Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυνατότητα.

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

νέος προενισχυτής με δυνατότητα hc-bypass και ενσωματωμένο dac απο την parasound...ο Ρ5 εδώ

αντικαταστάτης του Ρ3...με πολλές δυνατότητες για ακριβείς ρυθμίσεις απ οτι φαίνεται, υπόσχεται καλό ήχο σε προσιτή τιμή...μένει να δούμε...

έρχεται απο Σεπτέμβρη...
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough)

Ξέχασες το σημαντικότερο ατού του P5:

Sub out και bass management!

 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(pa

Ξέχασες το σημαντικότερο ατού του P5:

Sub out και bass management!
:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Γιάννη έλεγα να βρω έναν Ρ7 να τον ταιριάξω με τον τελικό...με bypass κλπ...

ο Ρ7 στις μετρήσεις του είναι λίγο καλύτερος σαν προενισχυτής (S/N ratios κλπ)...στην πράξη δεν ξέρω αν θα ακούγονται οι διαφορές...αλλά φαίνεται ο Ρ5 να τον ξεπερνάει σε προσφερόμενες δυνατότητες...και σου δίνει και ένα dac μαζι να παίζεις...

χμμμμ...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

και αναφορά ααπο τον Ηχο εδώ...
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough)

Αφού έδωσες τον Denon 4311 για να πάρεις av pre, μήπως πρέπει να πάρεις ακριβώς αυτό που θέλεις και χρειάζεσαι στην ουσία, δηλαδή av pre;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

hdmi δεν εχει?
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough)

hdmi δεν εχει?
Όχι, είναι προενισχυτές ήχου, όχι av pre.

O P5 δικάναλος (2.1), και ο P7 επτακάναλος.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(pa

Αφού έδωσες τον Denon 4311 για να πάρεις av pre, μήπως πρέπει να πάρεις ακριβώς αυτό που θέλεις και χρειάζεσαι στην ουσία, δηλαδή av pre;
συμφωνώ μαζί σου...αυτό που για μένα θα ήταν λύση "μια κι έξω", ήταν ο av που πήρες...

να τελειώνω με όλα (και καλός pre και ισοστάθμιση και ευκολίες κλπ κλπ)...αλλά στα χρήματα αυτά δεν μπορώ να φτάξω...δυστυχώς...και έλεγα να παίξω με έναν μαρατζάκο νέας φουρνιάς (7008) σαν av pre και έναν καλύτερο καθαρόαιμο pre σαν τον Ρ7...το κόστος του πακέτου αν έβρισκα μεταχειρισμένο τον Ρ7, δεν θα ξεπερνούσε τα 2500 βαριά...

ο marantz που πήρες έχει 3Κ+ ή κάνω λάθος?
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypas

Γνώμη μου είναι ότι κακώς έδωσες τον 4311. Κι ακόμη δεν κατάλαβα γιατί το έκανες.

Τώρα που τον έδωσες και στην ουσία ξεκινάς από την αρχή, τη βρίσκω λίγο σαν να ξύνεις το αριστερό σου αυτί με το δεξί σου χέρι την ιδέα να μπλέξεις με ξεχωριστό av receiver και ξεχωριστό προ για μουσική. Αφού στην ουσία home cinema χτίζεις.

Αν δεν θέλεις να φτάσεις στο κόστος του Marantz AV8801 ή του Yamaha CX-A5000 (που με όλα αυτά που σκέφτεσαι να πάρεις πάλι θα το έφτανες), μπορείς να πάρεις τον NuForce AVP-18 (1095 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά).

http://www.audiodroom.com/en/product/nuforce-avp-18/
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home ci

Γνώμη μου είναι ότι κακώς έδωσες τον 4311. Κι ακόμη δεν κατάλαβα γιατί το έκανες.

Τώρα που τον έδωσες και στην ουσία ξεκινάς από την αρχή, τη βρίσκω λίγο σαν να ξύνεις το αριστερό σου αυτί με το δεξί σου χέρι την ιδέα να μπλέξεις με ξεχωριστό av receiver και ξεχωριστό προ για μουσική. Αφού στην ουσία home cinema χτίζεις.

Αν δεν θέλεις να φτάσεις στο κόστος του Marantz AV8801 ή του Yamaha CX-A5000 (που με όλα αυτά που σκέφτεσαι να πάρεις πάλι θα το έφτανες), μπορείς να πάρεις τον NuForce AVP-18 (1095 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά).

http://www.audiodroom.com/en/product/nuforce-avp-18/
όντως...για τον 8801 πήγαινα και γω αλλα εμφανίστηκαν άσχετα στη πορεία και το budget δόθηκε εκεί...εκτός home cinema setup...και ο 4311 πήγε τελικά άδοξα...

όπως λέει μια παροιμία: "ο ανθρωπος προγραμματίζει και ο θεός γελάει...."

έκατσε στραβή...
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Re: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυνατότητ

Στη θέση σου θα έπαιρνα τον NuForce AVP-18. Κι εγώ στο τσαφ δεν τον πήρα.

Θεωρώ ότι όλη η ιστορία με τους δικάναλους ολοκληρωμένους με ht passthrough είναι παρατραβηγμένη και η αξία/ευχρησία αυτής της λύσης υπερεκτιμημένη. Ειδικά για κάποιον που ξεκινά από την αρχή, υπάρχουν πλέον λύσεις πιο εξυπηρετικές και εν τέλει και πιο οικονομικές.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σε αυτό το νήμα θα συγκεντρωθούν στερεοφωνικοί ολοκληρωμένοι ενισχυτές καθώς και προενισχυτές για να έχουμε έναν συνοπτικό οδηγό όσων έχουν αυτή την δυνατότητα.

