Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Έχω δει το Avatar σε 4 μορφές:

Στο αυθευντικό Blu-Ray, η εικόνα ήταν αψεγάδιαστη με απίστευτη λεπτομέρεια.
Σε Mkv 1080p μεγέθους 15Gb (επανασυμπιεσμένο) δεν μπορούσα να καταλάβω την διαφορά.
Σε Mkv 1080p μεγέθους 7.5Gb, η εικόνα ήταν ακόμα εντυπωσιακή, αλλά καταλάβαινα οτι ήταν ένα κλικ κάτω.
Τέλος, σε Mkv 720p μεγέθους 4.37Gb η εικόνα εξακολουθούσε να είναι άριστη, αλλά οι ανατριχιαστικές λεπτομέρειες είχαν εξαφανιστεί (πχ οι πόροι του δέρματος σε κοντινά πλάνα).

Και επαναλαμβάνω για τελευταία φορά τονίζοντας ότι δεν είναι υπόθεση αλλά γεγονός, ότι εφώσον δεν επανασυμπιεστεί το αρχείο stream της ταινίας, τότε στην ουσία έχουμε ένα ακριβές κλώνο της αρχικής.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως αρνείστε κάποιοι το παραπάνω, που είναι περισσότερο από προφανές. Έχει μαλλιάσει το στόμα του φίλου να το λέει δηλαδή, αλλά προφανώς σε ανθρώπους που δεν έχουν πρόθεση να ακούσουν. Αν δεν επανασυμπιεστεί το αρχείο δεν υπάρχουν ορατές διαφορές (σε 1080p).
Ακριβώς το υπογραμισμένο και ευτυχώς πολλοί πλέον δεν πειράζουν ρυθμισεις όταν κάνουν την μετατροπή σε .mkv.
Κάτι όμως το οποίο δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.
Έχω πετύχει REMUX 25άρι και με έπιασαν τα γέλια βλέποντας το,στην τηλεόραση,:111: καθώς λευκά και μαύρα ήταν τελείως[Βογιατζάκης mode on]κουκουρούκου[mode off].Εντελώς κατεστραμένα και flat.Ευτυχώς που ήταν ταινία που την ξέρω πολύ καλά και κατάλαβα τι είχε γίνει.Απορώ πως διάολο το έκανε το τύπος..
Σας πληροφορώ όμως ότι οι περισσότεροι θα το προτιμούσαν ως αρχείο λέγοντας πω,πω τι βαθύ μαυρό και τι εκτυφλωτικά λευκά!
Δυστηχώς εχάθη ο σκληρός που το είχα και δεν μπορώ να το ξαναβρώ(έφαγε ένα ψιλοκράξιμο απ ότι κατάλαβα και το απέσυρε).
Δημήτρη χαίρω πολύ ότι το 99% δεν θα καταβει διαφορές σε μια καλά επεξεργασμένη matroska έστω και στο 50% της συμπίεσης.
Αυτό όμως εξαρτάται από:
1)Το πόσο εκπαιδευμένοι είναι να εντοπίζουν διαφορές
2)Κατα πόσο το προβολικό μέσο είναι ικανό να αναδείξει τις διαφορές,ασχέτως ιντσών.Εντάξει το ασχέτως είναι σχετικό :116: αλλά απ τις 80'' και πάνω όποιος ξέρει που να κοιτάξει θα τις εντοπίσει εύκολα.

Πλάκα πλάκα καλό θα ήταν να ετοίμαζε,αν μπορούσε ο,Παναγιώτης καμιά πειραγμένη matroska για να δούμε..


Α,κάτι ακόμα.Να ξέρατε πόσα blu ray έχουν μάπα εικόνα..
Μιλάμε για εγκλήματα σε ευκρίνια και gamma.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Η αλήθεια είναι πως έχω αγοράσει μιλούνια DVD + Βluray. Πολλά εκτός από δεύτερη φορά δεν τα έχω βάλει ξανά στο player. Και μιλάμε για αγορές όταν πρωτοβγήκαν με τιμές στο φούλ. Πολλά διπλά απο DVD σε Βluray αλλά από δω και πέρα πολύ λίγα. Ευτυχώς πριν ένα μήνα πήρα ένα LaCie mini HD connect media player που δουλεύει και παίζει τα πάντα. Με 2 μικρούς 500αρηδες δίσκους και έχω ότι άλλη ταινία που με ενδιέφερε να έχω σε HD. Αν π.χ πεις για Star Trek που δεν υπάρχουν εδώ που τα έχω σε DVD και το τελευταίο σε BLU τα έχω πάλι και με ελληνικούς υπότιτλους που τους διορθώνεις/μαζέυεις από τους αισχρούς αντίστοιχους στα DVD. Αυτή η καημένη η Warp Speed έχει μεταφραστεί με 4 διαφορετικούς τρόπους! Από κει και πέρα ισχύει το μπούχτισα, έχω να πάω σε βιντεο-κλαμπ κάτι μήνες πια, ούτε και καμια ταινία που να με τρελαίνει και αν βάλεις και την όλη οικονομική συγκυρία/μελαγχολία και το κακό συναπάντημα από εμένα τουλάχιστον ΓΙΟΚ.

