βρε σεις......

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Αν βγάλουμε τις παρωπίδες και τα οπαδιλίκια, τα Mac σήμερα μπορούν να κάνουν πλέον τα πάντα αφού φορτώνουν native ΚΑΙ windows.
Και βέβαια σε ένα πακέτο με προσεγμένη τροφοδοσία, αλουμινένιο πλαίσιο, μηδέν θόρυβο κλπ, by default.

Μπορεί λοιπόν να εκμεταλλευτεί και τους 2 κόσμους με πολύ λογικό κόστος πλέον (μιλάω για τα mini κυρίως).

Από την άλλη, δεν υπάρχει τέλειο μηχανάκι ή λειτουργικό.

Το λινουξ για παράδειγμα μπορεί να είναι απολύτως ελεύθερο και ευέλικτο, αποπ την άλλη δεν απευθύνεται στον αρχάριο χρήστη. Θέλει στοιχειώδη ενασχόληση.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αν βγάλουμε τις παρωπίδες και τα οπαδιλίκια, τα Mac σήμερα μπορούν να κάνουν πλέον τα πάντα αφού φορτώνουν native ΚΑΙ windows.
Και βέβαια σε ένα πακέτο με προσεγμένη τροφοδοσία, αλουμινένιο πλαίσιο, μηδέν θόρυβο κλπ, by default.

Μπορεί λοιπόν να εκμεταλλευτεί και τους 2 κόσμους με πολύ λογικό κόστος πλέον (μιλάω για τα mini κυρίως).

Από την άλλη, δεν υπάρχει τέλειο μηχανάκι ή λειτουργικό.

Το λινουξ για παράδειγμα μπορεί να είναι απολύτως ελεύθερο και ευέλικτο, αποπ την άλλη δεν απευθύνεται στον αρχάριο χρήστη. Θέλει στοιχειώδη ενασχόληση.
Κοίτα όμως αυτός και οι άλλοι σαν αυτόν τι βάζουν μέσα στα μηχανάκια τους...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Σωκ καμία αντίρρηση.
Δεν είναι όμως και μονόδρομος.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Αργώ γιατί κάνω μια ύστατη προσπάθεια να το φτιάξω σε PC φίλου... θέλω να το καταφέρω μόνος μου από πείσμα ρε πστ μου!!! :p

Αν αποτύχω ξανά, μέσα στην εβδομάδα θα σταλεί!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το λινουξ για παράδειγμα μπορεί να είναι απολύτως ελεύθερο και ευέλικτο, αποπ την άλλη δεν απευθύνεται στον αρχάριο χρήστη. Θέλει στοιχειώδη ενασχόληση.
Όλα θέλουν ενασχόληση .
Απλά για τον πολύ κόσμο τα Windows φαίνονται σαν να υπήρχαν "από πάντα" και τα άλλα λειτουργικά χρειάζονται διάβασμα .:)
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αργώ γιατί κάνω μια ύστατη προσπάθεια να το φτιάξω σε PC φίλου... θέλω να το καταφέρω μόνος μου από πείσμα ρε πστ μου!!! :p

Αν αποτύχω ξανά, μέσα στην εβδομάδα θα σταλεί!
Αν αποτύχεις.....
 

Y

Yiannis_B

Guest
...αν βγάλουμε τις παρωπίδες και τα οπαδιλίκια, τα Mac σήμερα μπορούν να κάνουν πλέον τα πάντα αφού φορτώνουν native ΚΑΙ windows....
:rolleyes: :laugh: :roflmao: .....αν είχε κάτι τέτοιους σαν εσένα στο marketing η apple την είχε π@υτσίσει....
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Πολλά μπορεί να κάνουν, τα πάντα τσού!
Για μηχάνημα που το θέλουμε και για home-cinema είναι απαράδεκτο το να μην περνάει HD-Audio (ή και απλά 5.1 ήχος) απο τα DP / HDMI.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.173
Reaction score
41.724
Με το 10.9.1 και XMBC 12.3 στην οθόνη του υπολογιστή παίζει μια χαρά...περιμένω την επόμενη βδομάδα ένα 12μέτρο HDMI για να συνδεθώ με τον AVR και τότε θα δω αν υπάρχει κάποιο θέμα. Λεωνίδα, τι είδους προβλήματα παρουσιάζει το 10.9.1;
Το θέμα με τον ήχο ευτυχώς δεν με ενοχλεί ακόμη εφόσον δίνει dts και dd καθώς παίζω με 4.0 για την ώρα. Βέβαια υπάρχουν πολλές σκέψεις για το προσεχές μέλλον αλλά δεν λέω πολλά γιατί θα με ξεσκίσετε...λίγο-λίγο :D

