ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Καλησπερα σε ολους .

Ανοιγω αυτο το ποστ με πρωτο σκοπο να παρουσιασω καποιες απο τις αναβαθμισεις και επισκευες που κανουμε με σκοπο να συζητησουμε μεσα σε αυτο τις επιδοσεις και τα διαφορα ταλεντα απο τα αγαπημενα μας μηχανηματα αλλα και σαν δευτερο στοχο αν καποιος χρειαστει βοηθεια σε τεχνικο επιπεδο ειναι παρα πανω απο καλοδεχουμενος να με παρει τηλεφωνο η να στειλει mail .

Να τονισω οτι σε οτι αφορα προδιαγραφες και βλαβες εχω απιστευτο θυμητικο και απο την αλλη συνηθως κραταω και σχηματικα απο τα μηχανηματα που επισκευαζω τα οποια φυσικα θα δωσω δωρεαν σε οποιον χρειαστει ...

παμε λοιπον ...
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE AKAI AM-2400

Το συγκεκριμενο μηχανημα ηρθε μολις σημερα και μια και εχω φτιαξει καμμια δεκαρια απο την μια το ξερω πολυ καλα αλλα και απο την αλλη ειναι και αρκετα ευκολο οποτε ειπα να το βαλω μπροστα αποψε κιολας για να γινει ωστε να το ακουσω μερικες μερες πριν το δωσω .

εργασιες που εγιναν ....

---Αντικατασταση ολων των μικρων ηλεκτρολυτικων
(εδω θα παω οτι σε μηχανηματα τετοιας αξιας δεν βαζω πυκνωτες exotic...νορμαλ πυκνωτες απο την αγορα αλλα παντα σε τριπλασια και πλεον ταση αι κατα περιπτωση και χωρητικοτητα )

--- Τοποθετηση πυκνωτων do nothing
(λεγονται και ετσι οι μικροι 0,1mfd πανω απο τους ηλεκτρολυτικους του τροφοδοτικου αλλα καθε αλλο παρα donothing ειναι )

--- ελεγχος στους μεγαλους ηλεκτρολυτικους
( οταν αυτοι βρεθουν στο 90% της χωρητικοτητας δεν τους πειραζω εκτς ανθελει ο πελατης )

--- επιλεκτικη αντικατασταση ορισμενων ηλεκτρολυτικων και κεραμικων με ΜΚΡ σε φιλτρα και στην εισοδο

--- γενικος καθαρισμος - ρυθμιση ρευματων ( οφσετ δεν ρυθμιζει αλλα με 0,018 στην μια εξοδο και με 0,022 στην αλλη τι να ρυθμισεις ? ( τελειο μηχανημα )

--- λιγο συμαζεμα στην καλωδιωση (βρισκω εγκληματικο να δνουν οι Ιαπωνες τα καλωδια των ηχειων μαζι με τα καλωδια του ρευματος )

--- μετρησεις και .... καλη ακροαση !!!


ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...ΟΠΩΣ ΗΡΘΕ
http://WWW.eastelectronics.gr/images/akai/lg26 002.jpg
Η ΠΑΡΑΞΕΝΙΑ ΤΟΥ ΙΑΠΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

TA .... ΤΡΙΜΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ :143::143:
http://WWW.eastelectronics.gr/images/akai/lg26 005.jpg
ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ .... ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΜΠΙΧΛΑ http://www.eastelectronics.gr/images/akai/lg26 007.jpg
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
http://www.eastelectronics.gr/images/akai/lg26 008.jpg
http://WWW.eastelectronics.gr/images/akai/lg26 009.jpg



τελικες εντυπωσεις ενα πεντακαθαρο μηχανακι ...ορθανοιχτο πλεον με ενα ενεργο ευρος πολυ κοντα στους 60ΚΗΖ απιαστο ονειρο για τα μηχανηματα αυτης της εποχης ...ιδιαιτερο ζεστο αι γλυκοηχο ακριβως στα βαττακια που το εδινε η μαμα του με πολυ ομορφο tone control . Το crosstalk ειναι σχετικα καλο μ παραπανω απο μια ενεργη πηγη στην εισοδο thanks to υπεροχη μηχανικη κατασκευη με ντιζες στους διακοπτες για να μην κυκλοφορουν τα σηματα μες το μηχανημα απο εδω και εκει .

