Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Προσωπικά με την καμία δε βάζω λεμόνι σε ψητά! Μου χαλάει τη γεύση του κρέατος (εκτός αν θες να καλύψεις μυρωδιά κακού κρέατος αλλά προφανώς δε μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις). Ένα πράγμα σα να βάζεις κόκα κόλα σε καλό ουίσκι...

Να ρωτήσω κάτι που συζητήθηκε στις αρχές του νήματος: το ψήσιμο σε κάρβουνα είπαμε ότι είναι πολύ πιο ανθυγιεινό σε σχέση με ψήσιμο σε γκάζι, αν και πιο εύγευστο (άλλο αυτό). Εντάξει υπάρχουν κανόνες για να μειωθούν οι βλαβερές συνέπειες (να χωνέψουν καλά τα κάρβουνα κτλ.) αλλά απ' όσο καταλαβαίνω παραμένει ανθυγιεινό (πείτε μου αν κάπου κάνω λάθος). Αυτό ισχύει και στο λότους, δεδομένου ότι δεν υπάρχει άμεση έκθεση στα κάρβουνα; Επίσης τι παίζει στα green eggs σχετικά με το υγιεινό του θέματος (επειδή θεωρούνται απ' τα κορυφαία λέω μπας και υπάρχει κάποια βελτίωση κι εκεί); Αν και, όπως λειτουργούν, η έκθεση στα κάρβουνα είναι άμεση άρα δε βλέπω πώς μπορούν να εξαλείψουν τις βλαβερές συνέπειες...
Η απάντηση για τα κάρβουνα και τα θέματα υγείας είχε δοθεί εδώ.

Στη Lotus αποφεύγεις τους αρωματικούς υδρογονάνθρακες από το απευθείας στάξιμο στα κάρβουνα.

Να έχουμε στο νου μας ότι το bbq είναι ένας μόνο παράγοντας επιβάρυνσης της υγείας μέσω της διατροφής. Και οι παράγοντες αυτοί δρουν αθροιστικά σε βάθος χρόνου, σε συνδυασμό με τις προδιαθέσεις του οργανισμού μας σε συγκεκριμένες παθήσεις.
Τα τηγανητά σε υψηλές θερμοκρασίες μέσα σε αγνώστης ταυτότητας έλαια είναι πιο βλαβερά κι από τα καπνιστά. Χωρίς να εξετάσουμε τη θερμιδική πρόσληψη και τα βλαβερά λιπαρά τους, υπάρχει και το ακρυλαμίδιο που είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνο σε μεγάλες ποσότητες.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Χαίρομαι ειλικρινά που ανεβάζουμε το επίπεδο!

Ελάτε μαζί μου. Χθεσινές:

image.jpeg


image.jpeg
image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg


Έτσι για την ιστορία, αυτού του τύπου τα grills λέγονται "kamado". Μια γιαπωνέζικη λέξη που σημαίνει "ένα σύστημα μαγειρέματος από πηλό ή κεραμικό". Ο ιδρυτής της Big Green Egg, o Ed Fisher είναι αυτός που έφερε τις πρώτες kamado στον δυτικό πολιτισμό!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.691
Reaction score
31.227
Ποιο μεγεθος ειναι ?
Γιαννο πες καμια παραπανω πληροφορια.......
 


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
μπωωω, δεν ανεβαίνει λέμε πάνω στο διαμέρισμα αυτή :hunter:, ουστ
Μια χαρούλα ανεβαίνει. Και κατεβαίνει κι όλας. Με ροδάκια. Για δες:

image.jpeg


Ποιο μεγεθος ειναι ?
Γιαννο πες καμια παραπανω πληροφορια.......
Πάρε info κι εσύ. Δεν υπάρχουν μόνο οι big green egg. Ψάξε "kamado":
http://winkel.monolithgrill.nl/monolith

Ψάξε και στα γερμανικά sites!
 



Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Η μορφή του kamado υπάρχει σε όλη την ανατολή και λέγεται tandoor.
Είσαι δυναμίτης!

Αυτη ειναι για ατομικη χρήση, δεν είμαστε μοναχοφαηδες κύριε :p
Καλά. Φάγαμε 4 άνω των 100 κιλών κι άλλοι 4 της προσκολλήσεως μεζεδιάστηκαν. Δεν θα το έδειχνα αν ήταν για δεσποινίδες... Το εργαλείο φυσούσε :hi:!

