SVS. Νέα φθηνά subs

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

αν βρίσκατε μεταχειρισμένο ένα paradigm sub 1, θα το χτυπούσατε αντί ενός svs sb13?...
Για διαμέρισμα, δηλαδή με νορμάλ χρήση που λόγω χαμηλών στάθμεων δεν αφήνει περιθώρια για υπεροδήγηση των woofer, θα προτιμούσα το Paradigm με τα έξι 8ιντσα από το μονό SB13.

SB13 θα επέλεγα μόνο αν έπαιρνα δύο, αλλιώς το ένα SB το βρίσκω μεσοβέζικη λύση.
Όποιος θέλει ένα σαμπ και δυνατό, πάει στο PB. Αρκεί να διαθέτει χώρο για το τέρας (και να μπορεί να ανεβάσει εντάσεις για να το αξιοποιήσει).
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

με την τιμή του σαν μεταχειρισμένο παίρνω δυο καινούργια svs sb 13....οπότε?
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Δεν ανέφερες ότι το βρίσκεις το Paradigm σε τιμή ίση με δύο PB.

Ψηφίζω δύο PB.

Εκτός κι αν ανέβεις ακόμη λίγο και πας σε δύο Ken Kreisel DXD-12012 στα 4600.
("Monsterous mid-bass kick", review)
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.870
Reaction score
5.855
Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

02 SVS SB 13 χωρις σκεψη!!!
Ειναι καινουργια και αυτο λεει πολλα σε αυτα τα χρηματα αυτην την εποχη!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.870
Reaction score
5.855
Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Αν και πιστευω 2 ειναι πολλα γιατι δεν θα μπορεσεις να τα δουλεψεις οπως πρεπει στο χωρο που εισαι..
Καθε μερα θα σου βαρανε την πορτα!!!:hunter:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Δεν ανέφερες ότι το βρίσκεις το Paradigm σε τιμή ίση με δύο PB.

Ψηφίζω δύο PB.

Εκτός κι αν ανέβεις ακόμη λίγο και πας σε δύο Ken Kreisel DXD-12012 στα 4600.
("Monsterous mid-bass kick", review)
έχεις δίκιο Γιάννη...δεν είπα τιμή

το έψαχνα παντού και οι τιμες που βρήκα ήταν όλες πάνω απο 3χιλ ευρώ...έχει καλές κριτικές πάντως και μου άρεσε που λόγω πολλών μονάδων, το μπάσο απλωνόταν (όπως έλεγαν τα reviews), καλύτερα στο χώρο....σα να είχες και 2ο σαμπ...

για το χώρο μου θα πάω τελικώς στο svs (1 στην αρχή)...τίμιο σαμπ και στη τιμή και στην απόδοση...

το πολύ πολύ να ψάξω κάνα μτχ 13αρι να το παντρέψω αργότερα...
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Αν και πιστευω 2 ειναι πολλα γιατι δεν θα μπορεσεις να τα δουλεψεις οπως πρεπει στο χωρο που εισαι..
Καθε μερα θα σου βαρανε την πορτα!!!:hunter:
σίγουρα....φαντάσου οτι δεν είχα τσιτώσει σχεδόν ποτέ ούτε τα PV1...:O_o:

αλλά δε με νοιάζει...τώρα με το svs θα το κάνω...:biggrin:
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Αν και το "τίμιο" σαν επιθετικός προσδιορισμός ηχείου, μου κάνει κάτι σαν βαρετό και μέτριο, θα συμφωνήσω ότι

το sealed SVS SB-13Ultra είναι εξαιρετική επιλογή, ειδικά αν ζευγαρωθεί με δεύτερο.

Πάντως αν οριοθετήσεις το μπάτζετ σου τελεσίδικα στα 2.000 ευρώ, ίσως πιο καλή επιλογή θα ήταν το Ported Box λόγω "ατελείωτης" απόδοσης στο home cinema. Και παίζεις και με βούλωμα των οπών στην πορεία.

Συνοψίζοντας, η άποψή μου είναι ότι προτιμότερο είναι το ported 13Ultra, αν μιλάμε για ένα σαμπ και με όριο τα 2.000.
Αν πρόκειται σίγουρα να αγοραστούν δύο, τότε προτιμότερα είναι τα sealed svs 13Ultra στα 3.200.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Συνοψίζοντας, η άποψή μου είναι ότι προτιμότερο είναι το ported 13Ultra, αν μιλάμε για ένα σαμπ και με όριο τα 2.000.Αν πρόκειται σίγουρα να αγοραστούν δύο, τότε προτιμότερα είναι τα sealed svs 13Ultra στα 3.200.
Σίγουρα θα αγοραστούν 2...απλά γενικά μιλώντας, είναι καλύτερα να έχεις 2 σαμπ στο χώρο απ το να χεις ένα...έτσι δεν είναι? (καλύτερη φόρτιση χώρου)....και επειδή θα ανέβω κοντά στα 3Κ με τα 2 13αρια, έλεγα μήπως να τα έδινα και να πάρω ενα μτχ paradigm...αν έχει την ίδια απόδοση με 2 13αρια...γι αυτό το έψαχνα...

αλλά μάλλον καλύτερα 2 svs...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.123
Ένα sub τοποθετείται εύκολα και παίζει καλά, ιδίως σε μικρό χώρο. Για πόσα τετραγωνικά μιλάμε?

Όταν έχεις δύο subs, μπορεί το δεύτερο να παίζει μόνο στον απέναντι ή σε πλαϊνό τοίχο*.
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή πρέπει να μπουν μπροστά και τα δύο?







