Vintage θεάσεις !

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Το blu ray έφερε επανάσταση στον κινηματογραφικό μου μικρόκοσμο, για έναν άνθρωπο μέσο θεατή και χρήστη σαν εμένα που όλα άρχιζαν και τελείωναν στο DVD, έφερε πραγματικά τα πάνω κάτω !...
Πρίν έξι μήνες δεν ήξερα καν τι θα πεί BD, MKV, HD, και άλλα τέτοια όμορφα, μέχρι που χάλασε η παλιά μου προβολική τηλεόραση και αναγκάστηκα να αγοράσω, καινούρια αφού δεν συνέφερε η επισκευή της...αυτό ήταν ! το ένα έφερε το άλλο, να και τα ΒD player, να και το media player, να και λίγο ψάξιμο, λίγο διάβασμα στο ιντερνετ, λίγη βοήθεια από ένα δυό φίλους που έκανα εδώ μέσα και οι θεάσεις δεν είναι πιά όπως παλιά, αλλά πολύ καλύτερες...

Θα μου πείτε, "ναι ρε Νίκο θεστήκαμε τι έβλεπες και τι βλέπεις τώρα..." αλλά αλλού θέλω να καταλήξω :142: ...
Είναι μερικές μέρες τώρα που βλέπω παλιές αγαπημένες ταινίες από τη δεκαετία του '80 μέχρι και το τέλος περίπου της δεκαετίας του '90 τις οποίες έχω σε DVD αγορασμένες και ακριβοπληρωμένες, αλλά τον τελευταίο καιρό τις απαξίωσα λόγω του blu ray...λάθος μέγα λάθος !!! Κάθε μέρα λοιπόν βλέπω από μία ή δύο μέσω του blu ray player ή από το mede8er και με χαρά διαπιστώνω συνεχώς ότι, όχι μόνο είναι αξιοπρεπέστατη η εικόνα τους λόγω upscale αλλά και ο ήχος τους είναι πολύ καλός και καθαρός !...

Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το νήμα για να μοιράζομαι την εμπειρία της θέασης αυτών των αγαπημένων ταινιών μαζί σας, με μερικές φωτογραφίες όσο καλές μπορεί να τις δώσει η φτηνή κομπακτ μηχανή μου, και να καλαμπουρίζουμε ίσως και να λέμε τις σαχλαμαρίτσες μας γιατί όχι !
Μόνο μην αρχίσετε να με δουλεύετε σαν τα παιδιά μου και τη γυναίκα μου που κάθομαι με τις ώρες και βλέπω αυτά τα παλιά έργα...
"Ωχ ρε μπαμπά, αμάν αυτά τα εφέ φαίνονται ψεύτικα"
"Αμαν καημένε, παλιμπαιδίζεις ; Πόσες φορές θα δείς τον Ιντιάνα Τζόουνς" :114:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Βασικά από εμένα μην περιμένετε να δείτε αναφορές σε σινεφίλ ταινίες από εκείνη την εποχή, δεν έβλεπα τότε τέτοια έργα.Οποιος θέλει είναι ευπρόσδεκτος να γράψει για τέτοιες ταινίες στο νήμα να μου δώσει κι εμένα το ερέθισμα να δώ κάποιες...

Για σήμερα είχα να δώ το FRIGHT NIGHT ή αλλιώς Νύχτα Τρόμου όπως ήταν ο ελληνικός της τίτλος.Παρωδία άλλων ταινιών αλλά το 1985 δεν μπορούσα να το καταλάβω, εμένα μου φαινόταν άκρως τρομακτική...και ακόμα έχει κάποιες πολύ καλές σκηνές που σε κάνουν να ανατριχιάζεις ! Πολύ καλό καστ και ερμηνείες ενώ και τα εφέ είναι πολύ καλά.Το δισκάκι παίζει απίστευτα καλά για τα χρόνια του και το τράνσφερ είναι αξιοπρεπέστατο !...γύρισα πολλά χρόνια πίσω και μου άρεσε πάρα πολύ !



 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Νικο ακριβως αυτο ,το FRIGHT NIGHT(Tom Holland) μου φαινοταν κ μενα μια κανονικη ταινια τρομου,θυμαμαι πρωτη προβολη στον κινηματογραφο Αχιλλεας (πλ.αμερικης) πρεμιερα μεταμεσονυχτια με το αθηνοραμα ,η αφισα κ εξωφυλλο ηταν αυτη
Οι πορτες ειχαν καθυστερησει ν'ανοιξουν κ' ο κοσμος που γεμιζε για πλακα την μεγαλη αιθουσα, φωναζε Αχιλλεα-Αχιλλεα ανοιξε την αυλαια :114::114:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

ΧΑΧΑ πολύ πλάκα...εγώ το είχα δεί στο ΖΕΑ στο Πασαλιμάνι, και καπάκι έπαιξε β' προβολή το Lifeforce του Χούπερ !!! Ωραία χρόνια, τρώγαμε όλο το χαρτζηλίκι στα σινεμά και στο American House (για όσους θυμούνται)...

