Μια φορά κι έναν καιρό...

Status
Not open for further replies.

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Ετσι το έχω καταλάβει και το λέω απλουστευμένα.
Αν κάνω κάποιο λάθος μετά χαράς να με διορθώσει κάποιος που κατέχει το θέμα σε βάθος να μην μείνουν εντυπώσεις λανθασμένες.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Μια φορά κι έναν καιρό...

Σλιού ρέιτ! :116:
Φωτιές ανάβεις με αυτό το αναθεματισμένο .
Χαλάσανε καρδιές για πάρτη του.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Slew rate=ρυθμός ανόδου , όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο το καλύτερο. Ομως αυτό που δείχνει το slew rate , είναι ταχύτητα, και οχι ποσό ρεύματος.Και ας μετριέται με v/μs. Φυσικά δεν θα επεκταθώ για το θέμα του slew rate μιας και κάποιοι νομίζουν οτι το υψηλότερο χρειάζεται μόνο σε ενισχυτές video.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
εγω απο την μερια μου θεωρω απαραιτητη την ικανη ποσοτητα παραγωγης βολταμπερ...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

μα για τα αστραπιαια ρευματα ρωτησε ο φιλος μας... και πραγματι το SLEW RATE ειναι το μεγεθος που τα χαρακτηριζει!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Συγγνώμη για την ερώτηση............
αλλά υπάρχουν και "αργά ρεύματα " ?
 



skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Συγγνώμη για την ερώτηση............
αλλά υπάρχουν και "αργά ρεύματα " ?
Το σωστο ειναι η ταχυτητα μεταβολης του ρευματος που μπορει να ειναι αργη η γρηγορη και εκφραζεται απο το SLEW RATE, ετσι το αντιλαμβανομαι εγω, αλλα ας μιλησει και κανεις ηλεκτρονικος....
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

Συγγνώμη για την ερώτηση............
αλλά υπάρχουν και "αργά ρεύματα " ?
Κιόμως , οσο αστείο και να σου φαίνεται υπάρχουν αργά και γρήγορα ρεύματα.
Τα λαμπάτα για παράδειγμα είναι λίγο πιο τεμπέλικα απο τα τρανζιστοράτα. :205:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

"αργά-αργά γίνεται η αγουρίδα μέλι ":123:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

σου δίνω δώρο ανεκτίμητης αξίας (τη μαγική συνταγή)

πες τα όλα τώρα! και μετά θα λάβεις το δώρο σου!
Εγω παντως.... τωρα περιμενω το δωρακι μου απο τον Κωσταυτιά.... :431:
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

φίλε wizzy βλέπω ότι αδημονείς

εγώ όμως -πού και πού- έχω και δουλειά.
δεν μπορώ να είμαι -πάντα- όλο το 24ωρο πάνω από το πληκτρολόγιο.


τα αστραπιαία ρεύματα wizzy
ή, αστραπιαία αντίδραση (όπως, περίπου, σου είπε και ο Manos58 - 710)

δεν είναι επιστημονικός όρος αλλά έννοια. (αν θες, δική μου)
άλλοι, πιο αρμόδιοι από 'μένα, ίσως μπορούν να στο εξηγήσουν.


εγώ, δεν μπορώ να σου εξηγήσω… αν δεν ακούσεις…

αν δεν ακούσεις π.χ. πώς ένας ενισχυτής οδηγεί (και όχι μόνο) πολύ καλύτερα από έναν διπλάσιας ονομαστικής ισχύος.
(και με τετραπλάσιο αριθμό τρανζίστορ και μεγαλύτερο -ονομαστικά, πάλι- μετ/στη)

γι' αυτό, σου προτείνω να μην βασίζεσαι -τουλάχιστον τυφλά- σε γνώμες και reviews.
αλλά να βάζεις το 'δάκτυλό' σου και επί των τύπων των ήλων.



