Macro φύση



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Απάντηση: macro φύση

Και μια πρόσφατη τετράδα από εμένά:

1.2.
3.4.

(κλικ για μεγαλύτερες)

1. Cucumber Green Spider (Araniella cucurbitina), Παμβώτιδα
2. Πασχαλίτσα (το ακριβές είδος ακόμη το ψάχνω, πάντως δεν είναι η κοινή) πάνω στο δάχτυλό μου, Χαλάστρα Θεσσαλονίκης
3. Small White (Pieris rapae), Χαλάστρα Θεσσαλονίκης
4. Oleander Aphid (Aphis nerii) (χρυσή αφίδα σε μεγέθυνση 5x), Τρίκορφο Χαλκιδικής
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Απάντηση: macro φύση

Ανα-τριχια-στική λεπτομέρεια στην 3η!! :111:
 

Μηνύματα
208
Reaction score
1

Μην βαρατε, την τραβηξα με το κινητο... δεν ειχα την μηχανη μαζι μου, μου απαγορευεται να την εχω μεσα στο στρατοπεδο :)

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Απάντηση: macro φύση

Ένα σετάκι με μερικά ημίπτερα, από την Ελάτη Τρικάλων ("τι κάνεις, πάλι ψίτσ(ι)α φωτογραφίζεις" με ρωτούσαν στο τοπικό ιδίωμα)

 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Απάντηση: macro φύση

Κι όμως, οι μισές είναι φουλ f/16 και οι άλλες f/14, φαντάσου... απλά σε τέτοιες μεγεθύνσεις (2x) δεν υπάρχει βάθος πεδίου και είτε κάνεις στακάρισμα λήψεων (πρακτικά αδύνατο για μάκρο στο χέρι και στη φύση με κινούμενο θέμα) είτε βρίσκεις μια γωνία ή κάδρο να είναι αποδεκτό το αποτέλεσμα από αυτή την άποψη. Στα έντομα προσέχω να έχω πάντα εστιασμένα τα μάτια.

Είναι με Canon 5D mkII, και τον Canon MP-E 65/2.8, με ένα κοινό φλας με αυτοσχέδιο ανακλαστήρα.
Iso 1000, 1/160-1/200 και f/14-f16 όλες.

Και σε μια πιο χορταστική ανάλυση

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: macro φύση

όσον αφορά το βάθος πεδίου, το f/16 σου, είναι το f/8 το δικό μου, ενώ το f/14 είναι σε μένα f/7.

με την δικιά μου την Ε-5, τέτοια βάσανα τα τραβάω με f/16 και πάνω, μέχρι και f/22 έχω παίξει, το οποίο σε σένα αντιστοιχεί σε f/32 - f/44.

εφόσον το σώμα σου σηκώνει ΑΣΑ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, προσωπικά θα προτιμούσα να έχεις μεγαλύτερο βάθος πεδίου ώστε να είναι σαφές όλο το έντομο, κι όχι μόνο το κεφάλι του. Βέβαια γούστα είναι αυτά...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
1
Απάντηση: macro φύση

Κι όμως, οι μισές είναι φουλ f/16 και οι άλλες f/14, φαντάσου... απλά σε τέτοιες μεγεθύνσεις (2x) δεν υπάρχει βάθος πεδίου και είτε κάνεις στακάρισμα λήψεων (πρακτικά αδύνατο για μάκρο στο χέρι και στη φύση με κινούμενο θέμα) είτε βρίσκεις μια γωνία ή κάδρο να είναι αποδεκτό το αποτέλεσμα από αυτή την άποψη. Στα έντομα προσέχω να έχω πάντα εστιασμένα τα μάτια.

Είναι με Canon 5D mkII, και τον Canon MP-E 65/2.8, με ένα κοινό φλας με αυτοσχέδιο ανακλαστήρα.
Iso 1000, 1/160-1/200 και f/14-f16 όλες.

