Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Πρέπει να παραδεχτείς πως είναι τρομερό να υπάρχει software που το ακούς και ΠΑΝΤΑ γουστάρεις.
Πρέπει να έχουν βρεί την λίθο της γνώσης της audio nirvana.
Και βέβαια!

Απλά αντιγράφουν το βινύλιο.

Και όχι ό,τι κι ό,τι βινύλιο.:601:

ΛΑΜΠΑΤΟ ΒΙΝΥΛΙΟ!:606:

Που να έχει γίνει ΛΑΜΠΑΤΗ χάραξη και ΛΑΜΠΑΤΟ mastering.:614:



Αλλά πού να ξέρεις εσύ απ' αυτά...:445:
 

Μηνύματα
9.779
Reaction score
1.844
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Πέρα απ' την πλάκα τώρα, και χωρίς να "καρφώνω" κανέναν συμφορουμίτη.

Αν από την οποιαδήποτε (μιλάω γενικά) ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (εως πολλές φορές ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΤΑΤΗ) δοκιμή σε οικιακό σύστημα, αυτό που μας ενοχλεί σε ό,τι αφορά στην ακρίβεια και την επαναληψιμότητά της είναι η "ουδετερότητα" των καλωδίων ρεύματος καθώς και του software αναπαραγωγής (ανεξάρτητα από το εαν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν και κατά πόσο έχει γίνει ένα ακριβές "σετάρισμα" του τελευταίου), τότε μάλλον οι προτεραιότητές μας είναι λίγο off...
Mάλλον δεν έχεις ακούσει πόσο μπορεί να αλλάξει τον ήχο ενός "σωστά στημένου" συστήματος ενα καλωδιο ρεύματος ή το έχεις ακούσει αλλά δεν ξέρεις ακόμα να το κρίνεις...;)

Φιλικα
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

...Όσα του έχουν μείνει τέλος πάντων...:405:
ΠιΤού σου ρε!:142:
Το τραγικό ξέρεις πιο είναι;

Ότι ακόμα κι έτσι, και παρ' όλη τη διαφορά ηλικίας, Ο ΚWΛΟΓΕΡΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!:141::413:






Αλλά δεν πειράζει...

...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Mάλλον δεν έχεις ακούσει πόσο μπορεί να αλλάξει τον ήχο ενός "σωστά στημένου" συστήματος ενα καλωδιο ρεύματος ή το έχεις ακούσει αλλά δεν ξέρεις ακόμα να το κρίνεις...;)

Φιλικα
Ρε συ Τινταλίδη, ασ'το να πάει στο διάολο το θέμα με τα καλώδια ρεύματος και πέτα κανα αστειάκι...

Τέτοιες εποχές το έχουμε ανάγκη...
 

Μηνύματα
9.779
Reaction score
1.844
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ρε συ Alx, εγω να το πετάξω το αστειάκι, αλλά δεν με αφήνετε να αγιάσω! :116:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ρε συ Alx, εγω να το πετάξω το αστειάκι, αλλά δεν με αφήνετε να αγιάσω! :116:
Σιγά μη σε αφήσουμε να μπεις και σε μοναστήρι...:601:

[YOUTUBE]rg91fluBt18[/YOUTUBE]
 


Μηνύματα
4.006
Reaction score
3.853
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ρε συ Alx, εγω να το πετάξω το αστειάκι, αλλά δεν με αφήνετε να αγιάσω! :116:
Ζορίζονται αγοράκι μου, ζορίζονται!!
Φατρίες επι φατριών, οι καμπριολέδες, επιβουλεύονται όλους εμάς τους νόρμαλ νάμ'..

Τους έχω τσεκάρει..κάθε τρίχα που χάνουν, τους καθιστά πιό αιχμηρούς, επιθετικούς, αδιάλλακτους, κόναν ο βάρβαρος, αστερίξ και αντηρίξ, μη σου πω και ..περηφάνεια και προκατάληψη...φοβερά πράγματα!!!

Δε βλέπεις εμένα?:111:

Ξέρω αλλά δε μιλάω..τα λέω στον Κόγια να τα μεταφέρει, επειδής αφτον τον φοβούνται, άσε που είναι φουλ απο μαλλί:109: και τους σπάει τον τσαμπουκά..

Παληότερα τάλεγα στον Χατζηστμ, μπατ 5 τρίχες του μείναν κ αφτούνου:135:, που να τον σπρώξεις 1η γραμμή..

Άντε καλημέρες παληόπαιδα, καλό ΣΚ νάχουμε!!
 

Μηνύματα
9.779
Reaction score
1.844
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ζορίζονται αγοράκι μου, ζορίζονται!!
Φατρίες επι φατριών, οι καμπριολέδες, επιβουλεύονται όλους εμάς τους νόρμαλ νάμ'..

Τους έχω τσεκάρει..κάθε τρίχα που χάνουν, τους καθιστά πιό αιχμηρούς, επιθετικούς, αδιάλλακτους, κόναν ο βάρβαρος, αστερίξ και αντηρίξ, μη σου πω και ..περηφάνεια και προκατάληψη...φοβερά πράγματα!!!

Δε βλέπεις εμένα?

Ξέρω αλλά δε μιλάω..τα λέω στον Κόγια να τα μεταφέρει, επειδής αφτον τον φοβούνται, άσε που είναι φουλ απο μαλλίκαι τους σπάει τον τσαμπουκά..

Παληότερα τάλεγα στον Χατζηστμ, μπατ 5 τρίχες του μείναν κ αφτούνου:135:, που να τον σπρώξεις 1η γραμμή..

Άντε καλημέρες παληόπαιδα, καλό ΣΚ νάχουμε!!
:114:

Καλημέρα φιλε και φιλια απο τα κοριτσια! :116:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Δεν υπάρχει πρόβλημα το κατεβάζεται όλοι σπασμένο άρα δεν είμαι στην ουσία αντιπρόσωπος.

