Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition




Μηνύματα
27.354
Reaction score
25.384
Εγώ λίγο που τα άκουσα , δεν ενθουσιάστηκα. Ναι θεωρώ ότι μπουμάρανε , αλλά μάλλον δεν φταίει το ηχείο αλλά το στήσιμο.
Ομως ! Ακούγοντας όλα αυτά στην έκθεση αξιολόγησα αρτιότερα το δικό μου σύστημα , το οποίο δεν είναι πρόχειρα στημένο.
Λοιπόν θεωρώ χωρίς περιστροφές ότι το δικό μου παίζει καλύτερα , ή μάλλον σωστότερα , είναι σαφώς ταχύτερο με μικρότερες παραμορφώσεις και κυρίως , πιο σωστά ευθυγραμισμένο χρονικά. Υπ όψην αυτό έχει γίνει μόνο χαρντγουερικά , δλδ μόνο με ευθυγράμιση μονάδων στον οριζόντιο άξονα. Χωρίς time delay απο το cross over.
Οποιος θέλει εδώ είμαι για τα περαιτέρω.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.228
Reaction score
11.517
Και για να υποβληθεί κάποια χρήσιμη ένδειξη,όσοι αναρωτήθηκαν εάν πράγματι τα μικρά Focal ΄΄γέμιζαν΄΄ ικανοποιητικώς και...γραμμικώς τον όγκο της αίθουσας,δεν είχαν παρά να προσέξουν τις διαδρομές των mid-woofer,το πλήθος παρευρισκόμενων ατόμων,την απόσταση ακρόασης και την εκτόνωση-απαγωγή αέρος από την οπίσθια σχισμή ανάκλασης χαμηλών όποτε ανέρχονταν οι ενεργειακές απαιτήσεις του προγράμματος και οι στάθμες αναπαραγωγής.

Η δε ακουστική φροντίδα της αίθουσας-εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο- δεν υπήρχαν στοιχεία πως ήταν παθητική εγκατάσταση,αλλά να είχε τη μορφή κάποιας ισοστάθμισης μέσω του software αναπαραγωγής.
Μήπως αυτό;
 

Μηνύματα
27.354
Reaction score
25.384
Και άμα λάχει έχω και VU METERS. Σε όλα τα κανάλια.
Μόνο dsp δεν έχω, αλλά ποιος το χαίζει αυτό ? ο ear!
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Αν έγινε αυτο Gonis, ήταν μεγάλο λάθος. Κρίμα το ηχείο.
[DOUBLEPOST=1480978729][/DOUBLEPOST]
Αντί για το πιτσιρίκι με τα 13000, με τα ίδια χρήματα παίρνεις αυτο (παθητικό επίσης)

http://www.skroutz.gr/s/5035162/ATC-SCM100ASLT-Passive.html

Να γελάσει καθε πικραμένος με τη σύγκριση
Πρέπει όμως να σκύβεις για να γλυτώσεις απο τα ξυραφάκια :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.425
Reaction score
79.760
Αν έγινε αυτο Gonis, ήταν μεγάλο λάθος. Κρίμα το ηχείο.
Δεν ειναι απαραίτητα κατακριτέο.

Δεν πρέπει να εξομαλυνθούν όσο το δυνατόν οι βλαπτικές επιδράσεις του καθε χωρου στην παρουσίαση ενός ηχείου;
Και στο κάτω κάτω δείχνει και ποια περιθώρια "διόρθωσης" εχει, που ειναι σημαντικό κριτήριο.