Α,κάτι ακόμα.Να ξέρατε πόσα blu ray έχουν μάπα εικόνα..
Μιλάμε για εγκλήματα σε ευκρίνια και gamma.
Αυτό δεν το συζητάμε καν. MKV και τέλος τώρα αν θα'ναι 4,5 ή 6,5 το μέγεθος εγώ και με τα μικρά βλέπω μια χαρά εικόνα από 'κει και πέρα "περί όρεξεως..."
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Κύριοι sorath, anemelos, Σωτήρης Οικονόμου, όπως βλέπετε ,όσο και να επιμείνουμε στην αλήθεια , την τελευταία λέξη θα επιδιώξουν να την πουν τα ειδικά μάτια....(όπως τα ειδικά αυτιά...)
, οι βιντεοκλαμπάδες και αυτοί ,που δεν έχουν δει τίποτα καλύτερο από upscaled dvd , αλλά θέλουν απλώς "να τη λένε" στους άλλους.
(Ιδιόρρυθμο νεοελληνικό κόμπλεξ).
Ας μας γίνει ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!! ,για το πόσο παραμύθιασμα, ασχετοσύνη, αλλά και σκοπιμότητα κρύβεται και σε θέματα, που δεν κατέχουμε! Ηλίου φαεινότερο.
(Μα την αλήθεια , αν ήμουν εργένης, θα οργάνωνα εγώ μια τυφλή δοκιμή και θα ρίχναμε πολύ γέλιο...)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.161
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Δηλαδή για να δούμε μια ταινία πρέπει να είμαστε εκπαιδευμένοι!!!! (σε ποιο σχολείο άραγε?) και να έχουμε προβολέα που να αναδεικνύει
τις λεπτομερείς λεπτομέρειες!!!! και τα σφάλματα της κάθε ταινίας!!!!!!! Με συγχωρείτε αυτά δεν θα τα σχολιάσω!
Θα ήθελα να προσθέσω, ότι για να γίνει σχετικά αντικειμενική σύγκριση, τα άτομα που βλέπουν δεν πρέπει να ξέρουν πότε παίζει το γνήσιο, και πότε το mkv!
γιατί ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πάντα παρών!!!
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Κύριοι sorath, anemelos, Σωτήρης Οικονόμου, όπως βλέπετε ,όσο και να επιμείνουμε στην αλήθεια
...
(Μα την αλήθεια , αν ήμουν εργένης, θα οργάνωνα εγώ μια τυφλή δοκιμή και θα ρίχναμε πολύ γέλιο...)
Για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ίδια άποψη έχουν εκφράσει και οι MAD - costas EAR. Με δικά τους λόγια, ο Κώστας μάλιστα με διασκεδαστικό χιούμορ. :126:

Σε ενδεχόμενη τυφλή δοκιμή το γέλιο είναι δεδομένο, αν συμμετάσχουν μέλη της Εθνικής Ψευτών. :116: Μόνο που όταν μάθουν τις διαδικασίες δεν εμφανίζονται. Ψεύτες είναι όχι βλάκες ... :138:

Δεν μπορώ πάντως να μην αποδεχτώ τις απόψεις του φίλου Zizik:
Το ζήτημα δεν είναι τι μπορεί να φαίνεται όταν δεν επανασυμπιεστούν τα αρχεία. Προφανώς είναι το ίδιο. Το ζήτημα είναι τι κυκλοφορεί πρακτικά στην πιάτσα και τι βλέπει και ακούει ο μέσος κατεβαστής(!), νομίζοντας μετά ότι είδε και άκουσε το ίδιο (ναι, υπάρχουν και *άλλα* μέρη, μη!). Αυτό που κάποιος άγνωστος έφτιαξε όπως του κάπνισε, και μετά πέταξε σ' ένα container. Good enough? Γιά τους περισσότερους, ναι! Προφανώς, χωρίς να χρειάζεται εξήγηση, το τι βλέπουμε εξαρτάται από τη συσκευή αναπαραγωγής και τις ρυθμίσεις της.

