Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

S

sk4t4

Guest
"Διευκρίνηση"
Το brasso είναι γιά μπρούτζινα σκεύη και όχι γιά τα χρυσά !
Γιά τα χρυσά-ό είναι ή βούρτσα στο κοσμηματοπωλείο .

Άποψη μου .

" Το παιγνίδι " με τα καλώδια είναι τηs εποχήs μαs . Δεν θυμάμαι την 10ετία του 80 να είχαμε τέτοια τρέλα ! Και ακούγαμε τέλεια !
Αποτέλεσμα τηs " κατάργησηs του " Equalizer από τα ηχοσύστηματα σπιτιού ή αγορά έριξε το βάροs τηs στά καλώδια γιά να μαs τα παίρνει απο εκεί τα e πουλα .

Αν κάποιοs θέλει να παίξει με τον ήχο άs πάρει ένα Equalizer . Εκεί θα ακούσει λεπτόηχα καλώδια , μπασάτα καλώδια , και κρυωμένη τραγουδίστρια !

Έχειs Equalizer ?
E
τότε έχειs καλώδια των 5 e αλλά και των 20.000 e .

Άποψη μου .
Εχω χρησιμοποιησει Brasso σε επιχρυσα και χαλκινα-επιχαλκωμενα φις που ειχαν οξειδωθει απο το χρονο.Εγιναν σαν καινουρια.Ποσες εταιριες επωνυμων καλωδιων θυμασαι τη δεκαετια του 80 στην Ελλαδα;Δεν υπηρχε σχεδον καμμια...Αρχισαν οι δοκιμες στον ΗΧΟ, και ετσι, κυριως,αρχισε η ιστορια,εκτος απο τους "ανησυχους" που ειχαν "ψαχτει" απο πιο πριν.
Ωραία...πες μας λοιπόν με ποιον τρόπο αυτό το συμπέρασμα γίνεται αντικειμενικό.
Με τη δοκιμη γινεται αντικειμενικο,κι αν καποιος ανησυχει μηπως επηρεαστει θετικα η αρνητικα,βλεποντας ποιο καλωδιο,το επωνυμο η το ηλεκτρολογικο,παιζει καθε φορα,ας βαλει ενα φιλο του να κανει τις αλλαγες, κι ας εμπιστευτει τ' αυτια του.Αν δεν εμπιστευεται ουτε τ' αυτια του,τοτε δεν υπαρχει λογος να ασχολειται με το hi-fi,διοτι δεν τα εμπιστευεται ουτε για τις συσκευες που αγοραζει.
Αν καποιος δε μπορει να ξεχωρισει κατι το τοσο καταφανες,μιλησα επιτηδες για το χαμηλο γιατι επηρεαζει κι αλλους τομεις,π.χ. το ρυθμο,δεν πειραζει βρε παιδια.Καλο το Φιατακι για τα χρηματα που κοστιζει,αλλα,τι να κανουμε,υπαρχει και Φερραρι.:)
 

S

sk4t4

Guest
Αν πας εκεί που λειτουργεί το σύστημά του, ακούσεις και τις δύο εκδοχές και παρατηρήσεις διαφορές, αυτό δεν θα αποτελεί απόδειξη ότι ανεξάρτητα αν το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ή όχι, διαφορές υπάρχουν;
Μπα,περασμενα μεγαλεια,διοτι ειμαι πλεον εκτος "αθληματος".Ομως,το πειραμα με την τηλεοραση,ειτε δεχεται τριπολικο φις,ειτε οκταρακι,μπορει να το κανει ο καθενας.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
sk4t4
" Ποσες εταιριες επωνυμων καλωδιων θυμασαι τη δεκαετια του 80 στην Ελλαδα;Δεν υπηρχε σχεδον καμμια...Αρχισαν οι δοκιμες στον ΗΧΟ, και ετσι, κυριως,αρχισε η ιστορια,εκτος απο τους "ανησυχους" που ειχαν "ψαχτει" απο πιο πριν. "


Σωστά . Δέν θυμάμαι φίλε μου καμιά " εταιρια επωνυμων καλωδιων " . Σκέψου πωs στα πρώτα μου ηχεία ( 1980 ) το καλώδιο σύνδεσηs με τον ενισχυτή ήταν καλώδιο πορτατίφ .
Όσο γιά τα χρυσά στο πρώτο σου post , που τώρα έγιναν " επιχρυσα και χαλκινα " , όντοs το Brasso κάνει δουλειά . Στόν καθεαυτού χρυσό όμωs το Brasso κάνει κακό .