Στα μειον θα ελεγα οτι ειναι ο προενισχυτης phono ο οποιος ειναι σχετικα "φτωχος για αυτο το μηχανημα " δεν εχει ογκο και ακριβεια χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχει βαθος και ομορφα ηχοχρωματα ...

αυτα ...
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE LUXMAN M 03

Μεχρι σημερα εχω φταιξει επισης καμμια δεκαρια απο αυτους σημερα ειναι λιγο παραπανω απο 20 χρονων και μιλαμε για ενα μηχανημα απιστευτης κατασκευης .

Τρια πραγματα πανε στραβα μαζι τους ...

--- το ενα ειναι οτι ολοι οι μικροι πυκνωτες πανω στις πλακετες ειναι τοποθετημενοι οριζοντια με ολα τα γνωστα προβληματα

--- το αλλο ειναι οτι ο κατασκευαστης εχει βαλει υψηλης ποιοτητας πυκνωτες εκει που θελει και οτι πιο απλο εκει που επισης θελει.

--- τελος μια και οι πλακετες ειναι καθετες δε εχουν την ικανοτητα τα εξαρτημτα να αποβαλουν την θερμοκρασια και με τον καλυτερο δυνατο τροπο με αποτελεσμα "ψημενη " πλακετα βρασμενες κολλησεις και αρκετες ψυχρες δυστυχως απο οσα τετοια μηχανηματα εχω φτιαξει καποια τα προλαβα σε αυτο το σταδιο και καποια αλλα απο διαφορες κολλησεις κυριως ξεζυγισαν και καηκαν ....

εδω μερικες φωτο και γενικα to be continued





 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE YAMAHA C4

η σειρα αυτη της YAMAHA ειναι απλα ενα υποδειγμα μηχανολογικης κατασκευης και εφαρμογης ηλεκτρονικων .

Εχουμε μαθει και πιστευουμε οτι τα μινιμαλ μηχανηματα με εξωτικα εξαρτηματα ανηκουν στην κατηγορια του high end με βασικο προτερημα την απλοτητα και την ποιοτητα με πολυ υψηλους στοχους

ο C 4 ειναι ενα παραδειγμα πως ενας καλος σχεδιαστης με απλα εξαρτηματα και σωστη κατασκευη μπορει να κανει σχεδον θαυματα .

Τελειωμενο το μηχανημα ηταν εξαιρετικα καθαρο σε οτι αφορα τον ηχο του τελειως αχρωματιστο εξαιρετικα γραμμικο και εξαιρετικα αθορυβο .

Η επιτυχια σε crosstalk figures ειναι καθαρα ενα μηχανολογικο θαυμα και συνηθως μπορουμε να την εχουμε με μηχανηματα που επιλεγουν με ρελαι αλλα
λογω της υψηλης ποιοτητας σχεδιασης των διακοπτων τα νουμερα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα .

Επισης παρολο οτι το συγκεκριμενο μηχανημα εχει την ιδανικη τοποθετηση πυκνωτων αναποδα και καθετα τελικα ο χρονος και θερμοκρασια νικησαν !!!

Προβληματα που υπηρχαν ηταν οτι γενικα ειναι ενα μηχανημα το οποιο εχει απαιτησεις απο την τροφοδοσια με αποτελεσμα ποlλους πυκνωτες αδειους και ξεραμενους αλλα και καποιες ψυχρες κολλησεις γυρω γυρω στα τροφοδοτικα του .... αλλαγη στα λαμπακια με λεντ υψηλης φωτεινοτητας τα οποια ειναι σχδον αθανατα ...ρυθμισμα ακριβειας μετρημα καi good to go !!!







 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE Sansui AU 117

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης η επισκευη και η αναβαθμιση του επρεπε να ειναι κατι μεταξυ piece of cake or walk in the park .

