτεινοτητας του προβολεα

αυτα ειναι πριν ξεκινησει το auto calibration 5x5x5(125 point)

PRE sat.jpg PRE sat.de.jpg PRE sat-lum.png

3D lut (5x5x5) μεσος ορος 2,2 de
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
για να μην αρχισετε να παιρνετε υπογλωσσια καποιοι να πω οτι αυτα ειναι στο 25% περιπου της φωτεινοτητας του προβολεα
το λεω γιατι σας δειχνουν αυτα που θελουν μονο ;) δλδ σαν αυτο το οποιο ισχυει και ειναι στο 100% φωτεινοτητας..

post 100%.jpg


και αυτα μετα απο το auto calibration 5x5x5(125 point)

POST sat.jpg POST sat de.jpg POST sat-lum.jpg

3D lut (5x5x5) μεσος ορος 0,8 de
 
Last edited:

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
2 πραγματάκια

1) προσωπικά εγω περισσότερο τον ήθελα τον Lumagen για το aspect ratio management. Τo cms/grayscale calibration ειναι έξτρα μπόνους.

2) το chromapure στο autocalibratation πρέπει να μην ειναι και τόσο καλο όσο πχ το Lightspace. Στον Benq οταν τον έφτιαχνα στα χρώματα απο πριν, το auto calibration ηταν χειρότερο απο το pre. Οταν άφησα τα default settings και πείραξα μόνο white balance στο 100% τότε α αποτελέσματα ήταν καλύτερα.

Επίσης έχει ένα τεστ το chromapure που δείχνει αν χρειαζεται autocal.

Γενικά αν ειναι να ρίξεις φταίξιμο κάπου, ρίξε μάλλον στο chromapure.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
θα τα δουμε - συζητησουμε...

νομιζω οτι ειναι πολυ καλο το chromapure μιας και βαζεις χερακι εκει που θες σε σχεση με τα αλλα......

και ο lumagen ειναι καλος....:)
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Προσωπικά δεν έχω ούτε την άνεση, ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση και κυρίως ούτε την εμπειρία για να κάτσω να ρυθμίσω στο χέρι.
Ειδικά όταν η jvc σου δίνει πορδές για να βάψεις αυγά.
3d lut λοιπόν και το κεφάλι μου ήσυχο...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Προσωπικά δεν έχω ούτε την άνεση, ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση και κυρίως ούτε την εμπειρία για να κάτσω να ρυθμίσω στο χέρι.
Ειδικά όταν η jvc σου δίνει πορδές για να βάψεις αυγά.
3d lut λοιπόν και το κεφάλι μου ήσυχο...
Ποιον Lumagen έχεις; Έχεις κ το Lightspace?
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Ε, άντε! Ήρθε η ώρα να πάρεις τον Pro! Τώρα που το δίνει "φθηνά"
Ναι μου τον είχαν προσφέρει σε "προνομιακή" τιμή και μου έπαιρναν πίσω τον 2143 στην τιμή που τον αγόρασα, αλλά δε σφάξανε.
Και πάλι τα χρήματα ήταν πάρα πολλά για ένα beta μηχάνημα, που θα θέλει αλλαγή πλακέτας σε μερικούς μήνες και που οι επιπλέον δυνατότητες του είναι για την ώρα άχρηστες.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ναι μου τον είχαν προσφέρει σε "προνομιακή" τιμή και μου έπαιρναν πίσω τον 2143 στην τιμή που τον αγόρασα, αλλά δε σφάξανε.
Και πάλι τα χρήματα ήταν πάρα πολλά για ένα beta μηχάνημα, που θα θέλει αλλαγή πλακέτας σε μερικούς μήνες και που οι επιπλέον δυνατότητες του είναι για την ώρα άχρηστες.
Απο περιεργεια, πόσο το πουλάνε;

Επισης γιατι θα θελει αλλαγή πλακέτας μετα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.177
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top