Lumagen Radiance Mini 3D processor

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
:o

Ε, τοτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα πρέπει να το στειλω διακριτικά Ελλάδα. Αν το βάλω σε συσκευασία Victoria's Secret θα περάσει αδασμολόγητο;
Εξαρτάται σε ποιόν θα πέσει στο τελωνείο.....:whistling:

:D

...στο σπίτι να το ανοίξει η Driftαινα; Χαρά που θα πάρει...:roflmao:
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ξεχασα να σας πω την αποψη μου για τον Lumagen που τον πηρα μέσα Ιουνη. Το μη χανάκι τα σπαει. Πολυ καλο. Θα ηθελα να εχει μεγαλυτερο 3D LUT αλλά υπαρχει οικομικη λυση. Τον συνδυαζεις με εναν eeColor στα 550$ μαζι και τα μεταφορικα και εχεις 65^3 LUT. Θα ηθελα να ξέρω πως συνδυάζονται αυτα τα δυο!

Το έχει κανεις;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.200
Πούλα το και παρε εναν προβολεα της προκοπής που να εχει τα σωστά ρυθμιστικα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Ξεχασα να σας πω την αποψη μου για τον Lumagen που τον πηρα μέσα Ιουνη. Το μη χανάκι τα σπαει. Πολυ καλο. Θα ηθελα να εχει μεγαλυτερο 3D LUT αλλά υπαρχει οικομικη λυση. Τον συνδυαζεις με εναν eeColor στα 550$ μαζι και τα μεταφορικα και εχεις 65^3 LUT. Θα ηθελα να ξέρω πως συνδυάζονται αυτα τα δυο!

Το έχει κανεις;
Το έχω εγώ το eecolor. Έχει θετικά κι αρνητικά. Ξεκινώντας απ' τα τελευταία δεν περνάει 3d σήμα και δεν είναι pattern generator.
Απ' την άλλη προσφέρει μεγαλύτερα lut σε σχέση με τα μικρά μοντέλα της lumagen, έχει μήδενική παρεμβολή στην ποιότητα της εικόνας σε αντίθεση με τους lumagen που εισάγουν ένα degradation.
Οι επιδόσεις των lumagen ως pattern generators έχουν μετρηθεί και είναι γενικά φτωχές σε σχέση με την accupel γεννήτρια λχ.
Ιδανικά, ο συνδιασμός του κορυφαίου κατά την άποψη μου calibration cd του Θοδωρή (Connected) με eecolor και software lightspace μπορεί να δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα σε 3d lut, απαλλαγμένα από κάθε είδους παρεμβολές και μάλιστα με χαμηλό κόστος.
Από την άλλη βέβαια ο lumagen είναι πολυσουγιάς. Ένα πραγματικά καταπληκτικό προϊόν.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Α, δεν το ηξερα για 3D οτι δεν περνάει. Ειναι ενα θεματάκι. Όσον αφορα τα pattern generators, γιατι θεωρούνται φτωχα τα Lumagen; Δλδ, μια καρτα 90ΙRE π.χ., πού μπορει να είναι χειρότερη απο την Αccupel? Η' ειναι σε άλλα patterns? Ρωτάω απο εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον.

Πούλα το και παρε εναν προβολεα της προκοπής που να εχει τα σωστά ρυθμιστικα.
Τρολάρεις, ετσι; :D
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Α, δεν το ηξερα για 3D οτι δεν περνάει. Ειναι ενα θεματάκι. Όσον αφορα τα pattern generators, γιατι θεωρούνται φτωχα τα Lumagen; Δλδ, μια καρτα 90ΙRE π.χ., πού μπορει να είναι χειρότερη απο την Αccupel? Η' ειναι σε άλλα patterns? Ρωτάω απο εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα εδώ.
Οι μετρήσεις έγιναν σε reference dolby monitor. Όλες οι καρτέλες προσδιορίζονται απο τρεις συντεταγμένες. Πρόσεξε στο excel την απόκληση που έχει ο lumagen.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ευγενης χορηγια SurfDrifter.....αλλα δεν ειναι για γερους:)
...ειναι για νεοπες με υπομονη και διαβασμα απο λιγο που ειδα...

πηρα και τον συντονιστη μας να πουμε 2 πραγματακια δλδ καμια ωρα :D

scaler.jpg

αν βρω κανα 10μετρο μινιμουμ και οικονομικο απο δευτερα θα κανω ενα lut 5χ5χ5 να δω οι νεοπες τι φτιαχουν. και βλεπουν....

σταθερη αξια ο παραδοσιακος τροπος..:dance:
....κουραστικα μονο που ανοιγα υπομενου...>:(
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Το πρωτο βραδυ εκατσα 5 ωρες μονο για να καταλαβω το UI.

Μπορεις να ρυθμισεις την tv σου με 5x5x5 αν δεν βρεις HDMI για τον pj. Εχει και ωραιες βεντουζες το Chroma 5!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
το σκεφτηκα αλλα το chroma 5 δεν το βρισκει με τιποτα .

