Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.360
Reaction score
94.126
Υπήρξα από τους φανατικούς αγοραστές από τις πρώτες μέρες των DVD, έχοντας μια συλλογή (αλήθεια, μήπως την ονομάζω έτσι για να μην κλαίω τα χρήματα που ξόδεψα?..... ) που αριθμεί πάνω από 500 ταινίες.
Σαν early adopter κάθε νέας τεχνολογίας - άλλη μ@$%*α κι αυτή - μάζεψα και 5-6 HD-DVD και αργότερα καμμιά 80αριά bluray.
Μέχρι που η Audio Visual κυκλοφόρησε στην Ελλάδα το Slumdog Millionaire με κάδρο 16:9 1080i. Τότε έστειλα εξοργισμένος μια ΕΠΩΝΥΜΗ επιστολή στο Hitech , η οποία εκτός του ότι δημοσιεύτηκε, προκάλεσε πέραν των καυστικών σχολίων του περιοδικού για τη νοοτροπία της εταιρίας διανομής, την -αστεία- απάντηση της εν λόγω εταιρίας. Έγραφα τότε ότι τέτοιες πρακτικές οδηγούν μαθηματικά στην "τρισκατάρατη πειρατία".
Από τότε η 24άρα γραμμή μου έχει πάρει φωτιά. Μοναδική εξαίρεση ήταν το bluray του Avatar που αγόρασα, αν και 3 μέρες μετά "κυκλοφόρησε" στο διαδίκτυο σε bluray rip των 40GB!

Όταν λοιπόν οι εταιρίες δεν σέβονται τους καταναλωτές -να μην μιλήσω για την "ελληνική" τιμολογιακή τους πολιτική - ας μην έχουν την απαίτηση να τους σεβόμαστε εμείς!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.360
Reaction score
94.126
Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

οταν ημουν φοιτητης αγοραζα βιντεοκασετες σε προσφορα, μαζεψα πανω απο 50... μου εμειναν στο ραφι... μετα προς το τελος των σπουδων μου εσκασε μυτη και το dvd, ξεκινησα να παιρνω καποιες ταινιες σταθμους που εβγαιναν, καποια μουσικα dvd που ηθελα (τα μονο που ακομη παιρνω ενιοτε) εκανα καμια 40αρια δισκακια συλλογη... καπου εκει προσεξα οτι τα αγοραζα, τα εβλεπα μια φορα ΚΑΙ ΑΝ, και τα παραταγα στην ακρη... κοινως πεταμενα λεφτα... οποτε αρχισα να νοικιαζω και κραταγα κοπιες, γεμισα κασετινες με αντιγραφα που οπως τα εβαζα εκει εμεναν... το εκοψα και αυτο (εκλεισε και το video club εκει που μενω κιολας και επισφραγηστικε η δουλεια...) και τωρα πλεον αποκλειστικα ματροσκες 720p/1080p, ενταξει γεμιζω τα γιγαμπαϊτ αβερτα αλλα οταν τις δω και δεν τις θελω πλεον, ενα delete και μου αδειαζουν τη γωνια... ασε που το ενα τερα επεσε στα 80 ευρω το πολυ...

εχω την εντυπωση πως αν οι εταιριες χρεωναν ενα nominal ποσο για τα κατεβασματα στις ματροσκες απο επισημες σελιδες, πες 2-3 δολλαρια την ταινια, θα εκαναν χρυσες δουλειες και εγω θα πληρωνα με χαρα ενα τετοιο ποσο (αλλα οχι παραπανω) για ταινιες που θελω να δω... επου θα παει θα το παρουν χαμπαρι... τροποι υπαρχουν, κοτσια και θεληση για προοδο θελει

εναλλακτικα ας αγορασουν τα rapidshare/hotfile/etc ωστε να καρπωνοντε τα λεφτα που δινουμε στα premium accounts :119:

:607: +1000
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Εεεεεεεεε....τι εννοειτε βρε παιδια με την λεξη κατεβαζω?και απο που?
Απο το παταρι,απο την ντουλαπα,απο την σκεπη? δεν μπορω να καταλαβω τι εννοειτε!!!!!!!!