Πάντως για να πω και εγώ την εμπειρία μου μετά από 20+ χρόνια windows (μαζί μεγαλώσαμε!) και μετάβαση σε mac τις τελευταίες δέκα μέρες.
Η αλήθεια είναι ότι πλέον, περίπου δέκα μέρες μετά, νοιώθω ότι μπορώ να χειριστώ το μηχάνημα όπως και το windows pc μου. Πιστεύω ότι δύο πράγματα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο που ίσως να μην υπήρχαν παλιά και να έχει μείνει κάποια διάχυτη αντίληψη ότι η μετάβαση είναι δύσκολη ή ότι πρόκειται για δύο πολύ διαφορετικά πράγματα.
Πρώτα από όλα δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας των αρχείων, εκτός του ότι ένα docx και τα συναφή ανοίγουν κατευθείαν από τις αντίστοιχες εφαρμογές (pages, numbers, keynote που τα δίνει δωρεάν η apple πια με κάθε νέο μηχάνημα) υπάρχει και το microsoft office για mac όπου βάζει κανείς τα γνωστά του word, excel, powerpoint και outlook και πλέον σε επίπεδο καθημερινών εφαρμογών δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα αλλαγής περιβάλλοντος εργασίας. Και κάτι lightroom, autocad που δούλεψα δεν είδα κάποια διαφορά από pc σε mac.
Το δεύτερο στοιχείο έχει να κάνει με το λειτουργικό, το οποίο είναι σαφώς πιο φιλικό από τα windows σε ότι αφορά ρυθμίσεις, εγκατάσταση εφαρμογών και τέτοια, αλλά το πιο σημαντικό που έχω δει και με έχει βοηθήσει σε μέγιστο βαθμό είναι...ο googlης και η πολύ καλή κοινότητα χρηστών, είτε της apple επισήμως είτε σε άλλα φόρα, όπου πατάς την ερωτησούλα (όσο χαζή και να είναι και...ντρέπεσαι να ρωτήσεις τους φίλους σου στο φόρουμ :whistling: ) και σε 2-3 κλικ έχεις βρει την απάντηση. Υπάρχει βέβαια και η τηλεφωνική υποστήριξη της apple (default για 90 μέρες από την αγορά, για 3 χρόνια αν πάρεις το πακέτο apple care για 3 χρόνια) αλλά παίζει μόνο Δε-Πα 08:00-17:00 o_O.
Θέλω να πω ότι σήμερα πια με την ανεξάντλητη πληροφόρηση που μπορούμε να έχουμε με ένα κλικ δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο να περάσει κανείς από το ένα σύστημα στο άλλο.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Για λόγους οικονομίας γίνεται αυτό.
Σωστά.
Και για οικονομία πόρων,ενέργειας και για την μέγιστη ελευθερία που έρχονται πακέτο όμως.
Είναι πανεύκολο για κάποιον που ξέρει να αφήσει μόνο τα απαραίτητα σε μια διανομή Linux και να πετάξει το οτιδήποτε άσχετο,ενεργο-διεργασιο-χρονο-βόρο συστατικό.
Με ένα σμπάρο λοιπόν...

