Room Treatment Case Study από τον Costas EAR


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.060
Κώστα, είσαι ένα ξεκόκέφαλο...κεφάλι που όμως κάνει θαύματα! Αν δεν έβλεπα τις μετρήσεις, δε θα πίστευα ότι αυτό το δωμάτιο θα μπορούσε να φτάσει ποτέ σε αυτό το επίπεδο! Τα έκανες όλα όπως ήθελες (ανάποδο LEDE. συνηχητές, κλπ), και καλά έκανες και φτου σου παλικάρι μου! Και είχες και την τύχη με το μέρος σου...Πότε κατεβαίνεις Αθήνα είπαμε;!!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Αθήνα δε το βλέπω να έρχομαι σύντομα , θα δείξει όμως!

Λοιπόν, δε βλέπω ερωτήσεις. Το θέμα ανοίχτηκε για να ρωτάτε και να μαθαίνουν οι νεότεροι.
Δηλαδή όλοι εδω ξέρουν τι είναι RT 60? Δεν είναι ντροπή, ρωτάτε. Μη ρωτάτε για καλώδια, είστε εκτός θέματος!
Όλοι ξέρετε τι είναι lede? Ότι είναι ανάποδο όπως σωστά είπε ο νταποστ?
Ξέρετε τι είναι ο συνηχητης και πώς δουλεύει?

Ρωτάτε παιδιά, δεν είναι ντροπή!
Κρίμα και ντροπή μας είναι να αγοράζουν ένα σωρό ακριβά μηχανήματα τόσοι φίλοι της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής και να μη μεταδίνουν τα μέλη εδώ την πραγματική γνώση, διότι από μεταξωτές κορδέλες ο χώρος είναι τιγκα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Θα σας περιγράψω με αντικειμενικό τρόπο και πώς ακούγεται αυτή η μέτρηση χρόνου αντήχησης, με λεπτομέρειες, καθώς κακά τα ψέματα, τέτοιες μετρήσεις ούτε σε στούντιο ηχογράφησης δε βρίσκεις εύκολα, πόσο μάλλον σε οικιακούς χώρους..

Δεν έχει παντως καμία σχέση με χώρους που έχετε δει να έχουν..ρικοφον!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.622
Reaction score
38.049
...γεια! Ειναι ο ιδιος χωρος με το νιμα μαγνεπανιτις?! Τι εγιναν τα ψαρακια...κ γιατι μικρυνε ?
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Η αληθεια ειναι ρε φιλε οτι απαιτειται γνωση ουσιαστικη και συναμα ολοκληρωμενη για να πεις οτι ξεκινας με μετρησεις του χωρου σου και επειτα πορευεσαι αναλογα χρησιμοποιωντας τα απαραιτητα εξαρτηματα--διαχυτες-sky line - bass traps και τα συναφη κολπα.....!Το δυσαρεστο ειναι οτι οτι super duper μηχανηματα και να παρεις ,οσο χρημα και να ριξεις αν ο χωρος ειτε ειναι κακος απο θεμα δομησης ειτε μετρα χαλια το αποτελεσμα δεν θα ειναι ποτε ουσιαστικο και θα ζουμε το παραμυθι μας ....η θα το ριξουμε στην φωτογραφια (οπως εγω χαχαχχα).
Τελικα πας σε ενεργες καταστασεις ,παιζεις με το Dirac και ρυθμιζεις αναλογα και παλουκωνεσαι στα αυγουλακια σου γιατι η παραμυθα καλα θα κραττει για ολους μας καλο μου.....

Απο εδω .........
 

Attachments



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.754


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
...γεια! Ειναι ο ιδιος χωρος με το νιμα μαγνεπανιτις?! Τι εγιναν τα ψαρακια...κ γιατι μικρυνε ?
Όχι, είναι άλλος χώρος.
Το ενυδρείο τώρα βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο από τα στέρεα.

Επίσης έχουν αλλάξει και τα ενισχυτικά, τώρα όλα ενκορ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.754
Δηλαδή όλοι εδω ξέρουν τι είναι RT 60? Δεν είναι ντροπή, ρωτάτε.
- όντως δεν είναι ντροπή , και δεν ξέρω τι είναι το rt 60 , για να μη καθυστερώ την συζήτηση , έχω μπεί στο : http://avmentor.gr/howto/room_acoustics_1.htm , και θα επανέλθω ,

- οποιαδήποτε άλλη πρόταση για μελέτη , θα ήταν εκτιμητέα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
γεια πες λοιπον για το lede και τον συνηχητη :)
Ένα ένα αρχηγε μου!
LEDE σημαίνει live end dead end.
Σημαίνει πως η μία πλευρά του χώρου είναι ζωντανή ηχητικά, δηλαδή δίνει αντανακλάσεις, ενώ η άλλη πλευρά είναι νεκρή ηχητικά, δηλαδή έχει απορρόφηση, και δεν επιτρέπει στον ήχο να κάνει βόλτες πέρα δώθε στο δωμάτιο, ασκοπως και αλογιστως..