Εγω εκεινο που ξερω ειναι οτι πολλοι φιλοι μου εχουν κατι κοπελες που τις λενε ματροσκες και απο οτι βλεπω ειναι παρα πολλες τις εχουνε μεσα στο κουμπιουτιρρρρ τους και μου τις στελνουν ταυτοχρονα μαζι με αλλους που τις εχουνε και αυτοι.....κοιτα πραματα βρε παιδι μου.......βεβαια αργουν κατι φορες να μου ερθουν σπιτι αλλα τσουκου τσουκου κοπιαζουνε στο κουμπιουτιρρρρρ μου!!!!!!

Εχω και ενα αλλο παλλικαρακι φιλο ...πολυ καλο παιδι ,αψηλος,λυγερος,με την μουστακα του και ενα περιεργο ξενο ονoμα που τον λεν Usenet αλλα επειδη ο κακομοιρης ειναι φτωχουλης εγω καθε μηνα του στελλνω λιγα αψιλα για να των συντηρω τον καιμενο και αυτος γεματος χαρα μου στελνει οτι ωρα και στιγμη του ζητησω και αυτες τις ματροσκες και κατι Μπλερεγια και κατι απαιχνιδια με τα κρακια τους(τι ειναι αυτο βρε παιδι μου???)
Ναναι καλα οι φιλοι μας βρε παιδι μου που μας σκεφτοντε....καλη τους ωρα !!!!!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.360
Reaction score
94.126
Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Εεεεεεεεε....τι εννοειτε βρε παιδια με την λεξη κατεβαζω?και απο που?
Απο το παταρι,απο την ντουλαπα,απο την σκεπη? δεν μπορω να καταλαβω τι εννοειτε!!!!!!!!

Εγω εκεινο που ξερω ειναι οτι πολλοι φιλοι μου εχουν κατι κοπελες που τις λενε ματροσκες και απο οτι βλεπω ειναι παρα πολλες τις εχουνε μεσα στο κουμπιουτιρρρρ τους και μου τις στελνουν ταυτοχρονα μαζι με αλλους που τις εχουνε και αυτοι.....κοιτα πραματα βρε παιδι μου.......βεβαια αργουν κατι φορες να μου ερθουν σπιτι αλλα τσουκου τσουκου κοπιαζουνε στο κουμπιουτιρρρρρ μου!!!!!!

Εχω και ενα αλλο παλλικαρακι φιλο ...πολυ καλο παιδι ,αψηλος,λυγερος,με την μουστακα του και ενα περιεργο ξενο ονoμα που τον λεν Usenet αλλα επειδη ο κακομοιρης ειναι φτωχουλης εγω καθε μηνα του στελλνω λιγα αψιλα για να των συντηρω τον καιμενο και αυτος γεματος χαρα μου στελνει οτι ωρα και στιγμη του ζητησω και αυτες τις ματροσκες και κατι Μπλερεγια και κατι απαιχνιδια με τα κρακια τους(τι ειναι αυτο βρε παιδι μου???)
Ναναι καλα οι φιλοι μας βρε παιδι μου που μας σκεφτοντε....καλη τους ωρα !!!!!!!

Πρέπει να έχουμε κοινούς φίλους:135::135::135:

Πώς και δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα βρε αδερφέ???:142:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
Απάντηση: Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Πρέπει να έχουμε κοινούς φίλους:135::135::135:

Πώς και δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα βρε αδερφέ???:142:
Αδερφε μου.....καποια στιγμη .....σε καποια πυλη θα συναντηθουμε...που θα παει....τοσους φιλους ΚΟΙΝΟΥΣ εχουμε βρε παιδι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Βλασση, στειλε μου αν θες καμια ταξιδιωτικη οδηγια για το γιουζνετ -αρκετα εφαγε ο ραπιντ (ληγει και ο πρημιους) , ας φαει και κανας αλλος:138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.520
Reaction score
126.199
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

εγώ πάντως δε κατεβάζω τίποτα.