(Αν και θεωρώ την Weiss σοβαρή,δεν νομίζω να τσιγκουνευόταν το ελάχιστο έξοδο κάποιου OEM λειτουργικού.
Βεβαίως χρήμα είναι θα μου πεις,ποτέ δεν είναι σίγουρος κάποιος.)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
:rolleyes: :laugh: :roflmao: .....αν είχε κάτι τέτοιους σαν εσένα στο marketing η apple την είχε π@υτσίσει....
Γιάνναρε τα μηχανάκια πρέπει να υπηρετούν εμάς και όχι το ανάποδο.
Αν με παράθυρα παίρνω αυτό που θέλω από το μακ, τότε παράθυρα θα δουλέψω.
Και ενώ τα μακ παίρνουν με χαρακτηριστική άνεση παράθυρα σαν λειτουργικό, δυστυχώς το ανάποδο δεν συμβαίνει αν δεν πληρούνται συγκεκριμένες προυποθέσεις.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.609
Reaction score
4.149
Σωστά.
Και για οικονομία πόρων,ενέργειας και για την μέγιστη ελευθερία που έρχονται πακέτο όμως.
Είναι πανεύκολο για κάποιον που ξέρει να αφήσει μόνο τα απαραίτητα σε μια διανομή Linux και να πετάξει το οτιδήποτε άσχετο,ενεργο-διεργασιο-χρονο-βόρο συστατικό.
Όντως και ταυτόχρονα πολύ πιο οικονομικό.
(Αν και θεωρώ την Weiss σοβαρή,δεν νομίζω να τσιγκουνευόταν το ελάχιστο έξοδο κάποιου OEM λειτουργικού.
Βεβαίως χρήμα είναι θα μου πεις,ποτέ δεν είναι σίγουρος κάποιος.)
Για το ελάχιστο δεν είμαι σίγουρος.Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η MS του ζήταγε κάνα 500αρικο ανά άδεια για custom υλοποίηση.
Είναι πολύ περίεργο το θέμα με τις άδειες και τι τελικό κουστουμάκι βγαίνει ειδικά σε μικρής κλίμακας υλοποιήσεις..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.122
Reaction score
84.855
Ο κόσμος έχει πάει στο φεγγάρι κι υπάρχει ακόμα προϊόν που πρέπει να προσαρμοστεί ο χρήστης κι όχι το προϊόν στον χρήστη;
(Λινουξάκι κι άγιος ο Θεός για όποιον δεν γουστάρει παράθυρα και νιώθεις και λίγο χάκερ,χε χε...)
Θα πιαστώ από την απάντησή σου για να πω τη γνώμη μου σε μη προσωπικό επίπεδο:

Τα προϊόντα της Apple είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες του 95% των χρηστών. Οι δυνατότητες που τους προσφέρουν υπερκαλύπτουν τις ανάγκες τους.

Το Linux μπορεί να είναι χρυσό και άγιο, αλλά και μόνο ο λόγος που έγραψες μου αρκεί για να το προσπεράσω: "Νιώθεις και λίγο χάκερ"... Αυτή τη λογική, από την οποία έχω περάσει κι εγώ για πολλά χρόνια, θέλω να τη ξεχάσω και βλέπω στραβά κάθε ομάδα "ψαγμένων" "αναρχικών" κομπιουτεράδων. Ειδικά όταν την έχουν δει ότι πάνε κόντρα στο κατεστημένο και χρησιμοποιούν για τους άλλους όρους όπως "ξανθιές", "θύματα" κλπ. Παρόμοιο σκεπτικό με τις συζητήσεις περί πολιτικής και τους αντίστοιχους όρους: "πρόβατα", "καναπές" κλπ. Στην ουσία δηλώνουν ευθαρσώς πως όλοι οι άλλοι είναι χαζοί κι αυτοί είναι οι μάγκες. Ουάαααου!!!

Πόσο χρόνο τρώει ο ψαγμένος κομπιουτεράς ασχολούμενος με τη δήθεν ελευθερία που του προσφέρει το λειτουργικό (Windows, Linux); Και ποιο ποσοστό αυτού του χρόνου είναι ωφέλιμο πρακτικά; Γιατί σχεδόν πάντα προσπερνάει τις ανάγκες του και ψάχνει να δει τι άλλο μπορεί να κάνει λόγω "ελευθερίας". Τελικά, κάνει χόμπι το ψάξιμο. Όπως ο χαϊεντάς που ξοδεύει περισσότερο χρόνο στα τεχνικά από την ακρόαση. Κανένα πρόβλημα ως εδώ! Όταν όμως αρχίζει να πιστεύει ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος ενασχόλησης με την τεχνολογία αρχίζει το πρόβλημα. Κι όταν αυτό γίνεται συνοδεία έπαρσης το πρόβλημα οξύνεται.