Ορισμένοι καγοράζοντες (καλό!) λοιπόν, νοιώθουν ότι πρέπει να δικαιολογήσουν την επιλογή τους. OK!

Από την άλλη πλευρά, αυτοί που αγοράζουν ή νοικιάζουν, παίρνουν πάντοτε το maximum του format. ΟΚ?

P.S. Οπως πολύ σωστά έγραψε ο gstriftos, ταινίες που δεν έχουν βγεί σε BD, είναι είτε upscaled DVD, η στην καλύτερη περίπτωση κάποιο παλαιότερο scan με νέο transfer. Οχι ότι αυτό δε συνέβη και σε ορισμένα BD!
Από την πρώτη και την τελευταία παράγραφο είναι φανερό ότι είναι ειλικρινής. Θα διαφωνήσω μόνο με αυτό:
Από την άλλη πλευρά, αυτοί που αγοράζουν ή νοικιάζουν, παίρνουν πάντοτε το maximum του format. ΟΚ?
Όπως αποδείχτηκε με συνοπτικές διαδικασίες, υπάρχουν πωλούμενα ή ενοικιαζόμενα δισκάκια που δεν σέβονται την επιθυμία του πελάτη για ποιότητα. Επομένως το "αξίωμα" δεν ισχύει, αφού πρώτοι απ' όλους οι έμποροι δεν έχουν κύριο στόχο το ποιοτικό προϊόν, αλλά την εκταμίευση. Άλλο που καλύπτονται πίσω από - διάτρητα - πνευματικά δικαιώματα και από ένα περιτύλιγμα μανατζαρέικης προβοκάτσιας, για τη δήθεν ανωτέρα ποιότης να 'ούμε. :144:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

... Θα ήθελα να προσθέσω, ότι για να γίνει σχετικά αντικειμενική σύγκριση, τα άτομα που βλέπουν δεν πρέπει να ξέρουν πότε παίζει το γνήσιο, και πότε το mkv!
γιατί ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πάντα παρών!!!
Είπαμε τι σημαίνει τυφλή δοκιμή:
... Υ.Γ.: Πραγματικά τυφλή σημαίνει ότι βλέπεις τη μια εκδοχή (κάποιες σκηνές) και μετά την άλλη (τις ίδιες σκηνές), και σου αναφέρεται τι εκδοχή βλέπεις. Μετά βλέπεις εναλλάξ διάφορες σκηνές και προσδιορίζεις αν βλέπεις ματρότσκα ή blue-ray ...
Να συμπληρώσω ότι δεν ανακοινώνουν φωναχτά οι θεατές τι βλέπουν, για να μην επηρεάζουν τους άλλους, αλλά συμπληρώνουν στα μουγκά ένα paper (γ@μω τα μοδέρνα ελλήνικος) :119: Έτσι, με το μολυβόχαρτο, αποκλείονται οι μελλοντικές κωλοτούμπες, «δεν είπα αυτό» κ.λ.π. :116:
 

Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Κύριοι sorath, anemelos, Σωτήρης Οικονόμου, όπως βλέπετε ,όσο και να επιμείνουμε στην αλήθεια , την τελευταία λέξη θα επιδιώξουν να την πουν τα ειδικά μάτια....(όπως τα ειδικά αυτιά...)
, οι βιντεοκλαμπάδες και αυτοί ,που δεν έχουν δει τίποτα καλύτερο από upscaled dvd , αλλά θέλουν απλώς "να τη λένε" στους άλλους.
(Ιδιόρρυθμο νεοελληνικό κόμπλεξ).
Ας μας γίνει ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!! ,για το πόσο παραμύθιασμα, ασχετοσύνη, αλλά και σκοπιμότητα κρύβεται και σε θέματα, που δεν κατέχουμε! Ηλίου φαεινότερο.
(Μα την αλήθεια , αν ήμουν εργένης, θα οργάνωνα εγώ μια τυφλή δοκιμή και θα ρίχναμε πολύ γέλιο...)
Αγαπητε yannis7 καταλαβαινω το σκεφτικο σου αλλα διαφωνω ως προς τους χαρακτηρισμους.

