ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Μηνύματα
505
Reaction score
46
20121215_100031.jpg 20121215_100100.jpg Καλησπερα μαλλον ηρθε ο καιρος για την αγορα νεων ηχειων και θα χρειαστω τις αποψεις σας για να μπορεσω να παρω μια αποφαση.
ο χωρος μου ειναι περιπου 32 τμ αποσταση ηχειων μεταξυ τους 2,5 και θεση ακροασης 2,5 επισης. Η μουσικη που ακουω ειναι κυριως soft σε λογικες εντασεις για πολυκατοικια και δεν ακουω καθολου κλασικη και jazz.
Προσφατα αγορασα τον Audia flight three και θελω ενα ηχειο με γλυκια μεσαια περιοχη και μπασο απο χαμηλη ενταση. Να τονισω οτι τα ηχεια θα ναι πολυ κοντα στον πισω τοιχο περιπου 20 cm οποτε αποκλησα υλοποιηση bass-reflex με την οπη πισω,με αυτη τη λογικη εχω επιλεξει τα εξεις::121:
Opera seconda
Sonus faber venere 2,5
Chario pegasus
μ αυτη τη σειρα προτεραιοτητας,αν καποιος εχει εμπειρια με τα εν λογω ηχεια ας βοηθησει.
To μπατζετ ειναι οριακα στα 2.500€.
Το προσεχες Σαββατο θα κανω ακροαση σε opera και sonus.

Σας ευχαριστω για το χρονο που θα αφιερωσετε και επισης οποιος καλος ας προσελθει για καφεδακι σπιτι στη Νεα φιλαδελφεια η αν θελει μαζι το Σαββατο για ακροαση....:119:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Για μπασσο που θελεις κοιτα τα PMC Fb1i - twenty

Αναμενουμε εντυπωσεις (ως ενδιαφερομενος...)
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

TΑ fb1 pmc θα σκάσουν απο τα γέλια μόλις δουν τον AF3... δεν... με τίποτα όμως...

Πάνο το ίδια θα συμβεί και στους πήγασους, ενώ αμφιβάλω και για την οδήγηση των άλλων που θες να ακούσεις.
Όμως εφόσον θα κάνεις ακρόαση καλύτερα έτσι για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Προσωπικά θα έβαζα στη λίστα μου το Τoy Tower.

Επίσης θα έκανα τη βόλτα προς Πειραιά για να δοκιμάσω τόσο το Centi όσο (ίσως) και το Cyclops της Geometric Harmony που με εντυπωσίασαν στην τελευταία έκθεση και είναι πολύ ευκολοδήγητα και ευαίσθητα για τον ασθενή (αλλά όντως γλυκόηχο) ΑF3.

:619:
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Τα 20εκ απο τον πισω τοιχο θεωρω οτι ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο την ιδια την επιλογη ηχειου.
Αν κανεις ακροασεις ηχειων σε αλλους χωρους ζητα τα ηχεια να τοποθετηθουν στα 20εκ οπως θα ηταν και στο δικο σου χωρο.
 

Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

το χω υποψην μου να ζητησω την καταλληλη τοποθετηση των ηχειων στο χωρο ακροασης για να δω τη συμπεριφορα τους ασε που οταν παρω την τελικη επιλογη κι επειδη ο καιρος ειναι δυσκολος για τετοια ποσα θα ζητησω ακροαση στο χωρο μου πρωτα και μετα βλεπουμε
 

Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Νικο κι εγω δεν συμφωνω για τα pmc επειτα κι απ την συντομη κουβεντα που χαμε κανει και δεν συμφωνω επισης για τα toy λογο οπης πισω,αντιθετωσ θελω πολυ να κανω μια ακροαση στα cyclops καθως κι εγω τα ειχα ακουσει ενδιαφερον στην εκθεση...
 

Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

γνωριζει καποιος τις τιμες ηχειων της Geometric harmony
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Νικο κι εγω δεν συμφωνω για τα pmc επειτα κι απ την συντομη κουβεντα που χαμε κανει και δεν συμφωνω επισης για τα toy λογο οπης πισω,αντιθετωσ θελω πολυ να κανω μια ακροαση στα cyclops καθως κι εγω τα ειχα ακουσει ενδιαφερον στην εκθεση...
Τα PMC βγαζουν ωραιο μπασσο με μικρη ενταση (ρωτα καποιον που τα εχει), τωρα αν ο ενισχυτης σου δεν τα παλευει αλλο θεμα (δοκιμουλα επι τοπου). Τα Sonus Faber Toy Tower ωραιο ηχο (χρωματισμενος βεβαια στα γουστα τους!) αλλα δοκιμασε το κοντα στον τοιχο και πες μου(ενδιαφερομαι:)). Ο Πηγασος μπασαρει!
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Aγαπητέ Λάκη ούτε τα FB1 ούτε τα Pegasus οδηγούνται απο αυτόν τον ενισχυτή.Έχω ακούσει και τα δύο ηχεία, μάλιστα με διαφορετικούς ενισχυτές... επίσης έχω ακούσει τον ΑF3 επίσης με διαφορετικά ηχεία (αλλά όχι τα συγκεκριμένα γιατί απλώς δεν έχει νόημα)...