Και τη σβήσαμε γιατί κουραστήκαμε και σκάσαμε. Αν θέλαμε, έψηνε κι άλλο!
 
Last edited:


Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Είναι που δεν σ' αφήνει η μαμά σου Βλάσση μου :p. Μετά είναι κι ο gonis που σε ζηλεύει κι έτσι μας έφαγαν οι ίντριγκες...
 

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Η απάντηση για τα κάρβουνα και τα θέματα υγείας είχε δοθεί εδώ.

Στη Lotus αποφεύγεις τους αρωματικούς υδρογονάνθρακες από το απευθείας στάξιμο στα κάρβουνα.

Να έχουμε στο νου μας ότι το bbq είναι ένας μόνο παράγοντας επιβάρυνσης της υγείας μέσω της διατροφής. Και οι παράγοντες αυτοί δρουν αθροιστικά σε βάθος χρόνου, σε συνδυασμό με τις προδιαθέσεις του οργανισμού μας σε συγκεκριμένες παθήσεις.
Τα τηγανητά σε υψηλές θερμοκρασίες μέσα σε αγνώστης ταυτότητας έλαια είναι πιο βλαβερά κι από τα καπνιστά. Χωρίς να εξετάσουμε τη θερμιδική πρόσληψη και τα βλαβερά λιπαρά τους, υπάρχει και το ακρυλαμίδιο που είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνο σε μεγάλες ποσότητες.
Για τα τηγανητά εννοείται πως είναι ό,τι χειρότερο, προσωπικά σπίτι δεν τηγανίζω ποτέ (άντε κάνα αυγό σπάνια) και έξω αν τύχει λίγες φορές κάνα τηγανητό (ψαράκι συνήθως).

Σχετικά με το bbq αυτή την απάντηση είχα υπόψη μου όταν ρώταγα παραπάνω, απλά έλεγα μήπως οι big green egg είχαν καμιά πατέντα για αποφυγή των βλαβερών συνεπειών του κάρβουνου. Απ' όσο καταλαβαίνω δεν γλυτώνεις κάτι (από θέμα υγείας πάντα), άλλο που είναι κορυφαίες στο είδος τους. Στις Lotus μόνο κάτι γίνεται λόγω της αποφυγής άμεσης έκθεσης στα κάρβουνα.

Άρα αν θέλουμε κάτι πιο υγιεινό σε bbq πάμε σε γκάζι; Βέβαια αν τσικνίζεις μια στο τόσο ε είναι πιο εύκολο να δώσεις μια προτεραιότητα στη γεύση :)
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
<Σορρυ που απανταω εγω αλλα αυτο ειναι για γατακια .....
Καλά έκανες, αλλά εγώ το έβαλα για την προέλευση του κρέατος. Wagyu & US prime beef και κολοκύθια... :D
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Νέο κρούσμα αφιερωμένο στον Γιάννο! :D
Ντροπή... Δεν υπάρχει συστολή.

Σε φωτογραφία που ανέβηκε σήμερα, ξέρεις που, δίπλα μου ακριβώς κάθεται πασίγνωστη κριτικός εστιατορίων "κολλητή" του Βασίλη (αυτού που έγραψε το άρθρο) και ακριβώς παραδίπλα μου ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του "e-περιοδικού" από το οποίο πήρες το απόσπασμα που "αρθρογραφεί" ο Βασίλης...

Θα πάρω φόρα, να τα γκρεμίσω...

Μήπως να πω να τον απολύσουν :D ;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
Ντροπή... Δεν υπάρχει συστολή.

Σε φωτογραφία που ανέβηκε σήμερα, ξέρεις που, δίπλα μου ακριβώς κάθεται πασίγνωστη κριτικός εστιατορίων "κολλητή" του Βασίλη (αυτού που έγραψε το άρθρο) και ακριβώς παραδίπλα μου ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του "e-περιοδικού" από το οποίο πήρες το απόσπασμα που "αρθρογραφεί" ο Βασίλης...

Θα πάρω φόρα, να τα γκρεμίσω...

Μήπως να πω να τον απολύσουν :D ;
:lolsign:

Να κάνω κι εγώ μία κριτική και να τους τη δώσεις; :D
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τι να πω, στην σελιδα μου βγαζει διαφημιση της calzedonia.
Σκιζει η γατα το καλσον ????
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.114
Reaction score
41.603
γλυκύτατη rosey, κάρβουνο και gel για τη lotus από παίρνεις; το έχεις ψάξει καθόλου το θέμα;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.869
Μηνύματα
2.879.609
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top