Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.028
Reaction score
20.577
Να κάνω μία παρένθεση, και όχι διαφήμιση, ότι ο Εar προέρχεται από μία ίσως σπάνια κατηγορία.

Υπήρξε στην αντίπερα όχθη, δοκίμασε ματζούνια, ανυψωτές καλωδίων, CD με ειδικό θόρυβο ώστε τα opamps να βγάζουν λαμπάτο ήχο, ψαλμωδίες στο όνομα του Zizik ώστε να φεύγουν πιο γρήγορα τα ενισχυτικά στις αγγελίες, δοξασίες στους hi-end θεούς για να φύγει το μπουμάρισμα, ήπιε αλόη μαζί με τη Βάνα Μπάρμπα για να φύγει το γρέζι από την ήχο κτλ

Ωστόσο δεν υπάρχει cognitive dissonance. Σε απλοελληνικά: επειδή δεν μπορώ να έχω κάτι το μειώνω. Εκεί που είναι αρκετοί ο Ear ήταν ήδη πριν καιρό. Εδωσε το benefit of the doubt σ'όλα αυτά, ψάχτηκε, κατάλαβε και προσπαθεί να μας μεταφέρει άλλοτε ωμή και άλλοτε μασημένη γνώση. Ίσως φαίνεται ότι αρέσκεται σε αφορισμούς ή να είναι απόλυτος αλλά τα facts είναι facts. Ούτε είναι κακό να μας αρέσει το άκουσμα που ήδη έχουμε πετύχει, ούτε να μας λέει κάποιος ότι παίρνουμε το 20% από αυτο που θα μπορούσαμε να πάρουμε, ούτε νας μας υπογραμμίζει ότι το ταβάνι επίδοσης τίθεται άμεσα από το χώρο. Χάρη μας κάνει.

Όποιος έχει προσφορά από τον Εar για μπυρόνι να τη δεχθεί άμεσα. Εγώ ήμουν δίπλα (του) όταν ήταν Παξούς. Αν το ήξερα θα έλεγα στους φίλους μου, παίδες υπάρχει ένας γκουρού, πάμε για κανένα σεμινάριο να αρχίσουμε να αιωρούμαστε.

Εκεί όμως μας έχει καταντήσει το δήθεν hi end, να θεωρούμε γκουρού κάποιον που μας λέει ότι 3+4=7.

P.S. πόσο ενδιαφέρον είναι ότι το cognitive dissonance μειώνεται όταν κάποιος ακούει μουσική, σύμφωνα με την έρευνα στο λινκ;
Quoted for emphasis and truth.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Φίλε Νίκο, ναι, το αποκλείω.

100%.

Δε χρειάζονται φωτογραφίες του χώρου, μη μπαίνεις καν στον κόπο. Είναι απολύτως αδιάφορο και το στέρεο, ούτε αυτό δε χρειάζεται να αναλύσεις.

Αυτά που γράφεις μου είναι τραγικά γνώριμα. Δηλαδή, τα εχω κάνει και γω. ;)
Δυστυχώς η αλήθεια είναι πως ενώ μπορεί να μας αρέσει πάρα πολύ το όποιο άκουσμα με τα υπέροχα ηχεία μας στο σπίτι και να νιώθουμε ευτυχισμένοι με τον ήχο που καταφέραμε επιτέλους να κάνουμε, με πολύ κόπο, πολλές δοκιμές, πολλές αλλαγές, πολύ ψάξιμο και πολύ ματσινγκ (και πολλά λεφτά), παρόλα ταύτα η πικρή αλήθεια είναι πως παίζουν αλεν ντελον. :(

Όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, τα δεδομένα είναι αμείλικτα: ή νιαρφιλντ ακροάσεις από μικρά κατευθυντικά ηχεία (απόσταση ακρόασης 1-1,5 μέτρο) τα οποία φυσικά θα διορθωθούν με ενεργή ισοστάθμιση χώρου, ή τα πρωτοποριακά και πανάκριβα μπανκ εν ολουφσεν στα οποία η διόρθωση απόκρισης είναι τρόπος λειτουργίας, ή κάτσε να ασχοληθείς σοβαρά και δυνατά με το χώρο ακρόασης για μιντ και φαρφιλντ ακροάσεις, φυσικά πάντα με ενεργή ισοστάθμιση χώρου.