μηχανηματα αυτου του τυπου επρεπε να ηταν οχι παραπανω απο 5 λεπτα υποθεση ...αποδειχτηκε ομως οτι δεν ηταν ακριβως ετσι τα πραγματα ...

Ο πελατης τον εφερε καμμενο στην μια εξοδο οπου ειχε πεικσευστει για δευτερη φορα ...στην Πατρα και αμμεσα υπεθεσα οοτι ο συναδελφοε ειχε αλλαξει ανα δυο τρανσιτορ δλδ μονο τα καμμενα τον εδεσε και εφυγε και για αυτο πιθανον ξανακαηκε ...

οποτε καθαρισα τα παντα πεταξα ολους τους ηλεκτρολυτικους απο μεσα αντικαταστησα ολα τα τρανσιστορ εξοδου ( ακομα και τα καλα για λογους συμμετριας τον μετρησα σε ολες τις βαθμιδες τον ακουσα 2-3 μερες οπου μαλιστα επαιζε καταπληκτικα και τον εδωσα .

Μετα απο 4 ημερες ο ενισχυτης ξαναγυρισε καρβουνο μαζι με ενα ηχειο καμμενο εμεινα αναυδος ... τον ξαναφτιαχνω ...αλλαζω και το μεγαφωνο του πελατη χωρις χρεωση φυσικα και του τον ξαναδινω αλλα με δυο μεγαλους ηλεκτρολυτικους συνδεμενους στην εξοδο ωστε αν ξανακαει τουλαχιστον μνα μην καψει τα ηχεια ...

Σα να το ξερα μετα απο 4 ημερες ξαναρχεται

Για να μην σας κουραζω αλλο εα οδηγο τρανσιστορ κατω απο καποιες συνθηκες και μετα απο πολλες ωρες λειτουργειας ανοιγε στα καλα του καθουμενου χωρις κανενα λογο ...το βρηκα το αλλαξα και τελος ... Δευετρη φορα σε ολη μου την χωη τυχαινει καποιο τρανσιτορ α συμπεριφερθει με αυτον τον τροπο ...

Περα απο ολα αυτα ο 117 ειναι ενα υποδειγμα ενισχυτη πολυ μικρος σε ισχυ μεν αλλα καθαρος μεχρι τρελλας ... μοναδικα πριμα και απιστευτα σφιχτο και γλυκο μπασσο ...τα δε μεσαια εξαιρετικα διαφανη ...τελειως upfront και ιδιαιτερα στακατα .





 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Χεχε καλά περίμενε να δείς τα μεγάλα αδέρφια του αν δεν τα έχεις δει μέχρι τώρα.
Μιλάω για 717, 917, 919, και φυσικά τον μοναδικό και ιδιότροπο αλλάΕΞΑΊΡΕΤΟ AU-X1.
Θα πάθεις !!!!!! Με όλη την σημασία της φράσεως.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

επισκευαζωντας 150 ενισχυτες το χρονο κατα μεσο ορο εχω δει αυτους που ειπες αλλα και πολλους αλλους .... καποιοι απο τους πραπανω εαν ειναι συντηρημενοι σωστα δεν συγκρινονται απο πλευρας κατασκευης με κανενα σημερινο μηχανημα ....

