ΤΟΠΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΗΧΗΤΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΛΥΧΝΙΩΝ


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Γενικολογεί. Δεν λαμβάνει υπόψην τις περισσότερες παραμέτρους που παίζουν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα (μετασχηματιστές υλικά σχέδιο κλπ)για να μην μιλήσουμε για τις διάφορες ήχου ανάμεσα σε εταιρίες λυχνιων.
 

Z

Zdimis

Guest
Εμενα παντως οι εμπειριες μου (που δεν ειναι και λίγες καθως εχω αφιερωσει πολυ χρονο σε listening tests λυχνιων κυριως και λιγοτερο τοπολογιών )δειχνουν οτι ειναι πολυ μεσα στην περιγραφή του.Στις προενισχυτριες για παραδειγμα επειδη εχω χασει περιοδο της ζωης μου για να κατανοησω τον ηχο τους ειναι 100% μέσα.Τωρα στις τοπολογιες (με πολυ μικροτερη εμπειρια σπιτιου -οποτε ελεγχομενα συνοδα κατα τα τεστ 3 pp kt88 vs 6550 vs el34 100% μέσα 1 se el4 1 vs se 300b 100% μεσα.Ξερω ,έπεσα στον κανόνα υπάρχουν και οι εξαιρεσεις ειμαι βεβαιος,αλλα συνηθως με τους κανονες πας με περισσότερη "ασφαλεια" :).Θεωρω πολυ περιεκτική και ορθότατη την παραθεση των ακουστικών χαρακτηρων ,απαλλαγμενων απο τεχνικα που δεν αφορουν τον μουσικοφιλο ,συσκευοφιλο.(Κατα κανονα ,κι εδώ υπάρχουν εξαιρέσεις) :)

http://tubeamplifiers.simplesite.com/
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Σε γενικές γραμμές έτσι ειναι τα πράγματα,αλλα μόνο ο σε γενικές,π.χ.6550 tung sol σε απολλωνες του τσακιριδη είχαν πολυ φωτεινά πρίμα και ασθενικό μπάσο οι ίδιες λυχνιες σε audio research δεν θυμάμαι το μοντέλο πελώριο χαμηλό και γλυκά πρίμα. Εχω να σου αναφέρω καμία δεκαριά τουλάχιστον τέτοιον παραδειγμάτων με el-34 kt 88 και kt 120 που μου εχουν τύχει.
 

Z

Zdimis

Guest
πολυ θα ήθελα να ακουσω τα παραδειγματά σου.Σε 15 ενισχυτές να δοκιμαζες την branda tungsol το μοντέλο 6550 σε σχέση με άλλη λάμπα θα ήταν η φωτεινότερη,γιατι ετσι ειναι οχαρακτήρας των λυχνιών της tungsol.Λαμπρός .Τώρα αν σε κάποιον ενισχυτή με roll of πριμα (δεν ξέρω αν ειναι αυτος ο audio research που λές) σε σχέση με τον τσακιρίδη που δεν εχει roll off στις υψηλές για να ακούγεται γλυκούλης η tungsol ακουγεται εως και ενοχλητική στα πρίμα (αλλα σφιγγει ταυτοχρονα το χαλαρό μπάσσο των συγκεκριμένων ενισχυτών οποτε :)...) (εζησα 2 βδομάδεςμε tungsol 6550 σε αρτεμηδες και ηταν οτι χειρότερο πέρασε απο πάνω).
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
πολυ θα ήθελα να ακουσω τα παραδειγματά σου.Σε 15 ενισχυτές να δοκιμαζες την branda tungsol το μοντέλο 6550 σε σχέση με άλλη λάμπα θα ήταν η φωτεινότερη,γιατι ετσι ειναι οχαρακτήρας των λυχνιών της tungsol.Λαμπρός .Τώρα αν σε κάποιον ενισχυτή με roll of πριμα (δεν ξέρω αν ειναι αυτος ο audio research που λές) σε σχέση με τον τσακιρίδη που δεν εχει roll off στις υψηλές για να ακούγεται γλυκούλης η tungsol ακουγεται εως και ενοχλητική στα πρίμα (αλλα σφιγγει ταυτοχρονα το χαλαρό μπάσσο των συγκεκριμένων ενισχυτών οποτε :)...) (εζησα 2 βδομάδεςμε tungsol 6550 σε αρτεμηδες και ηταν οτι χειρότερο πέρασε απο πάνω).
Για να μην πλατιαζουμε θα σου πω αλλα δυο παραδείγματα τα τελευταία τεστ που κάναμε kt 88 shuguangστους απολλωνες γλυκός ήχος με μεγάλο μπάσο λίγο πλαδαρό οι ίδιες λυχνιες σε jadis orchestra ακούστηκαν αναλυτικές και λεπτοηχες
Και kt 120 tungsol σε Artemis tsakiridis παρόμοιος ήχος με τις 6550 που περιέγραψα παραπάνω πλην περισσότερο χαμηλό χωρις όμως να εχει το χτύπημα που περίμενα σύμφωνα με τις περιγραφές και το αντίθετο αποτέλεσμα στον μικρό Cronus μπάσο με παλμό και όγκο και καθαρά πρίμα αλλα ποτε υπερβολικά φωτεινά.
[DOUBLEPOST=1463672473][/DOUBLEPOST]Για πεοενισχυτριες δεν λέω τίποτα γιατι με τις αλεπάλληλες δοκιμές χάθηκα στην μετάφραση.
 



