Bullying (Kii Audio Three)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Κατά βάση, αυτό στα σχεδόν 35 κ είναι το αντίπαλο δέος των κιι.

Κριτική επί του αποτελέσματος είναι ανόητη.
Κριτική επί της τιμολόγησης είναι αναπόφευκτη.
 

Μηνύματα
4.007
Reaction score
3.854
Για πες εσυ που εχεις αμεση επαφη και με τα δυο και ασε τα ...???
Διαφορετικά προιόντα, δηλαδή το καθένα με το δικό του ηχητικό αποτύπωμα.

Η σταγόνα που ανέφερε ο Κώστας εμπεριέχει πολλή αλήθεια για τη διαφορά τους, αλλά δεν είναι η μόνη.

Θα ήμουν σαφέστερος αν είχα περισσότερες ώρες με τα Κιι (μελέτης των pdf εννοείται...μη μας πάρουν χαμπάρι δω μέσα ότι είμαστε αδιάβαστοι!!!:))

Μπορώ να πω και κάτι παραπάνω αλλά δεν αφορά διάβασμα οπότε δεννννν....α ναι, όσο καλύτερη σχεδίαση έχει ένα σύστημα τόσο μεγαλύτερος ο βαθμός απόλαυσης μουσικής, αλλά και η ανάγκη φροντίδας του χώρου όπου ακούς.

Αυτά, ωραίο το μπανάκι και σήμερα, το πρωί είχα θρι χ/α, πάω για φαγάκι, γειά!
:drinks:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.287
Reaction score
96.327
Θα ήμουν σαφέστερος αν είχα περισσότερες ώρες με τα Κιι (μελέτης των pdf εννοείται...μη μας πάρουν χαμπάρι δω μέσα ότι είμαστε αδιάβαστοι!!!:))

Άσε βρε γατάκι... :whistling:


(Και να παίζουν μουσική - όχι μόνο pdf ή σκουπίδια...)
 



Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
"Engineering brilliance does not equal setup experience. No matter how promising a concept reads on paper, chances are that actual show demos fall short. To really know requires a careful in-home or expert dealer demo whose presenter took the time to get to know the product and how to make it shine."
6moons
Με προλαβες:)
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.262
Reaction score
11.611
..και το συγκεκριμένο preview τελειώνει (προσωρινά) ως εξής..

To really know requires a careful in-home or expert dealer demo whose presenter took the time to get to know the product and how to make it shine.
"Engineering brilliance does not equal setup experience. No matter how promising a concept reads on paper, chances are that actual show demos fall short. To really know requires a careful in-home or expert dealer demo whose presenter took the time to get to know the product and how to make it shine."
6moons
Με προλαβες:)
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ισχύει αυτό και το ειχα υπολογίσει πριν την αγορά τους.
Έτσι και αλλιώς και ενα συμβατικό σύστημα να στήσεις,το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές ειναι χρονοβόρο και αμφίβολο ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Η σταγόνα που ανέφερε ο Κώστας εμπεριέχει πολλή αλήθεια για τη διαφορά τους, αλλά δεν είναι η μόνη.
Τα διάβασες στο .pdf όλα αυτά ? :lol::headbang:[/QUOT koE]
Κατά βάση, ναι! ;)

Το έχει εξηγήσει ο μπρουνος, ήταν μέσα στους στόχους του όταν έφτιαχνε το γριμ. Ήθελε να το κάνει να ακούγεται έτσι, ήταν καλά μελετημένο το θέμα και επιτυχώς υλοποιήθηκε.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ισχύει αυτό και το ειχα υπολογίσει πριν την αγορά τους.
Έτσι και αλλιώς και ενα συμβατικό σύστημα να στήσεις,το αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές ειναι χρονοβόρο και αμφίβολο ;)
Ολα αυτα τουλαχιστον που εγω αναφερω ειναι ακαδημαικη κουβεντα μεχρι επιτελους να μας πεις συμπερασματα
Μας λυγωσες βρε φιλε μου...:D
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Κατά βάση, ναι! ;)

Το έχει εξηγήσει ο μπρουνος, ήταν μέσα στους στόχους του όταν έφτιαχνε το γριμ. Ήθελε να το κάνει να ακούγεται έτσι, ήταν καλά μελετημένο το θέμα και επιτυχώς υλοποιήθηκε.
Δεν ρώτησα όμως αυτό.

Ρώτησα σε ποιες μετρήσεις στο .pdf φαίνεται η σταγόνα μαγικής ευχαριστησης που είπες ή είναι υποκειμενικη άποψη σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Δεν ρώτησα όμως αυτό.