Ο AF3 είναι φτιαγμένος για αλλα κόλπα... προσομοιάζει τη λάμπα αλλά θέλει εύκολο φορτίο και δεν συγκινεί με τα δυναμικά του... θέλει εύκολο και ευαίσθητο ηχείο imo. Bέβαια μια δοκιμή ποτέ δεν βλάπτει...

Τα Τoy Tower βρέθηκαν πολύ κοντά στο σπίτι μου κάποτε, κυρίως γιατί είναι 8ωμα και γλυκόηχα. Δεν κατάφερα να τα ακούσω αλλά τα προτείνω διαβάζοντας reviews και έχοντας υπόψιν τις εντυπώσεις φίλων που εμπιστεύομαι.
Όπως προείπε φίλος πιο πάνω, η τοποθετήση κοντά στον τοίχο καλό είναι να αποφεύγεται, ακόμα και για ηχεία με μπροστά την εξάτμιση.
(Πάνο βρες τον τρόπο... βλέπω ότι ο χώρος σε παίρνει... φέρτα πιο μπροστά! Χωρίς να δώσεις χρήματα θα ανέβεις κατηγορία!)


Τα Geometric harmony κοστίζουν: το Centi γύρω στα 1100E και το Cyclops γύρω στα 2.600Ε αν θυμάμαι καλά
Καλύτερα να πάρεις ένα τηλ τον Νίκο να σου πει ο ίδιος και να κανονίσεις μια ακρόαση.
Σου αρέσουν ή όχι, μόνο ωφελημένος θα βγεις απο την επικοινωνία μαζί του. Επίσης τα καταφέρνει και σε custom λύσεις (κούρδισμα κρός, προσαρμογή ηχοχρώματος στα γούστα σου... δεν το παραβλέπεις εύκολα αυτό!)
 



Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

σε βλεπω πολυ φανατικο με τα harmony.....εχεις χρονο να παμε παρεα στο Νικο..???
 

Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

επειδη δεν εχω ακουσει atc απλα απ αυτα που γραφονται πιο πολυ στο monitor πανε παρα στο γλυκο....διωρθοστε με αν κανω λαθος
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

επειδη δεν εχω ακουσει atc απλα απ αυτα που γραφονται πιο πολυ στο monitor πανε παρα στο γλυκο....διωρθοστε με αν κανω λαθος
Τα Αtc είναι top στις μεσαίες, αρα μπορεί να τα πείς και γλυκόηχα. Αναλόγως γούστων μπορεί να θεωρηθούν και κορυφαία σε αυτό που κάνουν.
Όμως ούτε για αστείο με τον ΑF3... είναι ακόμα πιο δύσκολα απο τα fb1 και pegasus.


Ενδιαφέρον συνδυασμός, όπως σου είπα και από κοντά, θα προέκυπτε και με proac d18 αλλά ίσως και με κάποιο neat.
Mη παραλείψεις να δοκιμάσεις...
 

Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

τα ελληνικα μου μεσα σορυ διορθωστε με...!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

σε βλεπω πολυ φανατικο με τα harmony.....εχεις χρονο να παμε παρεα στο Νικο..???
Αν κανονίσεις ΣΚ και δεν υπάχει υποχρέωση μέσα είμαι. Πολύ ευχαρίστως... Έχω καιρό και να τον δώ και θέλω να κάνω και μια ακρόαση το μικρό του (full range).
 

Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

θα παρω αθριο να ρωτησω για Σαββατο πρωι...και θα σου πω..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.537
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

ίσως να δεις σε αυτά τα χρήματα και για αυτόν τον ενισχυτή κάποιο μεγαλούτσικο ηχείο κόρνας. πιθανά στα μεταχειρισμένα να έχεις ανάλογες ευκαιρίες.
 


Μηνύματα
505
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

ενα ηχειο που μ ενδιαφερει Κωστα ν ακουσω ειναι το zingali zero sei το χω υποψην μου

Οποτε ανακεφαλαιωνω τις προσεχεις ακροασεις
1 opera seconda
2 sonus faber venere 2,5 (μ αρεσει με τρελα το desing μακαρι ν ακουγαμε με τα ματια )
3 geometric harmony cyclops
4 zingali zero sei
Μ εξαιρεση τα opera ολα τ αλλα ειναι περιπου στα 2,500
Και δεν μπλεκω με αλλα γιατι στο τελος δεν θα μ αρεσει κανενα,ασε μου πρεπει οπωσδηποτε να αρεσει και το desing στο ετερο ημισυ (πιθανες ατακες....τι κουτα ή τι γκομουτσα ειναι αυτη,απαπα ειναι χαλια δεν το βαζω στο σαλονι αυτο το μαυρο πραγμα κ.α)......βοηθεια μου....ελεωςςςς
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.540
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top