ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Μηνύματα
117
Reaction score
19
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Φίλε μου εγώ παίζω το AF3 με AS Artemis TLS με εξαιρετικό αποτέλεσμα και σε χαμηλές εντάσεις και δυνατα. Δεν είναι αδύναμος! παίζει πιό γεμάτα απο δυο τελικούς που είχα πριν(εναν για κάθε ηχείο..) Δοκίμασέ τον!
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

imo τα artemis δεν συγκρίνονται με FB1 και Pegasus σε θέμα τα οδήγησης...

Αλλά έχεις δίκιο, ας δοκιμάσει και αποφασίζει ανάλογα.

:619:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Ας τα παρουμε ενα ενα.

Απο τα ηχεια της λιστας τα μονα που θα οδηγησει καλα ο ενισχυτης ειναι τα Toy tower. Μπορει να μην εχουν το ρεφλεξ μπροστα αλλα θα επωφεληθουν απο τον πισω τοιχο γιατι στην πραγματικοτητα ειναι για χωρους 20-25τμ.

Τα ATC δεν ειναι γλυκοηχα ηχεια. Εχουν πεντακαθαρα μεσαια κ ειναι εντελως ισορροπημενα χωρις ξυγκακι που λεει ο Βλασης. Τεινουν να υιοθετουν λιγο απο το χαρακτηρα των συνοδων που βρισκονται πισω τους. Επισης σε τετοιο χωρο και σε χαμηλες εντασεις που ακουει ο Πανος, δεν προκειται να ακουσει ποτε χαμηλο.

Η λυση της κορνας που προτεινε ο Κωστας ειναι απολυτα λογικη. Zingali στη λιστα και ακροαση γιατι ο ηπιος χαρακτηρας του ενισχυτη "σηκωνει" κορνα.

PMC, Pegasus δεν θα κατσουν , το ενα λογω transmission που θελει ενισχυτη με γκαζια αλλα και φρενα(ελεγχο, ταχυτητα), το αλλο απλα γιατι η καμπυλη αποκρισης του φλερταρει πολυ συχνα τα 2,5Ω.

Yπαρχουν 2 καινουρια μοντελακια απο μια εταιρια θρυλο που αποφασισε να ασχοληθει με ηλεκτροδυναμικα ηχεια, κ τα 2 κατω απο τα 2Κ και φορανε το folded motion twitter που οποιος εχει ακουσει... Θα κοιταγα σιγουρα για ακοραση ενα εκ των 2 μιας και σα φορτιο φαινονται πολυ νορμαλ για τον ενισχυτη.

http://www.martinlogan.com/motionSeries/models/towers.php

Avmentor : http://avmentor.gr/news_2012/martin_logan_motion_20_40_in_greece.htm

απο φινιρισμα και αισθητικη, χωρις λογια...

 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Επισης, Opera Seconda, κλειστου τυπου, θελει σοβαρα τελικα σταδια ενισχυσης για να παιξει.
 


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Καλησπέρα,

Ένα από τα πολλά ηχεία που έχω δοκιμάσει και θα μπορούσα να σου προτείνω για την ευκολία του στην οδήγηση, αλλά και το εξαιρετικά καλό ηχητικό του αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

DeVORE FIDELITY Gibbon SUPER 8

http://www.devorefidelity.com/reviews.html

Μπορεί να οδηγηθεί πολύ εύκολα από ολοκληρωμένους χαμηλής ισχύος, αλλά και από λαμπάτους.

Μφχ
 

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Καλησπέρα,

επειδή ακούω με τα signature και είμαι πολύ ευχαριστημένος θα έλεγα να δεις τα super http://www.audiovector.com/s3super.html για να είσαι πιο κοντά στην τιμή. Μπορείς να τα αναβαθμίσεις όποτε θέλεις στο μέλλον, το κάνει η ίδια η εταιρεία. Δες επίσης και το pdf με τα αναλυτικά χαρακτηριστικά όλων των μοντέλων. http://www.audiovector.com/Si-SERIESbrochure.pdf Για να τα ακούσεις ίσως βρεις το παλαιότερο μοντέλο Mi3 σε κάποιο κατάστημα οπότε θα καταλάβεις περι τίνος πρόκειται. Για αγορά μιας και δεν υπάρχει αντιπρόσωπος, βρες κάποιο κατάστημα στη Δανία, τα πληρώνεις και σε 3-5 ημέρες είναι στο σπίτι σου.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

ενα ηχειο που μ ενδιαφερει Κωστα ν ακουσω ειναι το zingali zero sei το χω υποψην μου