Και σε μια πιο χορταστική ανάλυση

:444: !!!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Απάντηση: macro φύση

όσον αφορά το βάθος πεδίου, το f/16 σου, είναι το f/8 το δικό μου, ενώ το f/14 είναι σε μένα f/7.

με την δικιά μου την Ε-5, τέτοια βάσανα τα τραβάω με f/16 και πάνω, μέχρι και f/22 έχω παίξει, το οποίο σε σένα αντιστοιχεί σε f/32 - f/44.

εφόσον το σώμα σου σηκώνει ΑΣΑ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, προσωπικά θα προτιμούσα να έχεις μεγαλύτερο βάθος πεδίου ώστε να είναι σαφές όλο το έντομο, κι όχι μόνο το κεφάλι του. Βέβαια γούστα είναι αυτά...
Με τον συγκεκριμένο φακό δεν ισχύουν τέτοιες συγκρίσεις... γιατί απλά εστιάζει μέχρι τα 10.1 εκατοστά, οπότε και σε μικρότερο φορμά να τον φορέσεις, δεν μπορείς να απομακρυνθείς για να πάρεις το ίδιο κάδρο ώστε να επωφεληθείς από το μεγαλύτερο βάθος πεδίου του φορμά. Απλά θα πάρεις μεγαλύτερη μεγέθυνση η οποία συνεπάγεται και μικρότερο βάθος πεδίου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: macro φύση

Με τον συγκεκριμένο φακό δεν ισχύουν τέτοιες συγκρίσεις... γιατί απλά εστιάζει μέχρι τα 10.1 εκατοστά, οπότε και σε μικρότερο φορμά να τον φορέσεις, δεν μπορείς να απομακρυνθείς για να πάρεις το ίδιο κάδρο ώστε να επωφεληθείς από το μεγαλύτερο βάθος πεδίου του φορμά. Απλά θα πάρεις μεγαλύτερη μεγέθυνση η οποία συνεπάγεται και μικρότερο βάθος πεδίου.
πολύ το μπερδεύεις, τζάμπα κι άδικα, άλλα λέω κι άλλα λες, τυπικός δικηγόρος ρε παιδί μου, πφφφφφφφφ :137:

δε συζήτησα την περίπτωση να βάλεις αυτό το συγκεκριμένο φακό πάνω σε μηχανή μικρότερου αισθητήρα, πόσο μάλλον να απομακρυνθείς κιόλας για να έχεις το ίδιο κάδρο! μα για όνομα...:116:

και τι σχέση έχει βρε στη συζήτηση ο "συγκεκριμένος φακός"; θα μας τρελάνεις; Το ότι είναι μόνο για μάκρο και εστιάζει μέχρι τα 10 cm δεν αλλάζει τις βασικές αρχές των οπτικών, απλά δεν έχει τη δυνατότητα να εστιάσει από πιο μακριά (πιθανά θα χρειαζόταν άλλο εύρος διαδρομής ανάμεσα στα στοιχεία του φακού, συνδυασμένα με άλλο μέγεθος στοιχείων)

η μεγαλύτερη "μεγέθυνση" που παίρνεις στο σύστημα 4/3 σε σχέση με το FF λόγω μικρότερου μεγέθους αισθητήρα, είναι μόνο ένα πλεονέκτημα όσον αφορά το βάθος πεδίου, καθώς σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς φακό μισής εστιακής απόστασης για το ίδιο κάδρο, άρα με μεγαλύτερο βάθος πεδίου.

Βέβαια, το αυξημένο βάθος πεδίου κάποιοι το θεωρούν "πρόβλημα". Γούστα είναι αυτά..