Μπραβο για την δουλεια που ξεκινησες να κανεις στο μηχανημα σου ...καλο ειναι να επιβεβαιωσεις τις φθορες με ενα οργανο για πυκνωτες ετσι για λογους στατιστικης ...εστω και με το φθηνοτερο που εχει 13 ευρω και αξιζει να το εχεις...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Ναι θα μετρηθούν όλοι, όπως είπες για λόγους στατιστικής.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
7
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Διάβασα τις παραπάνω παρουσιάσεις και βρίσκω πως κάνετε πολύ καλή δουλειά. Σχετικά με την περίπτωση μου τώρα. Έχω έναν Sansui AU-555A. Ακούω συνεχώς από ακουστικά τα οποία είναι μόνιμα συνδεδεμένα στο μεγάλο "καρφί" μιας και στην παρούσα φάση δε διαθέτω ζεύγος ηχείων. Μερικές φόρες ακούγεται μόνο το 1 κανάλι από τα 2. Συνήθως το πρόβλημα διορθώνεται ξαφνικά όπως εμφανίζεται, από μόνο του. Επιχείρησα να καθαρίσω την υποδοχή του βύσματος με μια μπατονετα αλλά δε φαίνεται να διορθώθηκε κάτι ιδιαίτερα... Μάλλον θα χρειαστεί να κάνω μια επίσκεψη στο εργαστήριο σας!
:112:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Διάβασα τις παραπάνω παρουσιάσεις και βρίσκω πως κάνετε πολύ καλή δουλειά. Σχετικά με την περίπτωση μου τώρα. Έχω έναν Sansui AU-555A. Ακούω συνεχώς από ακουστικά τα οποία είναι μόνιμα συνδεδεμένα στο μεγάλο "καρφί" μιας και στην παρούσα φάση δε διαθέτω ζεύγος ηχείων. Μερικές φόρες ακούγεται μόνο το 1 κανάλι από τα 2. Συνήθως το πρόβλημα διορθώνεται ξαφνικά όπως εμφανίζεται, από μόνο του. Επιχείρησα να καθαρίσω την υποδοχή του βύσματος με μια μπατονετα αλλά δε φαίνεται να διορθώθηκε κάτι ιδιαίτερα... Μάλλον θα χρειαστεί να κάνω μια επίσκεψη στο εργαστήριο σας!
:112:
Πολύ αξιόλογο μηχανάκι έχεις!!! Να το προσέχεις σαν τα μάτια σου!!! Που το πέτυχες??:444:
 

Μηνύματα
71
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Πολύ αξιόλογο μηχανάκι έχεις!!! Να το προσέχεις σαν τα μάτια σου!!! Που το πέτυχες??:444:
Εννοείται! Γνωρίζω τι έχω στα χέρια μου. Τον είχε πάρει ο πατέρας μου το '74. Έμεινε για αρκετά χρόνια στο πατάρι στη συσκευασία του. Πάντα ήταν συνδεδεμένο με πικάπ και τίποτε άλλο. Τότε με ένα Garrard, σήμερα με ένα επαγγελματικό Reloop (αυτό που φαίνεται στο avatar μου).
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Εννοείται! Γνωρίζω τι έχω στα χέρια μου. Τον είχε πάρει ο πατέρας μου το '74. Έμεινε για αρκετά χρόνια στο πατάρι στη συσκευασία του. Πάντα ήταν συνδεδεμένο με πικάπ και τίποτε άλλο. Τότε με ένα Garrard, σήμερα με ένα επαγγελματικό Reloop (αυτό που φαίνεται στο avatar μου).
Πωπω να χα κι εγώ τη χάρη σου με ένα τέτοιο αξιόλογο μηχάνημα από παλιά! Ο πατέρας μου ήταν ναυτικός! Είχε πάει άπειρες φορές τότε εκείνη τη χρυσή εποχή στην Ιαπωνία και τον είχα σταυρώσει να φέρει κανένα αξιόλογο μηχάνημα! Τότε που θυμάμαι, στην Ιαπωνία ένα πλήρες στερεοφωνικό - με τα πάντα όλα, κόστιζε γύρω στις 80-100.000 δρχ! Αν σκεφτείς οτι τά ίδια μηχανάκια εδώ στην μπανανία που ζούμε στοίχιζαν γύρω στο εκατομμύριο, καταλαβαίνεις πόσο μεγάλη ευκαιρία ήταν! Και όλο μου έφερνε κάτι ...φορητά Sanyo και Sony!!!!!!
Δεν πειράζει, εκτός του ότι του το χτυπάω ακόμα - έτσι για να γελάμε - είδε το νέο μου απόκτημα και μου είπε: "Κρίμα που δε σου είχα κάνει το χατήρι τότε! Τώρα τα θαυμάζω κι εγώ αλλά δυστυχώς δε βγαίνουν τέτοια μηχανήματα πλέον"
Και βέβαια είμαι έτοιμος, το νέο μου απόκτημα που το είδε και του άρεσε και που από μεγάλη τύχη μου προέκυψε χωρίς χρέωση, να του το χαρίσω!:126:



