Racing


Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Βέβαια να πω πως όσο κι αν έχει ξεπεραστεί πια..
Αυτή η αληθοφάνεια, η αίσθηση του γκαζιού (που δεν to τερμάτιζες με τίπ'τα απ' τον τρόμο :biggrin:), το πάτημα του αυτοκινήτου στο έδαφος, οι αναρτήσεις, οι ζημιές (αχ αυτές οι ζημιές.. :biggrin:), τα Replay του Richard Burns Rally ακόμα δεν, κανείς.. :(
Ακόμα κι ο ήχος ήταν κάπως.. 8-)
Όχι πως θ' αντάλαζα το αρχαίο με τούτο 'δω που 'ναι τούμπανο, όχι..
Αλλά βρε παιδίμ' κάποιος.. κάτι.. :rolleyes:
Όλα τ' άλλα δείχνουν SimCades μπροστάτ' (ακόμα κι αν δεν είναι.. ;))
Θα έλεγε κανείς πως φταιν' τα νέα Rally cars με το grip κλπ..
No, ακόμα και τα παλιά αυτοκίνητα που έχουν αυτά τα νέα rally games καμμία σχέση.. ;)
Το είχα παίξει λίγο, είκοσι χρόνια πριν, όταν βγήκε, με πλήκτρα στο πληκτρολόγιο. Πρακτικά unplayable με εκείνες τις συνθήκες. Προτιμούσα το CMR2 σε multiplayer (σε LAN party στα netcafe της εποχής διασκεδάζαμε πολύ), και αργότερα προτιμούσα το playability και τα ανώτερα γραφικά των CMR3-4 και πρώτων WRC για το PS2.

Από ότι καταλαβαίνω από συνεχείς αναφορές σε άρθρα και βίντεο, παραμένει μέχρι σήμερα σημείο αναφοράς και υποστηρίζεται σημαντικά από την κοινότητα οπαδών του παιχνιδιού, ακόμη και με βελτίωση των αρχαίων γραφικών.

Είναι και αυτό λοιπόν στο πρόγραμμα, όταν με το καλό βρω χρόνο να ολοκληρώσω το στήσιμο του gaming room που αργά - αργά ετοιμάζω. Προς το παρόν έχω αγοράσει τη βάση της τιμονιέρας (η οποία παραμένει σφραγισμένη από τα Χριστούγεννα) στην οποία θα ξεκινήσω με τη Logitech Driving Force GT που είχα αγοράσει το 2012 - κάποια στιγμή θα πάρω και κάτι καινούριο με Η pattern κιβώτιο και πεταλιέρα με συμπλέκτη, αλλά ακόμη λέω να μην δεσμεύσω άλλα 300+ € για κάτι που δεν θα παίξω άμεσα.

Για το νέο WRC έχω διαβάσει τα καλύτερα, κυρίως για το βαθμό λεπτομέρειας στις ειδικές. Τα γραφικά τα αποθεώνουν, αλλά δυσκολεύομαι να το καταλάβω από τα βίντεο που βλέπω. Πάντως παλιότερα δεν ήταν η αγαπημένη μου σειρά, σαφώς προτιμούσα CMR - DIRT.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Το είχα παίξει λίγο, είκοσι χρόνια πριν, όταν βγήκε, με πλήκτρα στο πληκτρολόγιο. Πρακτικά unplayable με εκείνες τις συνθήκες.
Αυτό είχε τόσο λεπτομερή ρύθμιση στην ευαισθησία τιμονιού - επιτάχυνσης κλπ που μια φορά είχα δοκιμάσει κι εγώ να παίξω με πλήκτρα από περιέργεια γιατί είχα διαβάσει πως το προσπαθούν κάποιοι και τελικά το είχα καταφέρει.. :cry:
Βέβαια είχα μια εμπειρία από τις ρυθμίσεις και την οδήγηση του παιχνιδιού με control από πριν οπότε μου βγήκε σχετικά ''εύκολα'' ο πειραματισμός..
Η γενική μου αίσθηση πάντως για racing και ειδικά για το RBR με τέτοιο τρόπο οδήγησης είναι.. ''που πας βρε Καραμήτρο?'' :tongue:

