USB Audio, συγκριτικη δοκιμη

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Kαι ενώ τα κάνεις όλα αυτά, όταν σου πρότεινα το daphile ( που είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, headless με χειρισμό απο τον browser ενός κινητού ), μου έκανες τον δύσκολο. Ψήσου τώρα να ακούσεις μέσω daphile σε real time kernel και τα λέμε μετά. :)
Νικόλα αδερφέ μου δεν έχω πολλά αρχεία δικά μου άϋλα.
Το 95% που ακούω είναι streaming.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.313
Reaction score
27.316
Αν υπάρχει αλοίωση στο ψηφιακό σήμα θα ακούς διακοπές στον ήχο
Και τώρα η απορία (όχι αμφισβήτηση) του άσχετου: Αποκλείεται αυτές οι διακοπές (μέρος τους έστω) να είναι μεν τόσο σύντομες ώστε να μη γίνονται αντιληπτές ως διακοπές, όμως να μην είναι αρκετά σύντομες με συνέπεια να προκαλούν διαταραχή στον στη ροή και στον ρυθμό?
Κι άλλη μία: Ο, όποιος, μηχανικός θόρυβος δεν περνάει από τα καλώδια που μεταφέρουν το ψηφιακό σήμα? (οι χαγιεντάδες υποστηρίζουν ότι περνάει...)
Επίσης, πέρα από την ποιότητα του ήχου, υπάρχει και το πρακτικό θέμα του plug and play ή είναι κι αυτό μύθος?
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.855
Reaction score
8.254
Και τώρα η απορία (όχι αμφισβήτηση) του άσχετου: Αποκλείεται αυτές οι διακοπές (μέρος τους έστω) να είναι μεν τόσο σύντομες ώστε να μη γίνονται αντιληπτές ως διακοπές, όμως να μην είναι αρκετά σύντομες με συνέπεια να προκαλούν διαταραχή στον στη ροή και στον ρυθμό?
Για αυτό ανέφερα ΚΣ (κανονικές συνθήκες). Αν π.χ. πάρεις ένα 20μετρο καλώδιο USB ή ένα 100μετρο UTP κατά 99% θα έχεις απώλειες στην μετάδοση. Αυτές όμως δεν θα ακολουθούν κάποιο patern αλλά θα είναι τυχαίες. Και σε μέγεθος και σε απόσταση μεταξύ τους. Με αποτέλεσμα κάποιες από αυτές να είναι ξεκάθαρα ακουστές. Άρα αν έχεις απώλειες στη μετάδοση θα το ακούσεις.
Στα σαλόνια μας που έχουμε καλώδια μικρότερα των 5 μέτρων είναι δύσκολο να υπάρξουν απώλειες. Πόσο μάλλον που με το USB3 που έχει ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες είναι ακόμη ποιο δύσκολο έως απίθανο να διακόπτεται η σύνδεση.

Κι άλλη μία: Ο, όποιος, μηχανικός θόρυβος δεν περνάει από τα καλώδια που μεταφέρουν το ψηφιακό σήμα? (οι χαγιεντάδες υποστηρίζουν ότι περνάει...)
Όχι. Και αυτό γιατί υπάρχουν προτόκολα διόρθωσης στις μεταδόσεις δεδομένων. Δηλαδή ο παραλήπτης ζητάει έγκριση από τον αποστολέα ότι όντως παρέλαβε το σωστό κομμάτι data. Οι χαιεντάδες τα βλέπουν όλα σαν ρεύμα αλλά δεν είναι τόσο απλό. Στα δίκτυα π.χ. υπάρχουν 7 επίπεδα μετάδοσης για να καταφέρουμε να αντιγράψουμε ένα αρχείο από το Α pc στο Β. Στα USB, HDMI κλπ υπάρχουν αντίστοιχοι μηχανισμοί ασφαλείας.

ΥΓ. Οι χαιεντάδες που υποστηρίζουν ότι ακούν διαφορές κάνουν το εξής λάθος: Ας πούμε ότι όλα είναι ρεύμα και δεν ισχύουν τα παραπάνω που ανέφερα. Ακόμη και έτσι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν λίγο ποιο θαμπές υψηλές π.χ.
Αν αλλοιωθεί το ψηφιακό σήμα με κάποιο τρόπο το αποτέλεσμα στον ήχο θα είναι αυτό που ακούγεται όταν η τηλεόραση έχει χιονάκια. Το απόλυτο χάος δηλαδή. Και αυτό γιατί μια συμβολοσειρά 011010101110 μπορεί π.χ. να συμβολίζει το Α αλλά αν αλλάξεις 2 τυχαία bits να συμβολίζει το 7 και όχι το Β π.χ. Άρα η αλλοίωση αν υπήρχε θα προκαλούσε σκέτη φασαρία και όχι αυτό που έχουμε συνηθήσει στον αναλογικό κόσμο σαν απώλεια ποιότητας.