 

Μηνύματα
71
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Πωπω να χα κι εγώ τη χάρη σου με ένα τέτοιο αξιόλογο μηχάνημα από παλιά! Ο πατέρας μου ήταν ναυτικός! Είχε πάει άπειρες φορές τότε εκείνη τη χρυσή εποχή στην Ιαπωνία και τον είχα σταυρώσει να φέρει κανένα αξιόλογο μηχάνημα! Τότε που θυμάμαι, στην Ιαπωνία ένα πλήρες στερεοφωνικό - με τα πάντα όλα, κόστιζε γύρω στις 80-100.000 δρχ! Αν σκεφτείς οτι τά ίδια μηχανάκια εδώ στην μπανανία που ζούμε στοίχιζαν γύρω στο εκατομμύριο, καταλαβαίνεις πόσο μεγάλη ευκαιρία ήταν! Και όλο μου έφερνε κάτι ...φορητά Sanyo και Sony!!!!!!
Δεν πειράζει, εκτός του ότι του το χτυπάω ακόμα - έτσι για να γελάμε - είδε το νέο μου απόκτημα και μου είπε: "Κρίμα που δε σου είχα κάνει το χατήρι τότε! Τώρα τα θαυμάζω κι εγώ αλλά δυστυχώς δε βγαίνουν τέτοια μηχανήματα πλέον"
Και βέβαια είμαι έτοιμος, το νέο μου απόκτημα που το είδε και του άρεσε και που από μεγάλη τύχη μου προέκυψε χωρίς χρέωση, να του το χαρίσω!:126:



Πολύ καλό μηχάνημα όντως και πρέπει να έχει και πολύ καλή λήψη. Καλά, πόσες φορές δε μετανιώσαμε για μηχανήματα ή δίσκους που δεν αγοράσαμε όταν μπορούσαμε γιατί πιστεύαμε πως θα υπάρχουν και θα βρίσκονται και τώρα χτυπάμε τα κεφάλια μας...

(Ανέβασε και καμιά φωτό από τα boomboxes, αν τα έχεις ακόμα. Σεβαστά και αξιόπιστα μηχανήματα εξαιρετικής αντοχής. Η σφραγίδα "made in Japan" είχε ιδιαίτερη σημασία εκείνη την εποχή)
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Διάβασα τις παραπάνω παρουσιάσεις και βρίσκω πως κάνετε πολύ καλή δουλειά. Σχετικά με την περίπτωση μου τώρα. Έχω έναν Sansui AU-555A. Ακούω συνεχώς από ακουστικά τα οποία είναι μόνιμα συνδεδεμένα στο μεγάλο "καρφί" μιας και στην παρούσα φάση δε διαθέτω ζεύγος ηχείων. Μερικές φόρες ακούγεται μόνο το 1 κανάλι από τα 2. Συνήθως το πρόβλημα διορθώνεται ξαφνικά όπως εμφανίζεται, από μόνο του. Επιχείρησα να καθαρίσω την υποδοχή του βύσματος με μια μπατονετα αλλά δε φαίνεται να διορθώθηκε κάτι ιδιαίτερα... Μάλλον θα χρειαστεί να κάνω μια επίσκεψη στο εργαστήριο σας!
:112:


μετα απο τοσα χρονια ειναι σιγουρο οτι το μηχανημα αυτο θα θελει κοιταγμα .... πραγματικα αξιολογο μηχανακι

κανουμε δωρεαν παραλαβη και παραδοση σε ολη την Αττικη ... αν θελεις μου στελνεις ενα μαιλ και το φροντιζουμε .

Φιλικα

Σακης Πετροπουλος
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE SONY TA 1120

σε καποιες φασεις αισθανομαι οτι πρεπει να αλλαξω την προσεγγιση vintage service και να αποκαλω εαυτον antiquer..

