Μετρήσεις χώρου...

Y

Yiannis_B

Guest
Είμαι επίσης σίγουρος, ότι αρκετοί από εδώ μέσα, θα σας βοηθήσουν να εξοικειωθείτε με το software, και να μάθετε να αναλύετε τις μετρήσεις. Στην τελική, ανεβάστε τες εδώ (στην αντίστοιχη κατηγορία), μαζί με ένα σκαρίφημα του χώρου και όποιες άλλες πληροφορίες κρίνονται απαραίτητες.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δυστυχώς είναι πολύ basic οι γνώσεις που σου προσφέρουν τέτοιου τύπου βιντεάκια...γενικά θέλει λίγο διάβασμα για να καταλαβαίνεις λίγο και τί βλέπεις και πού μπορεί να οφείλεται σε σχέση και με τον χώρο...αλλά σαφώς, σίγουρα είναι κάτι που αν αφιερώσεις κάποιο χρόνο γίνεται. Και μετά φυσικά πρέπει να δαπανήσεις κι ένα ποσό της τάξης των περίπου 300ευρό για τον βασικό εξοπλισμό.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ναι, οκ θα μπορούσε να γίνει ένα ωραιότατο μέσο αναβάθμισης του ήχου μας με μοναδικό σοβαρό ποσό αυτό ενός καλού μικροφώνου.;)

Να βλέπουν οι "παληοί" σχεδιαγράμματα παντού και να αισθάνονται περήφανοι για το σπόρο, έ?:drinks:

Και τότε πως θα ζήσουμε χωρίς τις γνωστές π@π@ριές??:lolsign:

Μόλις χθές διάβασα στο παρόν νήμα και για την επίδραση του χώρου στο ΕΙΔΟΣ της αναπαραγόμενης μουσικής.8-)

Ωραία, γουστάρω φουλ υγρασία στις γυναικείες φωνές....τι χαρακτηριστικά δίνω στο χώρο???:gamer:

Πσσσσσ!!!:welcome:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Δυστυχώς είναι πολύ basic οι γνώσεις που σου προσφέρουν τέτοιου τύπου βιντεάκια...γενικά θέλει λίγο διάβασμα για να καταλαβαίνεις λίγο και τί βλέπεις και πού μπορεί να οφείλεται σε σχέση και με τον χώρο...αλλά σαφώς, σίγουρα είναι κάτι που αν αφιερώσεις κάποιο χρόνο γίνεται. Και μετά φυσικά πρέπει να δαπανήσεις κι ένα ποσό της τάξης των περίπου 300ευρό για τον βασικό εξοπλισμό.
Το video το αφαίρεσα, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει αρκετή πληροφορία στην αντίστοιχη κατηγορία.

Αυτό που υποστηρίζω, είναι ότι θα ήταν πολύ πιο ουσιαστική η επίσκεψή σου σε ένα φίλο, που έχει κάνει πέντε βήματα, πήρε ένα μικρόφωνο και μια κάρτα, και θέλει να τον βοηθήσεις να κατανοήσει πως θα κάνει μετρήσεις μόνος του.
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ωραία, γουστάρω φουλ υγρασία στις γυναικείες φωνές....τι χαρακτηριστικά δίνω στο χώρο???:gamer:
Πσσσσσ!!!:welcome:
Απλό, ενυδρεία στα σημεία πρώτης ανάκλασης, βρεγμένο χαλί πάχους 3εκ. κάτω και ακρόαση με μαγιό!
 




Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Το σύστημά μου ήταν στημένο έτσι


Ένας σιδηρόδρομος επίπλου με αριστερά το πι-σί και δεξιά το σάμπ που λόγω της κοντινής απόστασης ενεργοποιούνταν ακόμα και κλειστό εάν ήταν! Όλος αυτός ο “τοίχος” μηχανημάτων δημιουργούσε πάρα πολλά προβλήματα στην αναπαραγωγή!

Εδώ φαίνεται και η μικρή απόσταση από τους πίσω τοίχους, ήταν στα 85 εκατοστά!


Από τον Αύγουστο και με την αγορά των νέων ενισχυτών και ηχείων άρχισα να παίζω με αυτόν, τον χώρο εννοώ! Διαφορετική τοποθέτηση συστήματος, διώξιμο επίπλου, (αύριο παραλαμβάνω το νέο και χαμηλό σε ύψος) Αφαίρεση πινάκων, Μοκέτα, τα ηχεία αρχικά τοποθετήθηκαν στο 1 μέτρο από τους πίσω τοίχους (σημερα ειναι 1,25), και απομάκρυνση από τους πλαϊνούς και άλλα πολλά που φαίνονται εδώ.





