USB Audio, συγκριτικη δοκιμη

Μηνύματα
1.873
Reaction score
4.439
Στο ιδιο συστημα και
χωρις αξιωσεις οριστικης αξιολογησης και απολυτης καταταξης.
Δεν ασχοληθηκα πολυ και ο εξοπλισμος παιζει τον ρολο του
αλλα δεν μπορεσα ν'αποφυγω και τον πειρασμο.
Δεν συνεκρινα ποτε το ιδιο κομματι οποτε μεταφερω μονο απλες εντυπωσεις.
Συγκριτικα ομως εχουν καποια αξια γιατι το μονο που αλλαζε ηταν η πηγη, ο παροχος.

1. Youtube με wav που επιγραφονταν μαλιστα "audiophile type".
Αμφιβαλλω αν υπαρχει καποιος που θα καταλαβει τη διαφορα, ποιο ειναι ποιο,
σε τυφλη δοκιμη με εναλλασομενα διαφορετικα κομματια.
Αυτη ειναι η πικρη αληθεια.
Το youtube ειναι πλεον near cd quality.

2. Spotify. Δεν ασχοληθηκα καθολου. Υπαρχει κατι που δεν μου αρεσε απο την αρχη.
Απευθυνθηκε κυριως στα κινητα και πιθανον εφαρμοζει ισοσταθμιση, συμπιεση η και τα δυο,
δεν εχω ασχοληθει.. Μπορει να ειναι και bias αυτο.

3.Tidal. Aπο τα samples. Δεν με ενθουσιασε. Για τα cd quality ισχυουν τα ανωτερω,
Τα hi res, masters τα λεει, διαφοροποιουνται αρκετα ,αλλα αξιζουν αλλα οχι .
Νομιζω οτι εχει μια μικρη εμφαση στις υψηλες συχνοτητες.

4. QOBUZ. Aπο τα samples. Εδω τα πραγματα σοβαρευουν. Αλλη ιστορια.
Μπορεις να το πεις audiophile. Το hi res δειχνει τις δυνατοτητες του.
Λιγο στεγνο. Δεν ξερω το ευρος της δισκοθηκης του, περιεργο ρεπερτοριο απ'οσο ακουσα.
Αλλα η διαφορα μεσα απο το laptop δεν ειναι τρελλη
ελλειψει σοβαρου streamer αλλα και μεγαλου χωρου ακροασης.
Κυριως υπερισχυει στη μικρη η μεγαλυτερη διευρυνση της σκηνης και στην αυξημενη λεπτομερεια.
Αλλα η μουσικη ειναι κατι παραπανω απο αυτο.
Για οποιον εχει ορεξη μπορει να επενδυσει εκει αφου λαβει υπ'οψιν αν και κατα ποσον τον καλυπτει το ρεπερτοριο του.

Παρατηρησεις και σχολια επι του θεματος δεκτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Συμφωνώ σε όλα σχετικά με τις πλατφόρμες ( με το youtube ) δεν εχω σχεση.
Το qobuz επίσης σε εμενα είναι λίγο καλύτερο απο το cd transport της cambridge που έχω κατηγορίας 600€ και μετά το συγκεκριμένο τεστ το πακετάρισα και θα το βγάλω προς πώληση.
Για την θύρα usb πάρα πολλές ενστάσεις. Η χειρότερη θύρα για να ακούς μουσική😀😀
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.892
Reaction score
34.361
πες μας πρωτα απ ολα για το συστημα σου, που τα ακουσες, τον χωρο, καμια φωτο κλπ, να ξερουμε περι τινως προκειται δηλαδη.
 

Μηνύματα
1.873
Reaction score
4.439
Είναι οι εντυπώσεις μου από μια γρήγορη σύγκριση με μικρο δειγμα και τίποτα περισσοτερο.
Έγραψα τις επιφυλάξεις μου στην αρχη.

πες μας πρωτα απ ολα για το συστημα σου, που τα ακουσες, τον χωρο, καμια φωτο..
Το σύστημα δεν είναι το κυριο, βασίζεται στη usb θύρα του λάπτοπ ειναι πολυ περιποιημενο
και το περιγραφω αναλυτικά στο νήμα για το youtube. Δεν χρειαζεται να τα επαναλαβω.
Ο χωρος ετσι κι αλλιως δεν μπορει ν'αλλαξει για χαρη μιας streaming συνδρομης.

Για την θύρα usb πάρα πολλές ενστάσεις. Η χειρότερη θύρα για να ακούς μουσική
Και η καλυτερη;
Για το σκοπο που τη θελω (youtube) η usb ειναι παραπανω απο ικανοποιητικη.

