ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Εξαιρετικη δουλεια Βλαση, μπραβο..

Υπαρχει ακομη η Vamp Audio οπως ειπε ο Χρηστος και η Signal Projects.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Μπράβο Βλάση και δοθείσης ευκαιρίας μπράβο και στους Έλληνες μας.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Τελικά, έχουμε αρκετούς κατασκευαστές audio στη μικρή Ελλάδα.
Αναρωτιέμαι αν ολοι αυτοί συνασπίζονταν σε 2-3 γερές φίρμες, μήπως θα ήταν καλύτερα? :139:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Επισης, αν μου επιτρεπει ο Βλασης, θα ελεγα να κανουμε και μια αναφορα σε εταιριες του χωρου που μεγαλουργησαν στην χωρα αλλα για καποιον λογο δεν υπαρχουν πια. Ετσι οι νεωτεροι θα μαθουν αρκετα πραγματα για την ιστορια του Audio στην Ελλαδα.

Ξεκινω με 2 - 3 που μου ερχονται τωρα στο μυαλο οι οποιες ασχοληθηκαν με την κατασκευη ηχειων κυριως..

1. NM acoustics του Νικου Μενδρινου.
2. Audiodax του Λεωνιδα Καραμπετσανου.
3. Smart audio του Κωστα Νοστη υπο την διευθυνση του Ιπποκρατη Παπαδημητροπουλου..
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Επισης, αν μου επιτρεπει ο Βλασης, θα ελεγα να κανουμε και μια αναφορα σε εταιριες του χωρου που μεγαλουργησαν στην χωρα αλλα για καποιον λογο δεν υπαρχουν πια. Ετσι οι νεωτεροι θα μαθουν αρκετα πραγματα για την ιστορια του Audio στην Ελλαδα.

Ξεκινω με 2 - 3 που μου ερχονται τωρα στο μυαλο οι οποιες ασχοληθηκαν με την κατασκευη ηχειων κυριως..

1. NM acoustics του Νικου Μενδρινου.
2. Audiodax του Λεωνιδα Καραμπετσανου.
3. Smart audio του Κωστα Νοστη υπο την διευθυνση του Ιπποκρατη Παπαδημητροπουλου..


Κωστη δεν υπαρχει κανενα προβλημα φιλαρακι.....αν θες ξεκινησε το μιας και εχω λιγες πληροφοριες για το θεμα!!!!!:119::119:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Μιλαμε για εταιριες που "εζησαν" μεσα στην δεκαετια του 1980.
Οι πληροφοριες ειναι λιγοστες, καμια αναφορα τους δεν υπαρχει στο internet (δεν υπηρχε κιολας τοτε) και ετσι η μονη πηγη μου ειναι προσωπικα βιωματα και εντυπα εκεινης της εποχης που θα προσπαθησω να συγκεντρωσω για να πουμε μερικα λογια γι αυτες...
 


Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Οσο αφορα το παρελθον μην ξεχασουμε την ΘΜ ,τα ηχεια του Θανου Μενεξελη.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Οχι μόνον τα ηχεία, αλλά και το πικάπ τους: :126:



Thita Mi "Placid" - SME IV - Transfiguration Spirit cartridge, as shown in Jan 99 Athens High End Show...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Οσο αφορα το παρελθον μην ξεχασουμε την ΘΜ ,τα ηχεια του Θανου Μενεξελη.
Θαλή. Πού είναι αυτή η ψυχή;
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Αξιόλογο άτομο με γνώσεις. Είχα ακούσει ότι έπεσε έξω, και τα παράτησε...
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Την Dynasonic.
Εχω ακόμα το Armonia DG11

 

Μηνύματα
291
Reaction score
7
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Αξιόλογο άτομο με γνώσεις. Είχα ακούσει ότι έπεσε έξω, και τα παράτησε...

Ειχα διαβασει παλαιοτερα μια συνεντευξη αυτου και ενος συνεργατη του και αν θυμαμαι δουλευει(τοτε, τουλαχιστον) στη METRO (επαγγελματικος ηχος)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Και εκτος απο αυτους που εχουν "επιχειρησει" ενα μπραβο σε δικα μας παιδια,της οικογενειας του φορουμ,που εχουν υλοποιησει καποια μηχανηματα που καλλιστα θα μπορουσαν να πουληθουν αν οι συνθηκες επιχειρηματικοτητας στην Ελλαδα ηταν καλυτερες.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Επίσης, τον Μιχάλη Σπέρτο και τον Μάκη Γερούκη που δεν βρίσκονται πια στη ζωή...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Επίσης, τον Μιχάλη Σπέρτο και τον Μάκη Γερούκη που δεν βρίσκονται πια στη ζωή...
QFT.
Τον Σπέρτο είχα την τύχη να τον γνωρίσω αρκετά καλά και τον θεωρούσα - και θεωρώ - φίλο μου.
Eίχα μείνει εντυπωσιασμένος από τις γνώσεις του, τη διάθεσή του να τις μοιραστεί και τη μεταδοτικότητά του.
Toν έπαιρνες τηλέφωνο να δεις τι κάνει και το έκλεινες 3 ώρες μετά.
Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει μία αναζήτηση στα post του να πάρει μία ιδέα.

