ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Τα ΑΕ είναι εξαιρετικά ηχεία, ξέρουν να φτιάχνουν ηχεία οι άνθρωποι, όποιο και να πάρεις "τα λέει".

Αν τα θες για HC (να μιλήσουν και οι πωρωμένοι σινεμάκηδες, που δεν ξεκουνάνε απο την κατηγορία τους, να φωτίσουν καναν άθρωπα που ρωτά...) δεν είναι και τόσο σημαντικά σαν L-R όσο είναι το κεντρικό, που περιέχει την βαρβάτη πληροφορία...νομίζω?

Γενικώς, μπατ όχι αορίστως, ηχεία που παίζουν καλά σε 2κνλο δεν έχουν λόγους να μην τα ρίχνουν και στο HC (για το αντίθετο δεν είμαι καθόλου σίγουρος), καθόσονας οι απαιτήσεις στη μουσική είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερες απε το HC (τουλάχιστον στο οικονομικό όριο που κινείσαι).
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Δεν έχει τύχει να πετύχω πουθενά κάποιο μοντέλο της σειράς aelite.
Θεωρητικά,το κεντρικό της roister είναι πιό ορθώς σχεδιασμένο καθότι το tweeter του είναι εκτός άξονα σε σχέση με τα mid.
Kαι επειδή έχω μια ίδια εμπειρία με την σειρά αυτή σε πολυκάναλο set up η καθαρότητα σε όλο το φάσμα είναι εντυπωσιακή και πιθανόν εξαιρετικό ταίρι με τον 6006,τουλάχιστον όσον αφορά το home cinema.
Βέβαια μόνο με μια κατ' ίδιαν ακρόαση μπορεί κάποιος να καταλάβει αν του κάνουν.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Δεν έχει τύχει να πετύχω πουθενά κάποιο μοντέλο της σειράς aelite.
Θεωρητικά,το κεντρικό της roister είναι πιό ορθώς σχεδιασμένο καθότι το tweeter του είναι εκτός άξονα σε σχέση με τα mid.
Kαι επειδή έχω μια ίδια εμπειρία με την σειρά αυτή σε πολυκάναλο set up η καθαρότητα σε όλο το φάσμα είναι εντυπωσιακή και πιθανόν εξαιρετικό ταίρι με τον 6006,τουλάχιστον όσον αφορά το home cinema.
Βέβαια μόνο με μια κατ' ίδιαν ακρόαση μπορεί κάποιος να καταλάβει αν του κάνουν.
Για φτιάξε μας ! Είμαι όλος αυτιά!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Τι να σε φτιάξω;
Αν έχεις τον ενισχυτή απλά βρες κάπου τα ηχεία και κάνε μια ακρόαση για να είσαι όσο το δυνατόν σίγουρος.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Τι να σε φτιάξω;
Αν έχεις τον ενισχυτή απλά βρες κάπου τα ηχεία και κάνε μια ακρόαση για να είσαι όσο το δυνατόν σίγουρος.
Ο ενισχυτης υπάρχει , τα ηχεία που βρίσκεις , και ποιος ξηλώνει και ξανακουμπωνει 14 σύρματα ....
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Δεν χριαζεται να ξηλωσεις τιποτα.

Αυτο που θ ακουσεις σ ενα καταστημα ειναι τελειως ενδεικτικο και πιθανοτατα διαφορετικο απ αυτο που θ ακουσεις στο σπιτι σου. Οι χωροι σιγουρα θα ειναι διαφορετικοι και θα επηρεασουν σε μεγαλο το τελικο αποτελεσμα. Το ROISTER εχοντας πολυ καλα τεχνικα χαρακτηριστικα εχει κατ αρχην προδιαφραφες για να παιξει καλα. Αν στη συνεχεια κατι δεν ακουστει καλα θα ειναι εξ αιτις του χωρου, το πρπβλημα ομως θα το ειχες και με οποιαδηποτε αλλο ηχειο.

Γι αυτο αν ετοιμαστηκες ψυχολογικα για την αγορα προχωρα στο παρασυνθημα!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

δεν μιλησα για τα emphasis 25 μεταξύ Aelite 3 και των roister 8.2 με την λογικη οτι τα δευτερα κοστιζουν 200 ευρω λιγοτερα.
...τα 8.2 για ενα περιεργο λογο που μονο η εταιρια ξερει, εχουν εξαφανιστει απο την αγορα και δεν υπαρχουν προς πωληση, πριν 2 μηνες που τα θελε ενας φιλος δεν τα βρηκαμε πουθενα
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

