Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Καλησπέρα στο club , εχω 2 technics sl 1200 mk2 με 2 καινουργιες κεφαλοβελονες Audio Technica AT3600L και αντιμετωπίζω ορισμένα προβλήματα στις ρυθμίσεις των πικ απ και σε αποτέλεσμα και στου timecode σήματος.

Ζητάω βοήθεια για την ρύθμιση των πικ απ γενικότερα και αν μπορεί κάποιος με εμπειρία πάνω στο σετάρισμα αυτών να με βοηθήσει. Τα πικ απ είναι μεταχειρισμένα
Άμα γνωρίζει κάποιος το θέμα ας με καλέσει στο κινητό για ποιο άμεση επικοινωνία 6989284275 και λεπτομέρειες ή εναλακτικά μέσω πμ , επίσης όποιος ξέρει που να απευθυνθώ ας μου στείλει πληροφορίες παρακαλώ.
Περιοχή Αθήνα , ευχαριστώ πολύ
Μηνάς
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Επίσης σκέφτηκα να ανεβάσω ένα βιντεάκι στο youtube με το πρόβλημα που με ασπασχολεί κυρίως και δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει για να επισκευαστεί ,
γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσε να συμβαίνει ? ?
(έχω 2 πικ απ technics mk2 με ίδιες καινούργιες κεφαλοβελόνες) στο ένα δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα στο ζύγισμα του βραχίονα αλλά στο άλλο που δείχνω στο βίντεο φαίνεται σαν να υπάρχει κάπως κάποια διαφορά βάρους και δεν μπορώ να το καταλάβω το γιατί.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
16
Μηπως ειναι πολυ ελαφρια η κεφαλη και χρειαζεται το Shell weight (πλακακι) μεταξυ του headshell και του cartridge?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Υπάρχει σίγουρα πιθανότητα με shell weight να ισορροπήσει το βάρος μεταξύ της κεφαλοβελόνας και του βραχίονα , αλλά αυτό που μου φαίνεται εμένα παράξενο είναι πως έχω 2 ίδιες κεφαλοβελόνες (Audio Technica AT3600L) και 2 ίδια πικ απ (Technics sl 1200 mk2) και τα 2 δεν έχουν εξτρά βάρος στην κεφαλή ή λογικά και στον βραχίονα , αλλά το 1 παρουσιάζει το πρόβλημα που έδειξα στο βίντεο .
Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός απλώς αφού κατά κάποιο τρόπο είναι ακριβώς ο ίδιος εξοπλισμός τότε θα έπρεπε να είναι οι ρυθμίσεις οι ίδιες.

(Επίσης (αν βοηθάει) το πικ απ του βίντεο σύμφωνα με το serial number που είδα είναι πιο καινούργιας χρονολογικά κατασκευής σε σχέση με το άλλο που έχω που θα έλεγα ότι είναι πιο παλιάς )

edit*
το πικ απ πριν αλλαχτεί η κεφαλη "φορούσε" μία stanton 680 el mk1 αλλά και πάλι αν θυμάμαι σωστά υπήρχε ήδη το πρόβλημα του βάρους του βραχίονα

