ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Kαλησπερα,
ενδιαφερομαι για ηχεια δαπεδου για να κανουν παρεα στον denon pma-710s.
και ενω σκεφτομουν να παρω τα klipsch rf-52 στην τιμη των 398+120μεταφορικα απο εξωτερικο(ολανδια),σκεφτηκα μηπως θα μπορουσα να παρω μεταξυ των ελληνικων crystal audio txt1 η roister emphasis 25?δυστυχως επειδη μενω χανια-κρητης οτι παρω θα το παρω χωρις δυνατοτητα ακροασης(γουρουνι στο σακι)που λενε και στον τοπο μου.μαλιστα τα τχτ1 τα βρισκω σε web-προσφορα 265 ευρω,αξιζουν?
επισης διαβαζω στο σαιτ καλα σχολια για τα roister!!!!
τι ισχυει?
τα θελω για 100% ακροαση μουσικης,παρολο που βλεπω-κατεβαζω αρκετες ταινιες ανα μερα και με αρκετες ταινιες φορτωμενες στον σκληρο του popcorn Α110.
οποιαδηποτε πληροφορια ενημερωσης ειτε θετικη ειτε αρνητικη για τα παραπανω προιοντα θα ηταν ευπροσδεκτη.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

τα roister ειναι πολυ καλα για την τιμη τους,επισης αρκετα καλα ειναι και τα Dali Zensor 5.Τα klipsch ειναι καλα και αρκετα ευαισθητα αλλα δεν ξερω πως θα καθισει η κορνα με τον denon,γενικα προτιμησε ηχειο με μαλακο ηχο ψηλα
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Τα Zensor 5, τα Tannoy V4 και τα Acoustic Energy Neo 3 ειναι μια κλαση πανω σε ηχο απο τα προαναφερθεντα. Ειναι πιο εξευγενισμενα ηχεια. Τα Crystal καλυτερα να τα αποφυγεις γιατι ειναι πολυ λαμπρα στις υψηλες και δεν θα ταιριαξουν με το χαρακτηρα του 710
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

λοιπον εχω ακουσει τον μικροτερο pma-510 στο mediamarkt με boston acoustics=μαπα,dali zensor=μαπα,audio spectrum monitor 2=καλα.... αλλα... εχω κολησει να παρω δαπεδου με μεγαφωνα αλουμινιου π.χ klipsch rf-52,magnat quantum 655,mordaunt short 906i,και στην χειροτερη οπως τα roister25-crystal audiotxt1 με ινες υαλοβαβακα.και ολα αυτα διοτι εκανα στο παρελθον το ποντιακο να καθαριζω με μωρομαντηλα τα μεγαφωνα απο χαρτι.....αρα καταλαβατε!επισης εκτος απο τις δελεαστικες τιμες των 265 ευρω για τα crystal και 340 για τα roister ,στο ελλαντα κανουν και ατοκες δοσεις.φυσικα σε ολλανδια-γερμανια υπαρχουν πολυ καλυτερες τιμες ομως cash και στα ηχεια,για αυτο πηρα και τον denon απο schlaurenshoppen.de .μια απορια μου για τα roister , με τοσο μικρη διαμετρο μεγαγωνα βγαζουν μπασο?νομιζω παιζει καποια σημασια αυτο!
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

α ξεχασα να αναφερω οτι ο χωρος μου ειναι μεγαλο σαλονι με οχι αρκετα επιπλα περιπου στα 30-40 τετραγωνικα,οπως και η απορια μου ποια ηχεια θα οδηγησει καλυτερα ο denon ωστε να παιξουν καθαρα σε μεσες-ψηλες με σφιχτο και οχι πλαδαρο μπασο?
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Τα crystal με τον denon τα ξεχνας.
Μετά το πρώτο,εντυπωσικό,δεκαπεντάλεπτο θα δεις ότι ξεχωρίζουν τα πρίμα και το μπάσο κατατώντας κουραστικά.Στα ίδια επίπεδα περίπου και το klipsch.

Στο 500άρικο πάρε αυτό.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

λοιπον εχω ακουσει τον μικροτερο pma-510 στο mediamarkt με boston acoustics=μαπα,dali zensor=μαπα,audio spectrum monitor 2=καλα.... αλλα... εχω κολησει να παρω δαπεδου με μεγαφωνα αλουμινιου π.χ klipsch rf-52,magnat quantum 655,mordaunt short 906i,και στην χειροτερη οπως τα roister25-crystal audiotxt1 με ινες υαλοβαβακα.και ολα αυτα διοτι εκανα στο παρελθον το ποντιακο να καθαριζω με μωρομαντηλα τα μεγαφωνα απο χαρτι.....αρα καταλαβατε!επισης εκτος απο τις δελεαστικες τιμες των 265 ευρω για τα crystal και 340 για τα roister ,στο ελλαντα κανουν και ατοκες δοσεις.φυσικα σε ολλανδια-γερμανια υπαρχουν πολυ καλυτερες τιμες ομως cash και στα ηχεια,για αυτο πηρα και τον denon απο schlaurenshoppen.de .μια απορια μου για τα roister , με τοσο μικρη διαμετρο μεγαγωνα βγαζουν μπασο?νομιζω παιζει καποια σημασια αυτο!
δεν εχει σχεση σε οδηγηση ο 510 με τον 710 οποτε τα συμπερασματα σου ειναι στο πολυ περιπου. Το ηχειο που θα καλυψει το χωρο σου καλυτερα χωρις να ειναι δυσκολο φορτιο, ειναι το Q-Acoustics 2050, Tannoy V4
 

