Μετρήσεις χώρου...

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Την επόμενη φορά για να δούμε τι ψάρια πιάνεις... θα βάλουμε (έχω τέτοιο δίσκο) να παίξει το πλατό σου ροζ θόρυβο...:rolleyes: :laugh:
Επειδή και ο δικός μου 22 τμ ειναι, ξέρω τις δυσκολίες. Δεν ήξερα πάντως ότι δικός μας άνθρωπος έχει χρησιμοποιήσει τα r1, πολύ ενδιαφέρον! Ειναι ενδιαφέρον προϊόν, μακάρι να είχες πριν και μετά μετρήσεις να καταλάβαιναμε λίγο καλύτερα τι κάνει. Κι έτσι πάντως φαίνεται να δουλεύει σε αρκετά μεγάλο εύρος.
Δυστυχώς δεν ειναι ο δικός μου χώρος, για αυτό δεν εχω μετρήσεις πριν. Το μονο που ξέρω για το πριν, εναι οτι πριν τα R1 είχε QRD.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Kαλά και άλλαξε τα QRD θες να πεις για να βάλει R1??? Δηλαδή άλλαξε ένα προιόν που ξέρουμε πώς και τί για να βάλει κάτι που δεν έχει ούτε ένα στοιχείο απόδοσης?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εμενα με βολευει, αν κανω κατι, αυτο να ειναι στα πλαγια στις πρωτες ανακλάσεις (γιατι τωρα..... πρωτες πλάγιες ανακλασεις δεν εχω..... :D ). Πισω απο την θεση ακροασης ειναι το σαλόνι, οποτε δεν.......
Ο Αλεξ βεβαια ξέρει καλύτερα.....
Ούτως η άλλως δεν εκπέμπουν ιδιαίτερα προς τα πλάγια τα ηχεία σου, δεν νομίζω να δεις διαφορές ότι και να βάλεις εκεί...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Kαλά και άλλαξε τα QRD θες να πεις για να βάλει R1??? Δηλαδή άλλαξε ένα προιόν που ξέρουμε πώς και τί για να βάλει κάτι που δεν έχει ούτε ένα στοιχείο απόδοσης?
...θα γελάν και τα μουστάκια του, του Ζαϊνέα...:rolleyes:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Ούτως η άλλως δεν εκπέμπουν ιδιαίτερα προς τα πλάγια τα ηχεία σου, δεν νομίζω να δεις διαφορές ότι και να βάλεις εκεί...
Προς τα πλαγια νομιζω εκπεμπουν, πανω και κατω δεν εκπέμπουν.... ;)
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Kαλά και άλλαξε τα QRD θες να πεις για να βάλει R1??? Δηλαδή άλλαξε ένα προιόν που ξέρουμε πώς και τί για να βάλει κάτι που δεν έχει ούτε ένα στοιχείο απόδοσης?
Ναι γιατί σου κάνει εντύπωση υπάρχουν ένα κάρο diffusers στην αγορά μόνο τα QRD δουλεύουν?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λοιπόν, κατάφερα και έκανα μετρήσεις το μεσημέρι στα χαρτο-diffusers.

Δοκίμασα διάφορες θέσεις, ακριβώς πίσω από το ηχείο, πίσω και στο κέντρο, στο πλάι και στο πάτωμα.
Οι καλύτερες θέσεις ήταν πίσω από το ηχείο και στο πλάι, όπου υπάρχει ένα έπιπλο πολύ κοντά στο ηχείο (<10 cm).

Η καλύτερη μέτρηση, ήταν με ένα διαχύτη πίσω, ένα στο πλάι (ώστε να καλυφθεί το έπιπλο) και επειδή μου περίσεψε ένας το έβαλα στην γωνία πίσω από το ηχείο.
Δήλαδή 3 διαχύτες στο σύνολο (τσάμπα είναι άλλωστε).

Τα αποτελέσματα

before and after diffuser.jpg before and after diffuser fr.jpg
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δεν εμπιστεύομαι οτιδήποτε δεν υποστηρίζεται, αν όχι από τεχνικά στοιχεία και πιστοποίηση, τουλάχιστον από μαθηματική λογική. Μπορεί να δουλεύει, μάλλον τυχαία, μπορεί κάλλιστα και να μην δουλεύει...σίγουρα όμως εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα να διαθέσω το εισόδημά μου σε κάτι τέτοιο, σε αντίθεση με κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει...
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στην συνέχεια με τα 3 diffusers στην ίδια θέση, έπαιξα λίγο με την θέση του ηχείου και κατέληξα σε αυτό.

new positon three diffusers.jpg
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Έχω την αίσθηση -από το πρώτο διάγραμμα κ' εκ πρώτης όψεως- ότι πιο πολύ ως απορρόφηση δουλεύουν, καθώς η μείωση στο rt ακολουθεί ουσιαστικά τις κορυφές και κοιλιές της αρχικής καμπύλης, με μια έξαρση της απορρόφησης στα 130hz για κάποιο λόγο...αλλά βασικά από το waterfall θα δεις κυρίως τί κάνουν...το ρτ είναι κάπως ενδεικτικό σε μικρούς χώρους αν και δείχνει μια τάση.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Λοιπόν...μου φαίνεται πρέπει να φτιάξω βιντεάκι με πριν και μετά...δεν υπάρχει αυτό...τόσες μέρες λόγω δουλειών κλπ δεν είχα κάτσει να ακούσω καθόλου μουσική με τους διαχύτες που έφτιαξα να δω πέρα από τις μετρήσεις τί παίζει ρε παιδί μου....εε...τί να πω βασικά...τέτοια διαφορά δεν την περίμενα να είμαι ειλικρινής....:dance2::beach:
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
...με μια έξαρση της απορρόφησης στα 130hz για κάποιο λόγο...
Νομίζω οτι αυτή ωφείλεται στους κατακόρυφους, κλειστούς στο ένα άκρο (γιατί πατάνε στο πάτωμα) "σωλήνες" που σχηματίζουν τα τρία ρολά - που συνήθως έχουν μήκος 22-24cm το καθένα. Αν είναι έτσι προκύπτει μία συχνότητα συντονισμού γύρω στα 130-119Hz.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εμενα με βολευει, αν κανω κατι, αυτο να ειναι στα πλαγια στις πρωτες ανακλάσεις (γιατι τωρα..... πρωτες πλάγιες ανακλασεις δεν εχω..... :D ).
Έχεις,μόνο που είναι ανεξέλεγκτες και ακανόνιστες.
Από τη στιγμή μάλιστα που προσδίδεται έστω και ελάχιστη εσωτερική κλίση σε δίπολα ηχεία(οκτωειδούς ακτινοβολίας),οι υπάρχοντες σχηματισμοί πλευρικής τοιχοποιίας ως προς το συσταθέν τρίγωνο με κορυφές εκείνα και τη θέση ακρόασης θα γίνονται εντός της ζώνης όπου υφίσταται η δίπολη εκπομπή αποδέκτες άμεσης ηχητικής ενέργειας και φυσικά εκπομποί ανακλώμενης ενέργειας πρώτης τάξης.


Γιά την προκύπτουσα άνοδο στάθμης στη ζώνη των 1000 Hz στην απόκριση του δεξιού ηχείου στη θέση ακρόασης,εξέτασε την πλευρική σύνθεση του χώρου όπισθεν και αριστερά ως προς τη θέση ακρόασης και όπισθεν και δεξιά ως προς το δεξί ηχείο...
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top