Αυτά. Αριθμοί είναι, σα να λέμε πόσο κάνει 3 και 4. Ότι επιχείρημα και να βρείς να πεις, το καλκιουλέιτορ θα δείχνει το 7.

Χαρά μου να βρεθούμε για καφέ και μπύρες και ότι θες. Δεν είναι καθόλου χαρά μου να κάθομαι και να κάνω μετρήσεις, το απεχθάνομαι όπως ο δγιάλος το λιβάνι! ;)

Όσο για το θέμα του κόστους, προφανώς είναι ακριβό το χόμπι μας και αν εχεις οικονομική άνεση μπορείς να βρείς που να τα φας όλα τα λεφτά, και να χρωστάς κιόλας στο τέλος. Αυτό είναι το μόνο εύκολο, εγώ το έκανα για χρόνια! Το δύσκολο είναι να βρεις στο χαμηλότερο δυνατό κόστος αυτόν τον εξοπλισμό που θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες σου. ;)
Κωστα καλημερα. Μαλλον θα πρεπει να ακουσω το συστημα ενος ανθρωπου που εχει φροντισει το χωρο του, μονον ετσι θα καταλαβω την αξια της. Το προβλημα ειναι οτι δε γνωριζω καποιον για να τον επισκευθω.
Θα χαιρομουν και εγω εαν υπηρχε η δυνατοτητα να τα λεγαμε απο κοντα, το εννοω αυτο, δεν το λεω χαριν ευγενειας. Το τηλ. μου στη διαθεση σου οποτε αυτο ειναι δυνατον. Ευχαριστω πολυ και να εισαι καλα.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.493
Reaction score
50.809
Κωστα καλημερα. Μαλλον θα πρεπει να ακουσω το συστημα ενος ανθρωπου που εχει φροντισει το χωρο του, μονον ετσι θα καταλαβω την αξια της. Το προβλημα ειναι οτι δε γνωριζω καποιον για να τον επισκευθω.
Θα χαιρομουν και εγω εαν υπηρχε η δυνατοτητα να τα λεγαμε απο κοντα, το εννοω αυτο, δεν το λεω χαριν ευγενειας. Το τηλ. μου στη διαθεση σου οποτε αυτο ειναι δυνατον. Ευχαριστω πολυ και να εισαι καλα.
- καλημέρα , Αθήνα κέντρο μένω και ο χώρος μου είναι φροντισμένος και μετρημένος , το σύστημά μου είναι ''προσγειωμένο'' αλλά το τελικό αποτέλεσμα σωστό ( καλό βάσει υποκειμενικών κριτηρίων ) , εάν και όποτε θέλεις , δέχομαι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.278
Νίκο, και κάθε "Νίκο", άκου μία ιστορία, εύκολα κατανοητή, χωρίς μετρήσεις.

Κάποτε, στην εποχή του πικάπ, πήρα ένα CD. Πικάπ είχα "ακριβό", CD όμως, πήρα φτηνό, αφού ξέρεις. Ο καλός ο ήχος ο αναλογικός κι έτσι. Και γω τα έλεγα αυτά, διέδιδα τη "γνώση". Τες πα.

