Project ''Projectορας''

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.103
Reaction score
41.546
Ναι είναι η λύση απέναντι από την πόρτα, απόσταση θέασης 3-3.3 περίπου.
Οι οθόνες στο σχέδιο είναι 2.35:1, σε 16:9 λόγω ύψους χωράει μέχρι 120".
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.103
Reaction score
41.546
Από κει που μου είπες οι οθόνες είναι με άσπρο ύφασμα και gain 1. Για γκρι και gain 0.8 μου είπε 3 μήνες παράδοση.
To γκρι μου έρχεται πιο ωραίο στο μάτι μέσα στο χώρο (αν και σκέφτομαι αργότερα κουρτίνα τύπου κινηματογράφου για να την καλύπτει ;) ) τεχνικά τι θα μας κάνει τη δουλειά καλύτερα, άσπρο ή γκρι; Άλλο προμηθευτή έχουμε;
 

Μηνύματα
5.288
Reaction score
6.437
Λοιπόν είμαστε πλέον και επίσημα σε αναζήτηση μπροστινής τριάδας.
Ως τώρα στη λίστα έχουν μπει τα εξής:

1. KEF C6LCR, κόστoς περίπου 510
2. Ζεύγος Monitor Audio BX5 και κεντρικό BX centre, 800
3. Focal Aria 906 και Aria CC, 1370
4. Focal Chorus 706 και Chorus CC 700, 925
5. Focal Alpha 65 ή 80, 3άδα, 900 ή 1050
6. M-audio M3-8, 3άδα, 900
7. KEF LS50, 3άδα, περίπου 1500 (αν σπάει ζεύγος και δίνουν μονό κομμάτι)

AVR Onkyo 818
SR/L Atlantic Technology 4200e SR
SUB SVS SB2000

Χώρος μικρομεσαίος
Προτιμητέα τα βάσης ώστε να υπάρχει ευελιξία στην τοποθέτηση.
Δαπέδου μόνο με όριο ύψους, αυστηρά το 1 μέτρο, ιδανικά περίπου στα 80cm.
Όριο budget 1500 ευρώ.

Ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν 8-)
θα σου βαση ακροασεων αλλα και σπεκς, 1,2,4 ξεχασετα, 3,5,6,7 για το 3 δεν εχω αποψη, το 5 χαμηλη ισχυ ,6 δεν βρισκω αρνητικο και τα εχω ακουσει,7 δεν εχω αποψη αλλα γενικα τα kef θελουν ισχυ και δεν ξερω για sweet spot τι παιζει με δαυτα , επισης και τα m-audio σε ελλαδα πωλουνται ζευγη ασχετα εαν βλεπεις τιμη ανα τεμαχιο, ομως μπορει να γινει αγορα απεξω εαν καταληξεις βεβαια σε αυτα,πριν την κανεις ομως στειλε μου πμ μηπως την κανουμε εντος.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
λευκη παρε...ο προβολεας εχει μαυρο ....αν θες ομως λιγο ακομα μαυρο και καλυτερη απορροφηση ανακλασεων παιρνεις και γκρι που ταιριαζει με τον χωρο.....

τεχνικα η λευκη ειναι παντα λιγο καλυτερη οβερολ σε χωρους με ελαχιστες ανακλασεις....

υπαρχουν και αλλοι αλλα θα θες περισσοτερα λεφτα....τα διπλα σχεδον
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.103
Reaction score
41.546
Λέω να χτυπήσω τα m-audio m3-8....όντως εδώ τα δίνουν μόνο ζεύγος. Θα δούμε τι θα απογίνει και με το φίλο Soco αλλιώς από έξω.

Με τα δίπολα που έχω τι λέτε να τα κρατήσω; Τώρα με τη νέα διάταξη θα υπάρχει και δυνατότητα για surround back ηχεία (λίγο αργότερα), το θέμα είναι ότι αν τα βάλω πίσω το ένα έχει στο πλάι του γωνία ενώ το άλλο στη μία του πλευρά δεν θα έχει τοίχο αλλά το χάος, αν τα βάλω στο πλάι της θέσης ακρόασης το ένα σίγουρα θα βγει πολύ ψηλά στο 2.4 περίπου...αν τα αφήσω για surround back θα παίζει στο γάμο του καραγκιόζη το ένα που δεν θα έχει τοίχο στο πλάι του;
 





Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.486
Reaction score
75.038
Γιατί να μη στέκει; Τέτοια θα βάλω στο Atmos.
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.901
Reaction score
2.093
Αυτά που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς για τα monitors,οτι αλοιώνεται ο ηχητικός τους χαρακτήρας όσο απομακρύνεσαι
από αυτά και ότι έχουν αυστηρό sweet spot άρα και όχι τόσο καλή διασπορά,δεν ισχύουν στην περίπτωση των Μ3-8
ή μου διαφεύγει κάτι?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.103
Reaction score
41.546
Αυτά που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς για τα monitors,οτι αλοιώνεται ο ηχητικός τους χαρακτήρας όσο απομακρύνεσαι
από αυτά και ότι έχουν αυστηρό sweet spot άρα και όχι τόσο καλή διασπορά,δεν ισχύουν στην περίπτωση των Μ3-8
ή μου διαφεύγει κάτι?
active near-field reference monitors ideal for home theatre ?<br/>
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.103
Reaction score
41.546
τον τελικο σε καφετερια θα τον δεις?
lol

Στην τηλεόραση της κουζίνας, οπου βλέπω και τον ημιτελικό!
Μπρος στα καλη τι 'ναι ο πόνος; :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.855
Μηνύματα
2.878.808
Members
37.955
Νεότερο μέλος
Audio Profes
Top