Για το ηλεκτρικό ρεύμα (AC Power)


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.408
Reaction score
27.695
alexis καποια στγμη στην ζωη σου θα μαθεις τα
big toys for big boys
για την ωρα ζεις με αυτο που ξερεις ( οπως ελεγε η διαφημιση - αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι)
αργοτερα θα μαθεις τους αναγενητες ρευματος ...με πολλες διορθωσεις στο ρευμα......
αργοτερα ...οσο για τα pc υπαρχουν και με μπαταριες
αλλα ειπαμε ο καθενας λεει οσα ξερει......
Και αναγενητές ρεύματος και power conditioners και καλώδια (PS AUDIO Power Plan, MIT Z POWERBAR, Siltech octapus, Siltech cables, Cardas, MIT) έχουν περάσει από τα χέρια μου για διαφορους λόγους. Και πραγματικά έχω δει αποτελέσματα. Όταν αποφασίσω ότι θα δώσω, ή μπορώ να δώσω 3000€ - 4000€ - 5000€ για τα ρεύματα του συστήματος (μαζί με καλώδια κλπ) θα κάνω και άλλη έρευνα. Αλλα σε καμια περίπτωση δεν θα συγκρίνω αποτελέσματα των 1000€ με αυτά των 3000€ & 4000€ κλπ κλπ...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σε περιμενουμε οταν και οποτε συμβει,
καλο θα ειναι να εχουμε οσο το δυνατο περισοτερες γνωμες
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Βάσει των manuals τα μηχανήματα μου έχουν ως εξής:
Τελικός:
Power consommation max : 500W
Power transformer : 700W

Προ: 20 w

& Προς το παρόν pc: 90w.

Δεν θα ήθελα να επενδύσω σε κάτι ακριβό, τι θα λέγατε λοιπόν να κοιτάξω σε κάτι τέτοιο:
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/trofodosia/ups/Turbo-X-UPS-1000VA-On-Line-EA901.htm

Πεταμένα χρήματα?

έχετε να προτείνετε κάτι εσείς σε προσιτό κόστος ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Βάσει των manuals τα μηχανήματα μου έχουν ως εξής:
Τελικός:
Power consommation max : 500W
Power transformer : 700W

Προ: 20 w

& Προς το παρόν pc: 90w.

Δεν θα ήθελα να επενδύσω σε κάτι ακριβό, τι θα λέγατε λοιπόν να κοιτάξω σε κάτι τέτοιο:
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/trofodosia/ups/Turbo-X-UPS-1000VA-On-Line-EA901.htm

Πεταμένα χρήματα?

έχετε να προτείνετε κάτι εσείς σε προσιτό κόστος ?
Πεταμένα χρήματα δεν ξέρω εάν είναι, αλλά όταν τα περισσότερα κοινώς παραδεκτά καλά on-line ups "παίζουν" σε τιμές κοντά στα €1000 (+ - 20%), αντιλαμβάνεσαι ότι με το να είναι το συγκεκριμένο στα €300, ε, κάτι δεν πάει καλά. Συνήθως, αυτό που δεν πάει καλά είναι το ρεύμα που δίνουν στην έξοδο (στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω του) που είναι αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει.

Γνώμη μου: Μην αγοράσεις κάτι τώρα. Περίμενε λίγο καιρό (εσύ θα καθορίσεις πόσο καιρό) να μαζέψεις παραπάνω χρήματα και να πάρεις ένα αξιοπρεπές on line UPS.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
ok!
Καλό είναι λοιπόν να περιμένω λίγο. Το καταλαβαίνω και εγώ ότι κάτι δεν θα πήγαινε καλά. Αυτά ίσως κάνουν κάτι συντροφιά με έναν υπολογιστή.....