Ολοι χομπιστες ειμαστε ειναι λογικο να υπαρχουν και διαφορετικες αποψεις.Εγω κατεθεσα την δικη μου ολοι μεγαλα παιδια ειμαστε και πιστευω οποιος διαβαζει θα βγαλει τα συμπερασματα του.

Αλλωστε οι περισσοτεροι "διαφωνουντες" ειναι τα παιδια απο οτι ειδα που "χτιζουν" HD συλλογες.

Δεν λεω καλο και το φυσικο μεσο (και εγω εχω αρκετα) αλλα δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο μιας και μοναδικης αψογης πηγης για να απαξιωνουμε αυτοματα οτιδηποτε αλλο.

Δεν ειναι σωστο για μενα να εκθετουμε αποψη αν δεν εχουμε δοκιμασει και δεν εχουμε αρκετη εμπειρια βασιζομενοι μονο σε υποθετικες σκεψεις που ενδεχομενως ακουγονται πολυ λογικες.

Αλλωστε η διαφορα μεταξυ θεωριας και πραξης αρκετες φορες μπορει να ειναι χαοτικη.

Παντα φιλικα προς ολα τα παιδια.:126:
 

Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

........... Αν π.χ πεις για Star Trek που δεν υπάρχουν εδώ που τα έχω σε DVD και το τελευταίο σε BLU τα έχω πάλι και με ελληνικούς υπότιτλους που τους διορθώνεις/μαζέυεις από τους αισχρούς αντίστοιχους στα DVD. Αυτή η καημένη η Warp Speed έχει μεταφραστεί με 4 διαφορετικούς τρόπους!...................
Αγαπητε συν trekker για αυτο υπαρχει η μαγεια του Net.:144:

Ολες οι ταινιες ολα τα TOS ολα με Ελληνικους υποτιτλους ολα στην original m2ts μορφη τους (εδω την ποιοτητα δεν την ριχνουμε ουτε kb :137:) ολα στην αυλη συλλογη μου.

Οποτε ...........the only limit is the sky.:137:
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

από anemelos: "Για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ίδια άποψη έχουν εκφράσει και οι MAD - costas EAR. Με δικά τους λόγια, ο Κώστας μάλιστα με διασκεδαστικό χιούμορ."

Δε θέλησα να υποτιμήσω κανέναν, με την αναφορά τριών μόνο μελών , θα συμπληρώσω και τον abcd , απλά δε θυμόμουν όλα τα nick names και έγραψα αυτών, που είχαν ποστάρει τελευταίοι.

Από Σωτήρης Οικονόμου: "Αγαπητε yannis7 καταλαβαινω το σκεφτικο σου αλλα διαφωνω ως προς τους χαρακτηρισμους."

Φίλε Σωτήρη , οι χαρακτηρισμοί (απόψεις και συμπεράσματα ουσιαστικά) είναι δικοί μου , γράφω ό,τι πιστεύω, χωρίς να με νοιάζει αν δε θα γίνω αρεστός. Φυσικά και κάνεις πολύ καλά ,που διαφωνείς, άλλωστε ελευθερία του λόγου έχουμε.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Κύριοι sorath, anemelos, Σωτήρης Οικονόμου, όπως βλέπετε ,όσο και να επιμείνουμε στην αλήθεια , την τελευταία λέξη θα επιδιώξουν να την πουν τα ειδικά μάτια....(όπως τα ειδικά αυτιά...)
Δεν είπα ότι έχω ειδικά μάτια.Απλά όταν θέλω ξέρω που να κοιτάξω για ''παρασπονδίες''.
Και όχι αυτό δεν είναι έπαρση αλλά γνώση των δυνατοτήτων μου μέχρι στιγμής.Που κάθε φορά πάντα θα προσέξω για κάτι παραπάνω όταν αποφασίζω να μπώ σε αυτή την διαδικασία.
Αυτό μπορούν να το διαβεβαιώσουν και όσοι συμμετείχαν στο πρόσφατο τεστ προβολέων στην PSA.