Για την AudioCraftworks υπάρχει μπόλικό υλικό εδώ.
Μία δοκιμή του Β. Τσαντουλή για τον ενισχυτή Scout MkII (=του καλύτερου λαμπάτου ενισχυτή που έχω ακούσει προσωπικά) υπάρχει εδώ.

Από το τελευταίο link αντιγράφω:

Μιχάλη, απο περιέργεια, ποιό είναι το πιο "extreme" ενισχυτικό που έχεις φτιάξει ποτέ? Κάποιος "cost-no-object" τελικός, ας πούμε?...
Κωστα καλη ερωτηση.
Eγω ποτε δεν θα εφτιαχνα Cost-no-object και με τιποτε.
Κατι τετοιο δεν θα ηταν εγω.
Ειμαι βεβαιως κατα της κακως νοουμενης οικονομιας οταν πρεπει να προκυψει ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα. Πιστευω και εφαρμοζω αυστηρη ομοιογενεια στα μηχανηματα μου.
Θεωρω οτι το σχεδιαστικο μεγαλειο (οπου υπαρχει) δεν μπορει να το υποσκελισει καμμια ακροτητα σε εξαρτηματα, χρυσαφια, κρυογεννεσεις και λοιπα κουδουνια. Υποφερω οταν βρισκομαι αντιμετωπος με εργα ανθρωπινης ματαιοδοξιας που συνηθως συνυπαρχει με πνευματικη στενοτητα και ελλειψη αναγνωρισης. Οσο για την Υψηλη Πιστοτητα πιστευω οτι θα επρεπε και θα μπορουσε να γινει κτημα περισσοτερων. Η Audio Craftworks ειναι στημενη στην βαση αυτης ακριβως της προσπαθειας.
Enough said.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Είχα σκεφτεί κι εγώ να μπω σε αυτό το χώρο με την υλοποίηση ηχείων και μόνο. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο και δεν εννοώ την κατασκευή τους ούτε το ηχητικό αποτέλεσμά τους.
Δεν είμαι άνθρωπος του να περιαυτολογήσω, το απεχθάνομαι, αλλά καμμιά φορά αναρωτιέμαι σκυθρωπός, κρίμα ο τόσος απίστευτος χρόνος μάθησης-τρέλας πάνω στο ακουστικό κομμάτι κι έχοντας ένα χωρισμό 7 ετών προς όφελος αυτής της (τρέλας?) δεν ξέρω πως να τη χαρκτηρίσω ? Τουλάχιστον σήμερα λέω οτι έκανα το caraudiotest.
Αυτά, sorry, μου βγήκε λίγο το παράπονο. Πρώτη φορά εκδηλώνομαι κατ αυτόν τον τρόπο.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Είχα σκεφτεί κι εγώ να μπω σε αυτό το χώρο με την υλοποίηση ηχείων και μόνο. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο και δεν εννοώ την κατασκευή τους ούτε το ηχητικό αποτέλεσμά τους.
Δεν είμαι άνθρωπος του να περιαυτολογήσω, το απεχθάνομαι, αλλά καμμιά φορά αναρωτιέμαι σκυθρωπός, κρίμα ο τόσος απίστευτος χρόνος μάθησης-τρέλας πάνω στο ακουστικό κομμάτι κι έχοντας ένα χωρισμό 7 ετών προς όφελος αυτής της (τρέλας?) δεν ξέρω πως να τη χαρκτηρίσω ? Τουλάχιστον σήμερα λέω οτι έκανα το caraudiotest.
Αυτά, sorry, μου βγήκε λίγο το παράπονο. Πρώτη φορά εκδηλώνομαι κατ αυτόν τον τρόπο.

Τα φιλαρακια σου σε καταλαβαινουν παλλικαρι μου...........εκδηλωσου λοιπον αφοβα μιας και ολοι μας λιγο πολυ στο ιδιο καζανι βραζουμε!!!!!!!!!!!!!:137::137:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ-ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Πάντως είναι σοβαρό το θέμα του διαζυγίου. Με το νόμο σου παίρνει το ένα ηχείο... :135:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top