ούτε για αστείο. έχει και πολύ τζίτερ.

τα αγοράζω όλα. έχω αγοράσει πολλές δεκάδες χιλιάδες cd μουσικής.

για ταινίες αγόρασα γύρω στα 3000 αυθεντικά DVD, τα οποία σχεδόν όλα μετά τα ξανααγόρασα σε HD-DVD και μετά τα ξανααγόρασα σε Blue ray.

Τώρα αγοράζω μόνο blue ray, 4-5 κάθε μέρα, αν και δε τα βλέπω όλα γιατί δε μου αρέσουν τα περισσότερα.

λευτά, υπάρχουν.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

εγώ πάντως δε κατεβάζω τίποτα.

ούτε για αστείο. έχει και πολύ τζίτερ.

τα αγοράζω όλα. έχω αγοράσει πολλές δεκάδες χιλιάδες cd μουσικής.

για ταινίες αγόρασα γύρω στα 3000 αυθεντικά DVD, τα οποία σχεδόν όλα μετά τα ξανααγόρασα σε HD-DVD και μετά τα ξανααγόρασα σε Blue ray.

Τώρα αγοράζω μόνο blue ray, 4-5 κάθε μέρα, αν και δε τα βλέπω όλα γιατί δε μου αρέσουν τα περισσότερα.

λευτά, υπάρχουν.
Νταξ΄νταξ΄...ΑΘΩΟΣ, φυγε, ο επομενος;:135:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.806
Reaction score
95.090
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

για ταινίες αγόρασα γύρω στα 3000 αυθεντικά DVD, τα οποία σχεδόν όλα μετά τα ξανααγόρασα σε HD-DVD και μετά τα ξανααγόρασα σε Blue ray.

Και πληρώνεις τρεις φορές πνευματικά δικαιώματα; :121: :145:
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

όσο για μερικούς φίλους που λένε οτι τα mkv δεν είναι blue ray, τους λέω οτι κάνουν το λάθος που έκαναν και με τα DVD τα οποία συμπιέζαμε για να χωρέσουν στο μονό δισκάκι, τέλος πάντων ο κάθε ένας έχει την γνώμη του!
Ξεκινάω αντίστροφα.Αφού το DVD το συμπίεζες για να χωρέσει στο μονό δισκάκι (DVD5) προφανώς το αποτέλεσμα που είχες δεν ήταν το 100% της ποιότητας του original DVD. Έτσι και τα mkv, πώς γίνετε σε BR να είναι 30-50GB αλλά οι ματρόσκες να είναι 7-10-15GB :121: Δεν γίνετε μενού και επιπλέον ήχοι να πιάνουν τόσο χώρο. πχ έχω ταινία όπου σε mkv 720p είναι 4,36GB και σε DVD είναι 7,69GB :139: Λές το mkv να είναι 100% το BR rip ?

Επί του θέματος.Κυρίως ενοικιάζω και κάποια DVD που θέλω τα παίρνω σε συλλεκτικές εκδόσεις όταν τα βρώ σε προσφορά (amazon,play κάνουν τρελές προσφορές που και πού).Κατεβάζω ταινίες που γνωρίζω πώς δεν αξίζουν να δώσω τα 2,30Ε για ενοικίαση και συνεπώς δεν με απασχολεί και η κατώτερη ποιότητα εικόνας-ήχου που θα δω.
 