Αυτά που αναφέρω για να μην παρεξηγηθώ ισχύουν ΠΡΙΝ ΤΟ DAC. Μετά δεν ισχύει τίποτα από αυτά καθώς εκεί και μετά αναλαμβάνει ο "αναλογικός κόσμος" με τους δικούς του όρους και κανόνες.

Και για να το πω και διαφορετικά. Αν έχουμε 2 πηγές ψηφιακές:
- Με ίδιο software
- Με ίδιο αρχείο ήχου
- Με ίδιες ρυθμίσεις
- Με ίδιους codecs

Αν κρατήσουμε το αναλογικό κομμάτι της αλυσίδας το ίδιο επίσης, τότε δεν υπάρχει καμιά διαφορά στον ήχο.
Όποιος ακούει τέτοιες διαφορές απλά ξεγελάει τον εαυτό του. Είναι θέμα ψυχολογίας γιατί έχει κάποια τεχνικά δεδομένα (άσχετα όμως με την ψηφιακή μετάδοση). (π.χ. τα HDMI με επίχρυσα βύσματα που εκθείαζε το What HIFI και μετά τους κράζανε στα ξένα φόρουμ). Επιμένω και σε άλλες αναρτήσεις στο φαινόμενο placebo γιατί το έχω ζήσει με πολλούς φίλους χαιεντάδες και μη.

Επίσης, πέρα από την ποιότητα του ήχου, υπάρχει και το πρακτικό θέμα του plug and play ή είναι κι αυτό μύθος?
Αυτό είναι θέμα του κατασκευαστή και του λειτουργικού. Σε άλλες συσκευές υπάρχει, σε άλλες όχι (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς).
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.313
Reaction score
27.316
Ευχαριστώ!

Με ίδιο software
Γεννάς απορίες :) Αφού μιλάμε για ψηφιακό σήμα, πώς γίνεται να επηρεάζει την ποιότητα το software?

κατασκευαστή και του λειτουργικού
Νομίζω ότι κατάλαβες. Να το κάνω πιο συγκεκριμένο: Διαβάζω ότι για να στήσεις διακομιστή γύρω από ένα rabspberry ή γενικότερα σε pc ή λάπτοπ είναι μια κάποια μανούρα, ιδίως αν δεν είσαι σχετικός με το αντικείμενο, διαβάζω για οδηγούς, μηχανοδηγούς και... σταθμάρχες και ζαλίζομαι, ενώ τα έτοιμα (χαγιεντάδικα ή όχι) μηχανήματα υποτίθεται ότι σε απαλλάσσουν από τέτοιους πονοκεφάλους. Τι ισχύει εδώ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.176
Νομίζω ότι κατάλαβες. Να το κάνω πιο συγκεκριμένο: Διαβάζω ότι για να στήσεις διακομιστή γύρω από ένα rabspberry ή γενικότερα σε pc ή λάπτοπ είναι μια κάποια μανούρα, ιδίως αν δεν είσαι σχετικός με το αντικείμενο, διαβάζω για οδηγούς, μηχανοδηγούς και... σταθμάρχες και ζαλίζομαι, ενώ τα έτοιμα (χαγιεντάδικα ή όχι) μηχανήματα υποτίθεται ότι σε απαλλάσσουν από τέτοιους πονοκεφάλους. Τι ισχύει εδώ?
Το κάθε τι έχει τους περιορισμούς/συμβιβασμούς του... απλά διαλέγεις ποιοι σου ταιριάζουν...

Έχω περάσει από android box σε raspberry και τελικά σε nuc (πρακτικά υπολογιστής απλά μικρός με ελάχιστη κατανάλωση)

Τι βρήκα στο nuc? απλά πως παίζει τα πάντα (τα πάντα ΟΛΑ). Tidal, Spotify, Youtube, Bandcamp, Soundcloud, Internet Radios, local files, NAS files... ότι σου καπνίσει, μέχρι και cosmote tv βάζω!! (mezzo live)....
Win10 όσο γίνεται πιο ελαφρά (χωρίς άχρηστες υπηρεσίες και τα σχετικά...)
Από ήχο βγάζω με μια usb κάρτα ήχου οπτική έξοδο. Από κει κ πέρα ανάλογα με το DAC....
Δε βλέπω το λόγο να με περιορίζει ηχητικά, δεν πρόκειται να ξεψειρίσω τη μαϊμού...
Αν είχα κάποιον AVR, μπορεί να πήγαινα και με hdmi... ότι θες κάνεις.
Τηλεχειρισμός με Spotify connect, Foobar controller και τα υπόλοιπα με anydesk...
Πιθανότατα σε σχέση με έτοιμα streamers να είναι πιο δύσχρηστο (κανα κλικ παραπάνω...) και χρειάζεται και φροντίδα (να στήσεις ότι χρειάζεσαι, να το αναβαθμίζεις/ενημερώνεις)... ναι τα έτοιμα θέλουν λιγότερη/μηδενική φροντίδα...
Ε... αυτός είναι ο συμβιβασμός μου για να παίζει το σύμπαν...
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.855
Reaction score
8.254
Αφού μιλάμε για ψηφιακό σήμα, πώς γίνεται να επηρεάζει την ποιότητα το software?
Μωρε δεν επηρεάζει στην πράξη αν ο codec είναι ο ίδιος. Αλλά για να μην γυρίσει κανείς και πει "Α! το τάδε player χρωματίζει τον ήχο".

