Yamaha RX-A2030 απορίες.

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
Όταν τον βάζω στο δίκτυο νομίζω ότι γίνονταν ola putain...κολλάει το popcorn που τραβάει την ταινία από το δίκτυο, κόλλησε και το mac....έβγαλα τον 2030 από το δίκτυο και ήρθαν όλα πάλι στα συγκαλά τους...o_O
σύνδεσα πάλι τον 2030 στο δίκτυο και πάλι τα ίδια, μετά από περίπου 40 λεπτά προβολής το player κολλάει, βγάζει σήμα αναμονής αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει και μετά από λίγο κάνει stop και βγαίνει εκτός. Το ξαναβάζω να παίξει, παίζει δέκα λεπτά πάλι τα ίδια...ξεσυνδέω τον 2030 και όλα καλά.

Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα στο δίκτυο του με τον 2030 συνδεδεμένο;
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
σύνδεσα πάλι τον 2030 στο δίκτυο και πάλι τα ίδια, μετά από περίπου 40 λεπτά προβολής το player κολλάει, βγάζει σήμα αναμονής αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει και μετά από λίγο κάνει stop και βγαίνει εκτός. Το ξαναβάζω να παίξει, παίζει δέκα λεπτά πάλι τα ίδια...ξεσυνδέω τον 2030 και όλα καλά.

Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα στο δίκτυο του με τον 2030 συνδεδεμένο;
Tι router έχεις;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
ton pairnei...

τώρα τον έχω απλά και παίζει μουσική από το NAS και κολλάει πριν καλά τελειώσει το τραγούδι...άλλαξα και καλώδιο δικτύου...ξαναλέω πάντως ότι τέτοια συμπεριφορά δεν είχα με τον ΟΝΚΥΟ, θέλω να πω ότι το δίκτυο στέκεται καλά εδώ και 1.5 χρόνο χωρίς τέτοια προβλήματα με διάφορες συσκευές....και όχι δεν ξαναγυρνάω στον ΟΝΚΥΟ, μην αρχίσετε τα κουλά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
παρατηρώ ότι κάτι δεν πάει καλά με το access sto synology. ενώ έχει πρόσβαση κάποια στιγμή τη χάνει και δεν μπορεί να την ξαναποκτήσει, access denied μου βγάζει τώρα σε αλλεπάλληλες προσπάθειες να κάνω browsing στο server.
Εν τω μεταξύ έχω φτιάξει και user με access rights στο nas για τον avr αν και νομίζω ότι δεν χρειάζεται γιατί μέσω dlna μπαίνει και διαβάζει ότι του επιτρέπεται όποιος θέλει.
 


I

iMAX 3D

Guest
Εγώ, έχω τον V3900 και μετά από πολλές δοκιμές, στην προβολή ταινιών, προγράμματα DSP κ.τ.λ., έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Music Enhancer" και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Γιατί όμως αναφέρεται αυτή η επιλογή μόνο σε ακρόαση μουσικής;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Η Yamaha έχει πάρα πολλές επεξεργασίες DSP για μουσική και για ταινίες. Τις χωρίζει κατ' αυτόν τον τρόπο γιατί η βασικότερη διαφορά τους είναι ότι τα προγράμματα DSP που προορίζονται για μουσική δεν αφαιρούν την φωνή του τραγουδιστή από τα κύρια ηχεία L-R για να την μεταφέρουν στο κεντρικό. Σε αρκετά μάλιστα μουσικά προγράμματα όπως π.χ Jazz Club δεν πάιζει καθόλου το κεντρικό, παρά μόνο τα δύο κύρια και τα surround.

Ενώ αντίθετα τα προγράμματα που προορίζονται για ταινίες είτε τα λέει Sci-Fi, είτε Adventure, είτε Sports, Mono movie, TV theater κλπ. έχουν σαν κοινό στοιχείο ότι αφαιρούν τους διαλόγους από τα κύρια ηχεία L-R και τους μεταφέρουν στο κεντρικό.
 

I

iMAX 3D

Guest
Η Yamaha έχει πάρα πολλές επεξεργασίες DSP για μουσική και για ταινίες. Τις χωρίζει κατ' αυτόν τον τρόπο γιατί η βασικότερη διαφορά τους είναι ότι τα προγράμματα DSP που προορίζονται για μουσική δεν αφαιρούν την φωνή του τραγουδιστή από τα κύρια ηχεία L-R για να την μεταφέρουν στο κεντρικό. Σε αρκετά μάλιστα μουσικά προγράμματα όπως π.χ Jazz Club δεν πάιζει καθόλου το κεντρικό, παρά μόνο τα δύο κύρια και τα surround.