Έχουν γραφτεί κείμενα επί κειμένων για το lede.

Ας πουν κι άλλοι γι αυτό, τι κερδίζει κανείς, ποια πλευρά συνήθως είναι ή ζωντανή και ποιά ή νεκρή και γιατί.
[DOUBLEPOST=1469190653][/DOUBLEPOST]
για βυσματα θα ανοιξεις αλλη σελιδα Κωστα??????
υπαρχουν και τα ακουμπιστηρια καλωδιων ηχειωνε.....αργοτερα αυτα ετσι?
:D:D:D:dance2:
Αγορινα μου καλή, μας έχουν γίνει τσαρούχια τα μπαλάκια μας με τα κωλοβυσματα, ενώ η λύση είναι απλή... Τες πα, άλλο θέμα, αλλά θέμα που αξίζει να καρφιτσωθει κάπου, να λήξει επιτέλους ή ανιαρή τούτη ενασχόληση..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.754
- λογικά σκεπτόμενος , θα πρέπει η νεκρή να είναι από την πλευρά της ακρόασης , είναι ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
- όντως δεν είναι ντροπή , και δεν ξέρω τι είναι το rt 60 , για να μη καθυστερώ την συζήτηση , έχω μπεί στο : http://avmentor.gr/howto/room_acoustics_1.htm , και θα επανέλθω ,

- οποιαδήποτε άλλη πρόταση για μελέτη , θα ήταν εκτιμητέα
Σωστός!
Για να μη ψαχνεσαι αδίκως, το RT60 είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να πέσει ή ηχητική στάθμη που προκαλείται σε ένα χώρο κατά 60 ντεσιμπέλ, και εκφράζεταισε δευτερόλεπτα.
Δηλαδή, αν κάνεις "μπου" στο δωμάτιο σε στάθμη 94 ντεσιμπέλ, και μετά από 1,5 δευτερόλεπτα ή στάθμη των σντηχησεων φτάσει τα 34 ντεσιμπέλ (94-60), τότε έχεις χρόνο αντηχησης rt60 ίσο με 1,5 sec.
Αυτή ή μέτρηση γίνεται σε όλο το ακουστικό φάσμα, με κάποιους περιορισμούς που δε μας αφορούν προς το παρόν, και οι συνήθεις χρόνοι αντηχησης τυπικών οικιακών χώρων ακρόασης είναι 1-1,5 στα μπάσα και 0.8 στα πρίμα.

Πείτε κι άλλα τώρα, όσοι γνωρίζουν βέβαια.
[DOUBLEPOST=1469191297][/DOUBLEPOST]Πείτε για τον τυπικό θόρυβο κάθε σπιτιού, τη δυσκολία της μέτρησης πτώσης των 60 ντεσιμπέλ, την χρήση του RT30, την δυσκολία στις χαμηλές συχνότητες, τις απαιτούμενες ελάχιστες αποστάσεις μέτρησης, κλπ κλπ κλπ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.754
Σωστός!
Για να μη ψαχνεσαι αδίκως, το RT60 είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να πέσει ή ηχητική στάθμη που προκαλείται σε ένα χώρο κατά 60 ντεσιμπέλ, και εκφράζεταισε δευτερόλεπτα.
Δηλαδή, αν κάνεις "μπου" στο δωμάτιο σε στάθμη 94 ντεσιμπέλ, και μετά από 1,5 δευτερόλεπτα ή στάθμη των σντηχησεων φτάσει τα 34 ντεσιμπέλ (94-60), τότε έχεις χρόνο αντηχησης rt60 ίσο με 1,5 sec.
Αυτή ή μέτρηση γίνεται σε όλο το ακουστικό φάσμα, με κάποιους περιορισμούς που δε μας αφορούν προς το παρόν, και οι συνήθεις χρόνοι αντηχησης τυπικών οικιακών χώρων ακρόασης είναι 1-1,5 στα μπάσα και 0.8 στα πρίμα.

Πείτε κι άλλα τώρα, όσοι γνωρίζουν βέβαια.
[DOUBLEPOST=1469191297][/DOUBLEPOST]Πείτε για τον τυπικό θόρυβο κάθε σπιτιού, τη δυσκολία της μέτρησης πτώσης των 60 ντεσιμπέλ, την χρήση του RT30, την δυσκολία στις χαμηλές συχνότητες, τις απαιτούμενες ελάχιστες αποστάσεις μέτρησης, κλπ κλπ κλπ
- ευχαριστώ , άρα στον ανηχοϊκό θάλαμο το rt60 = 0 ;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.754
Όχι απαραιτήτως. Εξαρτάται από τη χρήση των ηχείων.
- μήπως από τον τύπο των ηχείων ;

- δηλ. μονοκατευθυντικά ( πχ κόρνες ) , ή στην άλλη άκρη : παντοκατευθυντικά , δίπολα κλπ ;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.634
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top