" Καλο το Φιατακι για τα χρηματα που κοστιζει,αλλα,τι να κανουμε,υπαρχει και Φερραρι.:) "

Καλά κάνουν και υπάρχουν και τα δυό φίλε μου . Όμωs και τα δυό την ίδια δουλειά κάνουν ! Σε μεταφέρουν απο το σημείο Α στο σημείο Β .


Πάμε και στο θέμα που συζητάμε .
Πόσεs επώνυμεs εταιρίεs σήμερα φτιάχνουν και διαφημίζουν τα καλά τουs Equalizer που θα σε τρελάνουν με την βελτίωση του ήχου στον χώρο σου ?
Εγώ δεν έχω ακούσει καμία και καμιά τουs εδώ και αρκετά χρόνια .
To "80 όμωs μοσχοπουλούσαν . Δεν υπήρχε " στέρεο " χωρίs Equalizer ! Τώρα βρήκαν τα καλώδια .

Φιλικά :drinks: πάντα .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.457
Tι ειναι "αντικειμενικο" οταν αναφερομαστε σε ενα καλωδιο ρευματος οταν δυο ακροδεκτες της προκοπης (το συζηταμε αυτο αν θελετε) κοστιζουν περισοτερο απο ενα ετοιμο "αντικειμενικα σωστο" καλωδιο ρευματος 2 μετρων με τα βισματα?
...
Τα δεμένα μάτια.
 

Μηνύματα
176
Reaction score
54
Emmanouil ποιος σου ειπε οτι το Brasso κανει κακο στον χρυσο? Αντιθετα του καθαριζει την οποια πατινα επιφανειακη εχει δημιουργηθει,στα επιχρυσα τα επαργυρωμενα και επιροδιωμενα κανει κακο και ο λογος ειναι οτι αφερει την ηλεκτολυτικη επιστρωση.Ο καθαρος χρυσος φιλε επηρεαζεται ΜΟΝΟ απο το βασιλικο υδωρ,ο δε χρυσος κ.14 κ.18 και ου το καθ εξης επηρεαζεται απο το νιτρικο οξυ ,απο κυανιουχο σοδα με πρωσικο κιτρινο και κοκκινο και σαφως απο το βασιλικο νερο.Η οποια οξειδωση που μπορει να δημιουργηθει επανω στην επιφανεια του χρυσου,ειναι απολυτως αγωγιμη και δεν επηρεαζει τον ηχο και αφαιρειται ευκολα με brasso,αυτο οσον αφορα τον χρυσο κ.14 κ.18 κλπ ,ο καθαρος χρυσος κ.24 δεν οξειδωνεται με τιποτα .Κατι αλλο τωρα,οι οποιες ηχογραφησεις σε στουντιο η συναυλιες live η ο ηχος στα κλαμπ δεν περνανε τα αποτελεσματα που ακουμε απο τεραστιες κονσολες equaliser ,η ακομα χειροτερα το οποιο μηχανημα ηχου αναλογα με τον συνδιασμο των υλικων δεν βαζει την ηχητικη του σφραγιδα,τα καλωδια δαιμονοποιουμε τωρα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα δεμένα μάτια.
Kαι αυτο αλλα επισης να εισαι και ειλικρινης με τον εαυτο σου οτι οντως αυτο που ακουσες και ενδεχομενως αγορασες,το προτιμησες.
 

S

sk4t4

Guest
sk4t4
" Ποσες εταιριες επωνυμων καλωδιων θυμασαι τη δεκαετια του 80 στην Ελλαδα;Δεν υπηρχε σχεδον καμμια...Αρχισαν οι δοκιμες στον ΗΧΟ, και ετσι, κυριως,αρχισε η ιστορια,εκτος απο τους "ανησυχους" που ειχαν "ψαχτει" απο πιο πριν. "


Σωστά . Δέν θυμάμαι φίλε μου καμιά " εταιρια επωνυμων καλωδιων " . Σκέψου πωs στα πρώτα μου ηχεία ( 1980 ) το καλώδιο σύνδεσηs με τον ενισχυτή ήταν καλώδιο πορτατίφ .
Όσο γιά τα χρυσά στο πρώτο σου post , που τώρα έγιναν " επιχρυσα και χαλκινα " , όντοs το Brasso κάνει δουλειά . Στόν καθεαυτού χρυσό όμωs το Brasso κάνει κακό .

