The XBMC thread

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: The XBMC thread

Αν μας πεις και πως μπαίνει το @#%$#%$#% aeon πάνω στο (στην τελευταία beta του) XBMC: :622:
ειναι ψιλοπακετο.Εγω το περασα αλλα μην τρελλενεσαι κιολας.
οδηγιες εδω http://wiki.github.com/pix/aeon/windows-download-instructions
Για να μην μπερδευεσαι φτιαξε ενα φακελο στον σκληρο στο c καλυτερα και ονομασετιον aeon.
Χρειαζεσαι το προγραμμα Git bash, το οανοιγεις και πατας < cd..c:>
μετα <cd aeon>.Ολα αυτα τα γραφεις σε μια μαυρη οθονη που θα σου ανοιξει.Μολις γυρισει στο aeon κανε download απευθειας γιατι εμενα δεν δουλευε αλλιως.Για να γινει αυτο γραφεις <git clone git://github.com/pix/aeon.git>.Αυτο πραγμα αρχιζει και κανει μονο του downloading και μολις γραψει οκ το κλεινεις.Πας μετα και μετανομαζει τον φακελλο του aeon se skin.aeon 65 και τον κανεις copy paste στα plugins του xbmc.
Αυτα
:116:
 

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Και να ρωτήσω ... Codecs, filters , παραμετροποιησεις ,etc ... δεν χρειαζεται να εχεις κανει πρωτα στο htpc για να παιζει το xbmc ??? Περνάει ολα τα απαραιτητα απο μονο του με την εγκατάσταση και τελειώσαμε??
 


Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

τα ειχα κανει οντως απο πριν και χρησιμοποιουσα αλλα προγραμματα για να βλεπω mkv.Τα γνωστα δλδ.Το XBMC πρεπει να βαζει και δικα του , δεν ξερω και δεν με νοιαζει να σου πω την αληθεια γιατι εχει τρομερη εικονα.Το συγκρινα με το prince of persia ,το οποιο το δοκιμασα σε mpc, media portal , windows media player κτλ.Αν εξαιρεσουμε το power dvd 10, που ειναι μεν καλυτερο αλλα γονατιζει τον υπολογιστη μου, το XBMC εχει και καλυτερη και πιο ομαλη εικονα.Βεβαια ολα αυτα ειναι υποκειμενικα και απλα καλυπτουν τις δικες ΜΟΥ , απαιτησεις.Αλλος μπορει να του φανει <λιγο>..δεν ξερω
Παρεπιμπτοντως να ρωτησω μηπως εχει βρει καποιος , πως οταν ανοιγουμε τον υπολογιστη να αρχιζει το xbmc κατευθειαν χωρις να κλικ??
 

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Παίδες sorry που ξαναρωταω αλλα επειδη εχτες εστησα ενα htpc και τελειωσα απο πλευρας hardware μολις ξεκίνησα να ψαχνω στο internet για το τι θα χρειαστω απο πλευρας software ... απογοητεύτηκα!!! Αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος και τελικα αυτος ο οδηγος που ακολουθησα τελικα το μονο που εγινε ηταν 2 το πρωι να κανω restore το pc (ευτυχως ειχα κρατησει image). Γιάυτο και ξαναρωταω το xbmc απλα το εγκαθιστας και παιζει?? Με υποτιτλους ειναι ενταξει ??
PS>και αν εχετε την καλοσυνη υπαρχει καποιο tutorial για το στησιμο του xbmc ??
 



Μηνύματα
120
Reaction score
0
Ωπ. Πακετο. Στα specifications αναφερει ...
"-XBMC for Windows (on XP/Vista/7) is supported computers of x86 processor architecture."
Αρα οσοι εχουν htpc με win7 x64 (οπως εγω) μαλλον εχουν προβλημα??
Το εχει βαλει κανεις σας σε 64μπιτο 7αρι ???
 


Μηνύματα
120
Reaction score
0
Απο το Χρυσοστομα σου και στο ερμο το Htpc μου. Το βραδυ θα εχω παλι ξενυχτι και ελπιζω να δουλεψει. By the way υπαρχει και τροπος αν ξερεις να ξεκιναει απευθειας το xbmc η θα χρειαστω πληκτρολογια και mouses στο σαλονι?
Edit: Εννοω να ξεκιναει μεσα απο το wmc.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
0
Μεσα απο το wmc γιατι? νομιζω πως αμα μπει μια συντομευση του προγραμματος στο C:\Users\ΧΧΧΧΧ\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup το προγραμμα τα ξεκιναει με τα windows.