Ειχα την εντυπωση οτι θα επισκευαζω μηχανακια τριαντα χρονων και ισως λιγο παραπανω αλλα καμμια φορα αυτα τα ορια ξεπερνιουνται ... ο παρακτω ενισχυτης ειναι κατασκευασμενος ακριβως οταν εγω γεννηθηκα ....ακριβως πριν απο 45 χρονια .... απιστευτο !!!

επισης οπως μπορουμε να δουμε στο σχετικο λινκ http://www.thevintageknob.org/SONY/sonyvault/TA1120A/TA1120A.html η και στο http://www.sony.net/Fun/design/history/product/1960/ta-1120.html εδω μιλαμε για το απολυτο hi end μηχανημα της εποχης και ακομα και μεχρι σημερα πραγματικα πολυ καλο .

ενδεικτικα αναφερω μερικες καινοτομιες οι οποιες ακομα αι σημερα παραμενουν κορυφαιες .
---- μεταγωγοι διακοπτες στους τονους αντι για ποτενσιομετρα.
---- εξαιρετικα υψηλη ποιοτητα κατασκευης
---- εξαιρετικα υψηλη ποιοτητα πυκνωτων
---- ενεργο bandwidth χαλαρα μεχρι τους 60ΚΗΖ ( νουμερο εξωπραγματικο για την εποχη οταν αλλα μηχανηματα αγωνιζωνταν να φτασουν σωστα μολις μεχρι τους 10
---- διακοπτη tone bypass
---- γεφυρα μεταξυ προ και τελικου
---- εξελιγμενο τροφοδοτικο
----modular σχεδιαση

οι κλασσικες ζημιες ...

---ουτε ενας απο τους μικρους ηλεκτρολυτικους δεν δουλευε περα για περαλογικο μετα απο 45 χρονια

---οι μεγαλοι ειναι σε ικανοποιητικη κατασταση και δεν θα αλλαχθουν λογω κοστους

---Περα απο αυτα εκτος απο καθαρισμα ξεκολληματα χαλαρες συνδεσεις κλπ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

( για τους πιο τεχνικα ενημερωμενους εχω και πληρη σετ φωτογραφιων απο παλμογραφηματα καθως και απο τις αναλυσεις του RTA για την παραμορφωση το ευρος κλπ κλπ εαν υπαρχει ενδιαφερον να τις ανεβασω . )

---Θαυμαστε στην τεταρτη φωτο οτι το τρασνσιτορ ( γερμανιου παρακαλω ) που μετραει το ρευμα ηρεμιας που πρπει να ειναι σε θερμικη επαφη με τα τρανσιτορ εξοδου ειναι γεματο γρασσο αντι για θερμοαγωγιμη παστα !!!!!:143::143::143: προφανως η παστα αυτη το 1965 δεν ειχε ακομα ανακαλυφθει

enjoy

http://www.eastelectronics.gr/images/ta1120/Image021.jpg

http://www.eastelectronics.gr/images/ta1120/Image022.jpg

http://www.eastelectronics.gr/images/ta1120/Image023.jpg
http://www.eastelectronics.gr/images/ta1120/Image024.jpg

http://www.eastelectronics.gr/images/ta1120/Image025.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Ο ενισχυτής (αν είναι ο δικός μου! :126:) αγοράστηκε το 1975 από τη ΡΑΔΕΞ, οπότε μάλλον συνέχισε να παράγεται γιά πολλά χρόνια.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Ο δικός σου είναι (ήταν) Δημήτρη... Και πάλι να 'σαι καλά που μου τον χάρισες...

Ευχαριστώ πολύ και τον κ. Σάκη για την άμεση και άψογη δουλειά του...δεν πίστευα ότι ήταν εύκολη υπόθεση, αλλά αυτός (να ΄ναι καλά) με διέψευσε ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Re: Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Ο δικός σου είναι (ήταν) Δημήτρη... Και πάλι να 'σαι καλά που μου τον χάρισες...