Ρώτησα σε ποιες μετρήσεις στο .pdf φαίνεται η σταγόνα μαγικής ευχαριστησης που είπες ή είναι υποκειμενικη άποψη σου.
Δεν είναι υποκειμενική άποψή μου, είναι επίσημη δήλωση του κατασκευαστή τους, θα τη βρεις στο ...μανιουαλ του ηχείου, κατέβασέ το, ένα pdf είναι, έχει μπόλικο ενδιαφέρον. Όσον αφορά την υποκειμενική άποψή μου, όταν άκουσα τα γκριμ χαζεψα από την ακρίβεια αναπαραγωγής, και άνοιξα θρεντ εδώ, δες το, έμεινα πακης λέει! ;)

http://www.avsite.gr/forum/threads/Έμεινα-πάκης.144618/
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Δεν είναι υποκειμενική άποψή μου, είναι επίσημη δήλωση του κατασκευαστή τους, θα τη βρεις στο ...μανιουαλ του ηχείου, κατέβασέ το, ένα pdf είναι, έχει μπόλικο ενδιαφέρον. Όσον αφορά την υποκειμενική άποψή μου, όταν άκουσα τα γκριμ χαζεψα από την ακρίβεια αναπαραγωγής, και άνοιξα θρεντ εδώ, δες το, έμεινα πακης λέει! ;)

http://www.avsite.gr/forum/threads/Έμεινα-πάκης.144618/
OMG

Αγόρι μου, έδειξε μετρήσεις για τη σταγόνα?

ΝΑΙ Ή ΟΥ?
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
675
Reaction score
2.157
Αυτό που είπε ο EAR για την ηχητική ταυτότητα των Grimm είναι το πρώτο πράγμα που αναρωτήθηκα αλλά δεν ρώτησα γιατί ο μεσιέ πρεσιντέντε δεν έχει ξεκινήσει τις ακροάσεις ακόμα.

Συγκεκριμένα και στο avmentor:

Σταματάκος said:
Αυτό που κάνει το LS1 ξεχωριστό είναι ακριβώς η αίσθηση “μουσικότητας” που προσφέρει (δανείζομαι τον όρο από την ίδια την Grimm), της αίσθησης δηλαδή ότι απέναντί σου δεν έχεις ένα αναλυτικό εργαλείο (αν και, τελικώς, είναι αυτό ακριβώς που έχεις...) αλλά ένα σύστημα που είναι ευχάριστο, ξεκούραστο, γεμίζει τον χώρο με άνεση και σε αφήνει να απολαύσεις την μουσική σου χωρίς να σε ενοχλεί συνεχώς με... υποδείξεις γύρω από την ποιότητα του δίσκου
Σταματάκος said:
Επιτρέψτε μου να χρησιμοποιήσω την έκφραση αυτή για να δηλώσω την ικανοποίησή μου για ένα σύστημα που αντιμετωπίζει μερικά από τα κλασικά προβλήματα στη σχεδίαση των ηχείων και τα καταφέρνει εντυπωσιακά, αλλά και για την τόλμη των ανθρώπων της εταιρίας να “δουν” (αντί να σνομπάρουν) ένα από τα προβλήματα της υψηλής πιστότητας, αυτό του συνδυασμού ακρίβειας και φιλικής συμπεριφοράς έναντι του χρήστη (ή της έλλειψης “μουσικότητας”, αν το προτιμάτε), συνθέτοντας μάλιστα μια λύση κατά τα φαινόμενα εξαιρετικά επιτυχημένη.

Είναι τελικά «σνομπαρία» τα Kii;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.192
Εγω θα πω για ακομη μια φορα οτι ΔΣταμ ειναι θέος, ο καλυτερος reviewer μακραν στο Ελλαντα και στον Αγγλοφωνο τυπο (που μπορω να διαβασω δηλ.). Δε δισταζει να μετρησει απο ψηφιακα καλωδια και ματζουνια ρευματος μεχρι συστηματα σαν το grimm που περιοδικα σαν το stereophile κανουν πως δεν υπαρχουν. Μακαρι να τον διαβαζαμε περισσοτερο και να μας ξεστραβωνε περισσοτερο!

Χαρη: Μην τον αναφερουμε στο ιδιο νημα που αναφερουμε τους γκουρου του 6moons και υπολοιπων παρομοιων γκουρου, ευχαριστω!

Δευτερη χαρη: Μπορουμε να τον παρουμε εδω με μια μεταγραφη;
 
Last edited:



Μηνύματα
4.007
Reaction score
3.854
Αυτό που είπε ο EAR για την ηχητική ταυτότητα των Grimm είναι το πρώτο πράγμα που αναρωτήθηκα αλλά δεν ρώτησα γιατί ο μεσιέ πρεσιντέντε δεν έχει ξεκινήσει τις ακροάσεις ακόμα.

Συγκεκριμένα και στο avmentor:



Είναι τελικά «σνομπαρία» τα Kii;
Τσ, αληταρία είναι, αλήθεια!!8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Παντως μόνο μια σταγόνα είναι λίγο.
Τα δικά μου έχουν από έναν τενεκε το καθένα. :dance2:
Από εκείνον που λένε...ξεγάνωτο.:lolsign:
Πάντως την όξινη επάρκεια μιας λεκτικής σταγόνας δεν στην καθορίζει κανένα τεχνικό σύγγραμμα,αλλά και κανένα...εξωτικό μηχάνημα.:D
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.345
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top