The XBMC thread




ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
οι περισσότερα γνωρίζοντες ας μας κάνουν μια περιγραφή, πλεονεκτημάτων, για να μάθουμε και εμεις, περι τίνος πρόκειται.
Με ενδιαφέρει αρκετα γιατί σύντομα θα πρέπει να επιλέξω τον πλάυερ που θα χρησιμοποιήσω.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: The XBMC thread

οι περισσότερα γνωρίζοντες ας μας κάνουν μια περιγραφή, πλεονεκτημάτων, για να μάθουμε και εμεις, περι τίνος πρόκειται.
Με ενδιαφέρει αρκετα γιατί σύντομα θα πρέπει να επιλέξω τον πλάυερ που θα χρησιμοποιήσω.
με 2 λογια ειναι το απολυτο player
 


Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: The XBMC thread

με τον hd ηχο τί γίνεται?
δεν εχω ιδεα , μια που δεν εχω τα καταλληλα μηχανηματα.Νομιζω (προσωπικη αποψη) , οτι δεν υπαρχει pc που να αντιμετωπισει τετοιο προβλημα.
Λιγα λογια και το καινουργιο xbmc :
Υποστηριζει τα παντα.Αν βαλετε ενα κοντρολ σε ενα htpc και ανοιγει ο υπολογιστης με το full interface xbmc , κανεις δεν προκειται να καταλαβει οτι ειναι υπολογιστης , αλλα ενα player φτιαγμενο ΟΧΙ απο κινεζους αλλα απο hi end σχεδιαστες.Απο χειριστηριο , ή απο πληκτρολογιο , δουλευουν τα παντα απο το κελυφος του.Αναβαθμισεις, εμημερωσεις εγκαταστασεις προγραμματων κτλ κτλ , χωρις να χρειαζεται το mouse χωρις τρεξιμο στον πινακα ελεγχου κτλ.
Απο εκει και περα , ταινιες με εξωφυλλα , περιληψεις ΚΑΙ τρεηλερ , χωρις να κανουμε τιποτα με το χερι!
Visualations στην μουσικη, torrent client(λεμε τωρα),φωτογραφιες , youtube και πολλες αλλες ευκολιες , που τις εχουμε βεβαια στα pc μας , αλλα τις εχουμε με κλικ και πολλαπλα παραθυρα.
Τελος παντων το ρεζουμε σε ολα αυτα , ειναι οτι συνδυσμενο με windows 7 , κανει τον υπολογιστη να πεταει.Πριν το βαλω στο htpc , το δοκιμασα στο ταπειο λαπτοπακι μου 3ετιας.Εβαλα τα windows 7 , xbmc και το ζορισα οσο μπορεσα.Επαιξε το iron man 2 1080p σε μια τηλεοραση samsung σε full αναλυση , περνωντας και ηχο απο την hdmi, και επαιξε χωρις κανενα προβλημα.Η εικονα του (για μενα παντα) , ηταν επιεικως αψογη. Η κινηση δεν διεκδικουσε δαφνες, αλλα τι κανει και το λαπτοπακι?
Συμπερασμα : για μενα αξιζει να σκλαβωσεις ενα htpc διπλα στον προβολεα-τηλεοραση , και να το εχεις με το xbmc , παιζωντας τον ρολο του απολυτου mediaplayer .
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.679
Reaction score
94.691
Απάντηση: The XBMC thread