Μηνύματα
5.397
Reaction score
1
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Ωραίο θεματάκι ! Αγοράζω συνήθως μεταχειρισμένα DVD από το VC της γειτονιάς μου.Μ' αρέσει να βλέπω τις ταινίες μου σε ορίτζιναλ κατάσταση.Εχω αγοράσει και από το εξωτερικό κάποιες που δεν κυκλοφόρησαν εδώ ποτέ όπως οι συλλογές με τις ταινίες των Cheech and Chong :116: ...τώρα θα αρχίσω σιγά σιγά να αγοράζω και BD δισκάκια μεταχειρισμένα πάλι, ας είναι καλά όσοι τα βάζουν αγγελίες :126: ...άλλωστε αν ήθελα να κατεβάζω δεν θα έκανα μια μικρή επένδυση σε πενηντάρα HD τηλεόραση, ενισχυτές, ηχεία για να βλέπω συμπιεσμένες ταινίες αμφιβόλου ποιότητας...θα έμενα στην παλιά μου εικοσάρα :138:
 

Μηνύματα
120
Reaction score
6
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Ωραίο θεματάκι ! Αγοράζω συνήθως μεταχειρισμένα DVD από το VC της γειτονιάς μου.Μ' αρέσει να βλέπω τις ταινίες μου σε ορίτζιναλ κατάσταση.Εχω αγοράσει και από το εξωτερικό κάποιες που δεν κυκλοφόρησαν εδώ ποτέ όπως οι συλλογές με τις ταινίες των Cheech and Chong :116: ...τώρα θα αρχίσω σιγά σιγά να αγοράζω και BD δισκάκια μεταχειρισμένα πάλι, ας είναι καλά όσοι τα βάζουν αγγελίες :126: ...άλλωστε αν ήθελα να κατεβάζω δεν θα έκανα μια μικρή επένδυση σε πενηντάρα HD τηλεόραση, ενισχυτές, ηχεία για να βλέπω συμπιεσμένες ταινίες αμφιβόλου ποιότητας...θα έμενα στην παλιά μου εικοσάρα :138:

Συγνώμη αλλά αυτό το ''συμπιεσμένες ταινίες αμφιβόλου ποιότητας.. '' από που το έβγαλες?
Δηλαδή όσοι έχουν - όχι την δικιά σου την πενηντάρα -αλλά τον δικό τους τον 120άρι προβολέα και βλέπουν ματρόσκες ,λες να μην απολαμβάνουν κορυφαία ποιότητα ? Η ''ποιότητα'' στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω πως αντικατροπτίζεται στην εικόνα που πέρνεις.
Μπορεί να ακούγεται παράξενο για κάποιον που δεν το έχει δοκιμάσει ,αλλά η διαφορά ματρόσκας - DVD είναι όσο η μέρα με τη νύχτα (υπέρ της ματρόσκας βέβαια).
 

Μηνύματα
5.397
Reaction score
1
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Συγνώμη αλλά αυτό το ''συμπιεσμένες ταινίες αμφιβόλου ποιότητας.. '' από που το έβγαλες?
Δηλαδή όσοι έχουν - όχι την δικιά σου την πενηντάρα -αλλά τον δικό τους τον 120άρι προβολέα και βλέπουν ματρόσκες ,λες να μην απολαμβάνουν κορυφαία ποιότητα ? Η ''ποιότητα'' στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω πως αντικατροπτίζεται στην εικόνα που πέρνεις.
Μπορεί να ακούγεται παράξενο για κάποιον που δεν το έχει δοκιμάσει ,αλλά η διαφορά ματρόσκας - DVD είναι όσο η μέρα με τη νύχτα (υπέρ της ματρόσκας βέβαια).


