"Vintage Decks & Amplifiers Club"




Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Αλλά αφού οι προ είναι άχρηστοι , μπορεί και να πάρω καμιά metric , αντί του προ.
Ολα αυτά βέβαια , αν βρεθεί ο προ , για να κάνουμε παιχνίδι και να συζητάμε.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μπράβο ρε Γιαννάκη καλορίζικος!!!:444:
Χωρίς τον προ του είναι μισός...

Ασε τη Metric και κάνε άμεσα ένα συνοικέσιο για το έτερο ήμισυ!
Αυτά τα δυο πρέπει να είναι μαζί...:116:
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σ"ευχαριστώ Σταμάτη.
Οντως πρέπει νάναι μαζί , αλλά ελα μου όμως που ο προ δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ για πούλημα!!
Είχε εναν το hifido προ ημερών στα 2200$ και έφυγε μέσα σε τρείς μέρες.
Δεν τον πρόλαβα καν. Είδα μόνο οτι υπήρχε το ζεύγος και μέχρι να κάνω οτι το ψάχνω , είχε ήδη φύγει.
Προς το παρόν θα δουλέψει με g22000 και denon σαν προ. Ο g22000 single ended, ο δε denon σαν balanced. Και βλέπουμε.
Χώρο να δω που θα βρω!! Το ρακ εχει γιομίσει.
 




Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Βρε Γιάννο, έχω τον AU-X711, που είναι πάνω - κάτω ο δικός σου χωρίς το DAC.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν έχω καρφωμένο το loudness, ο ενισχυτής μεταμορφώνεται σε κάτι τελείως διαφορετικό από το να ενισχύσω τα μπάσα και τα πρίμα.

Οι μεσαίες γίνονται διαφορετικές - και του γούστου μου. :109:

Ωρέ! τι μαγικό κουμπάκι είναι αυτό? :116:

 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Tις μεσαίες δεν τις επηρεάζει , ρε γιάννο. +6db ατα 50hz και +6db στα 10khz είναι .
Πάντως σαν μηχανήματα είναι εξαιρετικά.Το δικό μου είναι και λίγο γαργαλημένο toshiba ισχύος, 125000μf στο τροφοδοτικό , μεγαλύτερη γέφυρα ανόρθωσης.60Α.
Α επίσης το loudness βγαίνει εκτός όταν το volume φτάνει στις 12¨00.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Kανόνισε να "γαργαλίσεις" και τον καινούριο που έρχεται...
Θα σου φάω τ' αυτιά!:205:
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Οχι δεν χρειάζεται αυτός τίποτα. Μόνο πυκνωτές αν θελει θα αλλάξω.
Τον 911 το είχα πουσάρει τότε γιατί ήμουν νιός και είχα ορέξεις. Πάντως ακόμη και σήμερα παίζει εξαιρετικά ο πειραγμένος 911.Καλύτερα απο του γαμπρού μου και της άννας που είναι απείραχτοι.


C2301, μπορείς να μου πείς που θα βρω?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Σε μουσείο προϊστορικών εκθεμάτων .:405:
 



gonis

Luger
Μηνύματα
4.262
Reaction score
11.611
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Βρε Γιάννο, έχω τον AU-X711, που είναι πάνω - κάτω ο δικός σου χωρίς το DAC.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν έχω καρφωμένο το loudness, ο ενισχυτής μεταμορφώνεται σε κάτι τελείως διαφορετικό από το να ενισχύσω τα μπάσα και τα πρίμα.

Οι μεσαίες γίνονται διαφορετικές - και του γούστου μου. :109:

Ωρέ! τι μαγικό κουμπάκι είναι αυτό? :116:
Tις μεσαίες δεν τις επηρεάζει , ρε γιάννο. +6db ατα 50hz και +6db στα 10khz είναι .
Πάντως σαν μηχανήματα είναι εξαιρετικά.Το δικό μου είναι και λίγο γαργαλημένο toshiba ισχύος, 125000μf στο τροφοδοτικό , μεγαλύτερη γέφυρα ανόρθωσης.60Α.
Α επίσης το loudness βγαίνει εκτός όταν το volume φτάνει στις 12¨00.
Με αυτά τα μαγικά κουμπακια εγώ είμαι αντίθετος αλλά το ηχητικό αποτέλεσμα που εισπράττει μπορεί να είναι αυτό που περιγράφει διότι μεταβαλλοντας μια συχνοτικη περιοχή αυτό έχει συνέπειες σε όλο το ακουστικό φάσμα,κοινώς δεν έχουμε να κάνουμε με play station.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

C2301, μπορείς να μου πείς που θα βρω?
Μη βιάζεσαι... όταν βρεθεί τον χτυπάς.
Προενίσχυση προς το παρόν έχεις και μάλιστα πολύ καλή! ...το Denon!:116:
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Απάντηση: "Vintage Decks & Amplifiers Club"

Με αυτά τα μαγικά κουμπακια εγώ είμαι αντίθετος αλλά το ηχητικό αποτέλεσμα που εισπράττει μπορεί να είναι αυτό που περιγράφει διότι μεταβαλλοντας μια συχνοτικη περιοχή αυτό έχει συνέπειες σε όλο το ακουστικό φάσμα,κοινώς δεν έχουμε να κάνουμε με play station.

Το μαγικό κουμπάκι Loudness Χρήστο υπάρχει για να αντισταθμίσει την αναισθησία του ανθρώπινου οργάνου ακοής στα άκρα του φάσματος σε χαμηλές στάθμες.
Εννοείται οτι δεν πρέοει να είναι ενεργοποιημένο σε εντάσεις πάνω απο κάποια db , αν θυμάμαι καλά.Ανάλογα και την ευαισθησία των ηχείων χώρο κλπ.
Αν έχεις αναίσθητα ηχεία , 84db και παίζεις με 1 -2 watts στα 4 μέτρα, θα ακούς μόνο μεσαίες. Οχι γιατί δεν βγάζουν τα μηχανήματα χαμηλές και υψηλές , αλλά γιατί τα αυτιά μας παπαρολογούν.Ε αυτή την παπαρολογία ισιώνει το loudness.Δεν κακό.
Οσο για το οτι αλλάζει η ισορροπία όλου του φάσματος με την χρήση του , ναι είναι επόμενο και απόλυτα δικαιολογημένο.
Εγω δεν είμαι επίσης υπέρ της κατάργησης των ρυθμιστικών τονικότητας. Πολλές φορές χρειάζονται.Και να σου πω και κάτι? πολλές ηχογραφήσεις ιδιαίτερα παλιές , βινύλια η και άσχημα transfers σε cd, συνέρχονται με 2-3 db στα μπάσα η στα πρίμα η και στα δυο.Το εχω δει να συμβαίνει ουκ ολίγες φορές και οχι μόνο στο δικό μου σύστημα αλλά και σε συστήματα γνωστών. Το εχει γράψει επανειλημένως και ο ear και διάφοροι άλλοι.Δεν αντιλέγω, σε μια σωστή ηχογράφηση δεν χρειάζεται κανένα ρυθμιστικό. Σε κάποιες άλλες όμως μπορεί και να είναι απαραίτητο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.021
Μηνύματα
2.885.644
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top