Λιγα λογια και το καινουργιο xbmc :
Υποστηριζει τα παντα.Αν βαλετε ενα κοντρολ σε ενα htpc και ανοιγει ο υπολογιστης με το full interface xbmc , κανεις δεν προκειται να καταλαβει οτι ειναι υπολογιστης , αλλα ενα player φτιαγμενο ΟΧΙ απο κινεζους αλλα απο hi end σχεδιαστες.Απο χειριστηριο , ή απο πληκτρολογιο , δουλευουν τα παντα απο το κελυφος του.Αναβαθμισεις, εμημερωσεις εγκαταστασεις προγραμματων κτλ κτλ , χωρις να χρειαζεται το mouse χωρις τρεξιμο στον πινακα ελεγχου κτλ.
Απο εκει και περα , ταινιες με εξωφυλλα , περιληψεις ΚΑΙ τρεηλερ , χωρις να κανουμε τιποτα με το χερι!
Visualations στην μουσικη, torrent client(λεμε τωρα),φωτογραφιες , youtube και πολλες αλλες ευκολιες , που τις εχουμε βεβαια στα pc μας , αλλα τις εχουμε με κλικ και πολλαπλα παραθυρα.
Τελος παντων το ρεζουμε σε ολα αυτα , ειναι οτι συνδυσμενο με windows 7 , κανει τον υπολογιστη να πεταει.Πριν το βαλω στο htpc , το δοκιμασα στο ταπειο λαπτοπακι μου 3ετιας.Εβαλα τα windows 7 , xbmc και το ζορισα οσο μπορεσα.Επαιξε το iron man 2 1080p σε μια τηλεοραση samsung σε full αναλυση , περνωντας και ηχο απο την hdmi, και επαιξε χωρις κανενα προβλημα.Η εικονα του (για μενα παντα) , ηταν επιεικως αψογη. Η κινηση δεν διεκδικουσε δαφνες, αλλα τι κανει και το λαπτοπακι?
Συμπερασμα : για μενα αξιζει να σκλαβωσεις ενα htpc διπλα στον προβολεα-τηλεοραση , και να το εχεις με το xbmc , παιζωντας τον ρολο του απολυτου mediaplayer .


...και ελληνικό μενού!
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

...και ελληνικό μενού!
αυτο δεν το κατεφερα ν πω την αληθεια παρα μονο σε ενα skin. Εσυ σε οτι σκιν βαζεις εχεις ελληνικα? για πες ..για πες
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: The XBMC thread

στο htpc σου η κίνηση έχει πρόβλημα? ήταν θέμα του laptop?
ε ναι , πεντακαθαρα θεμα του λαπτοπ.Δεν προκειται να αντιμετωπισεις προβλημα με ενα συγχρονο υπολογιστη.Και κινηση προβλημα ειχα μονο στην συγκεκριμενη ταινια , και τα ανεμιστηρακια ουρλιαζαν.Στις αλλες πηγαινε νερακι (720ρ)
 

Μηνύματα
102
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: The XBMC thread

με τον hd ηχο τί γίνεται?
δεν εχω ιδεα , μια που δεν εχω τα καταλληλα μηχανηματα.Νομιζω (προσωπικη αποψη) , οτι δεν υπαρχει pc που να αντιμετωπισει τετοιο προβλημα.
.
Αντιθετως να προσθεσω οτι ειναι λιγα τα pc που δεν αντιμετωπίζουν τετοιο πρόβλημα, μονο με καρτες γραφικων ati απο σειρα 4, 5 και πανω, nvidia μονο η GTX 460 και αυτες με ffdshow και mphc, παιζουν και καποιες καρτες ηχου με Arcsoft TotalMedia Theatre και POWER DVD 10, ας αναμενουμε γι αυτο το θεμα, αν και δεν ξερω ποσο μεγαλες ειναι οι διαφορες σε hd ηχο.

Οσο για το xbmc το δοκιμασα μια φορα και εκει εμεινα, ολα τα λεφτα, ολες οι ταινιες νερακι, το skin εχω εγω με ελληνικα ειναι το Transparency!, για να τα δειχνει σωστα εχει φαει πολυ πειραγμα στα αρχεια της γλωσσας.
 