Τώρα όμως ένα φτηνό CD στο ακριβό μου στέρεο; Ντροπή. Τι θα πει η κενωνία, για ένα κούτελο ζούμε και τα συναφή. Να μη στα πολυλογω, μετά από 3-4 δοκιμές στο σπίτι (εμ τι; γουρούνι στο σακί; Δε πας καλά..) και μετά από μπόλικο ξεφύλλισμα κωλοφυλλάδων στυλ στερεοφιλ, κατέληξα στο μεριντιαν, το αρθρωτό, ξεχωριστό τρανσπορτ και ντακ. Ωραία πρόσοψη, χάι εντ επιτέλους. Τώρα; Ε, τα γνωστά, καλώδια και τζιντζιλι μιντζιλι, λεφτά υπάρχουν. Αλλά στο χαϊεντικό κυνήγι του καλύτερου ήχου, σταματημός δεν υπάρχει. Είπαμε, λεφτά υπάρχουν.
Οπότε ακροάσεις στο σπίτι (εννοείται) διαφόρων συσκευών, μέχρι που άκουσα το ντακ της γκολντμουντ. Σοκ! Ήχος αναλογικός (τόσο καλός, είναι επίθετο). Το γκολντμουντ είχε υπερτετραπλάσια λεφτά από το μεριντιαν. Το πήρα την ίδια μέρα.
Μετά; Είπαμε, χάι εντ. Σιγά το μεριντιαν το τρανσπορτ. Οπότε, ακροάσεις στο σπίτι (πάντα με το αυτί, όλα με το αφτί, το αφτί μου ξέρει).
Μέχρι που άκουσα το μικρομεγκά το τρανσπορτ, αυτό που ήταν σα πικάπ το καπάκι ακρυλικό, μηχανισμός ο τρομερός και φοβερός προ της φιλιπς και τέτοια. Λεφτά, όπως ξέρεις, υπάρχουν. Το χτυπησα. Την ίδια στιγμή. Κας. Λεφτά, ξέρεις, υπάρχουν.

Μετά; Ε, τα γνωστά, καλώδια. Με ακροάσεις, πάντα. Αμα σου πω πόσα λεφτά έδωσα για ένα κωλοκαλωδιο πσηφιακό με χρυσά ερσεά της γκολντμουντ, θα με φτυσεις στα μούτρα. Είχε ξύλινο κουτί η συσκευασία του καλωδίου. Τι λέμε τώρα, υπερόπλο.

Κατάντια...

Μετά από χρόνια, χρόνια διαβάσματος, και ενδιάμεσα στάδια δοκιμών, κάποτε ανακάλυψα το τασκαμ του πεντακοσάρικου, τζαμπέ ολέ. Να που έπαιζε καλύτερα. Και σε σύγκριση με ότι θες.
Πιο μετά, ανακαλύψαμε τον τροχό, το PC ,που έπαιζε φλακ. Κι ήταν ακόμα καλύτερα ως πηγή. Ήρθε σιγά σιγά κι μέτρικ, που είναι τζάμπα, στα 2 χιλιάρικα 8 ντακ ρε αδερφέ, ξεφτιλα τιμή, αλλά την πήρα.

Κι ερχόμαστε μερικά χρόνια μετά, να βλέπουμε σύγχρονα ηχεία με AES EBU βύσμα στην πλάτη, έχουν μέσα το ντακ. Κι όχι "το" ντακ απλά, έχουν ψηφιακό κρος (DSP), ισοστάθμιση (dsp), πολλαπλά ντακ (ένα για κάθε δρόμο του ηχείου), πολλαπλά ενισχυτικά στάδια (ομοίως) και δε θέλουν ούτε προ, ούτε τελικούς, ούτε ντακ, ουτε καβλώδια. Να το συνδέσεις στο PC, στο μίντια πλεϊερ, στο κινητό σου ρε αδερφέ, όπου θες, όπου σε βολευεσαι. Πολιτισμός.

Τώρα γω τι να κάνω αν με ρωτάς για χάι εντ CD player; Να μη πω "βάλε το PC σου ρε μαλάκα να παίζει φλακ και παράτα με"; Να μη πω "πάρε ηχείο με ντακ ρε μαλάκα, κάνει και dsp εκεί μέσα, παράτα με";

Τι θες να πω; Πως έχει νόημα, αφού έχω λεφτά και θέλω τον καλύτερο δυνατό ήχο, να ξοδεψω σημαντικό ποσό (δεκάδες χιλιάδες ευρώ) για να πάρω χάι εντ τρανσπορτ και ντακ; Όχι παλικάρι μου καλό, δεν έχει νόημα. Στις πουτανες τα λεφτά, καλύτερα. Ζιζικ ρουλζζζ ;)

Στις αληθινές πουτάνες, να το φχαριστιέσαι εσύ. Γιατί στις πουτανες του χάι εντ, κάνουν πάρτι στον κώλο σου.