Είπαμε τι σημαίνει τυφλή δοκιμή:

Να συμπληρώσω ότι δεν ανακοινώνουν φωναχτά οι θεατές τι βλέπουν, για να μην επηρεάζουν τους άλλους, αλλά συμπληρώνουν στα μουγκά ένα paper (γ@μω τα μοδέρνα ελλήνικος) :119: Έτσι, με το μολυβόχαρτο, αποκλείονται οι μελλοντικές κωλοτούμπες, «δεν είπα αυτό» κ.λ.π. :116:
Βρε κάντο εσύ και εγώ μέσα είμαι.Ακριβώς με την διαδικασία που είπες.
Αλλά υπάρχει και καλύτερη διαδικασία.2 ίδια προβολικά μέσα που να δείχνουν διαφορετικής ανάλυσης αρχεία.Εκεί να δείς γέλιο..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Δηλαδή για να δούμε μια ταινία πρέπει να είμαστε εκπαιδευμένοι!!!! (σε ποιο σχολείο άραγε?) και να έχουμε προβολέα που να αναδεικνύει
τις λεπτομερείς λεπτομέρειες!!!! και τα σφάλματα της κάθε ταινίας!!!!!!! Με συγχωρείτε αυτά δεν θα τα σχολιάσω!
Θα ήθελα να προσθέσω, ότι για να γίνει σχετικά αντικειμενική σύγκριση, τα άτομα που βλέπουν δεν πρέπει να ξέρουν πότε παίζει το γνήσιο, και πότε το mkv!
γιατί ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πάντα παρών!!!
Ηλία είπα ποτέ ότι για να δει κάποιος ταινία πρέπει να είναι εκπαιδευμένος;:121:
Όπως όμως πολύ καλά ξέρεις,παλιός γαρ στο σπόρ,με την προσοχή και την συχνή παρακολούθηση (ιδανικά πολλών διαφορετικών set up και αρχείων)αρχίζεις και καταλαβαίνεις τις ''παρασπονδίες''..
Φυσικά και δεν πρέπει να γνωρίζουν ποιό αρχείο βλέπουν κάθε φορά.Αλοίμονο..
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Βρε κάντο εσύ και εγώ μέσα είμαι. Ακριβώς με την διαδικασία που είπες. Αλλά υπάρχει και καλύτερη διαδικασία. 2 ίδια προβολικά μέσα που να δείχνουν διαφορετικής ανάλυσης αρχεία.Εκεί να δείς γέλιο..
Αφού είπα, δεν έχω τα μέσα. Ας κάνει τη δοκιμή το φόρουμ που μπορεί. Θα παραστώ, όχι σαν θεατής και κριτής, ένα καφεδάκι θα περάσω να πιώ ... :138:
Ο τρόπος που προτείνεις δεν νομίζω να εξασφαλίζει το "τυφλό", είναι επικίνδυνος ... :126:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Αφού είπα, δεν έχω τα μέσα. Ας κάνει τη δοκιμή το φόρουμ που μπορεί. Θα παραστώ, όχι σαν θεατής και κριτής, ένα καφεδάκι θα περάσω να πιώ ... :138:
Βρε και θα δεις και θα γράψεις.
Αλιώς θα σε ταράξω στο κοκοκο:137:
Ο τρόπος που προτείνεις δεν νομίζω να εξασφαλίζει το "τυφλό", είναι επικίνδυνος ... :126:[/QUOTE]
Μπα ίσα-ίσα που αν αναδειχτούν διαφορές θα καταλάβουμε και σε ποιόν αρέσει τι:126:

Φυσικά το πιθανότερο είναι να μην καταλάβει κανείς γρι αλλά εγώ το ρισκάρω..Και θα με οφελήσει στο να διαλέγω το τι αρχεία θα βλέπω.
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
να κάνω μια ερώτηση ?
διάβασα το thread και είδα οτι όλοι έχετε σταθεί στο υλικό
οι συσκευές αναπαραγωγής δεν παίζουν ρόλο?
και εδώ ειναι η ερώτηση μου πραγματικά
επειδή δεν κατέχω bluplayer αλλά μόνο media player ( egreat s1a - r1- wd tv hd ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση τους( με προβολες sony hw10 σε 92inches ) ας πουν την γνωμη τους καποιοι κάτοχοι συσκευών media αλλά και σοβαρών bluray ( πάνω απο 300 ευρω κόστος )
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Από gstriftos: "Δεν είπα ότι έχω ειδικά μάτια.Απλά όταν θέλω ξέρω που να κοιτάξω για ''παρασπονδίες''.
Και όχι αυτό δεν είναι έπαρση αλλά γνώση των δυνατοτήτων μου μέχρι στιγμής.Που κάθε φορά πάντα θα προσέξω για κάτι παραπάνω όταν αποφασίζω να μπώ σε αυτή την διαδικασία."