Μηνύματα
419
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

Και εγώ είμαι φίλος του XBMC. Δεν έχω βάλει την καινούρια (beta) έκδοση γιατί έχω ρυθμίσει καλά την παλιά αλλά και γιατί περιμένω την τελική. Το μεγάλο για μένα πλεονέκτημα του προγράμματος είναι η σταθερότητα του. Γρήγορο και άμεσο σε ότι του ζητήσεις, παραμετροποιήσιμο στα πάντα και με πολύ ωραία skin. Για κάνετε (όσοι δεν το έχετε δει) αναζήτηση στο youtube για xbmc aeon skin (το καλύτερο για μένα skin) για να δείτε γιατί μιλάμε.
Το μόνο που του λείπει (αν και θα φτιαχτεί από ότι λένε) είναι η υποστήριξη τηλεοπτικών και δορυφορικών καρτών. Τώρα γίνεται με χρήση άλλων προγραμμάτων και plugins με μέτρια αποτελέσματα.
Το καλό είναι το από πίσω υπάρχει μια μεγάλη ομάδα προγραμματιστών που εμπλουτίζει το πρόγραμμα συνεχώς με νέες λειτουργίες.
 


Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

ετσι ακαδημαικα , βρηκα μονο 2 μοντελα στο πλαισιο της ατι που υποστηριζουν hd ηχο.Ρε παιδια αυτα εχου απο 400 ευρω και πανω.Σοβαρολογουμε τωρα?Μου φαινεται εξωφρενικο !
 


Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

Μπορείς να βρεις και φθηνότερες π.χ. Radeon 5450 από 50 ευρώ.
α επειδη δεν το λενε ξεκαθαρα , τουλαχιστον στην διαφημιση του Πλαισιου.
Αφου το λες ετσι θα ειναι ομως , αρα ολα καλα.Ποιο συχρονο htpc δεν δινει για την καρτα γραφικων του 60 - 80 ευρω :119:
Μια χαρα ολα
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: The XBMC thread

Πριν αγοράσεις πρέπει πάντα να διαβάζεις τις τεχνικές προδιαγραφές από τον επίσημο δικτυακό τόπο του κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

σωστα εχεις δικιο.Τελος παντων γηκαμε εκτος λιγο θεματος.Συμπερασματικα για ηχο hd σε pc θελεις αναλογη καρτα.
Στο θεμα μας , μπορεις στις ταινιες σου εκγαθιστωντας μια εφαρμογη του apple traillers με ενα πατημα να δεις το τρεηλερ της ταινιας που θες πριν την δεις και φυσικα αν θες βλεπεις και το τι ερχεται απο ταινιες.
Α τ οπρωτο συνδυσζεται μονο αν περνει κανεις πληροφοριες για την ταινια που εχει κατεβασει απο IMDB.
Τελος δεν ξερω αν υποστηριζει τιβι , αν και εχω στικακι τηλεορασης, αλλα ποιος ο λογος να βλεπεις τιβι μεσω pc στην τηλεοραση? εκτος αν εχεις μονιτορ.Αρα σε αυτη την περιπτωση το καλυτερο ειναι το media portal, poy exei epg -recording κτλ κτλ.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
0
Re: Απάντηση: The XBMC thread

Και εγώ είμαι φίλος του XBMC. Δεν έχω βάλει την καινούρια (beta) έκδοση γιατί έχω ρυθμίσει καλά την παλιά αλλά και γιατί περιμένω την τελική. Το μεγάλο για μένα πλεονέκτημα του προγράμματος είναι η σταθερότητα του. Γρήγορο και άμεσο σε ότι του ζητήσεις, παραμετροποιήσιμο στα πάντα και με πολύ ωραία skin. Για κάνετε (όσοι δεν το έχετε δει) αναζήτηση στο youtube για xbmc aeon skin (το καλύτερο για μένα skin) για να δείτε γιατί μιλάμε.
Το μόνο που του λείπει (αν και θα φτιαχτεί από ότι λένε) είναι η υποστήριξη τηλεοπτικών και δορυφορικών καρτών. Τώρα γίνεται με χρήση άλλων προγραμμάτων και plugins με μέτρια αποτελέσματα.
Το καλό είναι το από πίσω υπάρχει μια μεγάλη ομάδα προγραμματιστών που εμπλουτίζει το πρόγραμμα συνεχώς με νέες λειτουργίες.
Αν μας πεις και πως μπαίνει το @#%$#%$#% aeon πάνω στο (στην τελευταία beta του) XBMC: :622:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.236
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top