Μετρήσεις χώρου...

Μηνύματα
215
Reaction score
336
ep4nder, συγχαρητηρια για την παρουσιαση!!!!:hi:
και μια ερωτηση: Στην περιοχη 40-250 μετρας με το ενα ηχειο εν λειτουργια η και με τα δυο;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Όπως και σε...άδικο.:lol:
Δίκαιο κιόλας θα ήταν να οργάνωνε με κάποιον τρόπο την προσωρινή μεταφορά και να του διδόταν ευκαιρία γι ακρόαση των δικών του ηχείων στο συγκεκριμένο χώρο.
To σκεφτόμουν και τελικά κατέληξα ότι τα δικά μου δεν είμαι σίγουρος ότι θα ακούγονται καλύτερα σε όλες τις μαραμέτρους εκεί μέσα...θέλουν πιο ζωντανό χώρο 0,4-0,7s...νομίζω εκεί θα ακουγόντουσαν πιο "κλειστά" από εδώ...λογικά βέβαια εκεί θα ήταν ακόμα πιο ακριβή...επίσης θέλουν μεγαλύτερο πλάτος, δηλαδή απόσταση από τους πλαινούς τοίχους.....
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
ep4nder, συγχαρητηρια για την παρουσιαση!!!!:hi:
και μια ερωτηση: Στην περιοχη 40-250 μετρας με το ενα ηχειο εν λειτουργια η και με τα δυο;
Σε ευχαριστώ...στα χαμηλά η μέτρηση πρέπει να γίνεται και στα 2 μαζί, με 2 λόγια για να διεγείρεται ο χώρος τό ίδιο όπως και στην κανονική ακρόαση.
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Στο πρώτο από τα παρατιθέντα διαγράμματα διακρίνεται τιμή στάθμης 83dB
Η τιμή στάθμης είναι στον κάθετο άξονα, τα 83db πάνω είναι η στάθμη του calibration signal του εσωτερικού spl meter στο πρόγραμμα, που είχα χρησιμοποιήσει ως reference για να ρυθμίσω την κλίμακα του άξονα της στάθμης.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η τιμή στάθμης είναι στον κάθετο άξονα, τα 83db πάνω είναι η στάθμη του calibration signal του εσωτερικού spl meter στο πρόγραμμα, που είχα χρησιμοποιήσει ως reference για να ρυθμίσω την κλίμακα του άξονα της στάθμης.
Eυχαριστώ.Η διακύμανση της απόχρωσης σε συνάρτηση με τα απαιτούμενα χιλιοστά δευτερολέπτου γιά την εξασθένηση κατά 10 dB του ρυθμού συντονισμού στα 47 Hz,μαρτυρά ότι αυτός δεν θα γίνεται έντονα αντιληπτός σε πρόγραμμα που περιέχει υψηλή ενέργεια στις πρώτες οκτάβες του ακουστού φάσματος.Οι ανώτεροι όμως πιθανώς να γίνουν αλλά όχι υποχρεωτικά με δυσάρεστο τρόπο.Πιθανή πηγή της ακύρωσης στα 190 Ηz;
... κάτω από τα 40 Hz δεν μετράει το μοντέλο?
Μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα γιά τη συμπεριφορά κάτω από το δεδομένο όριο με βάση τα ήδη υπάρχοντα αποτελέσματα στην ανάλυση χαμηλών κατά 1/24 οκτάβας.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Βασιλη την καλημερα μου.
Πριν την μετρηση που σου εκανε ο Αλεξ, ειχε προηγηθει καποια συγκεκριμενη περιποιηση αυτου΄;
Με αλλα λογια ,εκανες αυτες τις μερες καποια αλλαγη - φροντιδα ; Η ειναι οπως ηταν παντα;
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Aυτή είναι η ανάλυση των mode του Βασίλη...είναι πολύ καλή...διότι έχει ελάχιστους συντονισμούς και όσους έχει είτε είναι αδύναμοι, είται δεν διαρκούν πολύ...και στις 2 περιπτώσεις αυτό σημαίνει ότι...δεν ακούγονται! Αυτός στα 47hz που λέγαμε...κοιτάξτε πόσο αδύναμος είναι παρόλο που διαρκεί αρκετά...αυτός στα 45hz μου φαίνεται πιο ακουστός...αλλά απέχουν και μόλις 2hz μεταξύ τους...
Βλέπετε που στην μεγάλη κοιλία μεταξύ 190-200hz υπάρχουν 3 mode μαζί? Αυτά δημιουργούν την κοιλία εκεί στην απόκριση...μη νομίζετε ότι όπου mode σημαίνει και κορυφή στην απόκριση, μπορεί να σημαίνει και κοιλία, άλλωστε τί είναι τα mode, ημίτονα που περιφέρονται στον χώρο, είτε με θετικό, είτε με αρνητικό πρόσημο...