Σε τι είναι όμως χρήσιμο αυτό;
Σε όσους θέλουν να απαλλάξουν τον πολυκάναλο ενισχυτή τους απο το φορτίο του δικάναλου προγράμματος για καλύτερη απόδωση στην μουσική.
Κακά τα ψέμματα ένας ποιοτικός δικάναλος ενισχυτής είναι σχεδόν απίθανο να κοντραριστεί απο κάποιον AVR,οπότε η πιό οικονομική λύση είναι οπι ενισχυτές με αυτή την δυνατότητα καθότι δεν αναγκαζόμαστε να χτίσουμε 2 διαφορετικά συστήματα.

Πώς γίνεται όμως η σύνδεση αυτή;

1)Σε ολοκληρωμένο δικάναλο ενισχυτή.
Από τις pre out του πολυκάναλου AVR μας συνδέουμε τις main Right-Left με την είσοδο HT Bypass του δικάναλου. Έτσι ο δικάναλος χρησιμοιποιείται ως τελικός για τα L-R κανάλια σε πολυκάναλο πρόγραμμα μιας και δουλεύουν μονο τα τελικά στάδια του για τα κανάλια αυτά.Στην ακρόαση μουσικής χρησιμοποιούμε τον δικάναλο από την πηγή/ες που έχουμε επάνω του.

2)Σε δικάναλο προενισχυτή.
Ομοίως οι αντίστοιχες εξόδοι του πολυκάναλου AVR συνδέονται στην bypass του προ και μετά αυτός στον τελικό μας.Τα υπόλοιπα ηχεία οδηγούνται απ τον AVR(σε περίπτωση που έχουμε δικάναλο τελικό) ή απο τα εναπομείνοντα κανάλια του πολυκάναλου τελικού μας.
δυο νεα προιοντα προενισχυτες-dac κ.λ.π.

Benchmark DAC2 HGC

Αsus dac essence iii


.....
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καλησπέρα,
Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει μετατροπή σε ενισχυτή ή προενισχυτή έτσι, ώστε να αποκτήσει δυνατότητα HT bypass?
Έχω έναν audiolab 8000q και λόγω του home cinema δεν τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου (το βάλε βγάλε καλώδια δεν ειναι και ότι πιο εύκολο), αλλά η διαφορά του στον ήχο με τον av yamaha rx-v650 που χρησιμοποιώ ως προ είναι μεγάλη και γι αυτό ρωτάω αν γίνεται τέτοια μετατροπή.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Κατι γινεται νομιζω φτιαχνειs ξεχωριστο κουτι hc-bypass με επιλογεα ,αν ο ενισχυτηs σου δεν εχει .δεν το εχω κανει εγω απλα καπου το ειχα δει!
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Εννοείς επιλογέα RCA, που να εχει 2 εισόδους για να συνδέσω στη μια τον av και στην άλλη τον δικάναλο προ, και 1 έξοδο προς τον τελικό? και να επιλέγω ποια είσοδος να είναι η ενεργή.
Κάτι τέτοιο θα δούλευε, αλλά η επίδραση στον ήχο από την παρεμβολή του επιλογέα?
Το εχει δοκιμάσει κανείς?

Ή εννοείς κάτι άλλο?
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Επιτρέψτε μου να κάνω μια σχετική ερώτηση στο εξαιρετικό αυτό νήμα! Είμαι νέος κάτοχος ενός καλού παλιού πολυκάναλου Pioneer 7.1 VSX 2011, ο οποίος διαθέτει συνδέσεις pre-out. Επίσης έχω έναν παροπλισμένο αρκετά καινούργιο ολοκληρωμένο Yamaha RX-797, ο οποίος διαθέτει συνδέσεις main-in και pre-out. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν θα είχε νόημα να συνδέσω τον Pioneer με τον Yamaha, με την έννοια αν θα βελτίωνε την ποιότητα του ήχου για τα μπροστινά ηχεία ή αν θα ξεκούραζε κάπως η σύνδεση τον Pioneer ή αν θα απέδιδε οποιοδήποτε άλλο όφελος. Οι εντάσεις που χρησιμοποιώ είναι χαμηλές έως "χαμηλομεσαίες". Αυτό το σύστημα το χρησιμοποιώ για κινηματογράφο, έχω ξεχωριστό δικάναλο σύστημα για μουσική.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
4
Χωρίς να είμαι ειδήμων επί του θέματος, με μια γρήγορη ματιά τα specs των δύο ενισχυτών στα οποία αναφέρεσαι δείχνουν εφάμιλλα. Επειδή όπως είπες ακούς σε χαμηλομεσαίες εντάσεις θα πρότεινα να παραμείνεις με τον VSX-D2011 και να μην μπλέξεις με interconnect, ευαισθησίες εισόδου και χροιά του εκάστοτε ενισχυτή, εφόσον δεν υπάρχει σημαντική διαφορά στα specs. Θέλω να πιστεύω ότι τα ηχεία σου είναι κάποιο ×5 πακετάκι εντός των οριων του ενισχυτη, στα 8Ω με καλή ευαισθησία και όλα μέλι γάλα.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Καλησπέρα στην παρέα. Γίνεται να το κάνω αυτό με avr yamaha rxv 1500 και arcam delta 290;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλησπέρα στην παρέα. Γίνεται να το κάνω αυτό με avr yamaha rxv 1500 και arcam delta 290;
Η Arcam μιλάει για internal switch για να ενεργοποιηθούν οι είσοδοι power amp in. Ετσι είναι; Πού βρίσκεται αυτός ο διακόπτης; Μέσα στον ενισχυτή; Γιατί αν δεν βρίσκεται στην πρόσοψη άστο δεν βολεύει καθόλου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top