θα επανέλθω με νέες φώτο, ειδικά η σκηνή που ο Ed Evil μεταμορφώνεται από λύκος σε άνθρωπο είναι εκπληκτική...:116:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.679
Reaction score
94.688
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

ΖΕΑ στο Πασαλιμάνι, ο καλύτερος ήχος και με διαφορά απ' όλους τους σινεμάδες του Πειραιά τότε!

American House, επιτόπου ψήσιμο και καταπληκτικό μπιφτέκι!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Tωρα μολις μου θυμισες το 'THE COMPANY OF WOLVES'(Neil Jordan) ή ΠΑΡΕΑ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ειχε παιχτει στους κινηματογραφους,η γνωστη ιστορια της κοκκινοσκουφιτσας:114: κ του λυκου με σπεσιαλ εφε της μεταμορφωσης!!
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

ΖΕΑ στο Πασαλιμάνι, ο καλύτερος ήχος και με διαφορά απ' όλους τους σινεμάδες του Πειραιά τότε!
Το διαφήμιζε κι απ' έξω με κάτι γράμματα νααααααα ! Dolby Stereo :114:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Αλλη εργάρα της εποχής μας ήταν και το Enter the dragon ή αλλιώς Ο Κίτρινος Πράκτωρ του Χονκ Κονγκ :114: τίτλος υπερπαραγωγή, με το αξεπέραστο Μπρους Λη.Πολλά καντάρια ξύλο και από τις πρώτες ταινίες που είχα δεί σε VHS ! To DVD έχει πάρα μα πάρα πολύ καλή εικόνα, που τολμώ να πω πως είναι ίδια με το αμερικάνικο μπλού που έχω !



 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.971
Εγώ πάλι, αφού τόλμησα να συγκρίνω το "Patriot" με τον Mel Gibson, σε κορυφαίο transfer για αμερικάνικο dvd, και σε bluray, δεν ξανάβαλα ταινία σε dvd. Κι ας έπαιζε με το Denon 2910, που θεωρείτο ότι έχει από τα καλύτερα upscale.

Βέβαια μιλάμε για προβολέα. Δεν ξέρω πώς θα έπαιζε σε tv. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε σωστή ματρόσκα 720p έχει καλύτερη εικόνα από τα dvd....
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Ναι αλλά εδώ είμαστε στο DVD ρε κουμπάρε :135: δεν εξετάζουμε τι και πώς, μιλάμε για ταινίες που γουστάρουμε, και ο πολύς κόσμος ακόμα DVD βλέπει ίσως και σε 29άρες CRT...άμα σου πω τι ακούγαμε από υποψήφιους αγοραστές HD τηλεοράσεων σήμερα σε μεγάλο μαγαζί μαζί με το Στάθη θα κλαίς από τα γέλια μιά βδομάδα !!!!


Εννοείται πως συμφωνώ με όσα γράφεις με χίλια, ακόμα και το 720p mkv είναι κατά πολύ ανώτερο σε ποιότητα από το DVD...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

..άμα σου πω τι ακούγαμε από υποψήφιους αγοραστές HD τηλεοράσεων σήμερα σε μεγάλο μαγαζί μαζί με το Στάθη θα κλαίς από τα γέλια μιά βδομάδα !!!!
Το γέλιο κάνει καλό.Λέγε:114:
 

Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Καλό ήταν το dvd αλλά η διαφορά του με το blu είναι μεγαλύτερη απο την διαφορά του vhs με το dvd.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Το κλείνω εδώ, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσω το νήμα...
 




Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

ρε παιδια αμα δειτε dvd σε καλο upscaling μηχανημα σαν το οππο ΄η τα hddvd αλλα και με καλη ροη δεδομενων στο οριο του dvd 10Mb δεν ειναι του πεταματου ειδικα σε 46"-50"
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Και μια και ξεκίνησα με το Fright Night ας συνεχίσω λίγο με αυτό.Τον Αύγουστο θα βγεί το remake της ταινίας με το ρόλο του Νταντριτζ (βρυκόλακας) να τον έχει ο Κόλιν Φάρελ και το ρόλο του Τσάρλυ Μπρούστερ ο Αντον Γιέλτσιν...προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ο Σαράντον στην πρώτη ταινία.



 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Vintage θεάσεις !

Αν και μιλάμε για ένα δισκάκι 10+ χρόνων έχει αξιοπρεπέστατη εικόνα και ήχο ! Τα εφέ είναι φοβερά και με πολύ καλή λεπτομέρεια ενώ τα ηχητικά του είναι άκρως πιστευτά !





 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.205
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top