-Βλάσης, με σίγμα τελικό (s), : ) 702…
α) έγραψα: με αφορμή
β) και χωρίς να αναφέρομαι στον συγκεκριμένο ενισχυτή.


-Χρήστος 704…
αποδείξεις (φωτ.) για τις λάμψεις έφερες; : )


-ΕΑR 706: δεν απαντάς, δεν απαντάς…
τι να σου απαντήσω;
αυτό πού 'θέλεις';
ή, μήπως, να κάνω τον μάγκα στη Magnepan;


-Χρήστος 708…
δοκίμαζες γεφύρωση 2Χ1.200 και κατέληξες (σωστά, είπαμε…) σε 50 ~ > 25;


Γιάννης (Μάρκου) 718
προσωπικά, δεν ξέρω που υπακούν τα watt (και αν μερικοί ενισχυτές είναι ανυπάκουοι…* : ) )
διάβασε όμως τι λέω στο παράδειγμα πού έφερα στον wizzy.

* ανυπάκουοι. Ίσως να 'φταίει' ο σχεδιαστής. : )





Υ.Γ. προσπάθησα να ανεβάσω φωτ. για τα αστραπιαία ρεύματα.
αυτό πού ζήτησα δηλ. να κάνει και ο Χρήστος. : )

δεν το κατόρθωσα, γι αυτό θα ψάξω να βρω έναν δ/στη να του τις στείλω με eʼmail και να τις ανεβάσει.


εν αναμονή, λοιπόν, των photos.


(Α.Κ., παίρνω τίποτα; : ) )
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: Μια φορά κι έναν καιρό...

1) Δεν υφισταται Ηλεκτρικο ή Ακουστικο μεγεθος ή χαρακτηριστικο ονοματι ΠΡΑΤ.
Το σχολιο μου για οποιον επιννοει 'η χρησιμοποιει τετοιους ορους ειναι ακαταλληλο για φορουμ και αυτολογοκρινεται.
Στο τελος οποιος θελει να κανει Πρατ να παει να το κανει σπιτι του και οχι δημοσια.
2) Η αποδοση της ρυθμικοτητας της μουσικης ελαχιστη σχεση εχει με τα χαρακτηριστικα αυτης καθ' αυτης της οποιας Ενισχυτικης βαθμιδας, ειτε αυτη λεγεται προενισχυτης, ειτε Ενισχυτης Ισχυος.
3) Ο Ρυθμος Ανυψωσης Παλμου (Slew Rate) ειναι πολυ σπουδαιο χαρακτηριστικο ενος Ενισχυτου. Υποδηλωνει την ταχυτητα αποκρισης των κυκλωματων στην ηλεκτρικη διεγερση. Σχετιζεται επισης με την Αποκριση Συχνοτητων, και κυριως των υψηλων. Υψηλο (και ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΣ στην κλιμακα των συχνοτητων) Slew Rate φανερωνει εξαιρετικη σχεδιαση, χρηση ποιοτικων εξαρτηματων, (πχ πυκνωτες σηματος χαμηλων απωλειων), και χαμηλη μεταθεση φασεως των διαφορων σηματων ενος μουσικου προγραμματος.
Αυτο σημαινει χαμηλη ΦΑΣΙΚΗ παραμορφωση, η οποια ειναι ο κυριος εχθρος της Διακριτικης Ικανοτητας των λεπτομερειων (Clarity - Definition) ενος Ενισχυτικου. Σε λαμπατους Ενισχυτες μεγαλο ρολο στο Slew Rate παιζει ο ΜΕΤ/ΣΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ, και ειδικοτερα ο βαθμος απωλειων του.
Η ρυθμικοτητα στην αποδοση μουσικων εργων επιρρεαζεται απο το Slew Rate των χαμηλοτερων συχνοτητων (αυτων που παραγουν τα οργανα του Rythm section της ορχηστρας), και μονο ως προς την ακριβεια της αποδοσης των ακαριαιων μετοπων του προγραμματος, της λεγομενης ατακας (μποτιες, σκασιμο του μπασσου).
Παραδοξως το υψηλο slew rate σε υψηλες συχνοτητες μπορει να εκληφθει απο καποιους ακροατες σαν ενοχλητικο, και επιβαρυντικο της διαρκειας των ακροασεων. Κατι τετοιο περιγραφεται απο τον ορο "Fatigue Factor" (συντελεστης κουρασης). Το αντιθετο περιγραφεται σαν "στρογγυλεμα" των υψηλων, και απο τους παραπανω ακροατες χρεωνεται στα υπερ του Ενισχυτη.
4) Ο τετραγωνικος παλμος ειναι ενα καλο μεσον για την μετρηση του slew rate. Η διαρκεια των κατακορυφων τμηματων αυτου του παλμου (ενα κατα την ανοδο του παλμου και ενα κατα την καθοδο) υποδηλωνει τον χρονο που απαιτει το εξεταζομενο κυκλωμα για να περασει απο ενα δυναμικο σε ενα αλλο. Και ειπαμε οτι το Hi End Ενισχυτικο πρεπει να το κανει αυτο σε οσο μικροτερο χρονο γινεται.

