κινεζικοι hi end eνισχυτες

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα ψαξω κι ολας να ακουσω CAV, περα απο το macho της εμφανισης κλπ, σε hifi ποτε δεν μου γεμισαν το ματι, και οσον αφορα τον ηχο τους, απο φιλο που εχει ακουσει και τον Α10 ακουσα τις ιδιες εντυπωσεις με τις δικιες μου για τον Α8. Αν παλι ποτε βρεθω μπροστα σε καποιον στημενο, δε θα πω οχι..
Ο Α10, (υβριδικός 2 λυχνίες), είναι ένα σκαλί πάνω από τον Α8, (τρανζίστορ), ηχητικά. Και ο Α12, (4 λυχνίες), από τον Α10.

Ο Α12 είναι μεν υβριδικός, αλλά με ποιο "προχωρημένο" τρόπο απ΄ότι ο Α10 και ανώτερος σε όλα τα σημεία.


:107:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

αν αλαχθει η 6Ν11 με μια σοβαρη ecc88 , αλλα και οι δυο πυκνωτες συζευξης [κατι κιτρινοι] ο CAV απογειωνεται!!!!
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

αν αλαχθει η 6Ν11 με μια σοβαρη ecc88 , αλλα και οι δυο πυκνωτες συζευξης [κατι κιτρινοι] ο CAV απογειωνεται!!!!
1)Aπ' ότι διαβάζω, στα Cavaκια πάνε πολύ οι TELEFUNKEN και κάποιες άλλες που δεν τις θυμάμαι. Τι λες;

2)Η πρόταση για τους πυκνωτές είναι για Α10 η για Α12;


:111:
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Χρηστο το σιγουρο ειναι μονο με δοκιμες!!!!

Εχεις καποιο σχηματικο του CAV για να δω την τοπολογια που εχει;
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Χρηστο το σιγουρο ειναι μονο με δοκιμες!!!!

Εχεις καποιο σχηματικο του CAV για να δω την τοπολογια που εχει;
Caravelle χωρίς σχέδιο=ταξιδευτής δίχως...αστρολάβο.

Επειδή όμως είναι πολλά και δεν ξέρω ποιο είναι που θέλεις, λέω να στα περάσω με p.m..





:107:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Από Opera Consonance έχει κανείς εμπειρία; Θα ήθελα να δοκιμάσω τον Opera Consonance Forbidden City. Διθυραμβικό το review στο High-Fidelity.
Νομίζω τον είχαμε ακούσει πριν από μερικά χρόνια σε κάποια Εκθεση στο ξενοδοχείο Athens Imperial. (τότε που γίνονταν ακόμα Εκθέσεις...)
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

ο ΧΤΖ φαινεται μια βελτιωμενη εκδοση του map-305 II DA, ψαξε φωτο με ανοιγμενα τα καπακια τους και θα δεις τι εννοω. Απ την αλλη η ΑΑ ειναι Γαλλικη εταιρια και η ΧΤΖ Σουηδικη, υποτιθεται οτι σχεδιαζουν τα μηχανηματα τους κ υλοποιουν στην Κινα, τι να πω... Παντως ο ΧΤΖ ηχητικα φερνει περισσοτερο προς ΑΑ
Τα ίδια ισχύουν και για την "αμερικάνικη" Emotiva.
Πιστεύεις ότι υπάρχουν Σουηδοί, Γάλλοι, Αμερικάνοι "σχεδιαστές" για τα προϊόντα των παραπάνω εταιρειών;
Άντε να έχουν σχεδιάσει (το πολύ) την πρόσοψη των μηχανημάτων.
Γιατί τέτοια "σύμπτωση" σχεδιασμού σε τρεις διαφορετικές "σχολές" πολύ απίθανη μού φαίνεται.

Προφανώς αυτά είναι ΟΕΜ κινέζικα μηχανήματα σχεδιασμένα από Κινέζους και απλώς έχουν Γάλλους, Σουηδούς, Αμερικανούς "νονούς" που τα βαφτίζουν Advance, XTZ, Emotiva και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο σε άλλες γωνιές του πλανήτη...

Είχα αρκετά χρόνια το Advance MCD-203 από το οποίο ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας να λέμε ότι είναι γαλλικό επειδή στην κούτα έχει απ' έξω τον πύργο του Αϊφελ...





 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Δεν αλλάζει κάτι, οι προδιαγραφές, τα υλικά συναρμολόγησης, η επιτήρηση κλπ, δεν μειώνει σε τίποτα την συναρμολόγηση στην Κίνα και σε οποιαδήποτε Κίνα. Δεν έχουν άλλα χέρια εκεί.
Δεν αλλάζουν πολλά όταν το εργοστάσιο στην Κίνα ή στην Μαλαισία ανήκει π.χ. στην ίδια την Sony ή την Philips που εφαρμόζουν κι εκεί τις ίδιες μεθόδους κατασκευής, τον ίδιο ποιοτικό έλεγχο κλπ. όπως κάνουν σε όλα τους τα εργοστάσια ανά τον κόσμο.

Οταν όμως το εργοστάσιο ανήκει σε κάποιον Κινέζο φασονατζή και πάει π.χ. η Philips ή η Sony και του παραγκέλνει μερικές χιλιάδες φθηνά βίντεο VHS ή DVD players τα οποία απλώς φέρουν το ταμπελάκι με το όνομα αυτού που τα παρήγγειλε, τότε αλλάζουν πολλά....
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Τα ίδια ισχύουν και για την "αμερικάνικη" Emotiva.
Πιστεύεις ότι υπάρχουν Σουηδοί, Γάλλοι, Αμερικάνοι "σχεδιαστές" για τα προϊόντα των παραπάνω εταιρειών;
Άντε να έχουν σχεδιάσει (το πολύ) την πρόσοψη των μηχανημάτων.
Γιατί τέτοια "σύμπτωση" σχεδιασμού σε τρεις διαφορετικές "σχολές" πολύ απίθανη μού φαίνεται.