Μηνύματα
162
Reaction score
8
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Άν άκουσες τα Spectrum και σου άρεσαν, ξέχασε τα αλουμίνια, γιατί δεν ακούς με τα μάτια, και αγόρασέτα με κλειστά μάτια...
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

τι βλακεια και τα εβρισκα προ διμηνου τα jbl 180 σε εξευτιλιστικες τιμες σε ολλανδικο internetstore αλλα.....
απο ηχοεκφραση μου εχουν πει για τα tanoy οτι αν ακους κλασικη μουσικη ειναι καλα.τωρα τι να πω ο καθενας πεναει οτι πουλαει!θα σας γραψω δυο τρεις τιμες απο ηχεια που κοιταω να μου πειτε αν αξιζουν:
mordaunt short 906i=99 euro τεμαχιο
klipsch f1=99euro τεμαχιο
klipsch f2=179euro τεμαχιο
klipsch rf-52=199euro τεμαχιο
magnat quantum 655=179euro τεμαχιο
ολα τα παραπανω με μεγαφωνα αλουμινιου.
α σημερα ειχα επισκεφθει ta multirama και μου ειπε ενας πωλητης οτι τα crystal audio txt1 απο τα χαρακτηριστικα τους 36hz-22khz δεν κανουν για ηχο αλλα για homecinema και πρεπει να βρω απο 20hz-40khz.ισχυει?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Mην ψαρώνεις και βασίζεσαι στα specs που ανακοινώνουν οι εταιρίες.Είναι στοιχεία εργαστηριακά που ποτέ δεν αποδίδονται σε πραγματικές συνθήκες.

πρεπει να βρω απο 20hz-40khz
Κοίτα πχ ένα ηχείο που όντως φτάνει στα 20Hz:



Bεβαια εχει 100.000.
Αν τα έχεις φυσικά πάρτο:137:
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

τελικα να παρω τα crystal audio txt1 τα οποια βρισκω σε προσφορα απο 399 σε 260 ευρω?
αξιζουν?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

δεν ειναι οτι καλυτερο για μουσικη, ειναι προσανατολισμενα στο AV
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

δηλαδη για μουσικη ειναι καλυτερα π.χ τα roister emphasis 25?
απλα τα βρισκω σε προσφορα 258,97 και λεω μηπως....αρχικη 399.
τι αλλο να κοιταξω εως τα 350-400 ευρω?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

q-acoustics 1030i, mission m33i. Οχι μεγαλυτερα για το χωρο σου
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Το λοιπόν!!!!

Ξεχνάς το Tannoy! Το ηχείο είναι μουντό και ο ήχος του θυμίζει ηχείο κουκουλωμένο με σεντόνι ή κουβερτάκι φλις από τα Jumbo (φτηνιαδούρα ασορτί με το ηχείο...):116:

Έχεις δυο (2) βαρβάτες επιλογές από θέμα κόστους και μόνο!

1) Roister Emphasis 25 με τιμή κάτω από 250 ευρώ! (γουστάρεις?):609:
2) B&W CDM-1SE με τιμή κάτω από τα 600 ευρώ! (ξαναγουστάρεις εε?)

Επίσης και τα δυο ηχεία (αν θες μπορείς να πας και στα Crystal αλλά δε θα στο πρότινα με καμία κυβέρνηση... έστω και οικουμενική), βρίσκονται στο κατάστημα της Ηλεκτρονικής ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ. (Ερχόμενος από Χανιά, τρίτη έξοδο για Ηράκλειο προς λιμάνι απέναντι από τα φανάρια, μόλις βγεις από εθνική)

Δυο ώρες δρόμο είναι τα όμορφα Χανιά από το Ηράκλειο...
Προλαβαίνεις ...μη στα τσιμπήσει και κανένας άλλος δε λέει έτσι?:403:
(...θα σου έλεγα να επενδύσεις στα B&W
Έχουν και ωραίο χρώμα!)