Καταλαβαίνω και τα αντίθετα επιχειρήματα, ειναι θέμα προσέγγισης του προβλήματος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.425
Reaction score
79.760
Πρέπει όμως να σκύβεις για να γλυτώσεις απο τα ξυραφάκια :D
Σε ενοχλεί το Atc100? Δεν μου το εχει πει κανεις άλλος, περίεργο...περί ορέξεως...εμένα παντως κανένα Atc δεν με ξύρισε ποτέ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.731
Reaction score
28.104
Με το 1/4
Και πιστεύω ότι ενα ζευγάρι Genelec από 2500€ - 3000€ και πάνω θα έπαιζε αρκετά καλύτερα. Χωρίς sub, να κρατήσουμε το μέγεθος. Αν πάρεις δε και της σειράς SAM ακόμα καλύτερα, θα έχεις και εργοστασιακό EQ.
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ο συνδυασμός tweeter βηρύλλιου με classD ενισχυτή ήταν μια σίγουρη αποπλάνηση για τους εραστές του καλού ήχου. Ο συνδυασμός πλούσιων, γήινων, γλυκών και ελαφρά πικάντικων μελωδιών με οδήγησε σε μη ομολογούμενες σκέψεις.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
889
Όλοι όσοι θεωρείτε ότι το ηχείο μπούμαρε (και όντως κι εγώ το άκουσα υπερβολικό στις χαμηλές) και το αποδίδετε στο ηχείο, έχετε σκεφθεί το ενδεχόμενο να μην ήταν καλή η συγκεκριμένη ηχογράφηση με την οποία το ακούσατε;
Το δωμάτιο ήταν υπερβολικά μεγάλο, αλλά αυτό δεν ήταν λόγος για να μπουμάρει ένα ηχείο βάσης με μικρό γούφερ. Μάλλον το ανάποδο... Υπήρχε και φροντίδα χώρου (δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω αν ήταν επαρκής, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο κ. Χατζηστάμου ξέρει πολύ καλύτερα από μένα).
Σε παρατήρηση μου στον κ. Χατζηστάμου ότι ακουγόταν υπερβολικό χαμηλό, τον ρώτησα αν έφταιγε το ηχείο (πχ φαντάστηκα ότι μπορεί να φθάνει στα όριά του για να γεμίσει το χώρο και να μην αντέχει) ή αν ήταν η ηχογράφηση...Και η απάντηση του ήταν ότι η συγκεκριμένη ηχογράφηση που έπαιζε είχε τσιμπημένο χαμηλό. Μάλιστα άλλαξε επιτόπου πρόγραμμα σε κλασική μουσική, όπερα αν θυμάμαι καλά και το πρόβλημα λύθηκε....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αληθεια ο συνδιασμος tweeter βηρύλλιου με classD ενισχυτη πως σας φανηκε ?
Προσωπικώς δεν μπήκα καν στον κόπο να υπεισέλθω σε τέτοιες εκτιμήσεις,αφού αντιλαμβανόμουν πρωταρχικώς το σύστημα στον συγκεκριμένο χώρο ως ΄΄διπρόσωπο΄΄,ανάλογα με τις στάθμες αναπαραγωγής και τις ενεργειακές απαιτήσεις του προγράμματος.
Όλοι όσοι θεωρείτε ότι το ηχείο μπούμαρε (και όντως κι εγώ το άκουσα υπερβολικό στις χαμηλές) και το αποδίδετε στο ηχείο, έχετε σκεφθεί το ενδεχόμενο να μην ήταν καλή η συγκεκριμένη ηχογράφηση με την οποία το ακούσατε;
Το δωμάτιο ήταν υπερβολικά μεγάλο, αλλά αυτό δεν ήταν λόγος για να μπουμάρει ένα ηχείο βάσης με μικρό γούφερ. Μάλλον το ανάποδο... Υπήρχε και φροντίδα χώρου (δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω αν ήταν επαρκής, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο κ. Χατζηστάμου ξέρει πολύ καλύτερα από μένα).
Σε παρατήρηση μου στον κ. Χατζηστάμου ότι ακουγόταν υπερβολικό χαμηλό, τον ρώτησα αν έφταιγε το ηχείο (πχ φαντάστηκα ότι μπορεί να φθάνει στα όριά του για να γεμίσει το χώρο και να μην αντέχει) ή αν ήταν η ηχογράφηση...Και η απάντηση του ήταν ότι η συγκεκριμένη ηχογράφηση που έπαιζε είχε τσιμπημένο χαμηλό. Μάλιστα άλλαξε επιτόπου πρόγραμμα σε κλασική μουσική, όπερα αν θυμάμαι καλά και το πρόβλημα λύθηκε....
Πάγια τακτική ενός επιτυχημένου επαγγελματία είναι να διαθέτει στη φαρέτρα του επιχειρήματα και πρακτικές που θ'αποκρούουν ΄΄ενοχλητικές΄΄ αιτιάσεις και απαιτήσεις.Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν θεωρείται μεμπτόν -για να εξηγούμαστε- αλλά και απαραίτητο για την απρόσκοπτη ροή των υπηρεσιών.

Υπάρχει μολαταύτα μέθοδος εκτίμησης για την επάρκεια παθητικού συστήματος με τα Sopra 1.

Ο υποψήφιος κάτοχος δεν έχει παρά να το συγκρίνει στο χώρο του ΑΡΑ σε αντιπαράσταση με ζεύγος Focal Trio 6 Be (δίχως κιόλας ψύκτρες στη ράχη χάρη στους ενσωματωμένους ενισχυτές κλάσης G για τις μονάδες χαμηλών και μεσαίων αντιστοίχως) με εξισωμένες στάθμες στο πρόγραμμα της αρεσκείας του.