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.408
Reaction score
27.695
Και εγώ το δικό μου On line κοντά στα 900€ το πείρα. Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να περιμένεις καλύτερα. Στο μεσοδιάστημα καλύτερα να κανεις ερευνα και επίσης να δεις το after sale service και το κόστος αντικατάστασης μπαταριών, που είναι σημαντικά.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
75
χρησιμοποιω ενα PURE AV BELKIN μετρα ταση,καταναλωση και πολωση μπριζας στον ηχο παρατηρησα οτι τον κανει πιο σφιχτο πιο τρανζιστορατο . μεγαλο το οφελος απο το συμαζεμα των καλωδιων μεγαλος και ο ογκος του. στο 2 θεμα που ετεθη πολωση , ειναι εμφανη σε εμενα η διαφορα οταν το συν της μπριζας καταληγει στο συν της συσκευης δεν γνωριζω εαν αυτο εχει σχεση με το γεγονος οτι τα c/jonson pv10/mv 52 εχουν διπλο καλωδιο, συν -ουδετερο
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Bump σε ένα παλιό θέμα, για να ρωτήσω κάτι σχετικό:

Πέραν της διαφοράς στην τιμή, γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαφορά στη λειτουργία/δυνατότητες μεταξύ ενός APC Voltage regulator (τιμή) και του Furman M-10x E (τιμή);

Στην ουσία, οι δύο συσκευές προστατεύουν τον συνδεδεμένο εξοπλισμό από υπέρ/υπό τάσεις του ρεύματος ή κατάλαβα κάτι λάθος;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Bump σε ένα παλιό θέμα, για να ρωτήσω κάτι σχετικό:

Πέραν της διαφοράς στην τιμή, γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαφορά στη λειτουργία/δυνατότητες μεταξύ ενός APC Voltage regulator (τιμή) και του Furman M-10x E (τιμή);

Στην ουσία, οι δύο συσκευές προστατεύουν τον συνδεδεμένο εξοπλισμό από υπέρ/υπό τάσεις του ρεύματος ή κατάλαβα κάτι λάθος;
Για πάμε ένα up στο πιο πάνω post, μήπως κάποιος μπορεί να προσφέρει μια άποψη.:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.677
Το κοντισονερ έχει κατ ψευτοφίλτρα.

Το άλλο κρατάει σταθερή την τάση.

Πάρε απισι.
 


Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.415
Με τα απισια να προσέχετε γιατί τα online ups αν πέσουν κάτω από το 15% του ονομαστικού φορτίου σβήνουν τελείως. Είναι μια λειτουργία που δεν μπορεί να παρακαμφθεί.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Το κοντισονερ έχει κατ ψευτοφίλτρα.

Το άλλο κρατάει σταθερή την τάση.

Πάρε απισι.
I hear you but I don't understand you.

Επίσης, το APC έχει λίγες (λιγότερες) εισόδους IEC. Έχω ήδη ένα. Αν πάρω και το δεύτερο, θα πρέπει να κάνω πατέντα για να βολέψω όλες τις συσκευές.
Αυτό το έχω σε 600. Μπορώ να κάνω κάτι, να μετρήσω να σου πω;
Έχω το 1200. Τι ακριβώς προτείνεις να μετρήσεις;
Με τα απισια να προσέχετε γιατί τα online ups αν πέσουν κάτω από το 15% του ονομαστικού φορτίου σβήνουν τελείως. Είναι μια λειτουργία που δεν μπορεί να παρακαμφθεί.
Αυτό στο post μου δεν είναι UPS, είναι voltage regulator. On-line UPS της APC έχω, αυτό που επισημαίνεις δεν το έχω παρατηρήσει.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Δεν ξέρω, νόμιζα ότι ήθελες να αγοράσεις ένα, αλλά αφού έχεις, οκ.
Έχω ένα και θέλω να αγοράσω ακόμα ένα - συνολικά 8 είσοδοι, έχω εννιά συσκευές, άρα πρέπει να κάνω πατέντα.

Απλώς, βρέθηκε μπροστά μου το Furman, το οποίο έχει 10 εισόδους (και μια επιπλέον στην πρόσοψη) και με έβαλε σε σκέψεις.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Δεν είναι UPS, λέμε. Τα IEC στο πίσω μέρος είναι θηλυκά. Θέλετε να τα λέτε εξόδους; Κανένα πρόβλημα. Θέλετε να τα λέτε εισόδους; Κανένα πρόβλημα.

Κάποια άλλη άποψη επί του θέματος;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ανεξάρτητα αν τα IEC είναι θηλυκά αυτά είναι έξοδοι που παρέχουν ρεύμα σε συσκευές , όπως και οι πρίζες.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top