Οποτε ανακεφαλαιωνω τις προσεχεις ακροασεις
1 opera seconda
2 sonus faber venere 2,5 (μ αρεσει με τρελα το desing μακαρι ν ακουγαμε με τα ματια )
3 geometric harmony cyclops
4 zingali zero sei
Μ εξαιρεση τα opera ολα τ αλλα ειναι περιπου στα 2,500
Και δεν μπλεκω με αλλα γιατι στο τελος δεν θα μ αρεσει κανενα,ασε μου πρεπει οπωσδηποτε να αρεσει και το desing στο ετερο ημισυ (πιθανες ατακες....τι κουτα ή τι γκομουτσα ειναι αυτη,απαπα ειναι χαλια δεν το βαζω στο σαλονι αυτο το μαυρο πραγμα κ.α)......βοηθεια μου....ελεωςςςς
Καλησπέρα Πάνο και καλησπέρα σε όλους.
Έχω προσωπική εμπειρία με τον audia σε συνδυασμό με
1. Opera seconda
2. Opera quinta (τιμή καινούρια 2300 σε κατάστημα που σου έχω στείλει σε pm για να μη θεωρηθεί διαφήμιση)
3. Sonus faber toy tower
4. Zingali zero bookshelf τα οποία και έχω (ίδια κόρνα με sei και τυπικά ίδιο ηχείο)
5. SONUS FABER Guarneri Memento
6. Pmc tb2 signature
Έχεις έναν αξιόλογο ιταλικό ενισχυτή που ταιριάζει απίστευτα σε όσα ιταλικά ηχεία που έχω ακούσει!
Στα Pmc δεν μου άρεσε καθόλου, απλά το ηχείο σαν να υπολειτουργούσε, ας μου επιτραπεί η έκφραση είναι λίγο λοξό ηχείο το pmc και μου άρεσε μόνο με έναν δυνατό bryston μου φανηκε αυστηρο σαν τα ATC
Opera seconda – quinta δεν έχουν και τις τρελές διαφορές μεταξύ τους, μου άρεσαν και τα δυο.. ταχύτατα ηχεία τα οδήγησε επαρκέστατα όμως δεν νομίζω να σε ικανοποιησει το μπάσο τους το οποίο έχει παρουσία αλλά η κλειστή καμπίνα είναι αλλιώς..

Sonus faber toy tower: εξαιρετικό, ο ήχος ένα σώμα καλή ανάλυση ζεστά πρίμα και με καλό μπάσο άσε που είναι και πανέμορφο

Zingali zero bookself: αυτά που έχω δλδ, ο audia βρήκε την χρυσή τομή στα πρίμα του ηχείου και αυτό δείχνει πόσο καλή δουλειά έχει γίνει στον ενισχυτή. Γλυκύτατος ήχος χωρίς καθόλου γρέζι με μια ρομαντική ανάλυση εξαιρετική
SONUS FABER Guarneri Memento: ένα ηχείο με μονάδες dynaudio πολλαπλάσιας αξίας από αυτό που ψάχνεις. Έλα που όμως που ο audia στάθηκε και εδώ ικανότατος!

Οπότε έχουμε και λέμε. Έχεις έναν πολύ καλό ενισχυτή, πάρε ηχεία με ταπεραμέντο,
Νομίζω πως κινησε σωστά με τα sonus, τα venere δεν τα έχω ακούσει αλλά μόνο και μόνο που είναι κινεζια ξενερώνω!!!
Πρώτη προτίμηση δική μου είναι τα toy tower μετά τα zingali και έπειτα τα opera.

Μη ξεχάσεις να ακούσεις και τα neat momentum, είναι στα χρήματα σου και θα σε εντυπωσιάσουν! Αλλα δεν εχω αποψη πως παιζουν με τον audia
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

αλλά η κλειστή καμπίνα είναι αλλιώς..
η κλειστη καμπινα θελει ενισχυτη με γκαζια, μονο τοτε αποδιδει το χαμηλο που μπορει το ηχειο
 

Μηνύματα
155
Reaction score
2
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Ο Dalanik έκανε πολύ καλή πρόταση με τα Cyclops της Gemotric Harmony. Τα άκουσα στην έκθεση και έμεινα (όπως και πολλοί εκεί μέσα) με το στόμα ανοιχτό. Δεν πίστευες οτι βγαίνει όλος αυτός ο ήχος από αυτό το ηχείο με έναν Αίολο (Τσακιρίδη) από πίσω. Μετά τα άκουσα και στο χώρο του Νίκου του Μπουλαμάτση και συνεχίστηκε το πανηγύρι!

Νομίζω πως πρέπει να τα ακούσεις οπωσδήποτε πριν αποφασίσεις τί ηχεία θα πάρεις σε αυτά τα λεφτά.
 

Μηνύματα
503
Reaction score
46
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Φιλε soke εκλεισα ραντεβου με το Μπουλαματσι και περιμενω κι εγω ν ακουσω τι χημεια θα βγει
Κι εγω στην εκθεση επαθα πλακα.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
19
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ ....ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

panos13, Αν πας να ακούσεις τα cyclops, γράψε μας εντυπώσεις γιατί έχει ενδιαφέρων! Είμαι υπερ των Ελληνικών και σε ενδεχόμενη αλλαγή θα είναι απ' τα πρώτα που θα σκευτόμουν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top