επίσης έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα βαρίδια του βραχίονα και τις κεφαλοβελόνες και στα 2 πικ απ αντίστοιχα, αλλά εξακολουθεί να παρουσιάζει πρόβλημα το πικ απ του βίντεο
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Θέλει ψάξιμο ο βραχίονας και το αντίβαρο. Μην το κάνεις αυτό που δείχνεις στο βίντεο γιατί θα κατασττρέψεις την ανάρτηση της κεφαλής.
Πρέπει να το κοιτάξει κάποιος που ξέρει.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Έχεις δίκιο , μετά από ψάξιμο έχω δει ορισμένα βίντεο στο youtube και θέλουν ρύθμισμα τα πικ απ από κάποιον μάστορα που να γνωρίζει , δεν θέλω να πειραματιστώ εγώ στα πικ απ μου γιατί δεν εχω ιδιαίτερη εμπειρία πάνω σε αυτά.
Μήπως γνωρίζεται κάποιον που θα μπορούσε να με βοηθήσει?
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Ισως να υπάρχει πρόβλημα με τον οριζόντιο άξονα του βραχίωνα (να εχουν σφιχτεί πολύ τα βιδάκια αριστερά-δεξιά) και να δαγκώνει λίγο ο βραχίωνας σ εκείνη τη θέση.
Οταν βάζεις το αντίβαρο ανάποδα ,τότε το βάρος ανάγνωσης γίνεται μεγαλύτερο (γιατί το αντίβαρο δεν είναι συμμετρικό ως προς το βάρος του) και υπερνικάει την αντίσταση του δαγκώματος.
Δοκίμασε με το χέρι σου να κινήσεις τον βραχίωνα πάνω κάτω να δεις μήπως νιώσεις κάποιο δάγκωμα.(φέρτον έξω απο το πλατώ και κατέβασε το χειριστήριο του υψους, για να έχεις ολη την διαδρομή διαθέσιμη)
Θέλει πολύ προσοχή γιατι θα είναι πολύ μικρή η αντίσταση αν την νιώσεις.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
καλησπερα ευχαριστω για την βοηθεια, δοκιμαζω , και παρατηρω οτι ειναι πολυ σφιγμενες οι βιδες αριστερα και δεξια , ειδικα στον οριζοντιο αξονα η αριστερη βιδα ειναι τοσο σφιγμενη που δεν μπορεσα να την ξεσφιξω,
τι θα μου προτεινες να δοκιμασω?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Επίσης μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος το παρακάτω τεστ?
εγώ δοκιμάζω στα πικ απ μου το τσεκ που δείχνει στο βίντεο αλλά δείχνουν να μην ανταποκρίνοντε οι βραχίονες στο antiskate το ίδιο και με έχει προβληματίσει.Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό το συγκεκριμένο?
Δηλαδή δεν γυρνάει πίσω στην θέση του με την αλλαγή του antiskate
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
ή εν παση περιπτωση μηπως γνωριζει καποιος καποιον που να μπορει να το επισκευασει ?
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς πως (και αν) μπορώ να παραγγείλω ανταλακτικά από την αντιπροσωπεία; Έχω πάρει κανά 2 φορές την Panasonic στο τμήμα hi-fi δεν έβγαλα καμία άκρη τη μια φορά μου είπαν να πάρω κάπου που τελικά είχαν ανταλακτικά για πλυντήρια και την άλλη μου είπαν πως η Technics έχει κλείσει 2 χρόνια και πως οι ίδιοι δεν έχουν ανταλακτικα.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
4
Το τηλέφωνο από το Service στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας το έχει κάποιος πρόχειρο γιατί το χρειάζομαι και εγώ.

Ψάχνω armrest και θέλω να τον ρωτήσω αν αναλαμβάνει και full service.

Είχα πάρει καπάκι απο εκεί παλιότερα για το δικό μου και θυμάμαι ότι ήταν και πολύ εξυπηρετικός και με πολύ οκ τιμές,
 


Μηνύματα
94
Reaction score
4
Ok, το βρήκα, 5€ το armrest και 50€ για full service (λύση-αρμολόγηση) + ότι κόστος άλλου ανταλλακτικού προκύψει.
Βελονίτσα για κεφαλή Stanton 500 παίζει να βρεθεί κάπου Αθήνα ή να παραγγείλω από Ebay;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ok, το βρήκα, 5€ το armrest και 50€ για full service (λύση-αρμολόγηση) + ότι κόστος άλλου ανταλλακτικού προκύψει.
Βελονίτσα για κεφαλή Stanton 500 παίζει να βρεθεί κάπου Αθήνα ή να παραγγείλω από Ebay;
Ευχαριστώ
Θα σου πρότεινα, αν δε χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια dj κεφαλή όπως είναι η stanton 500, να αλλάξεις κεφαλή αντί να ψάχνεις για βελόνα.Η σφαιρική βελόνα της 500 δεν είναι ιδιαίτερα "στοργική" με τους δίσκους.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
4
Έχω αγοράσει το πικαπ για δώρο σε φίλο και έχω ήδη βγει εκτός budjet.
Με βλέπω να του την αφήνω πάνω αν δε βρω τελικά ανταλλακτικό στην Αθήνα μιας και δύσκολο να ξεπεράσω το 20€, εξηγώντας του ότι πρέπει να βάλει το χέρι του στην τσέπη κάποια στιγμή για μια ελλειπτική σεβόμενος την υγεία των αυτιών του και των βινυλίων του.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω βγάλει το μετασχηματιστή εκτός, και έχω αντικαταστήσει τον εσωτερικό regulator με ένα 317 σύμφωνα με το thread του 6L6 στο art of sound και το diyaudio.