Προφανώς αυτά είναι ΟΕΜ κινέζικα μηχανήματα σχεδιασμένα από Κινέζους και απλώς έχουν Γάλλους, Σουηδούς, Αμερικανούς "νονούς" που τα βαφτίζουν Advance, XTZ, Emotiva και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο σε άλλες γωνιές του πλανήτη...

Είχα αρκετά χρόνια το Advance MCD-203 από το οποίο ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας να λέμε ότι είναι γαλλικό επειδή στην κούτα έχει απ' έξω τον πύργο του Αϊφελ...
Δεν πιστευω και δεν ισχυριζομαι τιποτα απο οσα γραφεις παραπανω. Αν ξαναδιαβασεις το ποστ που εσυ ο ιδιος εκανες quote, θα δεις οτι κι εγω παραθετω γεγονοτα κι αναρρωτιεμαι

ο ΧΤΖ φαινεται μια βελτιωμενη εκδοση του map-305 II DA, ψαξε φωτο με ανοιγμενα τα καπακια τους και θα δεις τι εννοω. Απ την αλλη η ΑΑ ειναι Γαλλικη εταιρια και η ΧΤΖ Σουηδικη, υποτιθεται οτι σχεδιαζουν τα μηχανηματα τους κ υλοποιουν στην Κινα, τι να πω... Παντως ο ΧΤΖ ηχητικα φερνει περισσοτερο προς ΑΑ
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ναι, δεν είπα ότι το πιστεύεις. Προς Θεού, ρητορική ήταν η ερώτησή μου!
Για να ενισχύσω αυτό που είπες κι εσύ.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
2
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

"Για το yeti, το οποίο θεωρείται ότι κυκλοφορεί τη νύχτα, έχουν δοθεί διάφορες περιγραφές. Γενικά θεωρείται τριχωτό, με μακρύ, καστανοκόκκινο τρίχωμα σε ολόκληρο το ψηλό, πιθηκοειδές σώμα του. Τα χέρια του θηρίου κρέμονται μέχρι τα γόνατα και το πρόσωπο του είναι ανθρωπόμορφο, με κωνοειδές κρανίο και μυτερά αυτιά. Κρίνοντας από το πόσο βαθιά είναι τα αποτυπώματα που αφήνει στο χιόνι, ειδικοί έχουν αποφανθεί ότι ένα μέσο yeti ζυγίζει περίπου 370 κιλά..."
http://vatopaidi.wordpress.com/2010/08/12/%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%AD%CF%84%CE%B9-%CE%BF-%CE%B3%CE%AF%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD/


:142:
μμμ, μαλλον πρεπει να ειμαι πιο προσεκτικος οταν "ποσταρω":421:...Παντως, πολυ χρησιμες οι πληροφοριες για το yeti...:126:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

μμμ, μαλλον πρεπει να ειμαι πιο προσεκτικος οταν "ποσταρω":421:...Παντως, πολυ χρησιμες οι πληροφοριες για το yeti...:126:
Συγνώμη αλλά οι πληροφορίες αυτές δεν αφορούν στο yeti αλλά σε αυτό που ρώτησες... (Και έτερον ουδέν!).


:142:
 


Μηνύματα
203
Reaction score
8
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω πως θα παιζει το τερας !
Psvane_845.jpg
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

o μικρος ref 150 ειναι εξαιρετικος
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Ξέρει κανείς με τις προδιαγραφές τι γίνεται;

Φερ' ειπείν, ο δικός μου ο CAV ο Α12, λέει στο USER'S:



ενώ σε διαφημιστικό Κινέζικο, ηλεκτρονικό, φυλλάδιο:



μεταφράζοντας από τα Κινέζικα, βλέπουμε ότι:

"nominal output power(RMS, 6Ω):> or = 150W+150W"

και

"maximum ....(αμετάφραστη λέξη) output power:200W+200W/8Ω/250W+250W/6Ω/350W+350W/4Ω"

Δηλαδή, ένας ενισχυτής που πωλείται εδώ σαν, κατά την...λαϊκή αντίληψη, 2x200W RMS στα 8 Ωμ, στην πραγματικότητα πρέπει να είναι γύρω στα...2x75 (8 Ωμ), αληθινά Watts, αυτά που λέμε "continuous power, both channels driven, 20-20.000 Hz, 8 Ωμ".

Aυτό ακριβώς είναι και το νούμερο που αναφέρεται στην...τιμιοτέρα, (κατά τα φαινόμενα), των specs, οθόνη διπλής ένδειξης, στάθμης του εισερχομένου σήματος, αφ' ενός, και των watts εξόδου, αφ' ετέρου:




(Αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!)

Και διατί να το κρύψωμεν άλλωστε;


:107:
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Φαίνεται να είναι 2x75 watt με 6dB headroom. Μια χαρά δηλαδή.
Nαι μεν αλλά!

Η εγώ έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις, (ήτοι στην αλλαγή του τρόπου μετρήσεων), η η CAV...προηγείται της εποχής της...


:142:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Απάντηση: κινεζικοι hi end eνισχυτες

Στις μετρησεις του ενισχυτη δεν αναφερεται η αντιστοιχη τιμη % THD? Εκει θα καταλαβεις την πραγματικη ισχυ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.339
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top