Μηνύματα
75
Reaction score
57
Για να μην πλατιαζουμε θα σου πω αλλα δυο παραδείγματα τα τελευταία τεστ που κάναμε kt 88 shuguangστους απολλωνες γλυκός ήχος με μεγάλο μπάσο λίγο πλαδαρό οι ίδιες λυχνιες σε jadis orchestra ακούστηκαν αναλυτικές και λεπτοηχες
Και kt 120 tungsol σε Artemis tsakiridis παρόμοιος ήχος με τις 6550 που περιέγραψα παραπάνω πλην περισσότερο χαμηλό χωρις όμως να εχει το χτύπημα που περίμενα σύμφωνα με τις περιγραφές και το αντίθετο αποτέλεσμα στον μικρό Cronus μπάσο με παλμό και όγκο και καθαρά πρίμα αλλα ποτε υπερβολικά φωτεινά.
[DOUBLEPOST=1463672473][/DOUBLEPOST]Για πεοενισχυτριες δεν λέω τίποτα γιατι με τις αλεπάλληλες δοκιμές χάθηκα στην μετάφραση.
Για να μην πλατιαζουμε θα σου πω αλλα δυο παραδείγματα τα τελευταία τεστ που κάναμε kt 88 shuguangστους απολλωνες γλυκός ήχος με μεγάλο μπάσο λίγο πλαδαρό οι ίδιες λυχνιες σε jadis orchestra ακούστηκαν αναλυτικές και λεπτοηχες
Και kt 120 tungsol σε Artemis tsakiridis παρόμοιος ήχος με τις 6550 που περιέγραψα παραπάνω πλην περισσότερο χαμηλό χωρις όμως να εχει το χτύπημα που περίμενα σύμφωνα με τις περιγραφές και το αντίθετο αποτέλεσμα στον μικρό Cronus μπάσο με παλμό και όγκο και καθαρά πρίμα αλλα ποτε υπερβολικά φωτεινά.
[DOUBLEPOST=1463672473][/DOUBLEPOST]Για πεοενισχυτριες δεν λέω τίποτα γιατι με τις αλεπάλληλες δοκιμές χάθηκα στην μετάφραση.
Αγαπητε Dragosani, θα συμφωνησω μαζι σου αλλα μην ξεχνας οτι και το phono που εγινε η ακροαση (ΚΤ-120) δεν ηταν οτι καλυτερο... Εβαλα Cd και προσπαθουσα να αποφυγω το μουσικο τρενο που ερχοταν απειλητικα κατα πανω μου.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Αγαπητε Dragosani, θα συμφωνησω μαζι σου αλλα μην ξεχνας οτι και το phono που εγινε η ακροαση (ΚΤ-120) δεν ηταν οτι καλυτερο... Εβαλα Cd και προσπαθουσα να αποφυγω το μουσικο τρενο που ερχοταν απειλητικα κατα πανω μου.
Εάν βρεις το τρένο να κόψεις εισητιριο για να μην έχεις παρατράγουδα με τους ελεγκτές
Χαχαχαχα
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top