CD > 24/96 streaming ?
Ήρεμα ρωτάω...
Δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι καποια master του tidal δεν μου ακουστηκαν καλα.
Μπορει να ειναι θεμα παραγωγης μπορει και οχι.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Για την θύρα usb πάρα πολλές ενστάσεις. Η χειρότερη θύρα για να ακούς μουσική😀😀
Τεκμηρίωση για αυτό υπάρχει ή έτσι το λες; Τα προηγούμενα χρόνια με κάρτα USB 2 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ποιότητας. Επίσης, στις σύγχρονες μητρικές η θύρα USB 3 επικοινωνεί ουσιαστικά άμεσα με το δίαυλο pci express, απ' ό,τι έχω καταλάβει, οπότε πάλι ποιά η διαφορά;
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Τεκμηρίωση για αυτό υπάρχει ή έτσι το λες; Τα προηγούμενα χρόνια με κάρτα USB 2 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ποιότητας. Επίσης, στις σύγχρονες μητρικές η θύρα USB 3 επικοινωνεί ουσιαστικά άμεσα με το δίαυλο pci express, απ' ό,τι έχω καταλάβει, οπότε πάλι ποιά η διαφορά;
Πέτρο συνήθως έχουν καλύτερα υλικά οι άλλες όπως η coaxial ή οπτικες.
Σε ότι ΑΒ κάνω κατά καιρούς σε εμένα η coaxial παίζει καλύτερα σε όλες τις συσκευές και είναι πρόβλημα αυτό γιατί η usb είναι αυτή που παίζει τα πάντα.
Τεσπα. Περί ορέξεως που λένε ουδείς λόγος!
 

Μηνύματα
1.873
Reaction score
4.439
Η μονη απορια που εχω επι του θεματος ειναι
κατα ποσον ενα καλο streamer θα μπορουσε να μου αλλαξει
την οχι και τοσο θετικη γνωμη που εχω για το tidaL.
 


Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Η μονη απορια που εχω επι του θεματος ειναι
κατα ποσον ενα καλο streamer θα μπορουσε να μου αλλαξει
την οχι και τοσο θετικη γνωμη που εχω για το tidaL.
Αρχηγέ μου σίγουρα με ένα καλό streamer θα ακούς καλύτερα οτιδήποτε στριμάρεις από αυτό.
Φυσικά και το tidal θα ακούγεται καλύτερα από εκεί αλλά ωστόσο το spotify θα ακούγεται χειρότερα από το tidal και το qobuz καλύτερα από όλα. Πάντως σίγουρα θα τα ακούς όλα καλύτερα από πριν που δεν είχες ένα καλό streamer.
😀😀
 





Μηνύματα
2.462
Reaction score
1.733
Το δικό μου στρημεράκι πάντως με έκανε να δω με άλλο μάτι την υπόθεση digital transport.
Με περίπου 500ευρώ έχεις ένα ποιοτικότατο streamer-digital transport.
Σε σχέση με το mac που είχα πριν εντελώς άλλο level.
Είχα σκοπό να αλλάξω ντακ (έχω το adcom gcd750 για dac) αλλά τελικά δοκιμάζοντας το allo επέλεξα να αγοράσω αυτό καθώς έκανε....ΜΠΑΜ που λένε...
Το χρησιμοποιώ κυρίως για spotify και qobuz αλλά έχω και ένα δίσκο επάνω σε περίπτωση διακοπής ιντερνετίου.
 


Μηνύματα
2.462
Reaction score
1.733
Για spotify και TIDAL , youtube , ας πούμε , πόσο καλύτερο είναι από ένα shield με hdmi ;
Δεν έχω συγκρίνει με shield για να σου πω, στο δικό μου σύστημα και σε συστήματα φίλων παίζει μακράν καλύτερα από imac και διάφορα λαπτοπς.
 


Μηνύματα
2.462
Reaction score
1.733
Που νομίζεις ότι οφείλεται;
Υποθέτω στο γεγονός ότι δε πρόκειται για ένα απλό rapsberry based συστηματάκι αλλά στο ότι η πλακέτα συστήματος με την πλακέτα του "ήχου" διαχωρίζονται πλήρως. Ακόμα και οι τροφοδοσίες ρεύματος είναι διαφορετικές.
Μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες στο δίκτυο για το μηχανηματάκι αυτό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.447
Reaction score
15.160
Υποθέτω στο γεγονός ότι δε πρόκειται για ένα απλό rapsberry based συστηματάκι αλλά στο ότι η πλακέτα συστήματος με την πλακέτα του "ήχου" διαχωρίζονται πλήρως. Ακόμα και οι τροφοδοσίες ρεύματος είναι διαφορετικές.
Μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες στο δίκτυο για το μηχανηματάκι αυτό.
To digione signature δε συνδέεται με το raspberry με USB, είναι reclocker και galvanically isolated...

Πόσο διαφορά μπορεί να κάνουν αυτά δεν ξέρω, με το δικό μου Rasp ήμουν ευχαριστημένος με μια απλή κάρτα ήχου που έβγαζε και οπτική...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.722
Μηνύματα
2.873.950
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top