Τα παρακατω δεν αφορουν οπαδους της Ακουστικης Αξιολογησης των συσκευων.
Καθως δεν υφισταται στην φυση μεγεθος που να εξελισσεται απουσια του χρονου, δηλαδη δεν νοειται να λαμβανει δυο διαφορετικες τιμες την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη, ετσι και ο τετραγωνικος παλμος δεν ειναι ποτε απολυτως τετραγωνικος, που σημαινει οτι οι κατακορυφες γραμμες εχουν καποια διασταση, αρα δινουν το μετρο της παρελευσης καποιου χρονου. Οσο μικροτερος αυτος ο χρονος τοσο υψηλοτερο το Slew rate, και τοσο πιο Hi End το Εργαλειο.
Φασματοσκοπικα ενας τελειος τετραγωνικος παλμος θα αποτελειτο απο μια Θεμελειωδη συχνοτητα συν ΟΛΕΣ τις Αρμονικες της στο ιδιο πλατος (ενταση) με την Θεμελιωδη.
Αυτο θα αντιστοιχουσε και σε τελεια απεικονιση του τετραγωνικου παλμου στην οθονη ενος παλμογραφου.
Επειδη οπως ειπαμε παραπανω κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει σε αυτον τον κοσμο, υπαρχει συμβαση μεταξυ μηχανικων να θεωρειται ικανοποιητικος ενας τετραγωνικος παλμος που διαθετει εως και την 6η Αρμονικη με το πλατος της θεμελειωδους. Απο την 6η και μετα το πλατος των αρμονικων μπορει να βαινει μειουμενο.
Μια κλασσικη μετρηση Ενισχυτων ειναι η αποκριση τους στον τετραγωνικο παλμο των 10 ΚΗz. Συνηθως εμφανιζεται μια σχετικη κυρτοτητα (καμπουρα) κατα την ανοδο του παλμου που αντιπροσωπευει χαμηλο Slew rate σε αυτην την περιοχη συχνοτητων και σαφως υποδηλωνει αργο Ενισχυτη με αδυναμια στην αποδοση των υψηλων συχνοτητων που μεταφραζεται σε "στρογγυλεμα" του ηχου, δηλαδη ασαφη/ανεπαρκη αποδοση των χροιων των οργανων. Τετοιες συμπεριφορες και το μετρο της επιδρασης τους, γινονται προφανεις με την πρωτη ματια απο γνωστες του φαινομενου. Μια ακουστικη εκτιμηση απο εξασκημενο ακροατη θα επιβεβαιωσει το συγκεκριμενο μειονεκτημα, αλλα θα παρει χρονο να γινει σαφως αντιληπτο, καθως θα συγχεεται με αλλα προβληματα.
 







Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.692
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top