Ενώ αντίθετα τα προγράμματα που προορίζονται για ταινίες είτε τα λέει Sci-Fi, είτε Adventure, είτε Sports, Mono movie, TV theater κλπ. έχουν σαν κοινό στοιχείο ότι αφαιρούν τους διαλόγους από τα κύρια ηχεία L-R και τους μεταφέρουν στο κεντρικό.
Έλα όμως που με τη ρύθμιση που ανέφερα παραπάνω καί κλειδώνει το DTS καί ο ήχος έχει dynamic range και ο διαχωρισμός των καναλιών είναι καλύτερος από κάθε άλλη ρύθμιση! Η τελική μου επιλογή υπενθυμίζω ότι είναι αυτή: "Straight Music Enhancer"!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
η επιλογή music enhancer είναι ξεχωριστή από τα προγράμματα dsp, μπορείς να την έχεις ενεργοποιημένη ή όχι με οποιοδήποτε πρόγραμμα. από ότι γράφει στο manual είναι χρήσιμο κυρίως για αρχεία τύπου mp3 όπου υπάρχουν απώλειες στην πληροφορία λόγω συμπίεσης, κάτι κάνει αυτή η ρύθμιση και το εμπλουτίζει με συχνότητες.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
A, ο δικός μου είναι πιο παλιός RXV-750 και δεν την έχει αυτή την ρύθμιση music enhancer...
 

I

iMAX 3D

Guest
η επιλογή music enhancer είναι ξεχωριστή από τα προγράμματα dsp, μπορείς να την έχεις ενεργοποιημένη ή όχι με οποιοδήποτε πρόγραμμα. από ότι γράφει στο manual είναι χρήσιμο κυρίως για αρχεία τύπου mp3 όπου υπάρχουν απώλειες στην πληροφορία λόγω συμπίεσης, κάτι κάνει αυτή η ρύθμιση και το εμπλουτίζει με συχνότητες.
Τη χρησιμοποιώ "σκέτη", χωρίς κάποιο πρόγραμμα DSP! :bigboss:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
και σκέτη μπορείς να την έχεις, για παράδειγμα όταν ακούς ράδιο και επίσης να σετάρεις ένα scene σε ράδιο και να έχει τότε και το music enhancer.
 

I

iMAX 3D

Guest
Έλα όμως που με αυτή τη ρύθμιση καί κλειδώνει το DTS, ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ καί ο ήχος έχει dynamic range και ο διαχωρισμός των καναλιών είναι καλύτερος από κάθε άλλη ρύθμιση! Η τελική μου επιλογή υπενθυμίζω ότι είναι αυτή: "Straight Music Enhancer"!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
στο straight θα αποκωδικοποιήσει το dts όταν του έρθει στην είσοδο είτε με το music enhancer on είτε off.
 

I

iMAX 3D

Guest
στο straight θα αποκωδικοποιήσει το dts όταν του έρθει στην είσοδο είτε με το music enhancer on είτε off.
Ναι, αλλά με το "Music Enhancer" στο "on", ο ήχος απογειώνεται! Έχω δοκιμάσει "matrix", "3D", "DSP programms", "Extd Surround", πάντα "κάτι" έλειπε!
 

I

iMAX 3D

Guest
Έχω, βέβαια, συνδεμένο τον ενισχυτή με το ps3, με οπτική ίνα και αυτή η ρύθμιση ("Straight Music Enhancer") είναι η κατάλληλη, σύμφωνα με τις γνώσεις, τα ηχεία και τις προτιμήσεις μου. Κάποια στιγμή, θα τα συνδέσω με HDMI για να εκμεταλλευτώ τα νέα φορμά ήχου, αν και διαβάζω στο forum, ότι τελικά ίσως και να μην καταλάβω ιδιαίτερη διαφορά!
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Ερώτηση, για να ξερω που να αρχιζω να ψάχνομαι. Είναι η τρίτη φορα, οποτε θελω να βρω τι φταιει, που ενω έβλεπα μια ταινία, ξεκλειδωσε το σημα του HDMI και κλειδωσε σχεδον αμεσως πάλι (συνολικα 6-7 δευτερόλεπτα ξεκλειδωμα-κλείδωμα). 30 δευτερόλεπτα μετα ξανα το ίδιο. Με το HDMI matrix δεν είχα τέτοιο θέμα πρίν και δεν άλλαξα τα HDMI καλώδια μου, οποτε το διαφορετικό στην εξίσωση είναι ο Yamaha.

Σκέφτηκα να αλλάξω την επιλογή από Video>Direct σε Video>Processing (με default settings) μπας και το βοηθήσει στο κλείδωμα.

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία;
Τελικά το έλυσες αυτό το πρόβλημα; Έχω πάρει τον 3030 και ενώ στην αρχή δεν είχε θέμα μετά μία αναβάθμιση στο firmware που έκανε μέσω internet άρχισε να κάνει ακριβώς το ίδιο.
Γ@μώ τις αναβαθμίσεις του γ@μώ!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εχω καταλάβει περίπου ποτέ το κάνει σε εμένα.

Οταν βλέπω π.χ. μια συγκεκριμένη πηγή, έστω PS3 στην HDMI 1 και αλλάξω σε HDMI 2 μετά από κανένα 20 λεπτό περίπου το κάνει.

Αλλα κ πάλι δεν ειμαι σίγουρος.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Έχεις και τις δυο HDMI εξόδους ενεργοποιημένες; Υποψιάζομαι ότι το κάνει αν το HDMI OUT είναι στο 1+2. Θα δοκιμάσω με HDMI OUT στο 1 ή στο 2.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.329
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top