Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυνατότητα.


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Εξαρτουμένων των ηχείων μπορεί να είναι και μεγάλη.Ειδικά όταν μιλάμε για δυσκολοδήγητα κεντρικό και περιφεριακά.
Να υποθέσω ότι στα δυσκολοδήγητα εντάσουμε τα B&W (P4)? :107:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Να υποθέσω ότι στα δυσκολοδήγητα εντάσουμε τα B&W (P4)? :107:
Λιγουλάκι..
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Βρήκα και δύο Denon Ολοκληρωμένους

http://www.denon.co.uk/uk/Product/P...mponents&SubId=Amplifiers&ProductId=PMA1510AE

http://www.denon.co.uk/uk/Product/P...mponents&SubId=Amplifiers&ProductId=PMA2010AE

Εκείνους που έχουν γεφυρες του βάζουμε; Απλά ρωτάω γιατί ενώ δουλεύουν ως τελικοί είναι κάπως κουραστικό να βάζεις και να βγάζεις τις γέφυρες κάθε φορά.
Αν τους βάζουμε τότε ένας serious ολοκληρωμένος είναι ο A100 D3 της XTZ.
http://www.xtz.se/uk/products/electronics/class-a100-d3-silver
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Ο NAD c372 έχει τέτοια δυνατότητα?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

προσωπικα πιστευω οτι αν μια πηγη συνδεθει αναλογικα με ενα προ , ο οποιος εχει την δυνατοτητα πας θρου, θα εχει εξαιρετικα αποτελεσματα, οπως και κατι διαχρονικο αν το πλειερ μπορει να παιξει αρχεια απο πορτα usb..........
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Classe

Στο "C" των στερεοφωνικών προενισχυτών να προστεθούν τα τότε τοπ μοντέλα της Classe, ο CP-50, τον οποίο έχω και έτσι τον δουλεύω και ο CP-60 (που δεν έχω και θα ήθελα ίσως να έχω :121:). Η Classe ονόμαζε αυτή τη σύνδεση "Surround", μία είσοδος και μία έξοδος σε RCA. Η έξοδος είχε βέβαια σκοπό να συνδεθεί με την αντίστοιχη αναλογική είσοδο των τότε κυκλοφορούντων surround processors, που είχαν όλοι μια και μόνη αναλογική είσοδο και ήταν βέβαια Dolby Surround Pro-Logic. Στην είσοδο συνέδεε ο χρήστης την έξοδο Front L-R του surround processor, και όταν ο ενισχυτής "έμπαινε" σε surround mode, γινόταν απενεργοποιήση όλων των κυκλωμάτων του και ανακατεύθυνση του σήματος της πηγής (π.χ. ενός LD player ή Video Recorder) από την είσοδο πάνω στον προενισχυτή κατ' ευθείαν στην έξοδο surround, ώστε να αναλάβει ο επεξεργαστής surround και να στείλει το σήμα των εμπρός ΔΕ-ΑΡ καναλιών στην είσοδο surround του Classe, και από εκεί στον τελικό ενισχυτή για τα εμπρός ηχεία.

Μια λεπτομέρεια:
Οι δυο αυτοί ενισχυτές είναι κυκλωματικά ίδιοι. Ο CP-50 έχει την τροφοδοσία μέσα του, ενώ ο CP-60, ως πιο χαϊ-εντάδικος και πιο ακριβός, έχει ξεχωριστή εξωτερική τροφοδοσία, από την οποία τροφοδοτείται με ειδικό πολύκλωνο καλώδιο και βύσμα.

Πιθανότατα η Classe να διατήρησε αυτή την είσοδο και στα άλλα επόμενα μοντέλα της ίδιας σειράς, αλλά σε ποιά και μέχρι πότε δεν είμαι σίγουρος.

Εικόνες

A. Η πλάτη του CP-50



B. Η πλάτη του CP-60



και το εξωτερικό τροφοδοτικό του


-
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Ίσως να μην είναι σχετικό αυτό που ρωτάω με το θέμα του thread, αλλά έχω ένα Denon 4311 που τον λειτουργώ σαν προενισχυτή, καθώς έχει τη δυνατότητα να κλείνει τα τελικά του στάδια, με τελικό τον Parasound Α51. (θα μου πείτε γιατί δεν πήγα σε καθαρόαιμο προενισχυτή AV. Απλά γιατί ο τελικός αγοράσθηκε πολύ αργότερα).

Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο thread με έβαλε σε σκέψεις.....
Έχω έναν ξεχασμένο ολοκληρωμένο Magnum IA 200..Αν βάλω αυτόν σαν προενισχυτή λέτε να ακουστεί καλύτερα παρέα με τον Α51 σε stereo λειτουργία?
Μπορώ κάπως να τον βάλω και αυτόν ξανα στο παιχνίδι όταν ακούω στέρεο, χωρίς να συνδέω-ξεσυνδέω βύσματα απο Denon σε Magnum κλπ κλπ?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Εαν εχει pre out , processor loop , ναι.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Γιάννη ο ενισχυτής είναι αυτός....
Εχει pre out....οποτε?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Μπορεί να συνφεθεί με τον 51, και επάνω σε αυτόν , να συνδέσεις το pre out του 4311.
Αρκεί να βρείς πια θέση του vol του είναι 0.Οχι τέρμα ανοικτό αλλά 0, δηλ , ας το πω καταχρηστικά , οτι μπαίνει να βγαίνει χωρίς καθόλου attenuation.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

οκ....θα το δοκιμάσω να δω τι θα βγει....αυτο με το volume θα ναι λίγο παίδεμα...αν έχω καταλάβει καλά....ευχαριστώ πάντως :615:
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Επειδη παλια ειχα εναν ολοκληρωμενο classe cap 151 ειχε και αυτος την δυνατοτητα και ειχε ενα πληκτρο που το ονομαζε seperete , οποτε βαλτε και αυτον στην λιστα .
Οπως επισης αυτη την στιγμη εχω εναν krell 400xi εχει και αυτος αυτη την δυνατοτητα και τον εχω σεταρει με τον krell hts2 (λιγο πισω σαν επεξεργαστης ε ? ) οποτε αλλος ενας στην λιστα τον ολοκληρωμενων .

classe cap 151
krell kav400xi
 

Μηνύματα
102
Reaction score
1
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Τώρα ξέρουμε πια μηχανήματα κάνουν. Υπάρχει κάποιος να να μοιραστεί τις εμπειρίες του (πριν/μετά) έχοντας αγοράσει ολοκληρωμένο με HT pass through και να μας πει πόσο καλύτερα ακούει Στέρεο τώρα........... μου κάνει εντύπωση που δεν έγραψε κανένας έως τώρα. :617:

φιλικά, Drak
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Συγγν.ωμη που δεν έχω προλάβει να συμπληρώσω την λίστα αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος.

Βοηθάτε πυροβολημένοιοιοιοοιοιοιοιοι!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Τώρα ξέρουμε πια μηχανήματα κάνουν. Υπάρχει κάποιος να να μοιραστεί τις εμπειρίες του (πριν/μετά) έχοντας αγοράσει ολοκληρωμένο με HT pass through και να μας πει πόσο καλύτερα ακούει Στέρεο τώρα........... μου κάνει εντύπωση που δεν έγραψε κανένας έως τώρα. :617:

φιλικά, Drak
Απο κάποιες μικρές/γρήγορες δοκιμές που έχω κάνει εδώ στο στούντιο ακόμα και σε σχετικά οικονομικής κατηγορίας μηχανήματα οι διαφορές είναι αντιληπτές( υπέρ του δικάναλου ενισχυτή) με το καλημέρα..
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Re: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυνατότητ

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος στον προβληματισμό μου.
Ενας ολοκληρωμένος nuforce που έχει έξοδο pre-out πως μπορεί να συνδυαστεί με ένα AVR και ένα κοινό ζεύγος ηχείων;
σκέφτομαι για παράδειγμα αν θα μπορούσε ο nuforce να δουλέψει ως προενισχυτής στο audio και να χρησιμοποιηθούν τα τελικά στάδια ενός μεγάλου AVR (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;).
Το άλλο που με προβληματίζει είναι το δίλημμα, ένας φθηνός AVR που να έχει όμως pre-out ώστε να ταιριάξει με ένα καλό δικάναλο τελικό ή ένας πιο ακριβός ολοκληρωμένος AVR χωρίς τίποτα άλλο...(σε αυτές τις περιπτώσεις μάλλον θα θυσιαστεί ο nuforce γιατί δεν με παίρνει και για τα δύο).
Οπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να μην χάσω πολλά από το Audio κομμάτι που έχω ήδη φτιάξει, φυσικά είμαι διατεθειμένος για συμβιβασμούς.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Απάντηση: Re: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough)

Δυστυχώς πλέον οι avr με preout δεν είναι ιδιαίτερα φτηνόι. Σε στέρεο σίγουρα καλύτερα με προσθήκη δικαναλου
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough)

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος στον προβληματισμό μου.
Ενας ολοκληρωμένος nuforce που έχει έξοδο pre-out πως μπορεί να συνδυαστεί με ένα AVR και ένα κοινό ζεύγος ηχείων;
σκέφτομαι για παράδειγμα αν θα μπορούσε ο nuforce να δουλέψει ως προενισχυτής στο audio και να χρησιμοποιηθούν τα τελικά στάδια ενός μεγάλου AVR (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;).
Το άλλο που με προβληματίζει είναι το δίλημμα, ένας φθηνός AVR που να έχει όμως pre-out ώστε να ταιριάξει με ένα καλό δικάναλο τελικό ή ένας πιο ακριβός ολοκληρωμένος AVR χωρίς τίποτα άλλο...(σε αυτές τις περιπτώσεις μάλλον θα θυσιαστεί ο nuforce γιατί δεν με παίρνει και για τα δύο).
Οπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να μην χάσω πολλά από το Audio κομμάτι που έχω ήδη φτιάξει, φυσικά είμαι διατεθειμένος για συμβιβασμούς.
Ο melina από δω και πέρα....γιατί στην αρχή μπερδεύτηκα.....:116:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.187
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top