Η αγορά καθορίζει την επιτυχία της εκάστοτε ενέργειας μιας εταιρείας με αμείλικτο τρόπο. Και ο περισσότερος κόσμος θέλει δυνατότητες plug and play. Οι μουρλοί (για μας μιλάω :D) με τις ατέλειωτες απαιτήσεις είναι πολύ μικρό ποσοστό και αποτελούν το δύσκολο κομμάτι για το οποίο ισχύει ξεχωριστό niche marketing.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Πόσο χρόνο τρώει ο ψαγμένος κομπιουτεράς ασχολούμενος με τη δήθεν ελευθερία που του προσφέρει το λειτουργικό (Windows, Linux); Και ποιο ποσοστό αυτού του χρόνου είναι ωφέλιμο πρακτικά; Γιατί σχεδόν πάντα προσπερνάει τις ανάγκες του και ψάχνει να δει τι άλλο μπορεί να κάνει λόγω "ελευθερίας". Τελικά, κάνει χόμπι το ψάξιμο. Όπως ο χαϊεντάς που ξοδεύει περισσότερο χρόνο στα τεχνικά από την ακρόαση. Κανένα πρόβλημα ως εδώ! Όταν όμως αρχίζει να πιστεύει ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος ενασχόλησης με την τεχνολογία αρχίζει το πρόβλημα. Κι όταν αυτό γίνεται συνοδεία έπαρσης το πρόβλημα οξύνεται.

...Οι μουρλοί (για μας μιλάω :D) με τις ατέλειωτες απαιτήσεις είναι πολύ μικρό ποσοστό και αποτελούν το δύσκολο κομμάτι για το οποίο ισχύει ξεχωριστό niche marketing.
Έγραψες!!:hi:
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Θα πιαστώ από την απάντησή σου για να πω τη γνώμη μου σε μη προσωπικό επίπεδο:

Τα προϊόντα της Apple είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες του 95% των χρηστών. Οι δυνατότητες που τους προσφέρουν υπερκαλύπτουν τις ανάγκες τους.

Το Linux μπορεί να είναι χρυσό και άγιο, αλλά και μόνο ο λόγος που έγραψες μου αρκεί για να το προσπεράσω: "Νιώθεις και λίγο χάκερ"... Αυτή τη λογική, από την οποία έχω περάσει κι εγώ για πολλά χρόνια, θέλω να τη ξεχάσω και βλέπω στραβά κάθε ομάδα "ψαγμένων" "αναρχικών" κομπιουτεράδων. Ειδικά όταν την έχουν δει ότι πάνε κόντρα στο κατεστημένο και χρησιμοποιούν για τους άλλους όρους όπως "ξανθιές", "θύματα" κλπ. Παρόμοιο σκεπτικό με τις συζητήσεις περί πολιτικής και τους αντίστοιχους όρους: "πρόβατα", "καναπές" κλπ. Στην ουσία δηλώνουν ευθαρσώς πως όλοι οι άλλοι είναι χαζοί κι αυτοί είναι οι μάγκες. Ουάαααου!!!

Πόσο χρόνο τρώει ο ψαγμένος κομπιουτεράς ασχολούμενος με τη δήθεν ελευθερία που του προσφέρει το λειτουργικό (Windows, Linux); Και ποιο ποσοστό αυτού του χρόνου είναι ωφέλιμο πρακτικά; Γιατί σχεδόν πάντα προσπερνάει τις ανάγκες του και ψάχνει να δει τι άλλο μπορεί να κάνει λόγω "ελευθερίας". Τελικά, κάνει χόμπι το ψάξιμο. Όπως ο χαϊεντάς που ξοδεύει περισσότερο χρόνο στα τεχνικά από την ακρόαση. Κανένα πρόβλημα ως εδώ! Όταν όμως αρχίζει να πιστεύει ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος ενασχόλησης με την τεχνολογία αρχίζει το πρόβλημα. Κι όταν αυτό γίνεται συνοδεία έπαρσης το πρόβλημα οξύνεται.