 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Τα Crystal καλυτερα να τα αποφυγεις γιατι ειναι πολυ λαμπρα στις υψηλες και δεν θα ταιριαξουν με το χαρακτηρα του 710
Παντελή τα Crystal γενικά είναι λαμπερά ηχεία σε όλα τα μοντέλα; Είχα ακούσει παλιότερα τα Prisma Towers και μου φάνηκαν σε γενικές γραμμές ισορροπημένα. Εκτός αν τα άκουσα με ιδανικά ενισχυτικά και σε ιδανικό χώρο.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

ευχαριστω delamostre για τις πληροφοριες μπορει να κανω καμια βολτα προς τα εκει παρολο που για να ερθω θα χρειαστω κανα 100αρι βενζινη.α και δεν ειναι δυο ωρες δρομο το εχω κανει στα πενηντα λεπτα με το cupra.....
λοιπον χθες ημουν αθηνα και περασα απο ενα εξυπηρετικοτατο καταστηματαρχη(πετροπουλος)οχι σαν καποιους αλλους που ειχα παει δυο φορες τους ανεφερα οτι ημουν απο κρητη και οτι εψαχνα ενισχυτη με ηχεια και μου ειπαν ελα αλλη φορα με ραντεβου οπως οι γιατροι!(ηχοε.....η)
το λοιπον ο πετροπουλος μου εβαλε να ακουσω
klipsch rf-10 καλο μου αρεσε ο ηχος του αλλα ηθελα και αλλο μπασο προφανως της ιδιας σειρας αλλα μεγαλυτερο.
magnat 800 kai 1000 αστα να πανε ενα βουητο....
magnat quantum 605 πολυ καλο αλλα 650 ευρο!!!!το εβρισκα στο ebay 149euro stuck απο γερμανια και αλλα 40ευρο μεταφορικα αλλα τωρα δεν το βρισκω.
mission 34 αστα να πανε....
cambridge s70 λιγο πιο κατω απο τα klipsch.
wharefedalle 9.5 αντε γεια μα...κια
μετα περασα και απο τα mediamarkt στο γερακα και ειχε τα ιδια ηχεια που ειχα δει και περυσι δηλαδη
audio spectrum monitor 2
boston 226
dali lektor
magnat vektor 205
και εχω μπερδευτει γιατι τιποτα δεν μου αρεσε πραγματικα.
ισως κατι rf-82 που ειδα στον προαναφερθεντα αλλα θα κανουν ενα διχιλιαρο.
μηπως να δω bose 201 η 301?
παλια μου αρεσε πολυ ο ηχος του 901!!!!!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

Παντελή τα Crystal γενικά είναι λαμπερά ηχεία σε όλα τα μοντέλα; Είχα ακούσει παλιότερα τα Prisma Towers και μου φάνηκαν σε γενικές γραμμές ισορροπημένα. Εκτός αν τα άκουσα με ιδανικά ενισχυτικά και σε ιδανικό χώρο.
Ναι, ειναι τσιμπημενα στα ακρα και ειδικα στις υψηλες. Τα Prisma δεν τα ξερω, παντως τα ηχεια που βγαζει τα τελευταια 7 χρονια ετσι ειναι.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ DENON PMA-710(CRYSTAL AUDIO TXT1 H ROISTER EMPHASIS 25)

ευχαριστω delamostre για τις πληροφοριες μπορει να κανω καμια βολτα προς τα εκει παρολο που για να ερθω θα χρειαστω κανα 100αρι βενζινη.α και δεν ειναι δυο ωρες δρομο το εχω κανει στα πενηντα λεπτα με το cupra.....
Πρόσεχε γιατί στο ύψος του Εσταυρωμένου, τη στήνουν τα καρακόλια και μοιράζουν δωράκια.... (Ξέρεις εσύ, μη στα λέω...):116:

μηπως να δω bose 201 η 301?
παλια μου αρεσε πολυ ο ηχος του 901!!!!!
Τα 901 είναι παντελώς διαφορετικό ηχείο από το 301 ή ακόμη περισσότερο από το 201 της BOSE
Τα συγκεκριμένα ηχεία θέλουν πολύ σωστή τοποθέτηση στο χώρο και παίζουν εξαιρετικά σε δωμάτια κυρίως τετραγωνισμένα από 40 έως 80 τετραγωνικά.
Πραγματικά το ηχείο είναι ..."αλλού" αλλά για το δικό σου χώρο δυστυχώς δεν κάνει.

Το 301 και αυτό θέλει σωστή τοποθέτηση για να παίξει. Κυρίως μπένει πολύ κοντά στον πίσω τοίχο (ή δυνατόν και κολλητά στηριγμένο πάνω σ' αυτόν) και με απαραίτητη προϋπόθεση οι πλαϊνοί τοίχοι να απέχουν 30-50 πόντους και χωρίς να υπάρχουν μπαλκονόπορτες, παράθυρα και τα συναφή. Με λίγα λόγια εαν τοποθετήσεις το 301 σύμφωνα με τους περιορισμούς που δίνει η εταιρία, θα ακούσεις παπάδες! :144:
(Με το 201 μην ασχοληθείς, είναι λίγο για εκεί..)
Το ερώτημα είναι ..."το 301 το επιτρέπει ο χώρος σου"?

(Γι αυτό σου ανέφερα οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις, σύμφωνα πάντα με το χώρο που περιέγραψες αλλά και τα χρήματα, είναι το CDM-1SE):116:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.166
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top