*Όπως τα δικά μου, που έπαιξαν καλά μαζί μόνο όταν τοποθετήθηκαν διαγώνια σε απέναντι τοίχους.
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

To κέρδος με τα δύο sealed είναι ότι μπορείς να τοποθετήσεις το ένα δίπλα στο αριστερό σου ηχείο και το άλλο δίπλα στο δεξί σου ηχείο, εφόσον θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις για τις δικάναλες ακροάσεις σου.

Στο home cinema, ένα και μεγάλο σαμπ θα προσφέρει τη φόρτιση του χώρου και θα προσφέρει ό,τι χρειάζεται για να απολαύσεις το χαμηλό των ταινιών.

Αν παίζει κανείς σε χαμηλές στάθμες, τα sealed είναι καλύτερα, γιατί το μπάσο έχουν ταχύτερη απόσβεση.
Αν παίζει κανείς σε χαμηλές στάθμες, αλλά θέλει και τα πολύ χαμηλά Hz, πάει απαραίτητα σε δύο sealed (και πάνω).

Αν κανείς θέλει να συνδυάσει όλα τα καλά των δυο πάνω λύσεων, πάει σε δύο (ή τέσσερα) Kenn Kreisel DXD 12012.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.870
Reaction score
5.855
Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

σίγουρα....φαντάσου οτι δεν είχα τσιτώσει σχεδόν ποτέ ούτε τα PV1...:O_o:

αλλά δε με νοιάζει...τώρα με το svs θα το κάνω...:biggrin:

Καλα οταν με το καλο τα παρεις θες δεν θες θα τα παιζεις στο τερμα....χιχιχιχιχιιχ
Το πολυ πολυ να φυγουν να πανε αλλου!!!!!!!:laugh:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Re: SVS. Νέα φθηνά subs

Ένα sub τοποθετείται εύκολα και παίζει καλά, ιδίως σε μικρό χώρο. Για πόσα τετραγωνικά μιλάμε?

Όταν έχεις δύο subs, μπορεί το δεύτερο να παίζει μόνο στον απέναντι ή σε πλαϊνό τοίχο*.
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή πρέπει να μπουν μπροστά και τα δύο?
Zizik, ενιαίος χώρος γύρω στα 20m2...μπορεί και λίγο λιγότερο...

τα 2 PV1 είχαν τοποθετηθεί αντιδιαμετρικά....το ένα ήταν μπροστα αριστερα δίπλα στο ηχείο και το άλλο στον απέναντι τοίχο πίσω δεξιά, ελάχιστα πιο πίσω απο το καναπέ που καθόμουν....μετά το έφερα σχεδόν δίπλα στο καναπε, στο πλάι...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Re: Απάντηση: Re: SVS. Νέα φθηνά subs

Zizik, ενιαίος χώρος γύρω στα 20m2...μπορεί και λίγο λιγότερο...

τα 2 PV1 είχαν τοποθετηθεί αντιδιαμετρικά....το ένα ήταν μπροστα αριστερα δίπλα στο ηχείο και το άλλο στον απέναντι τοίχο πίσω δεξιά, ελάχιστα πιο πίσω απο το καναπέ που καθόμουν....μετά το έφερα σχεδόν δίπλα στο καναπε, στο πλάι...
IMHO ενα sub το καλυτερο που μπορεις να παρεις και αργοτερα ενα ιδιο ακομα.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

To κέρδος με τα δύο sealed είναι ότι μπορείς να τοποθετήσεις το ένα δίπλα στο αριστερό σου ηχείο και το άλλο δίπλα στο δεξί σου ηχείο, εφόσον θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις για τις δικάναλες ακροάσεις σου.

Αν παίζει κανείς σε χαμηλές στάθμες, αλλά θέλει και τα πολύ χαμηλά Hz, πάει απαραίτητα σε δύο sealed (και πάνω).
ναι Γιάννη, θέλω και τη μουσική μέσα στο παιχνίδι....

όχι πολύ χαμηλές, αλλά θέλω να είναι για αρχή (δλδ ακόμα και με το 1 sb 13 ),αρκετά καλύτερες απο τα 2 PV1 που είχα....ελπίζω...και όταν με το καλό έρθει το δεύτερο, μιλάμε ξανά
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.123
Πιστεύω πως σε 20 τετραγωνικά το SB13 θα φτάσει και θα περισσέψει. Aν θέλεις υπερβολές, ένα PB13.


Για L-R αποφάσισες τα μικρά?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Re: SVS. Νέα φθηνά subs

Πιστεύω πως σε 20 τετραγωνικά το SB13 θα φτάσει και θα περισσέψει. Aν θέλεις υπερβολές, ένα PB13.
Για L-R αποφάσισες τα μικρά?
το παλεύω για τα μεγάλα...

και γω για το κλειστό πάω...

θα μου πεις, πρώτα σαμπ και μετά ηχεία?....και θα σου απαντήσω ξερά, ναι...είμαι βλαμμένος:biggrin:...δε μπορώ χωρίς σαμπ...θα παίζει με αυτά που έχω τώρα μέχρις ώτου...
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SVS. Νέα φθηνά subs

Και πολύ καλά κάνεις που τα πήρες με αυτήν τη σειρά.

Ένα καλό σαμπ κι ένα καλό κεντρικό είναι οι θεμελιώδεις λίθοι ενός home cinema.

Όποιος δεν το πιστεύει, ας κλείσει/αποσυνδέσει όλα του τα ηχεία σε μια ταινία και ας ακούσει μόνο τα main τι βγάζουν.
Χαλαρές ενορχηστρωσούλες και κανά χαζό θόρυβο που και που.

Έχει τύχει να ξεχάσω να ανοίξω τον τελικό για τα main, και να δω όλη την ταινία μόνο με το κεντρικό και τα surround και να μην το καταλάβω, χαχα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.270
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top