Αν τώρα το software που έχει γίνει mastering to 90 % των δίσκων τα τελευταία 20 χρόνια είναι EQ η
όχι άσε να το κρίνουν αυτοί που ξέρουν.
άστο κάηκες , το αμάρα το πλήρωσα και μάλιστα σε ελβετικά φράγκα και το εκτελώνισα κιόλας γιατί ο weiss μου το έστειλε με ups
με το ίδιο mastering κάνατε και τον χατζηδακι remaster?
 

Μηνύματα
4.006
Reaction score
3.853
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

:114:

Καλημέρα φιλε και φιλια απο τα κοριτσια! :116:
..ανταπέδωσε ρε φίλε, έτσι για να βγάλει καπνούς απ το ερημωμένο της κρανίο εκείνη η ΚρελλοΚορίνθια!!!:204:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Θα γίνω κακός σε λίγο...

Μόνο αυτό πρέπει να χρησιμοποιήται σαν reference, χωρίς ανάγκη για κινούμενα μέρη και ανάγκη για error correction
θα το χ@σουμε το thread vekian dac αλλά να μην απαντήσω ?
πρώτον , αν το μακ σας έχει παραδοσιακό σκληρό δίσκο ( και όχι ssd )να σας πληροφορήσω οτι δεν έχετε γλιτώσει από τα κινούμενα μέρη ( που στο κάτω κάτω δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει με αυτά )
δεύτερον , error correction πάντα θα υπάρχει στους υπολογιστές μιας και καλούνται να μετατρέψουν το wav flac κτλ σε pcm ,οι ιντελ (αλλα και οι amd ) δεν παίζουν ακόμα native flac :605:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

εννοείται! μα καλά, για πχιόν με πέρασες?
να αρχίσεις να ανησυχείς όταν σταματήσω να κοιτάζω τη νεαρά με το κολάν!
Μη μου αγχώνεσαι Θα σε κρατάμε απασχολημένο για να μην ξεφύγεις.

Εμένα το μόνο που μπορεί να με τρομάξει-ανησυχήσει, διότι είμαι και ολίγον αναίσθητος, είναι οτι όταν άνοιγα ένα θέμα παλιότερα, σε μια μέρα έκανα για πλάκα 5000 θεάσεις και τώρα βλέπω με μεγάλη μου απογοήτευση οτι τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο.

Μεχρι και ο Tidal, που όπου βάλει το χεράκι του γίνεται πανικός, σ’ αυτό το θέμα δε σημείωσε μεγάλη επιτυχία.:107:

Τέλος πάντων ήθελα να πω κάπου τον καημό μου να ξαλαφρώσω...

Ο καθένας με τα κολληματά του.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Θα σου απαντησω εγω.
Αποκλειεται για οποιον αγορασει αυτο το ντακ να μην ακουει στα καλωδια. Και για αυτο ειμαι σιγουρος 100%. Και σου λεω οχι μονο για ρευματος αλλα για τα παντα. Δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε, ουτε να κοιταμε τις μετρησεις. Αυτο ειναι νομοτελεια, παει και τελειωσε!
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί (όσο τους επιτρέπουν οι γνώσεις τους) που θα πληρώσουν 20, 30, 40 χιλιάρικα και δε θα δώσουν σημασία στις προδιαγραφές.

Να σου κάνω μια ερώτηση: Eσύ όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο κοιτάς εκτός από το χρώμα, μόνο τα χαρακτηριστικά του και το παραγγέλνεις? Δε θα το δοκιμάσεις τουλάχιστον? Να δεις αν καλύπτει τις ανάγκες σου?

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να μην παρεξηγηθεί η ερώτησή μου, μιας και η επικοινωνία μέσω πληκτρολογίου είναι περίεργη.

Ας πούμε οτι εγώ αγοράζω ένα αμάξι με βάση της ανάγκες μου, τα οικονομικά μου, και αν θέλεις την εμφάνιση του και βάζω ένα ''πλαστικό'' σταυρουδάκι γιατί είμαστε και χριστιανοί.

Εσύ όμως που πιστεύεις περισσότερο κοτσάρεις ένα εικονοστάσι εικοσιτεσσαρών καρατίων με έναν αδάμαντα να το στολίζει και κοστίζει δυο φορές όσο το αμάξι. Φταίει το αυτοκίνητο - μηχάνημα η ότι εσύ πιστεύεις περισσότερο απο εμένα?

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα τίποτα δεν καθορίζει το αν κάποιος πάρει το τάδε μηχάνημα θα πληρώσει αλλα τόσα σε καλώδια η ότι αλλο αξεσουάρ του κάνει κέφι...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ας πούμε οτι εγώ αγοράζω ένα αμάξι με βάση της ανάγκες μου, τα οικονομικά μου, και αν θέλεις την εμφάνιση του και βάζω ένα ''πλαστικό'' σταυρουδάκι γιατί είμαστε και χριστιανοί.

Εσύ όμως που πιστεύεις περισσότερο κοτσάρεις ένα εικονοστάσι εικοσιτεσσαρών καρατίων με έναν αδάμαντα να το στολίζει και κοστίζει δυο φορές όσο το αμάξι. Φταίει το αυτοκίνητο - μηχάνημα η ότι εσύ πιστεύεις περισσότερο απο εμένα?
Κλαιω απο τα γελια:135:
Το καλυτερο παραδειγμα που ειδα ποτε...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ρε δεν πατε στο διαολο μερικοι που για μια ακροαση ενος Dac με βγαλλατε καραφλα και κωλογερο!!!!!!!!
:143::143:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.800
Μηνύματα
2.876.587
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top