...τα 8.2 για ενα περιεργο λογο που μονο η εταιρια ξερει, εχουν εξαφανιστει απο την αγορα και δεν υπαρχουν προς πωληση, πριν 2 μηνες που τα θελε ενας φιλος δεν τα βρηκαμε πουθενα
το διερευνώ..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Και εγώ στο ίδιο δίλλημα ήμουν :8,2 vs aelite 3.
Δεν τα βρήκα όμως κάπου. (ούτε να τα ακούσω ούτε να τα αγοράσω).
Αυτή η ιστορία έγινε πριν ένα έτος περίπου.
Τελικά συγκρίνοντας σε κάποιο κατάστημα τα ΑΕ με κάποια triangle δαπέδου τα οποία
στοιχίζαν πάνω από 1000ρικο και με κάποια JBL των 700 περίπου ευρώ αγόρασα τα ΑΕ τα οποία σε σχέση με τα παραπάνω ήταν τελείως αλλού.
Χωρίς να έχω ακούσει τα ρόιστερ επαναλαμβάνω.
Το ΑΕ είναι εξαιρετικό αλλά με χάλασε πρόσφατα η τιμή των 2μιντγούφερ που χρειάστηκε να τα αλλάξω μετά από μια άτυχη στιγμή:120:
Και εδώ είπα ότι τελικά αν είχα βρει τότε και είχα αγοράσει
το ρόιστερ ίσως να μην μου ζητούσαν 240 ευρώ σήμερα για 2μεγάφωνα...
Όπως και να ΄χει σου ξαναλέω ότι παίζουν πάρα πολύ ωραία.

( Κάπου το έχω ξαναγράψει, λόγω της βλάβης των ΑΕ έφερα στο κεντρικό σύστημα κάποια ρόιστερ βάσης τα οποία τα είχα αλλού χωρίς να πολυπαίζουν, τα roister 5. Απίθανο ηχείο...και 125 ευρώ το ζεύγος).
Ψάξου και μην βιάζεσαι.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Τα roister όντως μάλλον δεν παίζουν πλέον στην αγορα, τα ΑΕ δεν τα έχω ακούσει αλλά έχουν πολύ καλές κριτικές. Αναμονή δεν βίαζομαι κυρίως λόγω οικονομικου
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Το Aelite 3 ειναι εξαιρετικο οπως λεει ο φιλος παραπανω, η εταιρια πραγματικα εχει βρει εναν τροπο που παντρευει στοιχεια του αγγλικου μονιτορ ηχου με μια ευφωνικοτητα στο σωστο βαθμο, κ τα ηχεια της δυσκολα θα ακουστουν υπερβολικα αυστηρα κ στεγνα.

Σε ακροασεις που εκανα τελευταια με φιλο που εψαχνε για δαπεδου σε αυτη την κατηγορια, αυτο που με εξεπληξε και επελεγη τελικα κ απο τον ενδιαφερομενο, ειναι το Dali Zensor 7. Το ηχειο τα κανει ολα και πολυ καλα, το απολυτο all rounder στα 680 ευρω που κοστιζει. Δυναμη χαμηλα, ωραια μεσαια και υψηλες ξεκουραστες (οχι Concept ή Ikon ελεω ribbon). Εχε το στα υποψιν
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Το Aelite 3 ειναι εξαιρετικο οπως λεει ο φιλος παραπανω, η εταιρια πραγματικα εχει βρει εναν τροπο που παντρευει στοιχεια του αγγλικου μονιτορ ηχου με μια ευφωνικοτητα στο σωστο βαθμο, κ τα ηχεια της δυσκολα θα ακουστουν υπερβολικα αυστηρα κ στεγνα.

Σε ακροασεις που εκανα τελευταια με φιλο που εψαχνε για δαπεδου σε αυτη την κατηγορια, αυτο που με εξεπληξε και επελεγη τελικα κ απο τον ενδιαφερομενο, ειναι το Dali Zensor 7. Το ηχειο τα κανει ολα και πολυ καλα, το απολυτο all rounder στα 680 ευρω που κοστιζει. Δυναμη χαμηλα, ωραια μεσαια και υψηλες ξεκουραστες (οχι Concept ή Ikon ελεω ribbon). Εχε το στα υποψιν
Tα εχω στα υπόψη και τόσο η τιμη οσο και η εμφανιση ειναι σουπερ! Απλά κολάω λιγο γιατι μάλλον θα ήθελα μια αλλαγη απο τα concept 6 και δεν ξερω αν και ποση αλλαγή θα βρω με τα zensor...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

βρες να τα ακουσεις να διαπιστωσεις απο μονος σου την οποια αλλαγη, στα δικα μου αυτια τα concept 6 ηταν ηχεια με τονισμενα ακρα και μεσαια, που φαινονται να προσανατολιζονται για AV συστηματα, η σειρα Zensor ειναι μουσικη σειρα. Αν και παλι εχεις αυτο τον προβληματισμο, πηγαινε στα Aelite 3 και αν θες και αλλη εναλλακτικη τσεκαρε και το Kef q500
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

και αν θες και αλλη εναλλακτικη τσεκαρε και το Kef q500
αυτό βλέπω έχει χαμηλη ευαισθησια 87 db και προβληματιζει...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

αμα εχει τα watt ο ενισχυτης, δεν ειναι προβλημα
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Κανένας ολοκληρωμένος AVR αυτής την κατηγορίας δεν τα έχει.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

θα τα εχει ο δικαναλος με pasthrough που θα προσθεσεις μετα :113:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top