Όσο για τα υπόλοιπα εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι τα έξυπνα ενεργά ηχεία είναι το μέλλον. Ευκολία και άγιος ο θεός. Ακούς από το tidal του κινητού σου loseless με tidal connect και για τα υπόλοιπα ένα laptop.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.279
Reaction score
1.360
Μπορει να ειναι ασχετο, αλλα καποια στιγμη σταματησε ο εκτυπωτης να εκτυπωνει. Βρε επανεκινησεις, ακυρωσεις εκτυπωσης και ξανα εντολη, τιποτα. Αλλαζω καλωδιο usb και εκτυπωσε ολες τις εκτυπωσεις συνεχομενα.
 



Μηνύματα
27.442
Reaction score
25.582
Δεν είναι τίποτα ρε Σταύρο , μπαίνεις στην σελίδα που έχεις στείλει τα προς εκτύπωση έγγραφα και ακυρώνεις τα προς εκτύπωση .
Μετά τα ξαναβάζεις εάν δε θυμάσαι ποιά ήταν.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.279
Reaction score
1.360
Μα και γω εμπαινα στον εκτυπωτη και εκανα ακυρωση ολων των εκτυπωσεων.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.279
Reaction score
1.360
Νομιζω ναι, αν θυμαμαι καλα γιατι πρεπει να τα ειχε παρει στη μνημη ο εκτυπωτης
 


Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Μπορει να ειναι ασχετο, αλλα καποια στιγμη σταματησε ο εκτυπωτης να εκτυπωνει. Βρε επανεκινησεις, ακυρωσεις εκτυπωσης και ξανα εντολη, τιποτα. Αλλαζω καλωδιο usb και εκτυπωσε ολες τις εκτυπωσεις συνεχομενα.
Και αυτή είναι η απάντηση για τις usb θύρες και καλώδια.
Είναι δυνατόν να ακούμε μουσική από αυτά; Μόνο εκτυπώσεις😀😀
( και αυτές με καλά καλώδια μόνο )
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.176
βρε παίξε κι απ την...παράλληλη, άμα σε βολεύει!
δε μπορεί, παράλληλη είναι, θα κουβαλάει πιο πολλά data απρόσκοπτα κ ...παράλληλα... :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.313
Reaction score
27.316
Όχι. Και αυτό γιατί υπάρχουν προτόκολα διόρθωσης στις μεταδόσεις δεδομένων. Δηλαδή ο παραλήπτης ζητάει έγκριση από τον αποστολέα ότι όντως παρέλαβε το σωστό κομμάτι data. Οι χαιεντάδες τα βλέπουν όλα σαν ρεύμα αλλά δεν είναι τόσο απλό. Στα δίκτυα π.χ. υπάρχουν 7 επίπεδα μετάδοσης για να καταφέρουμε να αντιγράψουμε ένα αρχείο από το Α pc στο Β. Στα USB, HDMI κλπ υπάρχουν αντίστοιχοι μηχανισμοί ασφαλείας.
Επανέρχομαι στο θέμα αυτό με αφορμή αυτήν εδώ τη συζήτηση.
Η απορία μου δεν έχει επιλυθεί πλήρως. Σκέφτομαι: Το καλώδιο ethernet πέρα από την αποστολή του, είναι αγωγός. Σαν αγωγός αποκλείεται να μεταφέρει, παραπλεύρως των bits και άσχετα με την ορθή μεταφορά τους, ηλεκτρικό θόρυβο αν υπάρχει αυτός στη πηγή?
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Επανέρχομαι στο θέμα αυτό με αφορμή αυτήν εδώ τη συζήτηση.
Η απορία μου δεν έχει επιλυθεί πλήρως. Σκέφτομαι: Το καλώδιο ethernet πέρα από την αποστολή του, είναι αγωγός. Σαν αγωγός αποκλείεται να μεταφέρει, παραπλεύρως των bits και άσχετα με την ορθή μεταφορά τους, ηλεκτρικό θόρυβο αν υπάρχει αυτός στη πηγή?
Γι'αυτό έχει το ethernet αυτή τη κατασκευή που έχει, για να απορρίπτει τους θορύβους. Απο'κει και πέρα, αν εισήρχετο θόρυβος απο τη πηγή, αυτός θα μεταφερόταν ως μέρος των δεδομένων, επομένως το αρχείο θα ήταν μή αναγνώσιμο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.741
Μηνύματα
2.874.552
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top