To συμπέρασμα το έβγαλα σύμφωνα με αυτό που βλέπω, και αυτό που βλέπω δεν μου αρέσει, αν δεν είναι στην αρχική του κατάσταση, αυτή είναι η γνώμη μου.Προβολέα δεν έχω οπότε δεν έχω και άποψη.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Συγνώμη αλλά αυτό το ''συμπιεσμένες ταινίες αμφιβόλου ποιότητας.. '' από που το έβγαλες?
Δηλαδή όσοι έχουν - όχι την δικιά σου την πενηντάρα -αλλά τον δικό τους τον 120άρι προβολέα και βλέπουν ματρόσκες ,λες να μην απολαμβάνουν κορυφαία ποιότητα ? Η ''ποιότητα'' στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω πως αντικατροπτίζεται στην εικόνα που πέρνεις.
Μπορεί να ακούγεται παράξενο για κάποιον που δεν το έχει δοκιμάσει ,αλλά η διαφορά ματρόσκας - DVD είναι όσο η μέρα με τη νύχτα (υπέρ της ματρόσκας βέβαια).
Αρκεί στη ματρόσκα να μην έχει επέμβει κανείς σε gamma κτλ..επειδή δεν του καθόταν καλά στο δικό του μάτι..
 

Μηνύματα
899
Reaction score
54
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Έχω δει τουλάχιστον 500 ταινίες σε 720p ή 1080p σε MKV,σε 120 ίντσες με φουλ hd προβολέα. Η ποιότητα τις περισσότερες φορές είναι κορυφαία. Ακόμα και στα 720p των 4,3 γίγα συνεχίζει να προκαλεί έκπληξη. Αλλά για κατεβάστε και το prince of persia σε mp4 , μόλις 2 γιγα αρχείο και δε θα το πιστεύετε, πόσο έχουν εξελιχθεί οι αλγόριθμοι συμπίεσης.
Αυτοί που γράφουν ότι δεν τους αρέσει αυτό που βλέπουν, απλά δεν έχουν δει high definition mkv.
(Δεν είναι όλες οι ματρόσκες 4,3 giga. Πολλές είναι από 8-13 giga και έχουν τέλεια ποιότητα. Βρίσκεις δε, δεκάδες ταινίες, που δεν κυκλοφορούν σε blu ray, όπως π.χ τα star wars, με μοναδικό μειονέκτημα ότι ο ήχος είναι απλό dts ή dolby gigital).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.452
Reaction score
74.939
Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Αυτοί που γράφουν ότι δεν τους αρέσει αυτό που βλέπουν, απλά δεν έχουν δει high definition mkv.

Η όποιος επιμένει ότι είναι το ίδιο, δεν έχει δεί original BluRay... :116:

Αλλο να είναι αξιοπρεπέστατο, άλλο να λέμε ότι είναι το ίδιο. :121:

Η μόνη λύση γιά να είναι το ίδιο είναι ISO.
 

Μηνύματα
5.397
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Η όποιος επιμένει ότι είναι το ίδιο, δεν έχει δεί original BluRay... :116:

Αλλο να είναι αξιοπρεπέστατο, άλλο να λέμε ότι είναι το ίδιο. :121:
+1 :126:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

όπως π.χ τα star wars
Το συγκεκριμένο είναι είτε εγγραφή απο ψηφιακή μετάδοση καναλίου(δλδ ή 720p ή 1080i) είτε upscale απο dvd..
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Υπαρχουν site που δινουν blu-ray rip (.mkv) σε full ποιοτητα! 30gb και βαλε!!
Οποτε δεν βλεπω γιατι να υπαρχει απωλεια σε ποιοτητα αφου μιλαμε για δεδομενα.
Αντιθετως ενα δισκακι μπορει λογω κακης χρησης να εχει αλοιωσεις στην επιφανεια
του και σε ορισμενα σημεια να υπαρχει προβληματικη αναπαραγωγη, ενω στον σκληρο δισκο δεν υφισταται τετοι θεμα...
εγω ακομα και σε DVD που εχω κραταω ενα image στον σκληρο και παιζω παντα αυτο!
Το xbmc παιζει τα παντα ειτε σε μορφη .iso ειτε κατευθειαν απο φακελους
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.681
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top