" Καλο το Φιατακι για τα χρηματα που κοστιζει,αλλα,τι να κανουμε,υπαρχει και Φερραρι.:) "

Καλά κάνουν και υπάρχουν και τα δυό φίλε μου . Όμωs και τα δυό την ίδια δουλειά κάνουν ! Σε μεταφέρουν απο το σημείο Α στο σημείο Β .


Πάμε και στο θέμα που συζητάμε .
Πόσεs επώνυμεs εταιρίεs σήμερα φτιάχνουν και διαφημίζουν τα καλά τουs Equalizer που θα σε τρελάνουν με την βελτίωση του ήχου στον χώρο σου ?
Εγώ δεν έχω ακούσει καμία και καμιά τουs εδώ και αρκετά χρόνια .
To "80 όμωs μοσχοπουλούσαν . Δεν υπήρχε " στέρεο " χωρίs Equalizer ! Τώρα βρήκαν τα καλώδια .

Φιλικά :drinks: πάντα .
To εκουαλαιζερ δεν βελτιωνε τον ηχο,γι αυτο και εξαφανιστηκε στη ληθη του χρονου και χωρις μαλιστα να το νοσταλγησει ο κοσμος,κατι αντιθετο απο αυτο που εκανε με το πικαπ.Με την "παραβολη" των αυτοκινητων,οπου αυτοκινητο βαλε καλωδιο,ηθελα να θυμισω ξανα το ρητο οτι το καλυτερο ειναι εχθρος του καλου,η για να το παραφρασω για την περιπτωση των καλωδιων,το μετριο ειναι εχθρος του κακου.Επειδη αναφερομουν σε υλικα κατασκευης φις, δεν το διευκρινισα την πρωτη φορα αλλα τη δευτερη,και εχεις δικαιο σ'αυτο.Απλως,επειδη μαλλον δεν υπαρχει φις που να ειναι μασιφ χρυσος,γραφοντας χρυσος εννοουσα επιχρυσο.Να εισαι καλα.
Emmanouil ποιος σου ειπε οτι το Brasso κανει κακο στον χρυσο? Αντιθετα του καθαριζει την οποια πατινα επιφανειακη εχει δημιουργηθει,στα επιχρυσα τα επαργυρωμενα και επιροδιωμενα κανει κακο και ο λογος ειναι οτι αφερει την ηλεκτολυτικη επιστρωση.Ο καθαρος χρυσος φιλε επηρεαζεται ΜΟΝΟ απο το βασιλικο υδωρ,ο δε χρυσος κ.14 κ.18 και ου το καθ εξης επηρεαζεται απο το νιτρικο οξυ ,απο κυανιουχο σοδα με πρωσικο κιτρινο και κοκκινο και σαφως απο το βασιλικο νερο.Η οποια οξειδωση που μπορει να δημιουργηθει επανω στην επιφανεια του χρυσου,ειναι απολυτως αγωγιμη και δεν επηρεαζει τον ηχο και αφαιρειται ευκολα με brasso,αυτο οσον αφορα τον χρυσο κ.14 κ.18 κλπ ,ο καθαρος χρυσος κ.24 δεν οξειδωνεται με τιποτα .Κατι αλλο τωρα,οι οποιες ηχογραφησεις σε στουντιο η συναυλιες live η ο ηχος στα κλαμπ δεν περνανε τα αποτελεσματα που ακουμε απο τεραστιες κονσολες equaliser ,η ακομα χειροτερα το οποιο μηχανημα ηχου αναλογα με τον συνδιασμο των υλικων δεν βαζει την ηχητικη του σφραγιδα,τα καλωδια δαιμονοποιουμε τωρα?
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Οσο ζω μαθαινω.Να εισαι καλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλον (προβλήματα χώρου)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με τη δοκιμη γινεται αντικειμενικο,κι αν καποιος ανησυχει μηπως επηρεαστει θετικα η αρνητικα,βλεποντας ποιο καλωδιο,το επωνυμο η το ηλεκτρολογικο,παιζει καθε φορα,ας βαλει ενα φιλο του να κανει τις αλλαγες, κι ας εμπιστευτει τ' αυτια του.Αν δεν εμπιστευεται ουτε τ' αυτια του,τοτε δεν υπαρχει λογος να ασχολειται με το hi-fi,διοτι δεν τα εμπιστευεται ουτε για τις συσκευες που αγοραζει.
Αν καποιος δε μπορει να ξεχωρισει κατι το τοσο καταφανες,μιλησα επιτηδες για το χαμηλο γιατι επηρεαζει κι αλλους τομεις,π.χ. το ρυθμο,δεν πειραζει βρε παιδια.Καλο το Φιατακι για τα χρηματα που κοστιζει,αλλα,τι να κανουμε,υπαρχει και Φερραρι.:)
Δεν αρνούμαι πως κάποιος (εμού συμπεριλαμβανομένου) μπορεί να διαπιστώσει διαφορές. Αρνούμαι τη θεώρηση αυτών των διαπιστώσεων ως "αντικειμενικών δεδομένων" τη στιγμή που αυτές βασίζονται στην υποκειμενική αίσθηση της ακοής.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Και θα το ξαναπώ, τα συστήματά μας τα αγοράζουμε για να ακούμε μουσική, όχι για να διαβάζουμε προδιαγραφές και να παρατηρούμε κυματομορφές. Επομένως, κριτήριο για την επιλογή των συστατικών του συστήματος, είναι τα αυτιά μας.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Pyrgaroussis.G