H αλλαγή έγινε σε 2 βήματα, πρώτα με την κατάργηση της πλακέτας της τροφοδοσίας και της ανορθωσης στην κυρίως πλακέτα, εξαγωγή του μετασχηματιστή σε κουτάκι του Φανού μαζί με το νέο φίλτρο, διακόπτη, ασφάλεια και ανόρθωση από 1Ν4007, και σε δεύτερη φάση αλλαγή του reg

Για το φίλτρο δεν χρησιμοποίησα της τιμές του 6L6 αλλά αντιστάσεις 0,47Ω (τα 10Ω είναι σαν τοίχος για το ρεύμα) και 3 ηλεκτρολυτικούς στα 10000uF χωρίς film bypass

Kαι και τα 2 βήματα έκαναν μεγάλη διαφορά, αν και το reg είχε σαφώς λιγότερη

Επίσης ξεκίνησα να αλλάζω τους πυκνωτές στην κυρίως πλακέτα. Έχω μέχρι στιγμής αλλάξει τους μισούς φίλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει διαφορά, και ούτε περίμενα να έχει ιδιαίτερη.
Περιμένω τους υπόλοιπους τώρα, όπως και τους ηλεκτρολυτικούς (που αναμένεται να έχουν διαφορά λόγω ηλικίας)

Επίσης θέλω να δοκιμάσω αλλαγή του C210 σε 550nF και του C211 σε 220nF αφού συμφωνα με μετρήσεις στο VE φαίνεται να μειώνει σημαντικά το WOW και το Flatter.

Τέλος κατάφερα να βρώ επιτέλους μονότυπο λάδι SAE 30 (σύμφωνο με προδιαγραφές της technics) και άλλαξα το W15 (που είχε αλλάξει το singer). Και ναι έχει αρκετή διαφορά. Θέλει παχύ λαδάκι τελικά το SL1200...

Έχω πάρει 4λιτρο, οπότε αν κάποιος θέλει, έρχεται Χαλάνδρι με την πιπέτα του και του τη γεμίζω :)

Ά τέλος έχω βάλει ένα δισκάκι από τεφλόν στο πιατάκι του άξονα. Δεν είχε μεγάλη διαφορά και δεν ξέρω αν θα το κρατήσω.
Αυτό που είχε μεγάλη διαφορά ήταν μια μπίλια από κερί κάτω από το πιατάκι για να το κολλάει στο σασί.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
1
Καλημέρα στο φόρουμ,

Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Mk5 και σκέφτομαι σοβαρά ν' αλλάξω τον μανίσιο βραχίονα. Σκέφτομαι κάτι μεταξύ Linn Ittok ή SME 309. Είναι καλή ιδέα; Έχετε ίσως και άλλους βραχίονες να προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ,
Βασίλης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Ρίξε μια ματιά στους Jelco, πολλοί εδώ μέσα "πίνουν νερό στο όνομά τους".
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω βγάλει το μετασχηματιστή εκτός, και έχω αντικαταστήσει τον εσωτερικό regulator με ένα 317 σύμφωνα με το thread του 6L6 στο art of sound και το diyaudio.
....................................................................................................................................................................
Αυτό που είχε μεγάλη διαφορά ήταν μια μπίλια από κερί κάτω από το πιατάκι για να το κολλάει στο σασί.
Πολύ ενδιαφέρον!
Έχεις φωτο να δούμε?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top