Από ότι καταλαβαίνω από συνεχείς αναφορές σε άρθρα και βίντεο, παραμένει μέχρι σήμερα σημείο αναφοράς και υποστηρίζεται σημαντικά από την κοινότητα οπαδών του παιχνιδιού, ακόμη και με βελτίωση των αρχαίων γραφικών.
Ισχύει, τελευταία φορά που δοκίμασα να το στήσω με το καινούριο τιμόνι είχα κάποια προβλήματα ασυμβατότητας, βαρέθηκα να το ψάξω παραπάνω οπότε δεν.. :rolleyes:
Παραπάλιωσε..
Τα γραφικά στο νέο WRC είναι καλά και κυρίως το αντιλαμβάνεσαι στις αλλαγές του φωτισμού όταν παίζεις διαφορετικές ώρες της ημέρας in game.
Και σε design - λεπτομέρεια είναι καλό αλλά το φως και οι καπνοί - ατμόσφαιρα είναι που κάνουν τη διαφορά.
Σε σχεδιασμό - στυλ π.χ. στα δέντρα και την αίσθηση του τοπίου το RBR ήταν εξαιρετικό για την εποχή του λόγο έξυπνων επιλογών κυρίως και όχι μηχανής γραφικών.. ;)
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Και οπτικά πάντως (από μνήμης 20 ετών πριν) σε σχέση με το CMR3 το θυμάμαι να είναι μία γενιά πριν.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Και οπτικά πάντως (από μνήμης 20 ετών πριν) σε σχέση με το CMR3 το θυμάμαι να είναι μία γενιά πριν.
Σε αυτό το βίντεο στο 10:00 περίπου δείχνει τα της εποχής ραλλάκια και νομίζω έχει το πιο αληθοφανές - ''προσγειωμένο'' γραφικό.. ;)
Η χρωματική παλλέτα που έχου επιλέξει είναι μάλλον που ξεχωρίζει στο μάτι μου και στα δέντρα που δεν έπεσαν στη παγίδα των details αλλά τους έδωσαν ένα γενικά πειστικό look..
Αλλά αυτά είναι και γούστα, οκ..

 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
'ντωμεταξύ θυμάμαι το RBR το ψώνισα σχεδόν τυχαία..
Το βρήκα σ' ένα μαγαζί για Playstation τότε (δεν το ήξερα καν) και όταν γύρισα σπίτ' διάβασα ένα review που έλεγε κάτι τέτοιο.. :biggrin:
''Too brutal, too real to be fun.. A game should not be so difficult. Score 4,5 / 10''
Πήγα την επόμενη στο μαγαζί το τσίμπησα και δεν κοίταξα ποτέ πίσω.. :cry:

Κότα reviewer.. :tongue:


Y.Γ. Όσο παίζω το WRC με το τιμόνι καταλαβαίνω πως είναι αρκετά ανώτερο από Dirt 2, Generations σε FF αλλά και απόκριση και ίσως, λέω ίσως πλησιάζει επίπεδα Dirt.. ;)
Δεν το έχω εγκατεστημένο το άλλο τώρα για να συγκρίνω άμεσα, κάποια στιγμή θα γίνει..
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Τα γραφικά τα αποθεώνουν, αλλά δυσκολεύομαι να το καταλάβω από τα βίντεο που βλέπω
Μερικά screenshots από δικά μου replay χωρίς καμμία επεξεργασία (όχι από το photo mode) για να δεις..

Dirt

Untitled.pngghrh.png


Generations

Untitled.pngaklhb.png


EA WRC

yjyjykukkufuklfyul.png


Untitled.pnggjgk.png


Untitled.pngfgjfgj.png


To Dirt το παίζω 4k και όλα full, τα άλλα δύο 2k και γραφικά πάνω κάτω στο high..
Έχει διαφορά.. :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Σε αυτό το βίντεο στο 10:00 περίπου δείχνει τα της εποχής ραλλάκια και νομίζω έχει το πιο αληθοφανές - ''προσγειωμένο'' γραφικό.. ;)
Η χρωματική παλλέτα που έχου επιλέξει είναι μάλλον που ξεχωρίζει στο μάτι μου και στα δέντρα που δεν έπεσαν στη παγίδα των details αλλά τους έδωσαν ένα γενικά πειστικό look..
Αλλά αυτά είναι και γούστα, οκ..