δες λοιπόν εδώ υπολογισμό για το ίδιο ακριβώς κάδρο:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
με Nikon D4 με φακό 100mm με f/32 σε απόσταση 1feet θα έχεις DOF 0,04 ft
για το ίδιο κάδρο:
με Olympus E-5 με φακό 50mm με f/16 σε απόσταση 1feet θα έχεις DOF 0,05ft

Για το βάθος πεδίου ξέρω καλά τι ισχύει. Πέραν της απόστασης, που ορθώς έθεσες το θέμα ελάττωσης βάθους πεδίου όσο μειώνεται η απόσταση από το θέμα, ισχύει και ότι όσο αυξάνει το εστιακό μήκος του φακού, τόσο μειώνεται το βάθος πεδίου, κι ακόμα, όσο μικρότερος ο αισθητήρας τόσο μεγαλύτερο το βάθος πεδίου.

τες πα, εγώ το μόνο που πρότεινα ήταν με τον φακό σου και με τον αισθητήρα σου να χρησιμοποιούσες f/32 έως f/44, και νομίζω πως με αυτές τις τιμές διαφράγματος θα έβγαινε όλο το μαμούνι εστιασμένο απ'άκρη σ'άκρη, ενώ φυσικά το φόντο θα συνέχιζε να είναι φλουταρισμένο. Δε ξέρω βέβαια μέχρι τι τιμή διαφράγματος παίρνει αυτός ο φακός.

εφόσον δηλαδή, για το ίδιο θέμα, εγώ στο σύστημα 4/3 χρησιμοποιώ τουλάχιστον f/16, με φακό ας πούμε τον ζουίκο 50mm (αυτός είναι και ο μάκρο της Όλυ), εσύ κατ'αντιστοιχία για να βγάλεις το ίδιο πράγμα, το ίδιο κάδρο από την ίδια απόσταση, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις φακό 100mm με τιμή διαφράγματος τουλάχιστον f/32.

παλιοδικηγόρε! λες και σου είπα να φορέσεις αυτό το φακό σε άλλο φορμά! πφφφφφφφφ:116:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Απάντηση: macro φύση

Είπαμε, τερματισμένος είναι στο f/16. Δεν πάει παραπάνω.
Να σε μπερδέψω παραπάνω; Να βάλω και το bellows factor στη συζήτηση για να δεις ποιο είναι το πραγματικό διάφραγμα του φακού στο 5:1;
Μην το ψάχνεις.... f/96 είναι.... δεν διαβάζεις λάθος!
Σε μικρότερο αισθητήρα απλά θα είχε φύγει από αρκετά πιο νωρίς η ανάλυση λόγω περίθλασης.

Είπαμε... ο συγκεκριμένος φακός και οι μεγάλες μεγεθύνσεις έχουν ιδιαιτερότητες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: macro φύση

Είπαμε, τερματισμένος είναι στο f/16. Δεν πάει παραπάνω.
οκ, τζάμπα η κουβέντα.

είναι σαφές ότι έκανες ό,τι περνούσε από το χέρι σου για να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό βάθος πεδίου, αλλά με το συγκεκριμένο φακό που τερματίζει στο 16 είσαι "καταδικασμένος" σε πολύ ρηχό βάθος πεδίου. Μόνη λύση οι πολλαπλές λήψεις, κάτι που σε ζωντανά δε παίζει...
 



Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: macro φύση

οι φωτογραφιες ειναι απλα απιστευτες, χρωματα τους πολυ εντονα και φωτεινα!!..τις εχω κανει κιολας save και θα ηθελα πολυ να κανω μερικες αφισες με αυτες τις εικονες (για προσωπικη χρηση φυσικα) ..αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το που! Κοιταζω στο ιντερνετ και υπαρχουν διαφορες εταιριες οπως εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος και θα ηθελα μια δευτερη αποψη με εμπειρια. Επισης σκεφτομαι να τις κανω μεγαλου μεγεθους αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος για την αναληση που πρεπει να διαλεξω!

Μπορει κανεις να με βοηθησει?

Α.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: macro φύση

Για να κάνεις αφίσες οι φωτός πρέπει να είναι μεγάλου μεγέθους. Να, σαν αυτές που ανεβάζω! χαχαχχαχαχαα
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top