Το xbmc λειτουργει αψογα στα win7 x64 που εχω.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Σωστος. Ποιο skin λετε να χρησιμοποιησω γιατι γινεται της πουτ,,,, στα forums τους. Και απο υποτιτλους (srt) χρειαζεται επιμερους ρυθμισεις???
( Εχω αγχωθει γιατι καλομαθα με το nmt - (egreat) που χρησιμοποιουσα ως τωρα)
 

Μηνύματα
102
Reaction score
0
Φιλε μου εγω χρησιμοποιω το Transparency!, γιατι μου αρεσει που σου εμφανιζει οταν εισαι πανω σε μια ταινια περηληψη κτλπ, http://www.youtube.com/watch?v=k-bqU8xLEt4

ριξε μια ματια στο youtube να δεις τι σου αρεσει. Ειναι πολυ απλο το προγραμμα μην αγχωνεσαι?
 

Μηνύματα
349
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: The XBMC thread

ειναι ψιλοπακετο.Εγω το περασα αλλα μην τρελλενεσαι κιολας.
οδηγιες εδω http://wiki.github.com/pix/aeon/windows-download-instructions
Για να μην μπερδευεσαι φτιαξε ενα φακελο στον σκληρο στο c καλυτερα και ονομασετιον aeon.
Χρειαζεσαι το προγραμμα Git bash, το οανοιγεις και πατας < cd..c:>
μετα <cd aeon>.Ολα αυτα τα γραφεις σε μια μαυρη οθονη που θα σου ανοιξει.Μολις γυρισει στο aeon κανε download απευθειας γιατι εμενα δεν δουλευε αλλιως.Για να γινει αυτο γραφεις <git clone git://github.com/pix/aeon.git>.Αυτο πραγμα αρχιζει και κανει μονο του downloading και μολις γραψει οκ το κλεινεις.Πας μετα και μετανομαζει τον φακελλο του aeon se skin.aeon 65 και τον κανεις copy paste στα plugins του xbmc.
Αυτα
:116:
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά... τα έχω κάνει ήδη αυτά αλλά δεν μου δίνει πουθενά επιλογή για aeon. :133: Θα παίξω λίγο ακόμη (γιατί έχω συνηθίσει με το aeon στο egreat) και μετά τα παρατάω...
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: The XBMC thread

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά... τα έχω κάνει ήδη αυτά αλλά δεν μου δίνει πουθενά επιλογή για aeon. :133: Θα παίξω λίγο ακόμη (γιατί έχω συνηθίσει με το aeon στο egreat) και μετά τα παρατάω...
ναι ε? εμενα επιασε με την πρωτη..τελος παντων καλη επιτυχια αλλα οπως μην τρελλενεσαι κιολας.Μια χαρα ειναι και τα αλλα.Συγκεκριμενα το night οταν πας σε μια ταινια πανω βγαζει το info και με το βελακι κατω παιζει το τρεηλερ .Τεσπα δες τι σου αρεσει και επελεξε
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: The XBMC thread

Φιλε μου εγω χρησιμοποιω το Transparency!, γιατι μου αρεσει που σου εμφανιζει οταν εισαι πανω σε μια ταινια περηληψη κτλπ, http://www.youtube.com/watch?v=k-bqU8xLEt4

ριξε μια ματια στο youtube να δεις τι σου αρεσει. Ειναι πολυ απλο το προγραμμα μην αγχωνεσαι?
αυτο το σκιν δεν υπερχει στην μπετα εκδοση
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Re: The XBMC thread

Μεσα απο το wmc γιατι? νομιζω πως αμα μπει μια συντομευση του προγραμματος στο C:\Users\ΧΧΧΧΧ\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup το προγραμμα τα ξεκιναει με τα windows.

Το xbmc λειτουργει αψογα στα win7 x64 που εχω.
εχεις την καλοσυνη να το περιγραψεις λιγο?εχω τα 7 τα 32αμπιτα
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: The XBMC thread

Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ θα βρείτε μία εγκατάσταση του XBMC (όχι την Dharma) με έτοιμο το Aeon65 (ένα mod του κανονικού Aeon) σαν skin. Εγώ αυτό έχω εγκαταστήσει εδώ και ένα χρόνο περίπου και από τότε never looked back. Επίσης να πω ότι το συγκεκριμένο mod του Aeon προσφέρει αρκετά περισσότερα καλούδια για το μάτι από το κανονικό (πχ προσθέτει cases στα εξώφυλλα των ταινιών κ.α).
 

Μηνύματα
419
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

Και εγώ το Aeon65 χρησιμοποιώ και είναι φοβερό. Αλλά πιστεύω θα βγει και για την Dharma σύντομα μέσω των extensions (νομίζω τώρα μπορείς να το βάλεις χειροκίνητα).
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: The XBMC thread

Και εγώ το Aeon65 χρησιμοποιώ και είναι φοβερό. Αλλά πιστεύω θα βγει και για την Dharma σύντομα μέσω των extensions (νομίζω τώρα μπορείς να το βάλεις χειροκίνητα).
ακριβως και δουλευει μια χαρα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Rigas8
Top