Room Treatment Case Study από τον Costas EAR




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.812
Reaction score
11.060
Πολλα like και πολλες αποριες έχομεν. Αναμενουμε λεπτομέρειες...
[DOUBLEPOST=1469109475][/DOUBLEPOST]
Ο γκονης πάντως έχει το δίκιο του εδώ που τα λέμε, καθώς στο χαλιεντοχώρο που γυρνοβολάμε, οι περισσότεροι έχουν όντως μπερδέψει τα @Bhutia τους, γόρδιος δεσμός και βάλε..
Ο Γκονης εχει δίκαιο και για αλλα πράγματα αλλα του αρεσει να μας κρατάει σε αγωνία...

Υγ. Ναις το ση γιου μπακ εαρ!
 
Last edited:



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Ακομα με αυτα τα εξωφυλλα ακους ωρε???????

Και την Μετρικουλα κατω απο το ΜΚ δυονε την εχεις καλε μου?

Εκοψες και τις μπυρες ????

Τι κανεις ρε μαστορααααααα??????:fuckyou::fuckyou:

:drinks::drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.998
Reaction score
20.530
Το ότι θα γινότανε η Metric βάση για το πικ απ... και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα!:D:D:D

Γεια σου ρε Κώστα με τα ωραία σου!

[...] Μου θυμίζεις εμένα, που λέω πως τα βαττ πολλοί εμίσησαν, τα πολλά βαττ ουδείς! [...]
(έχει καιρό που είναι στην υπογραφή μου το συγκεκριμένο ρητό!:thumbsup:)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Διαβαζω το θεμα...........




Πωλειται Krell FPB 400 CX για να παρω Kii ......ετσι γιατι δεν γουσταρω αυτην την κουφαλιτσα τον Bruno.....ακους εκει ...ΕΑΡ κατσε φρονιμα ρε παλιο χαρακτηρα.......
[DOUBLEPOST=1469118723][/DOUBLEPOST]καλως ηρθαμε βρε........
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.776
Reaction score
94.968
Το ότι θα γινότανε η Metric βάση για το πικ απ... και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα!:D:D:D
Όντως!

Ο Κώστας συνήθως δεν την πατάει με τις αγορές του!

Πώς την πάτησε κι αγόρασε τόσο ακριβή βάση; :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.998
Reaction score
20.530
Όντως!

Ο Κώστας συνήθως δεν την πατάει με τις αγορές του!

Πώς την πάτησε κι αγόρασε τόσο ακριβή βάση; :D
Μα, ναι βρε παιδί μου, πώς την έπαθε έτσι;

Κώστα για πες μας, χρησιμοποιείς τη Metric για μηχανική γείωση ή για μηχανική απομόνωση;:D:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
παντως για τους 65 τη βολευεις και σκυφτος , οποτε ζωνουλα για τη μεση :o:D




Ετσι δεν χρειαζεται ζωνη για τη μεση :D
(αυτο εννοουσα στις προηγουμενες σελιδες)

Να μπει και ο Κωστας να εξηγησει, να γινει πιο σαφες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Μα, ναι βρε παιδί μου, πώς την έπαθε έτσι;

Κώστα για πες μας, χρησιμοποιείς τη Metric για μηχανική γείωση ή για μηχανική απομόνωση;:D:D
Η μετρικ, ως γνωστό, έχει ένα εξαιρετικό στάδιο ρια, σε πσηφιακό επίπεδο βεβαίως βεβαίως, και το πικαπιον δε γκανει να έχει μακριά καλώδια, για ευνόητους λόγους, οπότε, η ορθή επιλογή είναι το πικαπιον άνωθεν της μετρικ, καθώς το αντίθετο δεν είναι εφικτό για χρηστικούς λόγους, ασχέτως της επιθυμίας μου.. πάντως η μετρικ πατά σε ποδαράκια σορμποθανης της οντιοκουεστ, όχι γιατί είναι αναγκαίο, αλλά γιατί έχω τόσα πολλά που δε ξεβρω τι να τα κάμω...
Το δε μκ5, δε μασάει από κραδασμούς, μετρημένα και αναλυμενα..
Φοράει μιαν αρκιβ, τσουτσουνάτη, κουκλιτσα σκέτη, η οποία ζωγραφίζει κανονικά, κι ενδείκνυται για μετατροπή σε κατακερματισμένα παλιοπσηφια... Κόγιας ρουλζζζζ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Αυτά που βλέπετε είναι διαχυτές από φελιζολ, αγοράστηκαν σε λευκό και βάφτηκαν με πιστόλι.

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=519

Είναι τα diffuser line, diffuser curve και diffuser stair.