Κάτι παραπάνω θα ξέρειs φίλε μου και αυτό είναι σεβαστό .
Σε ευχαριστώ γιά τιs πληροφορίεs .

:drinks: .
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν αρνούμαι πως κάποιος (εμού συμπεριλαμβανομένου) μπορεί να διαπιστώσει διαφορές. Αρνούμαι τη θεώρηση αυτών των διαπιστώσεων ως "αντικειμενικών δεδομένων" τη στιγμή που αυτές βασίζονται στην υποκειμενική αίσθηση της ακοής.
Πριν πολλα ποστ πριν,εδωσα ενα παραδειγμα του belden 3x14awg shielded.
Πιστευεις οτι με οποιαδηποτε αντικειμενικα κριτηρια (καθορισε τα εσυ) υπαρχει εστω και μια περιπτωση ενα ετοιμο καλωδιο των 3.5 ευρω με τους ακροδεκτες του να ειναι καλυτερο?Εγω λεω οτι δεν ειναι δυνατον και δεν χρειαζεται καν σκεψη,ειναι "οφθαλμοφανες" ;).Eκεινο που σε παρασυρει ειναι το κοστος ορισμενων καλωδιων και οχι το αν ειναι καλυτερα η οχι.Και για το αδικαιολογητο κοστος το ειπαμε πολλες φορες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πριν πολλα ποστ πριν,εδωσα ενα παραδειγμα του belden 3x14awg shielded.
Πιστευεις οτι με οποιαδηποτε αντικειμενικα κριτηρια (καθορισε τα εσυ) υπαρχει εστω και μια περιπτωση ενα ετοιμο καλωδιο των 3.5 ευρω με τους ακροδεκτες του να ειναι καλυτερο?Εγω λεω οτι δεν ειναι δυνατον και δεν χρειαζεται καν σκεψη,ειναι "οφθαλμοφανες" ;).Eκεινο που σε παρασυρει ειναι το κοστος ορισμενων καλωδιων και οχι το αν ειναι καλυτερα η οχι.Και για το αδικαιολογητο κοστος το ειπαμε πολλες φορες.
Ξανά μου απαντάς σε πράγματα που δεν είπα.
Ούτε για κόστος μίλησα ,ούτε έθεσα εγώ το θέμα της αντικειμενικότητας.
Επαναλαμβάνω μπας και το λύσουμε...ναι ακούγονται διαφορές...ναι είναι σεβαστή η εκτίμηση του καθενός...αλλά σε κάθε περίπτωση αυτή θα είναι μια υποκειμενική εκτίμηση ,με την οποία βέβαια οι περισσότεροι μπορεί να πορευόμαστε ,να επιλέγουμε συσκευές και να απολαμβάνουμε...καμία αντίρρηση ως προς αυτό.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι μπορει να μην εισαι εσυ που εθεσες-πρωτος- το θεμα αντικειμενικοτητας αλλα εσυ ειπες "πες μας λοιπόν με ποιον τρόπο αυτό το συμπέρασμα γίνεται αντικειμενικό".
Πολλες φορες δεν χρειαζεται καμια αποδειξη για την αντικειμενικοτητα ενος υποκειμενικου σχολιου διοτι ειναι ηδη και αντικειμενικα αποδεδειγμενο.Γι αυτο αναφερα το παραδειγμα belden.
Ελπιζω να μην μου πεις και τριτη φορα οτι δεν καταλαβα τι ειπες,καταλαβα πολυ καλα.Αν οντως δεν εννοεις αυτο στο οποιο απαντησα,εξηγησε μας τι εννοεις οταν ζητας αντικειμενικοτητα σε ενα υποκειμενικο σχολιο καποιου[/QUOTE]
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πως είμαστε σίγουροι οτι αυτο που μας αρεσε ειναι το σωστό/ δηλαδή "πιστό";
(Βλέπε Υψηλή ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ-High FIDELITY).