Φίλε gstriftos , δεν αμφιβάλλω ούτε για τις γνώσεις, ούτε για την καλή πρόθεση, όμως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν και άλλοι σαν και εσένα εδώ, που απλά δεν αναφέρονται στο πάθος ,που τους διακατέχει στο θέμα εικόνα, στο χρόνο και το χρήμα, που έχουν κατασπαταλήσει κλπ, κλπ; Η διαφορά μας έγκειται στο ότι εσύ κάθεσαι να ψάξεις "παρασπονδίες", την ώρα που εγώ κάθομαι να απολαύσω ένα έργο , ευχόμενος να μην εντοπίσω "παρασπονδίες".
Δε μου φαίνεται πολύ λογικό, αν κατεβάσω ένα αρχείο 4,3 γκίγκα 720p , να περιμένω να δω , το τέλειο, ειδικά , αν ψάξω την κάθε λεπτομέρεια. Ωστόσο παραμένει εντυπωσιακό ,το πόσο καλό φαίνεται, ακόμα και αυτό το ταπεινό 4,3 γκίγκα.
Εξαλλου η ματρόσκα είναι απλά ένα container. Περιέχει ό,τι του ρίξεις. Από ορίτζιναλ αρχείο, που δεν επανασυμπιέζεται , μέχρι το πιο συμπιεσμένο. Και πολλές φορές οι ίδιες ταινίες κυκλοφορούν σε διαφορετικές εκδοχές ματρόσκας. Και στα 1080p και στα 720p. Άλλες ασυμπίεστες , με αντίστοιχο όγκο δεδομένων και άλλες συμπιεμένες.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Αγαπητε συν trekker για αυτο υπαρχει η μαγεια του Net.:144:

Ολες οι ταινιες ολα τα TOS ολα με Ελληνικους υποτιτλους ολα στην original m2ts μορφη τους (εδω την ποιοτητα δεν την ριχνουμε ουτε kb :137:) ολα στην αυλη συλλογη μου.

Οποτε ...........the only limit is the sky.:137:
Διαβάζοντας το ποστ θυμήθηκα προηγούμενα στο ίδιο topic που αναφέρανε όπως και εγώ το μέγεθος του αρχείου. Η αλήθεια είναι πως μπήκα στο πειρασμό/κόπο και τις ξανακατέβασα (118gb) λόγω του DTS που είχαν αυτή τη φορά και όχι το "μικρό" AC3. Η αλήθεια είναι ότι ως προς το ήχο αλλά και την εικόνα είδα διαφορές με το ήχο πιο "βαρβάτο" (το έχει αυτό το DTS) και την εικόνα πιο "κρυστάλλινη" που λέω εγώ, εσείς πείτε το sharpness κ.λ.π. Τα αρχεία απο 8 γίγα παίζουν στα 12-13 τώρα. Βέβαια σε όλα αυτά παίζουν και οι εκδόσεις των codec που τα δημιούργησαν όπως και οι ρυθμίσεις τους.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Εγώ δεν κατεβάζω τίποτα! Μού δίνουν τόσα πολλά φίλοι και συνάδερφοι που κατεβάζουν, που έχω γεμίσει όλους τους δίσκους και όλα τα flashάκια! Δεν προλαβαίνω να δω αυτά που μού δίνουν όχι να κατεβάσω κι άλλα εγώ... :139: :140: :144:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.806
Reaction score
95.090
Αυτό μπορούν να το διαβεβαιώσουν και όσοι συμμετείχαν στο πρόσφατο τεστ προβολέων στην PSA.


Εγώ σας διαβεβαιώ ότι ο Γιώργος έχει φοβερό μάτι!:444:

Δύο μάτια έχει, αλλά τρόπος του λέγειν! :142:
 

Μηνύματα
3.730
Reaction score
89
Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Εγώ δεν κατεβάζω τίποτα! Μού δίνουν τόσα πολλά φίλοι και συνάδερφοι που κατεβάζουν, που έχω γεμίσει όλους τους δίσκους και όλα τα flashάκια! Δεν προλαβαίνω να δω αυτά που μού δίνουν όχι να κατεβάσω κι άλλα εγώ... :139: :140: :144:
ειναι κ αυτο μια αληθεια!!! μονο αυτα που μαζευουμαι μας φτανουν... οχι να κατεβασουμε κιολας!! :144:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.681
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top