Τζαστ δι φακτς οφ λαιφ. ;)






Υ.Γ. Και μη πας να το ακούσεις πριν το πάρεις. Μη κάνεις τα ίδια λάθη με μένα.. Μην ακούς μηχανήματα για να διαλέξεις, πάρε το σκατομηχάνημα, κι άκου τη μουσική σου. Τα κάναμε τόσο πολύ και τόσο μανιωδώς αυτά τα λάθη, που έχει καταντήσει αισχρότητα και να το αναφέρω μόνο. Μη κάνεις τις ίδιες μαλακίες που κάναμε για δεκαετίες...

Σορυ για τη γλωσσική ποικιλία ταβέρνας ;)
 
Last edited:


I

iason

Guest
Νίκο, και κάθε "Νίκο", άκου μία ιστορία, εύκολα κατανοητή, χωρίς μετρήσεις.

Κάποτε, στην εποχή του πικάπ, πήρα ένα CD. Πικάπ είχα "ακριβό", CD όμως, πήρα φτηνό, αφού ξέρεις. Ο καλός ο ήχος ο αναλογικός κι έτσι. Και γω τα έλεγα αυτά, διέδιδα τη "γνώση". Τες πα.

Τώρα όμως ένα φτηνό CD στο ακριβό μου στέρεο; Ντροπή. Τι θα πει η κενωνία, για ένα κούτελο ζούμε και τα συναφή. Να μη στα πολυλογω, μετά από 3-4 δοκιμές στο σπίτι (εμ τι; γουρούνι στο σακί; Δε πας καλά..) και μετά από μπόλικο ξεφύλλισμα κωλοφυλλάδων στυλ στερεοφιλ, κατέληξα στο μεριντιαν, το αρθρωτό, ξεχωριστό τρανσπορτ και ντακ. Ωραία πρόσοψη, χάι εντ επιτέλους. Τώρα; Ε, τα γνωστά, καλώδια και τζιντζιλι μιντζιλι, λεφτά υπάρχουν. Αλλά στο χαϊεντικό κυνήγι του καλύτερου ήχου, σταματημός δεν υπάρχει. Είπαμε, λεφτά υπάρχουν.
Οπότε ακροάσεις στο σπίτι (εννοείται) διαφόρων συσκευών, μέχρι που άκουσα το ντακ της γκολντμουντ. Σοκ! Ήχος αναλογικός (τόσο καλός, είναι επίθετο). Το γκολντμουντ είχε υπερτετραπλάσια λεφτά από το μεριντιαν. Το πήρα την ίδια μέρα.
Μετά; Είπαμε, χάι εντ. Σιγά το μεριντιαν το τρανσπορτ. Οπότε, ακροάσεις στο σπίτι (πάντα με το αυτί, όλα με το αφτί, το αφτί μου ξέρει).
Μέχρι που άκουσα το μικρομεγκά το τρανσπορτ, αυτό που ήταν σα πικάπ το καπάκι ακρυλικό, μηχανισμός ο τρομερός και φοβερός προ της φιλιπς και τέτοια. Λεφτά, όπως ξέρεις, υπάρχουν. Το χτυπησα. Την ίδια στιγμή. Κας. Λεφτά, ξέρεις, υπάρχουν.

Μετά; Ε, τα γνωστά, καλώδια. Με ακροάσεις, πάντα. Αμα σου πω πόσα λεφτά έδωσα για ένα κωλοκαλωδιο πσηφιακό με χρυσά ερσεά της γκολντμουντ, θα με φτυσεις στα μούτρα. Είχε ξύλινο κουτί η συσκευασία του καλωδίου. Τι λέμε τώρα, υπερόπλο.

Κατάντια...

Μετά από χρόνια, χρόνια διαβάσματος, και ενδιάμεσα στάδια δοκιμών, κάποτε ανακάλυψα το τασκαμ του πεντακοσάρικου, τζαμπέ ολέ. Να που έπαιζε καλύτερα. Και σε σύγκριση με ότι θες.
Πιο μετά, ανακαλύψαμε τον τροχό, το PC ,που έπαιζε φλακ. Κι ήταν ακόμα καλύτερα ως πηγή. Ήρθε σιγά σιγά κι μέτρικ, που είναι τζάμπα, στα 2 χιλιάρικα 8 ντακ ρε αδερφέ, ξεφτιλα τιμή, αλλά την πήρα.