Όπως το λες και το βλέπω ναι, έτσι μου φαίνεται. Βέβαια αντικειμενικά η σύγκριση που έκανα είναι κακή καθώς α) από μνήμης βάσει εντυπώσεων 20 χρόνια πριν, β) όχι στην ίδια πλατφόρμα, γ) όχι στην ίδια οθόνη.

Τα CMR (3,4) τα έπαιξα στο PS2 σε 29" CRT TV, ενώ το RBR σε PC με 19" CRT monitor. Δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα στο RBR, προφανώς το PC του 2003 που είχα τότε (Ρ4 @2.4 GHz, 512 RAM, GeForce 4200 TI) ήταν ισχυρότερο μηχάνημα από το PS2, το οποίο όμως έκανε render σε ανάλυση 480i αντί για 1280Χ1024 που μάλλον έπαιζα τότε στο PC, όπου ούτως ή άλλως έπρεπε να κάνεις κράτει με τις ρυθμίσεις για να έχεις υψηλό framerate.

Πάντως τα CMR3 και 4 στο βίντεο δείχνουν χειρότερα από ότι θυμόμουν, ενώ το RBR καλύτερα.

Φυσικά το RBR υποστηρίζεται μέχρι σήμερα, κάτι που δείχνει και την αξία του.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Το γραφικό τεχνικά μπορεί να είναι ίδιο ή χειρότρο αν υπολογίσεις και το ότι το RBR το έβγαλε μικρή εταιρία..
Οι επιλογές - σκηνοθεσία - ''καλλιτεχνική οπτική'' είναι αρκετά πάνω για την εποχή.. ;)
Φαίνεται και παραπάνω η ''έξυπνη'' χρήση της οπτικής στο Dirt έχουν τα δέντρα μια όμορφη αίσθηση αλλά no detail..
Στο Generations παρακάτ' προσπάθησαν να βάλουν παντού details και δεν τους βγήκε σε καλό.. (''βάρυνε'' το παιχνίδ' πολύ σε επιδόσεις και οπτικά μάλλον το ''ρίχνουν'').
Sometimes is better to let go.. :whistling:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Εγκατέστησα στον υπ/στή το Dirt για να κάνω την σύγκριση..
Σβήστε ότι είπα, παρασύρθηκα ίσως από τον easy going χαρακτήρα του παιχνιδιού και από την λίγο καλύτερη FF σε σχέση με Generations και Dirt 2.
Το κλασσικό Dirt παίζει σε άλλη κατηγορία και σαν οδήγηση και στην FF δυστυχώς (ή ευτυχώς).
Αυτό είναι κλασσικό simcade μπροστά του..
Έχει κάποια στοιχεία που σε παρασύρουν να πεις ''οκ καλό'' αλλά υπάρχουν και άλλα που σε προσγειώνουν απότομα..
Γενικά σαν αγορά είναι οκ για τους Rally fans που θέλουν κάτι φρέσκο, πολλές πίστες - αυτοκίνητα - διασκέδαση (προσφέρει αρκετή, δεν θα πω όχι) αλλά μέχρι εκεί..
Δυστυχώς για κάτι ΄΄γεμάτο'' μοντέρνο με πολλές πίστες - επιλογές αλλά και τον ρεαλισμό των κλασσικών (Dirt - RBR) θα χρειαστεί να περιμένουμε κι άλλο.. :(
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Καλά όλα τ' άλλα..
Θέλουν το game να έχει αποδοχή - πωλήσεις σε όλες τις κατηγορίες πελατών.
Κατανοητό..
Το ff γιατί τόσο soft, τόσο άνευρο βρε παιδίμ.. :idk:
Προμοτάρουν τα πολύ ακριβά τιμόνια - περιφερειακά?
Λέτε να έχει καλύτερη ανάλυση - ένταση - συμπεριφορά σε αυτά?