Όλα είναι κολλημένα πάνω σε πλάκες από MDF 8mm πάχους, οι οποίες απέχουν από τον τοίχο από 23cm (οι μεγάλες πλάκες πίσω από τα ηχεία 2,15χ1,50m) έως 1 cm. Ανάμεσα στις πλάκεςκαι στον τοίχο, τοποθετήθηκε πυκνή ηχοαπορροφηση, με υλικά επίσηςαπο λαζαρακη, και χρησιμοποιούνται συγκεκριμένα τα εξής:

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=391

Copopren acoustik 1 cm πάχους,
Flex foam 2cm πάχους, και
Aritherm πράσινο 5 cm πάχους.

Έτσι, δε βλέπεις πουθενά ηχοαπορροφηση, όλες οι επιφάνειες είναι ζωντανές ηχητικά, καθώς βλέπεις μόνο διαχυτές, και οι μεγάλες αυτές πλάκες λειτουργούν ως συνηχητές χαμηλών, κατεβάζουν το RT 60 κάτω από .4 στα μπάσα, κι εξαλείφοντας τους ιδιορρυθμους του δωματίου πλήρως (μηδέν μπουμαρισμα, στάσιμα, κλπ).

Το αποτέλεσμα ηχητικά, imnsho, φακιν ανμπιλιβαμπλλλλ
[DOUBLEPOST=1469121523][/DOUBLEPOST]Η χοντρή κουρτίνα πίσω, υλοποιεί το LEDE.

Διαχυτές μεγάλοι χρησιμοποιούνται και κάποιοι ακόμα, από άλλο μαγαζί, απλώς για ποικιλία..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
Αυτά που βλέπετε είναι διαχυτές από φελιζολ, αγοράστηκαν σε λευκό και βάφτηκαν με πιστόλι.

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=519

Είναι τα diffuser line, diffuser curve και diffuser stair.

Όλα είναι κολλημένα πάνω σε πλάκες από MDF 8mm πάχους, οι οποίες απέχουν από τον τοίχο από 23cm (οι μεγάλες πλάκες πίσω από τα ηχεία 2,15χ1,50m) έως 1 cm. Ανάμεσα στις πλάκεςκαι στον τοίχο, τοποθετήθηκε πυκνή ηχοαπορροφηση, με υλικά επίσηςαπο λαζαρακη, και χρησιμοποιούνται συγκεκριμένα τα εξής:

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=391

Copopren acoustik 1 cm πάχους,
Flex foam 2cm πάχους, και
Aritherm πράσινο 5 cm πάχους.

Έτσι, δε βλέπεις πουθενά ηχοαπορροφηση, όλες οι επιφάνειες είναι ζωντανές ηχητικά, καθώς βλέπεις μόνο διαχυτές, και οι μεγάλες αυτές πλάκες λειτουργούν ως συνηχητές χαμηλών, κατεβάζουν το RT 60 κάτω από .4 στα μπάσα, κι εξαλείφοντας τους ιδιορρυθμους του δωματίου πλήρως (μηδέν μπουμαρισμα, στάσιμα, κλπ).

Το αποτέλεσμα ηχητικά, imnsho, φακιν ανμπιλιβαμπλλλλ

Πραγματικά ακουστή διαφορά/αναβάθμιση του συγκεκριμενου χωρου πριν και μετα.

Εντυπωσιακό το πως εξαφανιστηκε ΤΕΛΕΙΩΣ το "μπουμάρισμα" (εστι δεν το λενε? )
Αυτοι οι συνηχητές κανουν ο,τι υποσχονται.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Μία μέτρηση με το θαυμάσιο xtz, και η κεφαλή ετοιμοπόλεμη:
[DOUBLEPOST=1469122673][/DOUBLEPOST]
Καλέ Κώστα μας, να σας ανοίξω ( όχι εσάς τον ίδιο... :p) ένα θεματάκι ολοδικό σας, που του αξίζει;
Φιλ φρι
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Βασικά, RT60 πέριξ του .3 σε όλο το φάσμα, είναι εντελώς ανμπιλιβαμπλλλλ, και ομολογώ πως μου έκατσε, σε μεγάλο βαθμό, από τύχη. Υπολογισμοί και σκέψη έπεσε μπόλικη, αλλά τα του ήχου είναι σχεδόν πάντα μη προβλεπόμενα σε κάποιο ποσοστό..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Περί του καταλληλότερου RT60, ισχύει ως πιο διαδεδομένη και πιο επίσημη τεχνική σύσταση, αυτή της AES/EBU, όπως περιγράφεται στο EBU tech. 3276, όπου καθορίζεται στο διάστημα 200 Hz - 4 kHz να είναι από .2 έως .4 sec. Δηλαδή, έπεσα καρφί στο κέντρο! Χαχαχα
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.871.644
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top