Κι ερχόμαστε μερικά χρόνια μετά, να βλέπουμε σύγχρονα ηχεία με AES EBU βύσμα στην πλάτη, έχουν μέσα το ντακ. Κι όχι "το" ντακ απλά, έχουν ψηφιακό κρος (DSP), ισοστάθμιση (dsp), πολλαπλά ντακ (ένα για κάθε δρόμο του ηχείου), πολλαπλά ενισχυτικά στάδια (ομοίως) και δε θέλουν ούτε προ, ούτε τελικούς, ούτε ντακ, ουτε καβλώδια. Να το συνδέσεις στο PC, στο μίντια πλεϊερ, στο κινητό σου ρε αδερφέ, όπου θες, όπου σε βολευεσαι. Πολιτισμός.

Τώρα γω τι να κάνω αν με ρωτάς για χάι εντ CD player; Να μη πω "βάλε το PC σου ρε μαλάκα να παίζει φλακ και παράτα με"; Να μη πω "πάρε ηχείο με ντακ ρε μαλάκα, κάνει και dsp εκεί μέσα, παράτα με";

Τι θες να πω; Πως έχει νόημα, αφού έχω λεφτά και θέλω τον καλύτερο δυνατό ήχο, να ξοδεψω σημαντικό ποσό (δεκάδες χιλιάδες ευρώ) για να πάρω χάι εντ τρανσπορτ και ντακ; Όχι παλικάρι μου καλό, δεν έχει νόημα. Στις πουτανες τα λεφτά, καλύτερα. Ζιζικ ρουλζζζ ;)

Στις αληθινές πουτάνες, να το φχαριστιέσαι εσύ. Γιατί στις πουτανες του χάι εντ, κάνουν πάρτι στον κώλο σου.

Τζαστ δι φακτς οφ λαιφ. ;)






Υ.Γ. Και μη πας να το ακούσεις πριν το πάρεις. Μη κάνεις τα ίδια λάθη με μένα.. Μην ακούς μηχανήματα για να διαλέξεις, πάρε το σκατομηχάνημα, κι άκου τη μουσική σου. Τα κάναμε τόσο πολύ και τόσο μανιωδώς αυτά τα λάθη, που έχει καταντήσει αισχρότητα και να το αναφέρω μόνο. Μη κάνεις τις ίδιες μαλακίες που κάναμε για δεκαετίες...

Σορυ για τη γλωσσική ποικιλία ταβέρνας ;)
Πάντως με τα άρθρα σου εχεις γλυτωσει πολύ κόσμο ,ασχετα αν δεν το ξερεις η δεν το ξέρουν και οι ιδιοι ακομα !!:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.278
Υπήρξε στην αντίπερα όχθη, δοκίμασε ματζούνια, ανυψωτές καλωδίων, CD με ειδικό θόρυβο..
Ότι μαλακία υπήρξε ποτέ, εγώ την πήρα, την άκουσα, την δοκίμασα με ώρες ακροάσεων, την πλήρωσα. Λεφτά, υπάρχουν. Πιο χαλϊεντάς από μένα δεν υπάρχει εδώ μέσα. Μιλάω εκ πείρας. Να μία σύντομη φωτογραφία, σημερινή, για παρτη σας. Φτυστε με άφοβα. Έχω άπειρες τέτοιες παπαριές. Πλιζ, μη κάνετε τις ίδιες μαλακίες..
IMG_20160908_143653.jpg
:(
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ότι μαλακία υπήρξε ποτέ, εγώ την πήρα, την άκουσα, την δοκίμασα με ώρες ακροάσεων, την πλήρωσα. Λεφτά, υπάρχουν. Πιο χαλϊεντάς από μένα δεν υπάρχει εδώ μέσα. Μιλάω εκ πείρας. Να μία σύντομη φωτογραφία, σημερινή, για παρτη σας. Φτυστε με άφοβα. Έχω άπειρες τέτοιες παπαριές. Πλιζ, μη κάνετε τις ίδιες μαλακίες.. View attachment 62917 :(
Και όλο αναρωτιόμουν ...πότε θα πει για τον μαρκαδόρο?:D
(το είχα διαβάσει σε κάποιο παλιότερο ποστ σου και μου είχε μείνει...)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.278
Russ Andrews, θεός!
Καλός είναι μωρέ, τουλάχιστον δε σε χουφτώνει ενδοσκοπικώς να φτάσει αμυγδαλές! Να, λίγο κωλαρακι να χαϊδεύει κι αυτός θέλει, αγαθές προθέσεις!