δοκιμασα αλλα..:D

....η διορθωση color camut φτιαχνει τα 6 σημεια αλλα μενουν μπουρδ@λ@ ολα τα μεσα....οποτε δεν πρεπει να χρησιμοποιειτε για ρυθμιση .....εκτος απο καποιες περιπτωσεις που το θελουμε αυτο το στυλακι ρυθμισης..πχ

π.χ.jpg

για το 5χ5χ5 θα δουμε....
λογικα δουλευει σε ιδιο στυλ οποτε ξερω τι θα γινει....:whistling:

και οι διαφορες μας ;)
...εισαι λιιιγο πιο μεγαλος RGB
preK-postA.jpg
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εννοεις οτι δεν το βλεπει το pc σου; Πρέπει να πας control panel και στα devices θα βρεις το chroma και θα κανεις update drivers και οι drivers βρισκονται μέσα στον φακελο που εχει εγκατασταθει το chromapure. Ακριβως δεν θυμαμαι το path.

Επισης, αυτο που ειχα διαβασει για το auto-calibrate, ειναι πως το μονο που κανεις ειναι να φτιαξεις το white balance στο 100% και τιποτε αλλο, δλδ σχεδον default στο display.
Το λεω γιατι, δοκιμαζα να ρυθμισω πρωτα απο τον benq τα χρωματα, οσο το δυνατον πιο σωστα, αλλα μετα το auto, δεν ηταν καλο. Οταν δεν πειραξα τιποτα, παρα μονο white balance και brightness/contrast, το αποτελεσμα ήταν καλυτερο.

Στην διορθωση των 6 χρωμάτων, γιατι δεν τα εφερε στις σωστες συντεταγμένες και ειναι σχεδον στο ιδιο σημειο;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Εννοεις οτι δεν το βλεπει το pc σου; Πρέπει να πας control panel και στα devices θα βρεις το chroma και θα κανεις update drivers και οι drivers βρισκονται μέσα στον φακελο που εχει εγκατασταθει το chromapure. Ακριβως δεν θυμαμαι το path.
ετσι εκανα και δεν ....θα το ψαξω

Επισης, αυτο που ειχα διαβασει για το auto-calibrate, ειναι πως το μονο που κανεις ειναι να φτιαξεις το white balance στο 100% και τιποτε αλλο, δλδ σχεδον default στο display.
Το λεω γιατι, δοκιμαζα να ρυθμισω πρωτα απο τον benq τα χρωματα, οσο το δυνατον πιο σωστα, αλλα μετα το auto, δεν ηταν καλο. Οταν δεν πειραξα τιποτα, παρα μονο white balance και brightness/contrast, το αποτελεσμα ήταν καλυτερο.
ετσι εγινε..

Στην διορθωση των 6 χρωμάτων, γιατι δεν τα εφερε στις σωστες συντεταγμένες και ειναι σχεδον στο ιδιο σημειο;
τα εφερε καλα...

το πρωτο διαγραμμα ειναι αλλου προβολεα για να δειξω σε ποιες περιπτωσεις πρεπει να χρησιμοποιεις το αυτοματο color camut..... και μονο σε τετοιες περιπτωσεις....

και το δευτερο διαγραμμα ειναι πριν ξεκινησω την αυτοματη ρυθμιση color camut....ηθελα να δω τις διαφορες μας στα i1pro

η φιλοσοφια ρυθμισης 125-729 κ.λ.π. σημειων ειναι για να μπορεσει να φερει κατι τετοιο



το προβλημα ειναι πως αυτο ειναι για 100% κορεσμο και φωτεινοτητα....δλδ ενα μικρο μερος της εικονας
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Τώρα βέβαια πιο απο τα δυο ειναι πιο ακριβές δεν νομίζω να μπορούμε να το δούμε, ε; Εκτός αν πάμε παρέα στον Ασπιώτη με το JETI του!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
σωστα....

...εξαιρετικο μετρητικο για επαγγελματικη χρηση και οικονομικο και σε συνδιασμο με klein k10 παρα πολυ καλο ..

για το ερασιτεχνικο επιπεδο που παιζουμε δεν χρειαζεται....
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Τώρα βέβαια πιο απο τα δυο ειναι πιο ακριβές δεν νομίζω να μπορούμε να το δούμε, ε; Εκτός αν πάμε παρέα στον Ασπιώτη με το JETI του!
ή σε καποιον αλλον που να εχει πιστοποιησει προσφατα το spectro του .........
Κωστα σε de ποσο ηταν διαφορα του ενος με το αλλο ?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Κωστα κανε μου μια χαρη σε παρακαλω βαλε με το chromapure το spectro σου να κανει continuous readings σε μπλε με 100 % saturation και πες μου εαν θα κολησει το προγραμμα πριν το οργανο ζητησει αμαυρωση .....
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ρίξε μια ματιά στο θέμα εδώ.
Οι μετρήσεις έγιναν σε reference dolby monitor. Όλες οι καρτέλες προσδιορίζονται απο τρεις συντεταγμένες. Πρόσεξε στο excel την απόκληση που έχει ο lumagen.
Καλημερα αυτο το θεμα δεν εχει διορθωθει με firmware updates ? βλεπω στο ιστορικο των αναβαθμισεων καποιες διορθωσεις σχετικες με προβληματα με patterns
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Στο κοκκινο βλέπω διαφορα μεγαλη. Αλλα δεν πειράζει! Ας τα βλέπω λιγο πιο ροδαλά τα πραγματα! Το after ειμαι εγω, ετσι;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.118
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top