Η αγορά καθορίζει την επιτυχία της εκάστοτε ενέργειας μιας εταιρείας με αμείλικτο τρόπο. Και ο περισσότερος κόσμος θέλει δυνατότητες plug and play. Οι μουρλοί (για μας μιλάω :D) με τις ατέλειωτες απαιτήσεις είναι πολύ μικρό ποσοστό και αποτελούν το δύσκολο κομμάτι για το οποίο ισχύει ξεχωριστό niche marketing.
Συμφωνώ απολύτως και σε όλους τους τόνους με το κομμάτι της αντιμετώπισης.
Προσωπικά γελάω με αυτούς που θέλουν να γίνονται κομμάτι ελίτ μειοψηφιών με ειδικές γνώσεις ώστε να μπορούν να κρίνουν πλειοψηφίες.
(Εκτός την περίπτωσης πολλών λεφτών,εκεί γελούν αυτοί με εμένα μάλλον.)
Ευτυχώς όμως στις μέρες μας το λινουξακι δεν είναι αυτό που ήταν όταν το πρωτοπήραμε στα χέρια μας όσοι ασχοληθήκαμε.
Υπάρχουν διανομές (Mint π.χ.) απολύτως φιλικές προς τον χρήστη,με ότι ευκολία μπορεί να υπάρξει,με όμορφο γραφικό περιβάλλον,κλπ..Ο χρήστης win θα έχει μάθει τα βασικά σε 10' κι ίσως του πάρει κι άλλη μια ημέρα για τα παραμέσα.(οκ,δεν θα χακάρει την Νασα,αυτό θέλει λίγο παραπάνω καιρό.)
Και σε αυτές τις φιλικές μορφές όμως,το Linux είναι έξυπνο,τρέχει μόνο αυτά που πρέπει,μαθαίνει από τον χρήστη και το καημένο λειτουργεί με το οτιδήποτε.
Το αδύναμο σημείο του πιστευω,είναι το P.R..
Κι αυτό γιατί δεν το χρειάζεται,δεν πουλάει κάτι,δεν θέλει πελατεία,δεν προσπαθεί.
Και να πω και το τελευταίο;
Είναι και το εργαλείο του τεχνίτη για τα υπόλοιπα λειτουργικά πριν καταφύγει σε format.
Εγώ είχα να το πιάσω στα χέρια μου μια πενταετία κι ασχολήθηκα ξανά πριν κανα δίμηνο από περιέργεια για αυτές τις audiophile διανομές.
Τελικά ανασυνθέσαμε μία σιγά-σιγά κι από τότε δεν το έχω ξεκαρφώσει από τους dac μου.
Τώρα καλύτερα ακούγεται;Χειρότερα;Εγώ πάντως το γουστάρω πολύ,μου φαίνεται πιο φυσικό,ανοιχτό και ξεκούραστο.
Αυτά.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Με το 10.9.1 και XMBC 12.3 στην οθόνη του υπολογιστή παίζει μια χαρά...περιμένω την επόμενη βδομάδα ένα 12μέτρο HDMI για να συνδεθώ με τον AVR και τότε θα δω αν υπάρχει κάποιο θέμα. Λεωνίδα, τι είδους προβλήματα παρουσιάζει το 10.9.1;
Το θέμα με τον ήχο ευτυχώς δεν με ενοχλεί ακόμη εφόσον δίνει dts και dd καθώς παίζω με 4.0 για την ώρα. Βέβαια υπάρχουν πολλές σκέψεις για το προσεχές μέλλον αλλά δεν λέω πολλά γιατί θα με ξεσκίσετε...λίγο-λίγο :D
Υπάρχουν προβλήματα με το refresh rate στο 10.9.1 με το xbmc και το plex,αν συνδέσεις το mac με hdmi σε ενισχυτή.Μέχρι να διορθωθεί καλό είναι να το έχεις στο off.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.018
Μηνύματα
2.885.433
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top