Όπως αυτό το τσούρμο στο TAS, είναι σχεδόν αξιαγάπητοι! ;)

http://www.theabsolutesound.com/articles/nordost-launches-new-sort-lift/


:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:


Καμιά φορά τις διαβάζω τις περιγραφές τους, είναι σαν αρλεκιν!

http://www.theabsolutesound.com/articles/2016-editors-chioce-awards-disc-players-2000-10000/

Ότι πρέπει για ανάγνωσμα στο μπάνιο, πνιχτά γέλια μαζί με πνιχτές κλανιές πακέτο! :gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Κώστα, κράτα τα όλα τα παραφερνάλια γιατί μπορεί όταν γεράσεις να αλλάξεις πάλι και να σ' αρέσουν!
Και να μας αρχίσεις με τα βινύλια και τις στηρίξεις καλωδίων και τον ατμοσφαιρικό χώρο "που δεν έχει σημασία γιατί τον έφτιαξα τιουνάρισα με matching".
Και να μη θες πχιά να τα φας στις πουτ@νες. :p

:party::party::party:
 


I

iason

Guest
Σιγά να μην περιμεναμε την Nordost να μας κατασκευάσει υποστηρικτές καβλωδιων !;)
Οταν εμεις είχαμε τα δικά μας αυτοι ψαχναν χαρτί να σχεδιάσουν :p .........DIY με 10 ευρω και ξερεις και τι εχεις.Επειδή χρήματα δεν υπαρχουν :idk:
20160908_141840.jpg
 



Z

Zdimis

Guest
Σας παρακαλώ, μη φέρνετε άλλα παραδείγματα για τη σύγκριση της ακρόασης μουσικής με τα αυτοκίνητα...

Επίσης, είναι δυνατόν σε ένα τυπικό αφρόντιστο σαλόνι που έχεις δαπανήσει 10δες χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα, να ακούς χειρότερα από έναν που έχει βάλει μηχανήματα στο 1/10 του κόστους, αλλά έχει κάνει 2-3 καίριες παρεμβάσεις στις ανακλάσεις του χώρου.
ημαρτον μετα αυτοκινητα ρε παιδια ,οποιος χρειαζεται τετοιους παραλληλισμους για να παρει χαμπαρι σε λαθος site ειναι...Μαζι σου Dalipi :)
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
ημαρτον μετα αυτοκινητα ρε παιδια ,οποιος χρειαζεται τετοιους παραλληλισμους για να παρει χαμπαρι σε λαθος site ειναι...Μαζι σου Dalipi :)
Ευλόγησον

Δεν είναι σε λάθος site. Σε άλλη κατηγορία θες να πεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.029
Ότι μαλακία υπήρξε ποτέ, εγώ την πήρα, την άκουσα, την δοκίμασα με ώρες ακροάσεων, την πλήρωσα. Λεφτά, υπάρχουν. Πιο χαλϊεντάς από μένα δεν υπάρχει εδώ μέσα. Μιλάω εκ πείρας. Να μία σύντομη φωτογραφία, σημερινή, για παρτη σας. Φτυστε με άφοβα. Έχω άπειρες τέτοιες παπαριές. Πλιζ, μη κάνετε τις ίδιες μαλακίες.. View attachment 62917 :(
Αυτο το compact disc clarifier τι ειναι? :roflmao::roflmao::roflmao:
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.572
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top