Τώρα που το αναλογίζομαι,κάτι τέτοιο θα μπορούσε να είχε συμβεί και κατά τη διάρκεια της εκθεσιακής παρουσίας.Ίσως τότε τα ΄΄enfants gates΄΄ Sopra 1 να εξετίθεντο και...μεταφορικώς από τις σταχτομπούτες αδελφές τους...:sneaky: (που είχαν μπει ΄΄τιμωρία΄΄ στην άκρη)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.228
Reaction score
11.517
Οι χώροι που ηταν στημένα τα Focal, όπως και τα B&W 802 D3,νομίζω οτι δεν προσομοιώνουν τους χώρους του 99,9% των υποψηφίων αγοραστών των συγκεκριμένων η παρεμφερών συστημάτων.
Ο χώρος της ΑΡΑ απο την άλλη ηταν μεγάλος με πολλα προϊόντα σε στατική επίδειξη και προσφερόταν για κουβεντούλα,ποτακι και...ατμισμα;)
Εμενα προσωπικά μου άρεσε γιατί το κοινωνικό κομμάτι του χόμπι και η αλληλεπίδραση που δέχεσαι,οταν έχεις αποκτήσει εμπειρία,ειναι προς ωφελος του καταναλωτή.
Θεωρώ ιδανικό να ειχε στημένα τα Focal σε πιο μαζεμένο χωρο αλλά αυτό αυξάνει το κόστος και απαιτεί έμψυχο δυναμικό να τα υποστηρίξει.
Αυτά οταν εισαι απ´εξω γιατί οταν εισαι μέσα....
Τώρα στο συγκριτικό που γράφει πιο πάνω ο @Bhutia με τα trio 6 be,η διαφορά κόστους ειναι πολύ μεγάλη και ο χώρος της ΑΡΑ θεωρώ οτι θα ευνοήσει το φτηνότερο.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
889
Κι εγώ θεωρώ ότι κάτι αντίστοιχο ή και λίγο υποδεέστερο σε ενεργό, θα έχει καλύτερη ποιότητα ήχου με λιγότερα χρήματα, λόγω εγγενών πλεονεκτημάτων σχεδίασης των ενεργών. Αλλά όχι ότι μπουμάρανε τα ηχεια σε αυτόν το χρόνο...Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Δύο φορές μπήκα στο συγκεκριμένο χώρο,από 5' κάθε φορά (όσο διαρκεί ένα κομμάτι δηλαδή) .
Κ τις δύο είχα ίδια"τύχη" ,γιατί κ το πρόγραμμα είναι μεγάλο πράγμα κατά τη κρίση μας.
Ήχος ζεστός ,μεγάλος σε σώματα,ατμοσφαιρικός κ εντυπωσιακό γέμισμα αχανούς χώρου. Το μαρσάρισμα με mola ήταν για εμένα πετυχημένο.φουσκώματα σε χαμηλά δεν ένοιωσα.
Το κυριότερο όμως κατ' εμένα ήταν ότι δεν υπήρχε αίσθηση μικρού ηχείου σε χώρο τεράστιο.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Εμενα με προβληματίζει το οτι δεν ειναι ξεκάθαρη η ποιοτητα ενος ηχειου 60.000 ευρω!!! Που θα έπρεπε για τα λεφτα που κοστίζει να παίζει...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οι χώροι που ηταν στημένα τα Focal, όπως και τα B&W 802 D3,νομίζω οτι δεν προσομοιώνουν τους χώρους του 99,9% των υποψηφίων αγοραστών των συγκεκριμένων η παρεμφερών συστημάτων.
Ο χώρος της ΑΡΑ απο την άλλη ηταν μεγάλος με πολλα προϊόντα σε στατική επίδειξη και προσφερόταν για κουβεντούλα,ποτακι και...ατμισμα;)
Εμενα προσωπικά μου άρεσε γιατί το κοινωνικό κομμάτι του χόμπι και η αλληλεπίδραση που δέχεσαι,οταν έχεις αποκτήσει εμπειρία,ειναι προς ωφελος του καταναλωτή...
Τώρα στο συγκριτικό που γράφει πιο πάνω ο @Bhutia με τα trio 6 be,η διαφορά κόστους ειναι πολύ μεγάλη και ο χώρος της ΑΡΑ θεωρώ οτι θα ευνοήσει το φτηνότερο.
Τον τελευταίο αφορισμό -κατά τον "Τελευταίο...Πειρασμό"- κρίνεται σκόπιμο να μας τον δικαιολογήσεις.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.647
Μηνύματα
2.870.627
Members
37.927
Νεότερο μέλος
Jim D.
Top