Μηπως δεν μας νοιάζει τελικά;
Να αλλάξουμε όνομα σε "Υψηλή ΑΠΟΛΑΥΣΗ";;;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι μπορει να μην εισαι εσυ που εθεσες-πρωτος- το θεμα αντικειμενικοτητας αλλα εσυ ειπες "πες μας λοιπόν με ποιον τρόπο αυτό το συμπέρασμα γίνεται αντικειμενικό".
Πολλες φορες δεν χρειαζεται καμια αποδειξη για την αντικειμενικοτητα ενος υποκειμενικου σχολιου διοτι ειναι ηδη και αντικειμενικα αποδεδειγμενο.Γι αυτο αναφερα το παραδειγμα belden.
Ελπιζω να μην μου πεις και τριτη φορα οτι δεν καταλαβα τι ειπες,καταλαβα πολυ καλα.Αν οντως δεν εννοεις αυτο στο οποιο απαντησα,εξηγησε μας τι εννοεις οταν ζητας αντικειμενικοτητα σε ενα υποκειμενικο σχολιο καποιου
Ο συμφορουμίτης είπε πως στην περίπτωση του τάδε καλωδίου ρεύματος οι διαφορές δεν είναι υποκειμενικές...και εγώ απλά ρώτησα πως παύουν να είναι υποκειμενικές και γίνονται αντικειμενικές.

Μου απάντησε... δια της δοκιμής και της ακοής ...και απάντησα πως μια τέτοια μεθοδολογία είναι σεβαστή και ενδεχομένως χρήσιμη για εξαγωγή συμπερασμάτων ,αλλά αντικειμενική διαδικασία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Δε νομίζω να διαφωνείς κάπου μαζί μου σε αυτό ,εκτός αν και εγώ δεν έχω καταλάβει καλά.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο συμφορουμίτης είπε πως στην περίπτωση του τάδε καλωδίου ρεύματος οι διαφορές δεν είναι υποκειμενικές...και εγώ απλά ρώτησα πως παύουν να είναι υποκειμενικές και γίνονται αντικειμενικές.

Μου απάντησε... δια της δοκιμής και της ακοής ...και απάντησα πως μια τέτοια μεθοδολογία είναι σεβαστή και ενδεχομένως χρήσιμη για εξαγωγή συμπερασμάτων ,αλλά αντικειμενική διαδικασία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Δε νομίζω να διαφωνείς κάπου μαζί μου σε αυτό ,εκτός αν και εγώ δεν έχω καταλάβει καλά.
Οχι δεν διαφωνω αλλα μερικα πραγματα ειναι τοσο εμφανως σωστοτερα που δεν χρειαζονται καν επιβεβαιωση.Εσυ δηλαδη πιστευεις πως οτι σου αρεσει να ακους δεν μπορει να ειναι και αντικειμενικα σωστο?Δεν κατανοω γιατι καποιος που επιλεγει κατι επειδη το προτιμα,ειναι και εξ'ορισμου λαθος.Ναι,υπαρχουν και αυτοι που αγοραζουν για να αγοραζουν αλλα δεν μπορει κανενας να τσουβαλιαζει τους παντες και για τα παντα .
Και μην παραγνωριζεις το θεμα της τιμης ενος προιοντος που πολλες φορες αναποφευκτα ειναι και ο μονος λογος που μας οδηγει στα σχολια/κριτικη που κανουμε.Συμφωνεις φανταζομαι οτι,αν το furutech που ανεφερε ο φιλος πιο πανω ηταν στην ιδια τιμη με το καλωδιο των 3.60 ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα αγοραζε αυτο των 3.60,δυστυχως ομως αυτα δεν συμβαινουν πουθενα,ουτε στα καλωδια.Επισης θεωρεις το απλο παραδειγμα του belden οτι ειναι 100% υποκειμενικο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτο
[DOUBLEPOST=1466241108][/DOUBLEPOST]
Μου απάντησε... δια της δοκιμής και της ακοής ...και απάντησα πως μια τέτοια μεθοδολογία είναι σεβαστή και ενδεχομένως χρήσιμη για εξαγωγή συμπερασμάτων ,αλλά αντικειμενική διαδικασία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top