Κοιτάξτε την εντυπωσιακή απουσία συντονισμών μεταξύ 60-180hz!
Όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, όχι μόνο δεν θα έπρεπε να σχολιάζετε το χαμηλό στον Βασίλη, αλλά μάλλον να το ζηλεύετε...:fuckyou:
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πιθανή πηγή της ακύρωσης στα 190 Ηz;
Οι διαστάσεις του καθαρού ορθογώνιου χώρου του Βασίλη (3,60x6,80) σε ένα οποιοδήποτε room mode calculator κι αν τις βάλεις έχουν έναν συντονισμό που δημιουργείται και κάτα μήκος και κάτα πλάτος στα 188hz, οπότε λογικά η θέση ακρόασής του έχει πέσει στο null του συντονισμού αυτού, αφού είναι στη μέση του πλάτους 360/2=1,80μ (τα 188hz έχουν λ= 1,82m) και απέχει και περίπου το ίδιο αν θυμάμαι καλά από τον τοίχο πίσω του...Eίναι τα 2 modes που βλέπαμε στο διάγραμμα πριν σχεδόν κολλητά το ένα στο άλλο. Οπότε θα μπορούσε ενδεχομένως μετακινόντας τη στον κάθετο άξονα, να αποφύγει το null του ενός τουλάχιστον και με τη προυπόθεση ότι δεν θα χαλάγαμε κάτι αλλο σημαντικότερο...αν και δεν νομίζω αν τη πήγαινε λίγο προς τα μπροστά...
 
Last edited:

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Αλέξανδρε, το πρόγραμμα μπορεί να ρυθμιστεί να μετράει και κάτω από τα 40 Hz?
 




skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Όποιος επιθυμεί μέτρηση ας μου στείλει πμ να δω, αναλόγως του χρόνου που έχω κλπ...
Οι μετρησεις γινονται κανοντας χρηση καποιου CD στο CDplayer η κάποιου αρχείου (με στικάκι) στο laptop?
 


Y

Yiannis_B

Guest
Βρε μάγκες, δεν είναι τόσο δύσκολο και ακριβό να ξεκινήσετε τις μετρήσεις μόνοι σας. Και όπως λέει και το ρητό «Δώσε σε κάποιον ένα ψάρι και θα τον ταΐσεις για μια μέρα, μάθε του πώς να ψαρεύει και θα τον ταΐζεις μια ζωή»...

Το πρόβλημα με τις μετρήσεις, είναι ότι πάνε χέρι - χέρι με την ακουστική βελτίωση (-είτε με παθητικά μέσα είτε ακόμη και με την ρύθμιση της θέσης των ηχείων στον χώρο ακρόασης ), και κατά συνέπεια είναι επαναλαμβανόμενες.

Σκεφτείτε το σοβαρά όσοι θα μπείτε σε αυτήν την διαδικασία.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το πρόβλημα με τις μετρήσεις, είναι ότι πάνε χέρι - χέρι με την ακουστική βελτίωση (-είτε με παθητικά μέσα είτε ακόμη και με την ρύθμιση της θέσης των ηχείων στον χώρο ακρόασης ), και κατά συνέπεια είναι επαναλαμβανόμενες.
...true story...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top