Και το είχα γράψει κιόλας εδώ!


Μια ζωή παιδευόμουν με ενισχυτές και δώστου δοκιμές και ακροάσεις, μέχρι, που προς έκπληξή μου η μεγάλη αλλαγή ήρθε από τους νέους μου ενισχυτές και ο έρωτάς μου δεν κρύφτηκε και το έγραψα εδώ!
Αυτά είχα πει: Αλλά αυτά τα ρημάδια, τα ψηφιακά μονομπλόκ μου... τα λατρεύω και είμαι ερωτευμένος μαζί τους!


Εάν έχω μια ένσταση μέχρι σήμερα (για την επιλογή μο

Και όσο για το “κορυφαίο ηχείο” που έχω... το λες εσύ κορυφαίο γιατί το έχεις και ο ίδιος... απλά ξεκόλλα... υπάρχουν πολλά ανώτερα την σήμερον ημέρα!
Πάντως Κώστα το δεξί ηχείο είναι ολίγον στριμωγμένο, να το προσέξεις αυτό, ειδικά που του ηχείου η καμπίνα (σαν κάτοχος και εγώ) δεν είναι και τόσο Matrix, όσο διαφήμιζε η B&W!


Έτσι ήταν στημένο όταν έγιναν οι μετρήσεις... το “στήσιμο” συνεχίζεται και κάποιες μικρο-παρεμβάσεις έπονται...
 
Last edited by a moderator:






VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Δεν ξερω αν εχει συμβει κατι μαγικο, αλλα οσο ειχε ο Μη συστημα, το προβλημα στις χαμηλες ηταν παρα πολυ εντονο. Επισης εχω και μια ερωτηση, οταν αλλαζουμε μηχανηματα αλλαζει η ακουστικη του χωρου? Δηλαδη αν καποιο dac πχ εχει εμφαση στα χαμηλα, τι κανουμε? Φτιαχνουμε τον χωρο γενικα η ειδικα αναλογα με το συστημα που εχουμε ?????
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Γενικά ισχύει ότι ένας καλός χώρος είναι καλός, σχεδόν ανεξαρτήτως συστήματος...κι αν έχεις καλό χώρο, λογικά δεν θα επιλέξεις το ντακ με το εμφατικό χαμηλό...;)
Για το έντονο πρόβλημα στις χαμηλές που λες παλιότερα, δεν μπορώ να ξέρω, γιατί η ενημέρωση μου για το σύστημα στην τωρινή του μορφή είναι ότι δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.
Τώρα τί να πω...αν έχει πια κάνα τρελό συντονισμό κάτω από τα 40 που δεν μέτρησα, αλλά δε νομίζω...ούτως η άλλως θα ξαναμετρήσω εκεί όταν του ρθουν κάποια πράγματα που περιμένει...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Δεν ξερω αν εχει συμβει κατι μαγικο, αλλα οσο ειχε ο Μη συστημα, το προβλημα στις χαμηλες ηταν παρα πολυ εντονο. Επισης εχω και μια ερωτηση, οταν αλλαζουμε μηχανηματα αλλαζει η ακουστικη του χωρου? Δηλαδη αν καποιο dac πχ εχει εμφαση στα χαμηλα, τι κανουμε? Φτιαχνουμε τον χωρο γενικα η ειδικα αναλογα με το συστημα που εχουμε ?????
Ποτέ μια αλλαγη μηχανηματος δεν θα σου δωσει τετοιες αλλαγες οσο μια καλή περιποιηση χωρου (η σωστου στησιματος των ηχειων σου...)
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
@ Δηλαδη αν καποιο dac πχ εχει εμφαση στα χαμηλα, τι κανουμε? Φτιαχνουμε τον χωρο γενικα η ειδικα αναλογα με το συστημα που εχουμε ?????


του δινεις μια σοδα!!!:p
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
δεν λεω να βελτιωσεις τον χωρο με αλλαγες μηχανηματων αλλα αν η αλλαγη μηχανηματων επηρεαζει την μεχρι τοτε ηχητικη φροντιδα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top