Μετρήσεις χώρου...


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Tα πικαπ που θα τα βάλεις?:cool:
Μου φαίνεται Γιώργη ούτε και εσύ διάβασες αυτά που έγραψα...8-) αύριο παραλαμβάνω τα δυο μικρά σε ύψος έπιπλα.... είναι στα 35cm ύψος και δίσκους θα βάζω γονυπετής*....:D :roflmao:


*Φυσικά όταν θα είμαι μόνος μου... γιατι είστε επικίνδυνοι εσείς εδώ μέσα...:geek:
Μην δείτε άνθρωπο να σκύβει...:p :laugh:
 
Last edited:


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
δεν λεω να βελτιωσεις τον χωρο με αλλαγες μηχανηματων αλλα αν η αλλαγη μηχανηματων επηρεαζει την μεχρι τοτε ηχητικη φροντιδα.
πολυ λιγο κατα τη γνωμη μου...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
δεν λεω να βελτιωσεις τον χωρο με αλλαγες μηχανηματων αλλα αν η αλλαγη μηχανηματων επηρεαζει την μεχρι τοτε ηχητικη φροντιδα.
Ισορροπία ή έλλειψη αυτής στις ακουστικές ιδιότητες δεδομένου χώρου ισχύει ανεξάρτητα από το ηχοσύστημα που θα κληθεί να παίξει εντός αυτού.
Αλυσίδα με ισορροπημένους κρίκους καταδεικνύει πιό έντονα την πιθανή προσθήκη ανισόρροπων.
Δύο σφάλματα που θ'αντισταθμίζονται ενδεχομένως το ένα από το άλλο,μπορεί να καταλήγουν πρόσκαιρα σε υποφερτό αποτέλεσμα,ποτέ όμως σε ορθό.
Γιατί δεν διαβάζετε με προσοχή (κάποιοι) αυτό που έγραψα εδώ...
Είναι προτιμότερο (κάποιοι) να σε ΄΄αγαπάνε΄΄,παρά να σε...συμπονάνε.:wink:
 

Μηνύματα
4.007
Reaction score
3.854
...σε ένα καλό χώρο ένα καλό σύστημα ακούγεται μια χαρά.

...επίσης ένα χάλια σύστημα ακούγεται πολλά χάλια.

Όταν το ταμπελάκι της μάρκας είναι...βαρύ σαν ιστορία και τα αλουμίνια παχηά-παχηά και τα καλώδια σα φίδγια, αλλά ο άψογος χώρος βγάζει τσιρίδες και μπουμαρίσματα, μην έχεις αμφιβολία: τα φίδια και οι λαμαρίνες είναι για τα μπάζα.

Απλά τα όνειρα χαλάνε δύσκολα!!!:sneaky:
 

Μηνύματα
4.007
Reaction score
3.854
Μου φαίνεται Γιώργη ούτε και εσύ διάβασες αυτά που έγραψα...8-) αύριο παραλαμβάνω τα δυο μικρά σε ύψος έπιπλα.... είναι στα 35cm ύψος και δίσκους θα βάζω γονυπετής*....:D :roflmao:


*Φυσικά όταν θα είμαι μόνος μου... γιατι είστε επικίνδυνοι εσείς εδώ μέσα...:geek:
Μην δείτε άνθρωπο να σκύβει...:p :laugh:
άλλα νταλλων νταλτον!!

Ρε Άβερελ
το γεγονός ότι αναφέρεις κάτι αόριστο για το καινούργιο έπιπλο που περιμένεις απ τον Μάνο(μην του το πας:fuckyou:), μετά γίνονται δύο, δγιό, 2 χαμηλά επιπλάκια και όλες αυτές οι μουσουτου παραπομπές απαντήσαν στο ερώτημά μου τάχατες?

Καλά, πάρε το έπιπλο με το καλό(που είναι 2 τελικά, κοντούτσικα κει πέρα, σιγά το πράμα, Μάνο μην του τα πας:focus:) και ερχόμαστε να σε απολαύσουμε σε βινύλιο-πάρτυ:angel:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εγώ δεν είμαι και τόσο “κάθετος”, κάποιες επώνυμες [και από καταξιωμένους κατασκευαστές] συσκευές [υπερτιμημένες δε] που είναι ακριβές είναι και ακριβείς! :)

Εγώ είμαι τυχερός που ποτέ μου δεν επένδυσα σε ματζούνια / φίδια και σε ακριβές λαμαρίνες, άλλωστε δεν είχα και τα λεφτά που ζητούσαν! ;)
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
άλλα νταλλων νταλτον!!
Γιώργο τι πίνεις και δεν μας δίνεις...:o

Θα μπορούσες να ρωτήσεις (απλά) εάν ήθελες να μάθεις για το επιπλο!