Ευχαριστώ πολύ και τον κ. Σάκη για την άμεση και άψογη δουλειά του...δεν πίστευα ότι ήταν εύκολη υπόθεση, αλλά αυτός (να ΄ναι καλά) με διέψευσε ...

"The world's first all-silicon transistorized stereo integrated amplifier. It was the first product in the ES series."


Πολύ χαίρομαι που φτιάχτηκε και θα χρησιμοποιηθεί! :107:

Μπράβο και στον κύριο Σάκη!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE LUXMAN L308

Παμε να κλεισουμε την χρονια με μερικες επισκευες ακομα ...καποιες αναβαθμισεις ....καποια καλα και καποια κακα μηχανακια ...

LUXMAN L308

Eνα εξαιρετικο μηχανημα ...απο οποια σκοπια και να το δεις τα εχει ολα ...ποιοτητα κατασκευης , ποιοτητα υλικων ,πεντακαθαρο design, στιβαροτατο τροφοδοτικο , πολυ καθαρο προενισχυτη , καταπληκτικο τουλαχιστον phono stage ( παραδοξως ειναι φασον αλλου εργοστασιου και οχι της luxman ),παραμετρικο στους τονους το οποιο λειτουργει απιστευτα καλα , νευρο γκαζι και πολυ γλυκο χρωμα ...

προβληματα που βρεθηκαν ηταν
----βρωμα μαυριλα και οξειδωση σε ολους τους διακοπτες που ευτυχως με την βοηθεια της συχρονης τεχνολογιας με συνδυασμο υπερηχων και χημικων εγιναν κουκλια ( σχετικες φωτο )

----καθαρισμος λιπανση σε ολα τα ποτενσιομετρα
----αντικατασταση ολων των μικρων ηλεκτρλυτικων με nippon LXZ
---- τοποθετηση πυκνωτων DNC
---- αντικατασταση θεματων τροφοδοσιας για το 240
---- Καλο ρυθμισμα μετρησεις και good to go

enjoy


http://www.eastelectronics.gr/images/luxman l308/Image026.jpg
http://www.eastelectronics.gr/images/luxman l308/Image027.jpg
http://www.eastelectronics.gr/images/luxman l308/Image028.jpg

http://www.eastelectronics.gr/images/luxman l308/Image030.jpg ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΡΙΝ

http://www.eastelectronics.gr/images/luxman l308/Image039.jpg ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕΤΑ
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
SERVICE AKAI AA5200

...AKAI AA5200

Δυστυχως ενα θλιβερο μηχανημα ...παρολο οτι ειναι ενα καθαρα Ιαπωνικο μηχανημα με την εικονα και την ηλικια που οι Ιαπωνες εφτιαχνα καταπληκτικα μηχανηματα αυτο δυστυχως δεν ειναι απο αυτα .

Αν καποιος το εβλεπε απο μεσα θα ελεγε οτι ηταν κινεζικο στα σιγουρα ....ειχε τα 7 κακα της μοιρας του μονη τροφοδοσια φτωχο τροφοδοτικο ( μολις 2,200 ) για ολο το μηχανημα quasi σταδιο εξοδου ,1000 mfd πυκνωτες εξοδου , ολους τους μικρους ηλεκτρολυτικους χαλασμενους , αλλους τελειως αδειους και αλλους να εχουν ξερασει , και κανα δυο κιλα σπρευ λαδιου μηχανης μεσα σε διακοπτες και ποτενσιομετρα που δεν αφηνε να δουλεψει τιποτα σωστα .

ΤΣΠ μια και ο πλεατης το αγαπαει αποφασισα να του το κανω τουμπανο !!!

---- 10,000 mfd στο τροφοδοτικο μαζι με πυκνωτη DNC
---- 5.600 mfd σε καθε εξοδο μαζι με πυκνωτη DNC
---- αντικατασταη σε ολους τους μικρους πυκνωτες
---- Απολαδωση και καθαρισμο
---- ρυθμισμα μετρησεις και good to go

enjoy

 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top