Αυτό το ''γιατί'' δεν το έχω καταλάβει ακόμα.. 😕
Το GT7 στο PS5 σε χώμα πώς το βρίσκεις;
Δεν έχω PS5, δεν το έχω ακουμπήσει.. :biggrin:
Το GT7 στο PS5 σε χώμα πώς το βρίσκεις;
Δεν μου είπες ακόμα εντυπώσεις εσύ γι' αυτό (wrc 23) και περιμένω..
Συμφωνούμε ή έχεις διαφορετική αίσθηση?
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Δεν έπαιξα ακόμα. Χτες που έκατσα, έπαιξα GT7 στο PS5. Το ίδιο πράγμα γίνεται τα τελευταία 24 χρόνια, όποτε θέλω να παίξω ένα παιχνίδι. Πάντα διαλέγω το GT, από το 2 παλιότερα μέχρι το 7 σήμερα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Δεν έπαιξα ακόμα. Χτες που έκατσα, έπαιξα GT7 στο PS5. Το ίδιο πράγμα γίνεται τα τελευταία 24 χρόνια, όποτε θέλω να παίξω ένα παιχνίδι. Πάντα διαλέγω το GT, από το 2 παλιότερα μέχρι το 7 σήμερα.
Έχεις νέο game μπροστάσ' να τεστάρεις να δεις τι γίνεται και το αφήνεις στον πάγο χωρίς να τ' αγγίξεις και παίζεις το παλιό?
Δηλώνω θαυμαστής.. :tongue:
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Έπαιξε ο αδερφός μου, είδα λίγο, μάπα μου φάνηκε.
Άλλωστε δεν είμαι καλός να ακολουθώ οδηγίες σε άγνωστες πίστες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Έπαιξε ο αδερφός μου, είδα λίγο, μάπα μου φάνηκε.
Άλλωστε δεν είμαι καλός να ακολουθώ οδηγίες σε άγνωστες πίστες.
Μάπα δεν το λες..
Με λίγη δουλίτσα γίνεται αρκετά καλό..
Οπότε δεν παίζεις ή δεν προτιμάς γενικά τα WRC.
Ούτε τo Dirt έχεις παίξει ποτέ με τιμόνι?
Οκ..
Περί ορέξεως Harbeth -Spendor :party::lolsign:
Άλλωστε δεν είμαι καλός να ακολουθώ οδηγίες σε άγνωστες πίστες.
Καλά και η Laguna Seca άγνωστη είναι μέχρι να την οργώσεις 5 - 10 φορές.. ;)
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.003
Έλα μη τσιμπάς! Έτσι το είπα. Αφού δεν έπαιξα ακόμα, δεν έχω άποψη.
Τα έχω παίξει σχεδόν όλα από λίγο. Δε μου αρέσουν αυτού του στυλ παιχνίδια.
Δεν τσίμπησα βρε, αφού απ' τα γραφόμενα μου βλέπεις πως κι εγώ δεν είμαι και μάλλον δεν θα γίνω ''οπαδός'' του συγκεκριμένου τίτλου.. 8-)
Δεν ξέρω, όταν μου επιτρέπει το παιχνίδι να κάνω καγκουριές χωρίς μεγάλο κόστος και να είμαι συνέχεια τσίτα στο γκάζι στην τελική με κουράζει λίγο.
Όταν νιώθω τρόμο οδηγώ καλύτερα.. :biggrin:
Αλλά κακό δεν το λες.. ;)
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Το GT7 στο PS5 σε χώμα πώς το βρίσκεις;
Δε ρωτάς εμένα, αλλά η απάντηση είναι χάλια 😂

Για μένα, ο καλύτερος συνδυασμός simulation με ευκολίες να μη σου βγάλουν ψυχοσωματικα (όπως πχ στο RBR) είναι τα Dirt Rally Και Dirt Rally 2.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.355
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top