Είναι ήδη στον βαφέα :fuckyou:... θα βάλω φώτος και μετά από τις νέες βελτιωμένες επεμβάσεις... Και με νέο ντακάκι.:prankster:
 
Last edited:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
το γεγονός ότι αναφέρεις κάτι αόριστο για το καινούργιο έπιπλο που περιμένεις απ τον Μάνο(μην του το πας:fuckyou:),
Εγώ παρέδωσα ,δεν πληρώθηκα και οτι μακακία γίνει από δω και στο εξής δεν αναγνωρίζω τίποτα :beach:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Επειδή το θέμα ασχολείται με μετρήσεις και μόνο, άσε που έπονται και άλλες από άλλους χώρους, εγώ δεν θα ξαναγράψω κάτι για το σύστημα μου, άλλωστε όταν ολοκληρωθεί σε λίγες μέρες θα ανοίξω νέο θέμα και εκεί μπορούμε να σφαχτούμε!
:tongue: :laugh:

ΥΓ. Σόρυ Άλεξ για τα :offtopic:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.155
Reaction score
677
Δεν ξερω αν εχει συμβει κατι μαγικο, αλλα οσο ειχε ο Μη συστημα, το προβλημα στις χαμηλες ηταν παρα πολυ εντονο. Επισης εχω και μια ερωτηση, οταν αλλαζουμε μηχανηματα αλλαζει η ακουστικη του χωρου? Δηλαδη αν καποιο dac πχ εχει εμφαση στα χαμηλα, τι κανουμε? Φτιαχνουμε τον χωρο γενικα η ειδικα αναλογα με το συστημα που εχουμε ?????
Ο κ
Δεν ξερω αν εχει συμβει κατι μαγικο, αλλα οσο ειχε ο Μη συστημα, το προβλημα στις χαμηλες ηταν παρα πολυ εντονο. Επισης εχω και μια ερωτηση, οταν αλλαζουμε μηχανηματα αλλαζει η ακουστικη του χωρου? Δηλαδη αν καποιο dac πχ εχει εμφαση στα χαμηλα, τι κανουμε? Φτιαχνουμε τον χωρο γενικα η ειδικα αναλογα με το συστημα που εχουμε ?????
Βλάσση ο καλός χώρος είναι καλός χώρος. Στην αδυναμία του χώρου έχει στηριχτεί ένα μεγάλο μέρος του παγκόσμιου hiend που πουλάει στεγνά η εμφατικά μπάσσα, ανοιχτές μεσαίες, τραγανά ή σκοτεινά ψηλά και άλλα κολοκύθια τουμπανα. Πουλάνε δηλ χαρακτήρα. Τα μηχανήματα πρέπει να τεστάρονται σε σωστά φροντισμένους χώρους, όχι απαραίτητα studios αλλά γενικά χώρους που έχουν λύσει βασικά θέματα. (Συμμετρία, διάχυση, απορρόφηση στα χαμηλά για να μην μπουμάρει και άλλα βεβαια). Εάν κάποιο μηχάνημα έχει ας πούμε εμφατικό μπάσσο κάνεις ψιλοδιορθώσεις από της τιγμή που γενικά ο χωρος είναι φροντισμένος. Εμένα πχ τα lamm είχαν πολύ ενέργεια στα χαμηλά. Όχι έμφαση. Μπούμαραν τα πάντα στους 38 κύκλους μετά πάλι στους 67 και πάει λέγοντας. Όταν άλλαξα ριζικά στήσιμο στα ηχεία και μέτρησα το χωρο με μικρόφωνο και software κάνοντας κάποιες βελτιώσεις σε επίπεδο απορρόφησης και διάχυσης, δεν μπορώ να ακούσω άλλο ενισχυτή. Κάποιοι μάλιστα ακούστηκαν και άμπασοι που υποτίθεται είχαν καλά χαμηλά.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Διακρίνω μια αδυναμία των ακροατών στο μπάσο, και μια αδυναμία του μπάσου να ακουστεί σωστά στους ακροατές. Αυτό που δεν ξέρω, είναι αν οι δύο παραπάνω παρατηρήσεις συνδέονται μεταξύ τους, με όρους αμοιβαίας ανικανότητας αυτο-προσδιορισμού. :rolleyes:

...το χάνω και γω σιγά-σιγά, αργά, αλλά μονότονα...:whatever::imtheking:
 
Last edited by a moderator:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Διακρίνω μια αδυναμία των ακροατών στο μπάσο, και μια αδυναμία του μπάσου να ακουστεί σωστά στους ακροατές. Αυτό που δεν ξέρω, είναι αν οι δύο παραπάνω παρατηρήσεις συνδέονται μεταξύ τους, με όρους αμοιβαίας ανικανότητας αυτο-προσδιορισμού. :rolleyes:

...το χάνω και γω σιγά-σιγά, αργά, αλλά μονότονα...:whatever::imtheking:
Το μπασο....το καλο στακατο μπασο ....εχει γοητεια παλλικαρα μου..αλλα ειτε λογω χωρου,ειτε λογω ηχειων ,ειτε λογω κακης η λανθασμενης οδηγησης του ηχειου δεν μας κανει παντα τα χατηρια να βγει οπως εμεις το γουσταρουμε!!!!!!!:D:D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.877
Reaction score
11.188
Μετρήσεων συνέχεια από το χώρο του gonis με τα φοβερά magnepan 20.1. Έγιναν τρεις μετρήσεις στη θέση ακρόασης (αρκετά μακριά από τα ηχεία, περίπου στα 4 μέτρα): αριστερό ηχείο, δεξί και μαζί. Εύρος από 40 μέχρι 20ΚHz. Οι οριζόντιες διαστάσεις του χώρου είναι σίγουρα μεγαλύτερες από 4.5μ άρα όλο και κάποιο(α) mode θα κρύβεται κάτω από τα 40Hz και δε μετρήθηκε. (Οι απόλυτες τιμές στάθμης είναι στο περίπου γιατί 3 ντεσιμπελόμετρα που είχαμε για βαθμονόμηση έδειχναν τρεις διαφορετικές μετρήσεις...) Μικρόφωνο minidsp umk-1 usb βαθμονομημένο από crosslabs.

Δύο ηχεία μαζί:







Αριστερό:


Δεξί:


Σύγκριση:


RT60:


ETC αριστερό:

ETC δεξί:


Modes:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.877
Reaction score
11.188
Το σχολιασμό τον αφήνω στον μετρ Αλέξανδρο (μην εκτεθούμε κι όλας...)

Disclaimer: όλες οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν σε παρεϊστικη ατμόσφαιρα, καθαρά ερασιτεχνικά και ουδεμίαν ευθύνην φέρομεν δια την ορθότητα τους, την αξιοπιστία τους και την ...επαναληψιμότητά τους.
 

Μηνύματα
2.155
Reaction score
677
Είναι συμμετρικά στημένα τα ηχεία? Βλέπω μια φορτιση στους 50 στο αριστερό και μια βύθιση στο ίδιο συχνοτικό πεδίο στο δεξι. Έχουν τις ίδιες αποστάσεις από τους, κατά πάσα πιθανότητα, πλαϊνούς τοίχους ?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Μετρήσεων συνέχεια.....
:rolleyes:

Η χιονοστιβάδα είναι ένα φαινόμενο που περιλαμβάνει την ολίσθηση μιας μεγάλης μάζας χιονιού από την πλαγιά ενός βουνού, προκαλείται όταν μια συγκεντρωμένη μάζα χιονιού απελευθερώνεται σε μία πλαγιά. Είναι ένας από τους σημαντικότερους κινδύνους στα βουνά κατά τη διάρκεια του χειμώνα, καθώς έχουν τη δυνατότητα να συμπαρασύρουν πάγο, βράχους, δεντρα και άλλα υλικά στη πλαγιά, και πολλοί άνθρωποι κατά καιρούς πέφτουν θύματα χιονοστοιβάδων που ολισθαίνουν σε πλαγιές, ιδίως σε τουριστικές περιοχές.

http://el.wikipedia.org/wiki/Χιονοστιβάδα
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
τελουν διορθωση οι πορτες.....δεν ειναι τιποτα.

ολα αυτα τα κανετε για μια θεση ακροασης ;

αν ειναι 4 ακροατες τι κανετε ;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.009
Μηνύματα
2.885.186
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top